تشیع علوی و تشیع صفوی عنوان کتابی است از علی شریعتی که در سال ۱۳۵۱ به چاپ رسید. کتاب تشیع علوی و تشیع صفوی به مقایسه بین شیعه بنیادین و اصیل که در تفکر امامان شیعه بود، با شیعه در اندیشه پادشاهان و روحانیون دودمان صفویه می‌پردازد. نویسنده ضمن تعریف دو نوع طرز فکر شیعه، مباحث مختلف دین اسلام و شیعه را در دو نوع اندیشه ارزیابی می‌کند. مباحثی نظیر عترت، عصمت، وصایت، ولایت، امامت، عدل، تقیه، سنت و نفی بدعت، غیبت، شفاعت، اجتهاد، دعا و تقلید در این کتاب و بین دو نوع شیوه تفکر، بررسی و مقایسه می‌شود.

برای دانلود کتاب بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

تشیع علوی تشیع صفوی

دیدگاه های شما عزیزان در مورد “دانلود کتاب تشیع علوی و تشیع صفوی / دکتر علی شریعتی

  1. corporation offshore میگوید:

    ۶- تقیه : در تشیع علوی دو نوع تقیه وجود دارد اول تقیه ی وحدت، که شیعه با این ابزار باعث جلوگیری از بروز اختلاف میان جامعه ی مسلمین می شود مانند زندگی امام علی (ع) . دوم تقیه ی مبارزه ،شیعه برای این که بتواند مبارزه ی سیاسی و اجتماعی خود را انجام دهد تقیه مبارزه را به کار می گیرد یعنی فعالیت خود را می کند اما نمی گذارد لو برود و مفت جان خود را از دست بدهد پس در برابر خلافت برای خفظ نیرو و امنیت از تقیه استفقاده می کند. تقیه در تشیع صفوی بسیار روشن است به قول مولوی ” اصل حق نشاید گفت جز زیر لحاف” تقیه در تشیع صفوی سکوت در برابر تمام پلیدی ها و انحراف ها برای حفظ کار و زندگی و پرهیز از دردسر است. در تشیع علوی تقیه عامل مبارزه و وحدت است اما در تشیع صفوی مانع مبارزه و باعث تفرقه می باشد. در تشیع علوی تقیه گاه حرام می شود اما در تشیع صفوی یک اصل اعتقادی و ثابت است.

  2. pars میگوید:

    سلام من این کتاب رو قبلا یک بار خودم خواهش میکنم اگر میخونی با دقت بخون. همیشه با خودم فکر میکنم کاش میشد از هر کس وقتی سوال میشد مذهبت چیه فقط میگفت مسلمونم. نه شیعه و نه سنی. آقا خوب افتادیم به جون هم. نه ما اونا رو قبول داریم نه اونا ما رو. هردو هم رو کافر میدونیم. من توی یکی از سایتها کامنت ی شهروند آمریکایی رو میخوندم که در واکنش به جنگهای بین شیعه و سنی توی عراق نوشته بود بذار همو بکشن این آدمهای کثیف بالاخره ما باید یه چیزی برا تماشا داشته باشیم یا نه. میبینند به همین راحتی شدیم ابزار خبر و لذت یه مشت کافر واقعی. ما حتی قرآن رو قبول نداریم که اگه داشتیم به دستور قرآن فرقه فرقه نمیشدیم. خدا قول عذاب سخت به آنهایی که فرقه فرقه شدند داده که من فکر میکنم همین الان این عذاب رو داریم به چشم میبینیم ولی درک نمیکنیم. متهمم نکنید من هم از راه ۱۲۴۰۰۰پیغمبر پیروی میکنم هم از ۱۲ امام هم از سقراط هم از ارسطو هم از ابن سینا و هم از…همه اینا رو خدا فرستاده برای روشن کردن من و تو که آقا از راه اصلی که عبادت و بندگی خداست خارج نشو. حالا ما اسب رو گم کردیم دنبال نعلش میگردیم. چه خوبه که یه خورده بهتر فکر کنیم. منتظر ایده شما عزیزان میمونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *