در حالی که بارداری ممکن است اولین چیزی باشد که وقتی عادت ماهیانه به تاخیر می افتد به ذهن خطور کند. اما قویا به استحضار شما دوستداران مجله وزین علمی، هنری، تاریخی و سرگرمی www.weare.ir می رساند که بارداری به هیچ وجه تنها دلیل به تاخیر افتادن  قاعدگی نمی باشد. عوامل بسیاری در اختلال سیکل قاعدگی یک زن دخیل می باشند. این مقاله از دیدی کاملا علمی این مقوله مهم را مورد بررسی قرار می دهد. لازم به ذکر است که  به گفته برخی متخصصان بیماری‌های زنان، قاعدگی‌های نامنظم به تأخیراتی گفته می‌شود که بیش از ۳۵ روز و دو بار در سال طی دوره‌های پریود زنان دیده شود بنابراین، تأخیرات قاعدگی حتی تا ۳۵ روز جزو ملاک‌های نامنظم بودن پریود حساب نمی‌شود.

خانم و دکتر

چرخه قاعدگی توسط سیستم غدد درون ریز (endocrine system) که باعث ترشح هورمون هایی از قبیل هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن می شود، تنظیم می گردد. این هورمون ها نقش کلیدی در تمام مراحل چرخه قاعدگی بازی می کنند، باعث بلوغ تخمک (ovum) و در نهایت ترشح به درون رحم می شوند.

اما بسیاری از اختلالات متفاوت می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی و تاخیر در عادت ماهیانه شوند. از جمله این اختلالات می توان به  کم کاری تیروئید ، پرکاری تیروئید، آدنوم هیپوفیز ( تومور غیر سرطانی غده هیپوفیز ) و نارسایی آدرنال ( وضعیتی که در آن غدد آدرنال مقدار کافی از هورمون های خاص تولید نمی کنند ) اشاره کرد.

فشار روحی و یا فیزیکی نیز می تواند تخمک گذاری و درنتیجه عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس شدید باعث کاهش میزان هورمون آزادکننده گنادوتروپین ( GNRH) می شود. مقدار مناسب از GnRH -که کنترل آزادسازی هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول ( FSH ) و استروژن را به عهده دارد – برای تخمک گذاری لازم است. بنابراین ،استرس در هفته های نزدیک به تخمک گذاری، می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس متداول‌ترین علت بر هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان جریان چرخه ماهیانه شما تغییر خواهد کرد.

زنانی که در فعالیت های جسمانی و ورزشی شدید شرکت می کنند ممکن است تاخیر در چرخه قاعدگی را تجربه کنند و یا ممکن است اصلا به پریود خود نرسند – یک بیماری که تحت عنوان  آمنوره۱ شناخته می شود. کارشناسان چند نظریه که چرا فعالیت بدنی شدید چرخه قاعدگی را مختل می کند، مطرح می کنند اعم از درصد پایین چربی بدن تا تغذیه پایین و کاهش وزن سریع . بدن برای قاعده شدن به انرژی نیاز دارد. اگر میزان بالایی از انرژی‌تان را در باشگاه و از طریق ورزش می‌سوزانید، چیز دیگری برای بدنتان باقی نمی‌ماند که در جریان عادت‌ماهیانه مصرف کند.

این نظریه های مشابه ممکن است در توضیح اینکه چرا برخی از شرایط پزشکی – مانند بی اشتهایی، چاقی و سندرم تخمدان پلی کیستیک۲ (PCOS) می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد، نیز کمک کنند.

برخی از داروها و یا درمان های پزشکی ، شامل شیمی درمانی و اشعه ، همچنین می توانند قاعدگی را به تاخیر بیاندازد. و برخی از داروها – از جمله باربیتورات ها ( آرام بخش) ، کورتیکواستروئیدها ، قرصهای ضد بارداری خوراکی ( قرصهای جلوگیری از بارداری ) و آرام بخش های خاص – همچنین باعث برهم زدن چرخه قاعدگی می شوند. مصرف بالای الکل می‌تواند موجب آسیب رسیدن به کبد شود و در عملکرد آن برای متابولیزه هورمون‌های زنانه اخلال ایجاد می‌کند.

برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

پاورقی


 1. قطع  دوران ماهانه  برای یک مدت  یا بیشتر آمنوره نامیده می شود. آمنوره اولیه در لغت مفهوم  نبود آن  تا سن ۱۶ سالگی است . آمنوره ثانویه به دوره ای گفته  می شود که شخص قبلا  دوران ماهانه  را کسب کرده و بعدا برای مدتی آن قطع می شود. اگر شما سالم بوده و از نظر جنسی نیز فعال باشید ، بارداری محتمل ترین دلیل برای قطع  قاعدگیتان است . به غیر از بارداری دلایل دیگری نیز برای توجیه آمنوره وجود دارد . آمنوره یک نشانه است نه بیماری و به ندرت در نتیجه یک شرایط جدی و خطرناک بوجود می آید . به هر حال ، ‌ندانستن دلیل آمنوره بسیار استرس زا است و مدت زمانی که تا اتفاق افتادن دوباره آن سپری می شود ، شاید به اندازه یک عمر به نظر برسد . البته زمانی که شما و پزشکتان به ریشه مشکل پی ببرید و به درمان اصولی و زیر بنایی بپردازید ، اغلب آمنوره برطرف می شود.
 2. سندرم تخمدان پلی کیستیک: این مشکل که مشکلی بسیار شایع است موجب می‌شود که کیست‌هایی در تخمدان ایجاد شود که در تخمک‌گذاری عادی ایجاد اخلال می‌کند. سایر علائم این مشکل رشد مو زائد، افزایش وزن، شوره سر و ناباروری است. این مشکلات شامل اندومتریوز، سرطان تخمدان و بیماری قلبی می‌شود.

دیدگاه های شما عزیزان در مورد “چرا قاعدگی من به تاخیر افتاده است؟

 1. پریسا میگوید:

  با سلام،من دختری هستم که به مدت یک ماه است که عادت ماهیانه ام عقب افتاده است و تاکنون بی نظمی های بسیار کمی در پریودم وجود دارد،چه کار کنم

 2. مهدیس میگوید:

  سلام من ۸ماه است که ازدواج کردم قبل از این هیچ گونه بی نظمی در پریود نداشتم ولی الان سه یا چهار بار دچار این اختلال شدم تمامی ازمایشات انجام دادم تیرویید کم خونی حتی سونو گرا فی از رحم تخمدان هیچ مشکلی نداشتم ولی نمیدون چرا پریودم بهم ریخته

  • مسعود میگوید:

   آنچه که باید درباره پریودهای نامنظم بدانید
   اگر چرخه ی قاعدگی شما گه گاهی نامنظم می شود ، احتمالاً مسئله ی چندان بزرگی نیست. اما آیا میدانید چه زمان باید نگران این موضوع شوید؟ چرخه ی قاعدگی همواره مثل ساعت دقیق نیست . برای برخی بانوان این چرخه دقیقاً طبق برنامه ۲۸ روزه و برای برخی دیگر اصلاً قابل پیش بینی نیست.
   حداقل ۳۰ درصد بانوان در طول دوران باروری ، پریود های نامنظم دارند. به گفته ی پروفسور امی آتری ، متخصص زنان و زایمان و علوم تولید مثل دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو ، معمولاً پریود نامنظم خود بخود، مشکل محسوب نمی شود بلکه خود، نشانگر عوارض یک بیماری است.
   چه زمان می توان گفت که پریود نامنظم است؟
   طول دوره طبیعی بین دو قاعدگی ۲۸ روز ، بعلاوه یا منهای ۷ روز خواهد بود، قاعدگی زمانی نامنظم خوانده می شود که زودتر از ۲۱ روز شروع شود و یا خونریزی بیش از ۸ روز ادامه پیدا کند. البته پریود های دیرهنگام و یا خونریزی های کوتاه مدت نیز از علائم قاعدگی نامنظم است.
   به گفته ی دکتر آتری برای تشخیص قاعدگی، از آخرین روز پریود قبلی و اولین روز پریود بعدی را شمارش کنید. به مدت سه ماه این کار را تکرار کنید.اگر تفاوت روز های بین توقف و شروع پریود بعدی در طی این سه ماه خیلی زیاد شد ، پریود شما نامنظم است.
   علل پریود های نامنظم:
   به گفته ی آتری: در بسیاری از موارد ، پریود های نامنظم به بیماری عدم تخمک گذاری مربوط است. در واقع به این معنی که معمولاً به دلیل به هم خوردن شدید تعادل هورمونی، تخمک گذاری در چرخه ی قاعدگی انجام نمی شود.
   گاهی نامنظم بودن قاعدگی، به دلیل به هم خوردن خفیف تعادل هورمونی است.ممکن است بدن شما همچنان عمل تخمک گذاری را انجام دهد اما هر ماه، زمان آن تغییرات بسیاری کند. عواملی مانند سبک زندگی یا شرایط سلامتی بدن، بر روی چرخه ی قاعدگی تأثیر گذار است.
   عوامل زیر ممکن است موجب بر هم خوردن نظم قاعدگی یا توقف پریود شود:
   – ورزش های سنگین یا رژیم لاغری مفرط . ورزش بیش از حد ممکن است چرخه ی قاعدگی را به هم ریخته یا گاهی آن را متوقف کند.توقف پریود ، در ورزشکاران استقامتی رایج تر است . به گفته دکتر آتری: وزن کم کردن شدید ، چه از راه ورزش های سنگین، چه از راه رژیم های غذایی ، اختلال در غذا خوردن و یا بیماری ها ، می توانند بر چرخه ی قاعدگی اثرگذار باشند.
   – استرس: استرس حاد و یا مزمن و یا اضطراب کوتاه مدت برای مشکلی خاص، ممکن است بر روی تعادل هورمونی اثر مخرب داشته باشد که منجر به اختلال در چرخه ی قاعدگی می شود.

   – قرص ها: قرص ضد بارداری ممکن است موجب خفیف تر شدن خونریزی ، کم و یا زیاد شدن دوره های قاعدگی و یا توقف خونریزی و یا به طور کلی توقف چرخه ی قاعدگی در طولانی مدت شود.

   – سندرم تخمدان پلی کیستیک pcos) ) : این وضعیت پزشکی زمانی رخ می دهد که کیست های کوچکی در تخمدان تشکیل شوند؛ این کیست ها در تخمک گذاری منظم، اخلال ایجاد می کنند. زنان مبتلا به pcos معمولاً سابقه ی پریود های نامنظم دارند.بعلاوه pcos باعث ناباروری شده و احتمال حملات قلبی و دیابت را افزایش می دهد.
   – بیماریهای دیگر: اختلالات تیروئیدی در صورت بالا یا پایین بودن سطح هورمون تیروئید در خون، می تواند نظم پریود را بر هم زند.

   – دیگر عوامل پزشکی بر هم زننده ی پریود: بیماری هایی که از طریق تماس جنسی حاصل می شود، دیابت، فیبروئید، اختلالات در تغذیه،و بیماری اندومتریوز.

   – سن: نوجوانانی که به تازگی پریودشان شروع شده ، چرخه قاعدگی منظمی ندارند. ممکن است سال ها طول بکشد تا چرخه تثبیت شود.کم شدن خونریزی و یا توقف آن در زنانی که به دوران یائسگی نزدیکند بسیار شایع است.
   چه زمانی باید نگران پریود های نامنظم باشید؟
   پریود های نامنظم و یا توقف آن می تواند اولین نشانه ی یک بیماری باشد که نیازمند معاینه پزشکی است.
   به گفته ی دکتر، اگر پریود های نامنظم شما مدت هاست ادامه پیدا کرده، باید بیماری pcos در شما بررسی شود.این بیماری ۱۰ درصد زنان در سن باروری را درگیر می کند. علاوه بر این باید اختلالات تیروئیدی و سایر بیماری های مرتبط به پریود نامنظم نیز بررسی شود . پریود نامنظم ، بارداری را نیز مشکل خواهد کرد، به خصوص اگر هر ماه تخمک گذاری انجام نشود. پزشک می تواند آزمایش هایی را تجویز کند که روند تخمک گذاری ماهاانه شما، بررسی شود.
   برای زنانی که قصد بچه دار شدن دارند اما پریودشان نامنظم است،عموماً دارو های باروری که تخمک گذاری را افزایش می دهد تجویز می کنند. دکتر آتری اضافه می کند: با اینکه زنان با پریود های نامنظم نیز به راحتی می توانند باردار شوند، اما این فرصت خوبی خواهد بود تا دکتر چکاپ کامل بر روی آنها انجام دهد تا مطمئن شوند که مشکل خاصی وجود ندارد.
   پیشگیری و درمان به هم خوردن نظم قاعدگی:
   اگر استرس عامل اصلی بر هم خوردن نظم پریود شماست،از تکنیک های مدیریت استرس استفاده کنید.تکنیک هایی مانند:مدیتیشن ، یوگا‌، تای چی، تجسم فکری و بیوفیدبک. از ورزش های خیلی سنگین و رژیم های افراطی اجتناب کنید، چراکه در نظم قاعدگی اخلال ایجاد می کند.
   شاید شنیده اید که تاریکی کامل اتاق خواب ،به تنظیم قاعدگی کمک می کند . اما معلوم نیست که این کار واقعاً مؤثر باشد.

   سالانه داشتن چند بار پریود نامنظم، مسئله ی چندان مهمی نیست . در کل بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید عدم تخمک گذاری و یا بیماری خاصی ، دلیل آن نیست. به هر حال، دلیل این مشکل در برخی هم، باردار شدن است.

   به توصیه ی دکتر : اگر ماه گذشته رابطه ی جنسی داشته اید، اول تست بارداری انجام دهید.اگر تست منفی بود ، برای بررسی سایر عوامل با دکتر خود مشورت کنید تا راهی برای تنظیم قاعدگی شما پیدا شود.

   • زحل میگوید:

    زحل
    سلام من دخترم ۲۳سالم است.که بعد از دو الی سه ماه بعد پریود میشوم .زمانیکه پریود شوم بسیار درد را در قسمت زیر شکمم و کمرم احساس میکنم.
    این درد تا ختم پریودم ادامه دارد.یکبارپیش دکتر هم بخاطری عقب افتادن پریودم رفتم که برایم قرص داد بعد از استمال آن من پریود شدم.و حالا دوماه شده باز هم من پریود نه شدم .
    آیا به عقب افتادن پریودم برایم در آینده مشکل را به وجود نمی آورد .یعنی امکانش است که بعداز ازدواج من مادر شوم؟
    و زمانیکه من از قرص استفاده کنم بخاطری منظم شدن پریودم در آینده کدام مشکل را برایم به وجود نمی آورد آیا کدام تاثیر منفی به هورمونهایم ندار؟
    من از افغانستان استم
    لطفا رهنمایم کنید

    • مسعود میگوید:

     اگر عامل زمینه ای مشخص شود و درمان گردد هیچ مشکلی در آینده بوجود نمی آید.در صورتی‌ که‌ هیچ‌گونه‌ علت‌ جدی‌ زمینه‌ساز پیدا نشود، هیچ‌ عارضه‌ای‌ رخ‌ نخواهد داد.

 3. shirin میگوید:

  دختری هستم که ۷ماهه نامزدکردم بااینکه چن باربانامزدم نزدیکی کردم ن به اونصورت جدی اماپرده بکارتم سالم هس وچن باراب منی نامزدم به رحم ریخته شده هرماه به طورمرتب عادت ماهیانه میشدم این ماه ۲روزه ازمایانم میگذره ولی نشدم میترسم حامله بشم دلیلش چی میتونه باشه؟ایاحاملم؟

 4. عطیه میگوید:

  سلام من ۲سال از عروسی میگزارد و عا دت ماهیا نم خیلی نا منضم است خیلی تداوی کردم هیچ فایده نکرده است بخا طر همین دلیل بچه دارنمی شو م لطفا راهنمای کنید تشکر می کنم

  • مسعود میگوید:

   زوجهای طبیعی و سالم در هر دوره یک ماهه، ۲۵% احتمال باردار شدن دارند؛ که اگر یک دوره یکساله را برای آنها در نظر بگیرید، شانس حامله شدن آنها (در طول دوازده ماه) بین ۷۵ تا ۸۵ درصد می شود. با این حال، این مدت ممکن است برای برخی از زوجهای کاملا سالم و طبیعی، بیشتر از یکسال نیز طول بکشد. برای اطلاعات بیشتر مطلب زیر را بخوانید

   چگونه زمان بیشترین باروری، با تخمک گذاری مشخص می شود؟
   برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید و حامله شوید، باید در مدت یک تا دو روز پیش از تخمک گذاری تا ۲۴ ساعت پس از آن، آمیزش داشته باشید. دلیل این امر آن است که اسپرمها می توانند دو تا سه روز زنده بمانند، اما تخمک نمی تواند بیشتر از ۲۴ ساعت پس از تخمک گذاری به حیات خود ادامه دهد مگر اینکه لقاح صورت پذیرد.
   اگر در حوالی زمان تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید، احتمال حامله شدن شما افزایش می یابد و شما می توانید خوشحال باشید، زیرا شانس با شما همراه است: در زوجهای معمولی که می توانند به صورت طبیعی بچه دار شوند، در هر دوره ۲۰% احتمال بارداری وجود دارد. حدودا ۸۵% از خانمهایی که بدون استفاده از یکی از روشهای جلوگیری از بارداری آمیزش دارند، ظرف یکسال حامله می شوند. شما می توانید با تعیین زمان دقیق تخمک گذاری، همچنین با افزایش آگاهی خود در مورد تغییرات هورمونی و فیزیکی که در هر ماه در بدن شما رخ می دهد، احتمال حامله شدن خود را افزایش دهید.
   چگونه می توانم زمان تخمک گذاری و حداکثر آمادگی برای بارداری را تشخیص دهم؟
   زمانی را که دوره پریود بعدی شما آغاز می شود در نظر بگیرید، سپس ۱۲ تا ۱۶ روز از آن کم کنید. این چند روز، همان محدوده زمانی است که احتمال تخمک گذاری شما در آن بسیار زیاد است. برای خانمهایی که یک دوره کامل آنها ۲۸ روز طول می کشد، چهاردهمین روز معمول روز تخمک گذاری است. برای استفاده از این روش، شما باید بدانید که دوره کامل شما معمول چند روز طول می کشد.
   فشار روحی و یا فیزیکی نیز می تواند تخمک گذاری و درنتیجه عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس شدید باعث کاهش میزان هورمون آزادکننده گنادوتروپین ( GNRH) می شود. مقدار مناسب از GnRH -که کنترل آزادسازی هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول ( FSH ) و استروژن را به عهده دارد – برای تخمک گذاری لازم است. بنابراین ،استرس در هفته های نزدیک به تخمک گذاری، می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس متداول‌ترین علت بر هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان جریان چرخه ماهیانه شما تغییر خواهد کرد.

   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

 5. مونا میگوید:

  با سلام ، ۸ روز است پریودم عقب افتاده، قصد بچه دار شدن هم داریم، تست ادرار (خانگی) انجام دادم ۲ بار مثبت بود ولی آزمایش خون منفی!!! علت چیست؟

 6. یلدا میگوید:

  سلام من دختری هستم که ۱۰ روز عادت ماهانه ام عقب افتاده من وزنم خیلی کم ۲۷ سالمه و ۴۳ کیلو هستم و این اولین بار که نامنظم شده اونم تو ماه رمضان آیا این می تونه از ضعف بدنم باشه یا علت دیگه ای هم داره قبلاً آزمایش کیست هم دادم لطفا جواب منو بدین خیلی نگرانم

 7. مریم میگوید:

  با سلام
  من دختری ۲۵ ساله هستم پریودم نامنظمه. اسفند پریود شدم، فروردین نشدم،اردیبهشت شدم دوباره خرداد نشدم الانم که تیر ماهه هنوز پریود نشدم نمیدونم چه کنم میشه راهنماییم کنید؟ ممنون.

 8. 1111 میگوید:

  بانامزدم بدون دخول وبا پیشگیری ارتباط داشتم هیچ ماده ای نریخته ولی ازاسترس میمیرم۴روزه زمان پری عقب افتاده

 9. 1111 میگوید:

  البته قبلا هم منطم نبوده قاعدگی به نظرتون چیکارکنم دلیلش چیه شبا هم خوابم نمیبره از ترس

 10. 1111 میگوید:

  بانامزدم رابطه بی دخول داشتیم وهم اون وهم من تقریبا مطمنیم ماده ای بهم نخورده ولی پریودم۴روزه عقب افتاده ازاسترس هم خواب ندارم چکارکنم۴روزه استرس دارم

  • مسعود میگوید:

   واضح است که بخاطر استرسی که به خود وارد کرده اید پریودتان به تاخیر افتاده جای نگرانی نیست در ضمن اگر در روزهای ۱۲ ال ۱۸ دوره ماهیانه نزدیکی نداشته اید قطعا حامله نخواهید شد

 11. 1111 میگوید:

  متاسفانه همون زمان بوده نزدیکی والان ۶روزه پری نشدم وفقط ترس من از اینه که ممکنه پیش اب برخوردکرده باشه ولی میگه مطمنه.که اتفاقی نیوفتاده…

  • مسعود میگوید:

   تست حاملگی خانگی (بی بی چک) یک هفته که از موعد پریئدتان گذشت و باز نشدید انجام دهید چون بعد از یک هفته می تواند تشخیص دهد
   شما از فردا بی بی چک انجام دهید و به احتمال زیاد منفی خواهد شد
   تجربه من میگه شما بیشتر استرس پریود شدن دارید برای همین به تاخیر افتاده ریلکس باشین

 12. 1111 میگوید:

  مرسی بله امروز علایمش بود وپریودشدم ولی خفیفه انگار شایدم چون روز اولشه ولی مطمنم که پریوده

 13. ١٢٣ میگوید:

  سلام باید ٢٧ تیر پریود میشدم اما الان که ٢ مرداده خبری نیست یه بچه ٣ ساله دارم میترسم حامله باشم چون سابقه نداشته اینقد تاخیر کنه میشه الان کاری کرد اگه حامله باشم

 14. ناشناس میگوید:

  سلام من تفریبا ۱۲ روز پیش باید پری مبشودم اما هنوز خبری نیس.تا حالا نامنظم بوده اما در حد ۲تا ۵روز.علت چیه لازمه به پزشک مراجعه کنم؟روزه گرفتن اثر داره؟درضمن سالمه و مجردم

 15. sahar میگوید:

  سلام من تفریبا ۱۲ روز پیش باید پری مبشودم اما هنوز خبری نیس.تا حالا نامنظم بوده اما در حد ۲تا ۵روز.علت چیه لازمه به پزشک مراجعه کنم؟روزه گرفتن اثر داره؟درضمن سالمه و مجردم

  • مسعود میگوید:

   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.
   فشار روحی و یا فیزیکی نیز می تواند تخمک گذاری و درنتیجه عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس شدید باعث کاهش میزان هورمون آزادکننده گنادوتروپین ( GNRH) می شود. مقدار مناسب از GnRH -که کنترل آزادسازی هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول ( FSH ) و استروژن را به عهده دارد – برای تخمک گذاری لازم است. بنابراین ،استرس در هفته های نزدیک به تخمک گذاری، می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس متداول‌ترین علت بر هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان جریان چرخه ماهیانه شما تغییر خواهد کرد.

 16. زهرا میگوید:

  باسلام خواهری دارم ۲۵ ساله و مجرد که حدود دوسال است اصلا پریود نمیشه و به دلیل اینکه معاینه نشه دکتر نمیره شما چه چیزی رو تجویز میکنید حتما باید دکتر بره؟

  • مسعود میگوید:

   خواهرتان مبتلا به آمنوره است:
   شرح بیماری
   آمنوره‌ اولیه‌ عبارت‌ است‌ از فقدان‌ کامل‌ عادت‌ ماهانه‌ در یک‌ دختر جوان‌ حداقل‌ ۱۶ ساله‌ ظاهراً طبیعی‌، یا ۱۴ ساله‌ که‌ رشد طبیعی‌ نداشته‌ است‌ یا خصوصیات‌ ثانویه‌ جنسی‌ در وی‌ به‌ وجود نیامده‌اند. این‌ اختلال‌ نادر است‌ زیرا بیش‌ از ۹۵% از دختران‌ اولین‌ قاعدگی‌ خود را تا ۱۵ سالگی‌ تجربه‌ می‌کنند.
   علایم‌ شایع‌
   فقدان‌ عادت‌ ماهانه‌ پس‌ از بلوغ‌.
   عادت‌ ماهانه‌ اکثر دختران‌ تا سن‌ ۱۴ سالگی‌ آغاز می‌شود و سن‌ متوسط‌ شروع‌ عادت‌ ماهانه‌ ۱۲ سال‌ و ۸ ماه‌ است‌.
   علل‌
   معمولاً ناشناخته‌ است‌. علل‌ احتمالی‌ عبارتند از:
   – به‌ تأخیر افتادن‌ بلوغ‌
   – ناهنجاری‌های‌ مادرزادی‌ مثل‌ فقدان‌ اعضای‌ تناسلی‌ (مجرا تناسلی‌، رحم‌، یا تخمدان‌ها) یا غیرطبیعی‌ بودن‌ ساختمان‌ آنها
   – بسته‌ بودن‌ کامل‌ پرده‌ بکارت‌ که‌ به‌ این‌ ترتیب‌ مانع‌ خروج‌ خونریزی‌ عادت‌ ماهانه‌ می‌شود.
   – اختلالات‌ دستگاه‌ غدد درون‌ریز (تومورها، عفونت‌ها، یا سایر مشکلات‌)
   – اختلالات‌ کروموزمی‌
   – بیماری‌ عمومی‌ در بدن‌
   – ندرتاً، مشکلات‌ تغذیه‌ای‌ شدید مثل‌ بی‌اشتهایی‌ روانی‌، یا فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری بدنی‌ شدید مثلاً در ورزشکاران‌ زن‌ حرفه‌ای‌
   عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر
   – استرس‌
   – استفاده‌ از داروهایی‌ مثل‌ قرص‌های‌ ضدحاملگی‌، داروهای‌ ضدسرطان‌، بار بیتورات‌ها، مخدرها، داروهای‌ کورتیزونی‌، کلردیازپوکساید و رزرپین‌.
   – ورزش‌ شدید
   – سابقه‌ خانوادگی‌ آغاز دیرهنگام‌ عادت‌ ماهانه‌
   – رژیم‌ لاغری‌ یا کاهش‌ وزن‌ شدید
   پیشگیری‌
   – از هیچ‌ دارویی‌ سرخود استفاده‌ نکنید مگر با تجویز پزشک‌
   – فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های‌ حرفه‌ای‌ ورزشی‌ را در صورت‌ توصیه‌ تا حدی‌ کم‌ کنید.
   – در صورت‌ وجود هرگونه‌ بیماری‌ زمینه‌ساز، برای‌ درمان‌ به‌ پزشک‌ مراجعه‌ کنید.
   – تغذیه‌ مناسب‌ و نگهداری‌ وزن‌ در حد ایده‌آل‌
   عواقب‌ مورد انتظار
   فقدان‌ عادت‌ ماهانه‌ به‌ خودی‌ خود یک‌ خطر برای‌ سلامتی‌ محسوب‌ نمی‌شود، اما علت‌ آن‌ باید معلوم‌ شود. اگر عامل‌ آن‌ یک‌ کیست‌ یا تومور تخمدان‌ باشد، باید جراحی‌ انجام‌ شود.
   آمنوره‌ معمولاً با هورمون‌ درمانی‌ یا رفع‌ علت‌ زمینه‌ساز قابل‌ معالجه‌ است‌. درمان‌ ممکن‌ است‌ تا سن‌ ۱۸ سالگی‌ به‌ تعویق‌ انداخته‌ شود مگر این‌ که‌ بتوان‌ علت‌ را مشخص‌ کرد و بدون‌ خطر درمان‌ نمود.
   عللی‌ که‌ گاهی‌ نمی‌توان‌ آنها را درمان‌ نمود عبارتند از اختلالات‌ کروموزومی‌ و ناهنجاری‌های‌ دستگاه‌ تناسلی‌
   عوارض‌ احتمالی‌
   – پریشانی‌ روانی‌ در رابطه‌ با تکامل‌ جنسی‌
   – ناتوانی‌ در حامله‌ شدن‌
   – در موارد نادر مشکلات‌ غدد درون‌ریز، ممکن‌ است‌ علاوه‌ بر هورمون‌ درمانی‌ نیاز به‌ جراحی‌ وجود داشته‌ باشد.
   درمان‌
   اصول‌ کلی‌
   اقدامات‌ تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ موارد زیر باشد: شرح‌ حال‌ پزشکی‌ و شخصی‌ و معاینه‌ کامل‌؛ اندازه‌گیری‌ هورمون‌های‌ خون‌ به‌ علاوه‌ بررسی‌ کار تیرویید و غدد فوق‌کلیوی‌
