متن زیر برگرفته از صحبت های دکتر محمدرضا سفری نژاد رییس انجمن علمی ‌سلامت خانواده ایران، جراح و متخصص کلیه و مجاری ادرار، در مصاحبه با سایت سلامت نیوز است.

آیا اندازه آلت تناسلی در موفقیت رابطه زناشویی اهمیت دارد؟

نگرانی از کوچک بودن اندازه آلت تناسلی در جامعه ما، توسط شبکه های ماهواره ای و رسانه های زرد به شکل غیرمعمولی رواج پیدا کرده است. باید گفت اندازه آلت تناسلی مرد نقش چندانی در به ارگاسم رسیدن و یا عدم ارگاسم زن ندارد. برای به ارگاسم رسیدن خانمها نیاز به تحریکات کافی و به مدت زمان کافی دارند و باید گفت حتی زن بدون برقراری رابطه جنسی با تحریکات کافی می تواند به ارگاسم برسد.
متاسفانه بسیاری از مردان اطلاعات ضعیفی در خصوص رابطه زناشویی و به ارگاسم رساندن همسرشان دارند و اکثر آنها از این مسئله شکایت دارند که در عرض یک دقیقه به انزال می رسند و نمی توانند همسر خود را به ارگاسم برسانند و تصور می کنند که انزال زودرس آنها سبب عدم ارگاسم همسرشان می باشد در صورتی که هیچ زنی در عرض یک دقیقه به ارگاسم نمی رسد و در واقع یک زن برای رسیدن به ارگاسم نیاز به تحریکات کافی و با مدت زمان کافی که حدود ده دقیقه می باشد دارد.
در یک رابطه زناشویی، زن می تواند بعد از ارگاسم، مجددا از صفر شروع کند و با تحریکات کافی مجددا به ارگاسم برسد و ارگاسم های متعددی را تجربه کند و اینکه تاثیر اندازه تناسلی مرد را در به ارگاسم رسیدن زن مهم می دانند تنها حقه ها و حیله های تبلیغات سودجویانه ماهواره ای برای فروش محصولاتشان است و مردم عزیز نباید به هیچ وجه در دام این تبلیغات بیفتند تبلیغات بخش اعظمی از برنامه های ماهواره ای را به خود اختصاص داده است (در بعضی موارد تا حدود ۹۰ درصد) منتهی سمت و سوی تبلغات شبکه های ماهواره ای بسته به مخاطبین آن و فرهنگ جامعه مورد هدف متفاوت است و در تمامی فرهنگها و جوامع یکسان نیست.

آیا سایز بزرگ اندام تناسلی مرد می تواند در برقراری رابطه زناشویی مشکلی ایجاد کند؟

هیچ مشکلی برای زن چه قبل از زایمان و چه بعد از زایمان ایجاد نمی کند چرا که اندام تناسلی زنان بسیار قابل ارتجاع است و این تصور وجود خارجی ندارد. اختلالات جنسی در خانمها انواع زیادی دارد، یکی از آنها “اختلال درد” است، که خانم احساس درد شدید هنگام برقراری رابطه زناشوئی می کند، آن موضوع فرق می کند و این اختلال در خانمها ربطی به دستگاه تناسلی مرد ندارد.

مردان از کجا متوجه شوند که کیفیت منی آنها مشکل دارد؟

در مورد کیفیت منی مرد، تنها از طریق آزمایش تجزیه منی می توان نظر داد اما اینکه رنگ منی آبکی یا غلیظ است چنین چیزهایی اهمیت بالینی ندارد. در حالت عادی بعد از انزال منی حالت لخته دارد و در عرض چند دقیقه این لخته ها آب می شوند ولی برخی از وجود دانه هایی در منی خود شکایت دارند که بدون آزمایش منی دلیل آن قابل تشخیص نیست. اگر مرد به صورت مکرر انزال داشته باشد رنگ مایع منی سفید خواهد بود اما اگر مدت زمان بیش از دو هفته باشد رنگ مایع منی زرد رنگ خواهد بود.
برای اینکه فرد مطمئن شود کیفیت منی وی طبیعی است و تنها راه اطمینان از سلامت منی، انجام آزمایش تجزیه منی است که در آن PH، تعداد گلبول های سفید، داشتن یا نداشتن عفونت، تعداد اسپرم ها، حرکت اسپرها و شکل اسپرم ها مشخص می شود و بدون انجام آزمایش منی بررسی این ویژگی ها غیرممکن است.

مطالب مرتبط گذشته:

موارد سودمند و مضر در کیفیت اسپرم مردان

حقایقی در مورد اسپرم انسان

مرد متفکر

آیا مردان می توانند با آزمایش قبل از ازدواج از ناباروری خود اطلاع پیدا کنند؟

قطعا مردان می توانند. یکی ازمشکلاتی که ما داریم این است که آزمایش تجزیه منی جزء آزمایش های قبل از ازدواج نیست و متاسفانه بسیاری ازدواج ها به دلیل ناباروری مرد منجر به طلاق می شود که باعث وارد آمدن ضربه روحی شدیدی به زن و مرد خصوصا زن وارد شود. برخی از مردان آزواسپرم هستند به این معنی که تعداد اسپرم آنها صفر است که با آزمایش تجزیه منی می توانند از این مسئله مطلع شوند. توصیه می کنیم در صورتی که مسئولین بهداشتی صلاح می دانند برای جلوگیری از تبعات بعدی ازدواج های ناموفق به دلیل ناباروری مرد، آزمایش تجزیه منی در آزمایش های قبل از ازدواج گنجانده شود.

آیا انزال به همراه ادرار طبیعی است؟

در هنگام انزال باید گردن مثانه بسته شود اگر انزال مرد به همراه ادرار باشد نشان دهنده وجود مشکلی در گردن مثانه مرد است. مثلا افرادی که قبلا جراحی در مثانه داشته اند و یا افرادی که به علت ضایعات نخاعی کارکرد گردن مثانه آنها با مشکل مواجه است و خوب بسته نمی شود و یا مصرف برخی از داروها به دلیل برخی از بیماری ها باعث می شوند گردن مثانه بسته نشود و ممکن است این دسته از مردان به هنگام انزال مقداری دفع ادرار نیز داشته باشند. این افراد نیاز به بررسی دارند و در صورتی که وجود مشکل باید فرد تحت درمان قرار گیرد.

آیا دارویی برای درمان مشکل خودارضایی برخی از مردان وجود دارد؟

خودارضایی ناشی از غریزه جنسی است ما دارویی برای ترک خودارضایی نداریم اما داروهایی برای کاهش میل جنسی هستند که به دنبال مصرف آن از میزان خودارضایی فرد می کاهد و باید پزشک دقت داشته باشد داروهایی برای فرد تجویز کند که با مصرف آن فرد از نظر مردانگی و کیفیت اسپرم دچار مشکلی نشود همچنین مشکلی در سایر پارامترهای زندگی آنها ایجاد نکند.

آیا خودارضایی ارتباطی با ناباروری دارد؟

خیر خودارضایی رابطه ای قدرت باروری مرد ندارد. در صورتی که مردان دچار مشکلی در اندام تناسلی خود شدند باید به جراح و متخصص بیماری های کلیه و مجاری ادراری و یا اورولوژیست مراجعه کنند.

فرایند بلوغ طبیعی در پسران و اطلاعات لازم جهت آگاهی والدین از سلامت فرزندشان

هر گونه تغییر در فرایند بلوغ ممکن است نشان بلوغ دیررس و یا عدم بلوغ باشد، اگر این مشکل به موقع تشخیص داده شود می توان با درمان مناسب به بیمار کمک کرد تا بلوغ طبیعی خود را بدست آورد. اولین نشان بلوغ بزرگ شدن بیضه ها است. آن معمولا ما بین ۱۳-۱۲ سالگی اتفاق افتاده و حداکثر باید تا ۱۴ سالگی اتفاق بیفتد. حجم بیضه در قبل از بلوغ ۲ میلی لیتر است، که در شروع بلوغ به ۴ میلی لیتر می رسد.
رشد آلت تناسلی و کیسه بیضه، یک سال بعد از شروع بزرگ شدن بیضه ها اتفاق می افتد. نشانه های تغییر در آلت تناسلی (بزرگ شدن) و کیسه بیضه (تغییر رنگ و ضخیم شدن) و رشد مو در ناحیه زهار ۲-۱ سال پس از شروع بزرگ شدن بیضه ها اتفاق می افتند. حدود ۵۰ درصد پسر بچه ها هنگام بلوغ دچار بزرگ شدن سینه ها می شوند.علائم بعدی عبارتند از: رشد سریع قد، کلفت شدن صدا، جوش صورت و رویش موی صورت. رشد بدن از دستها و پاها شروع و به تنه ختم می شود. رویش موی صورت آخر از همه اتفاق می افتد.

تفاوت های موجود در فرایند بلوغ دختران و پسران

بلوغ در دختران ۲-۱ سال زودتر از پسران شروع می شود. تکامل بلوغ در دختران در یک مدت زمان کوتاهتری از پسران اتفاق می افتد. دختران معمولا ۴ سال پس از شروع تغییرات فیزیکی از نظر رشد قد و باروری کامل می شوند. پسران تا شش سال پس از شروع علائم فیزیکی بلوغ به رشد خود ادامه می دهند. بلوغ در دختران معمولا ما بین ۱۴-۹ سالگی کامل می شود. ولی آن در پسران مابین ۱۷-۱۰ سالگی است.
بلوغ دیررس و غیر طبیعی علل خیلی زیادی دارد. باید حداکثر تلاش را کرد تا علت بلوغ غیر طبیعی و یا عدم بلوغ را به موقع تشخیص داد.