   درمان‌ معمولاً شامل‌ هورمون‌ درمانی‌ جایگزین‌ می‌شود. درمان‌ آمنوره‌ای‌ که‌ ربطی‌ به‌ کمبود هورمون‌ ندارد بسته‌ به‌ علت‌ آن‌ انجام‌ می‌گیرد.
   روان‌ درمانی‌ یا مشاوره‌، در صورتی‌ که‌ آمنوره‌ در اثر استرس‌ یا مشکلات‌ تغذیه‌ای‌ شدید به‌ وجود آمده‌ باشد.
   در صورت‌ لزوم‌، یک‌ جراحی‌ کوچک‌ برای‌ ایجاد سوراخ‌ در پرده‌ بکارت‌ کاملاً بسته‌
   گاهی‌ جراحی‌ برای‌ تصحیح‌ ناهنجاری‌های‌ دستگاه‌ تناسلی
   داروها
   امکان‌ دارد برای‌ شروع‌ خونریزی‌ هورمون‌ پروژسترون‌ تجویز شود. اگر با قطع‌ مصرف‌ پروژسترون‌ خونریزی‌ آغاز شود، دستگاه‌ تناسلی‌ درست‌ کار می‌کند و احتمال‌ وجود بیماری‌ غده‌ هیپوفیز نیز کم‌ است‌. اگر با قطع‌ مصرف‌ پروژسترون‌ خونریزی‌ آغاز نشود، امکان‌ دارد از داروهای‌ محرک‌ تخمدان‌ مثل‌ کلومیفن‌ یا گنادوتروپین‌ها (هورمون‌های‌ طبیعی‌ محرک‌ تخمدان‌ که‌ از هیپوفیز ترشح‌ می‌شوند) برای‌ این‌ منظور استفاده‌ شود.
   فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری
   محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد. مرتباً ورزش‌ کنید ولی‌ شدت‌ آن‌ نباید زیاد باشد.
   اگر اضافه‌ وزن‌ دارید یا زیادی‌ لاغر هستید، در رابطه‌ با رژیم‌ غذایی‌ مناسب‌ با پزشکتان‌ یا متخصص‌ تغذیه‌ مشورت‌ کنید. سعی‌ نکنید با رژیم‌های‌ لاغری‌ سخت‌گیرانه‌ وزن‌ خود را به‌ سرعت‌ پایین‌ بیاورید.
   رژیم‌ غذایی‌
   روزانه‌ سه‌ وعده‌ غذایی‌ متعادل‌ مصرف‌ کنید.
   در صورتی‌ که‌ بسیار لاغر یا چاق‌ هستید، در مورد رژیم‌ غذایی‌ با پزشک‌ مشورت‌ کنید. با رژیم‌های‌ سرخود سعی‌ نکنید وزن‌ خود را کاهش‌ دهید.
   درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟
   اگر شما ۱۶ سالتان‌ شده‌ است‌ اما هرگز عادت‌ ماهانه‌ نداشته‌اید.
   اگر علی‌رغم‌ درمان‌، عادت‌ ماهانه‌ در عرض‌ ۶ ماه‌ آغاز نشود.
   مراقبت از خود
   ▪ بهترین راه برای جلوگیری از قطع چرخه قاعدگی اجرای یک شیوه زندگی سالم است.
   ▪ برای به دست آوردن یک وزن مناسب تغییراتی در رژیم غذایی و ورزش خود ایجاد کنید.
   ▪ بکوشید که تعادل سالمی بین کار، سرگرمی و استراحت خود بر قرار کنید.
   ▪ موارد استرس و تضاد را در زندگی خود شناسایی کنید. اگر نمی توانید خودتان استرس را کم کنید، از خانواده دوستان یا پزشک کمک بخواهید.
   ▪ از تغییرات چرخه قاعدگی خود آگاه باشید و اگر دچار نگرانی می شوید با پزشک خود مشورت کنید. زمان قاعدگی های خود را ثبت کنید. تاریخی که اتفاق افتاده مدتی که طول کشیده و هر مشکلی که تجربه کرده اید را یادداشت نمایید.
   ▪ با مادر، خواهر و سیار بستگان زن خود صحبت کنید. آیا فرد دیگری در خانواده شما مشکل مشابه دارد؟ جمع آوری این اطلاعات می تواند به پزشک شما کمک کند که چه عاملی برایتان ایجاد آمنوره کرده است.
   ▪ آمنوره می تواند باعث ایجاد اضطراب شود اما با همکاری با پزشک می توانید، علت را مشخص کنید و راهی برای منظم کردن قاعدگی تان پیدا نمائید.

 17. عسل میگوید:

  سلام. خسته نباشید . ۷ تیر پریود شدم . و امروز ۱۸ مرداد هستش هنوز پریود نشدم. بعد از اتمام پریود قبلیم نزدیکی بدون دخول داشتم ولی خطر برخورد مایع نداشتم!! ۲ ماه هم پیش پربود نامنظم داشتم که با تزریق امپول پروژسترون بعد از ۹ روز پریود شدم. الان نگران هستم لطفا راهنماییم کنید…

  • مسعود میگوید:

   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.
   اما بسیاری از اختلالات متفاوت می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی و تاخیر در عادت ماهیانه شوند. از جمله این اختلالات می توان به کم کاری تیروئید ، پرکاری تیروئید، آدنوم هیپوفیز ( تومور غیر سرطانی غده هیپوفیز ) و نارسایی آدرنال ( وضعیتی که در آن غدد آدرنال مقدار کافی از هورمون های خاص تولید نمی کنند ) اشاره کرد.

   فشار روحی و یا فیزیکی نیز می تواند تخمک گذاری و درنتیجه عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس شدید باعث کاهش میزان هورمون آزادکننده گنادوتروپین ( GNRH) می شود. مقدار مناسب از GnRH -که کنترل آزادسازی هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول ( FSH ) و استروژن را به عهده دارد – برای تخمک گذاری لازم است. بنابراین ،استرس در هفته های نزدیک به تخمک گذاری، می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس متداول‌ترین علت بر هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان جریان چرخه ماهیانه شما تغییر خواهد کرد.

   زنانی که در فعالیت های جسمانی و ورزشی شدید شرکت می کنند ممکن است تاخیر در چرخه قاعدگی را تجربه کنند و یا ممکن است اصلا به پریود خود نرسند – یک بیماری که تحت عنوان آمنوره۱ شناخته می شود. کارشناسان چند نظریه که چرا فعالیت بدنی شدید چرخه قاعدگی را مختل می کند، مطرح می کنند اعم از درصد پایین چربی بدن تا تغذیه پایین و کاهش وزن سریع . بدن برای قاعده شدن به انرژی نیاز دارد. اگر میزان بالایی از انرژی‌تان را در باشگاه و از طریق ورزش می‌سوزانید، چیز دیگری برای بدنتان باقی نمی‌ماند که در جریان عادت‌ماهیانه مصرف کند.

   این نظریه های مشابه ممکن است در توضیح اینکه چرا برخی از شرایط پزشکی – مانند بی اشتهایی، چاقی و سندرم تخمدان پلی کیستیک۲ (PCOS) می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد، نیز کمک کنند.
   برخی از داروها و یا درمان های پزشکی ، شامل شیمی درمانی و اشعه ، همچنین می توانند قاعدگی را به تاخیر بیاندازد. و برخی از داروها – از جمله باربیتورات ها ( آرام بخش) ، کورتیکواستروئیدها ، قرصهای ضد بارداری خوراکی ( قرصهای جلوگیری از بارداری ) و آرام بخش های خاص – همچنین باعث برهم زدن چرخه قاعدگی می شوند. مصرف بالای الکل می‌تواند موجب آسیب رسیدن به کبد شود و در عملکرد آن برای متابولیزه هورمون‌های زنانه اخلال ایجاد می‌کند.

   • 123 میگوید:

    سلام.من هرماه ازاولین روز پریودی قبلی تااولین روزپریودی بعدی ۲۸الی۳۰روز طول میکشید ولی الان ۳۵ روزه که پریود نشدم.علت چیست؟درضمن عمل TLهم کرده ام. با تشکر

    • مسعود میگوید:

     برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

 18. عسل میگوید:

  ممنون از توضیحاتتون . دیروز برای مطمئن شدن از بی بی چک استفاده کردم که یک خط ایجاد شد و منفی بود . اما بعد از گذشت حدودا ۵ دقیقه یه خط تاری هم اونطرف ظاهر شد که مثل این خط نبود پخش بود! و بعد از چند دقیقه دوباره از بین رفت ! یک اشتباه هم داشتم موقع ریختن قطره چکان بجای حداکثر ۴ قطره همه رو داخل ظرف ریختم!

  این ماه هم خیلی فشار روحی داشتم. و شدیدا دچار استرس هستم

 19. ali میگوید:

  باسلام
  سلام وخسته نباشیدمن حدودا ۲هفته میشه عقد کردم توی چند روز اول{ توسط مدیریت حذف شده است}او هنوز باکره هست.باتوجه به شرایط تخمک گذاری که حساب می کنم توی اون روز احتمالا باردار نشده باشه ولی خیلی می ترسیمباتوجه به شرایطی که گفتم نظر شما درمورد بارداری چیه؟این عقب افتادن پریود نشونه چیه؟باتشکر.ببخشید که این سوالو مطرح کردم.

  • مسعود میگوید:

   سلام تنها نزدیکی در روزهای ۱۲ تا ۱۸ دوره ماهیانه می تواند باعث حاملگی شود. البته باکرگی نمی تواند مانع از حاملگی شود ولی بطور قطع یقین خدمتتان عرض کنم بدلیل استرس شدیدی که همرتان در این روزها دارد عادت آن به تاخیر افتاده است.فشار روحی و یا فیزیکی نیز می تواند تخمک گذاری و درنتیجه عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس شدید باعث کاهش میزان هورمون آزادکننده گنادوتروپین ( GNRH) می شود. مقدار مناسب از GnRH -که کنترل آزادسازی هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول ( FSH ) و استروژن را به عهده دارد – برای تخمک گذاری لازم است. بنابراین ،استرس در هفته های نزدیک به تخمک گذاری، می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس متداول‌ترین علت بر هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان جریان چرخه ماهیانه شما تغییر خواهد کرد.
   با احتمال زیاد که پریود می شوند حال اگر نشد تا یک هفته از موعد پریودشان که گذشت و هنوز پریود نشدند برای اطمینان می توانند از بی بی چک استفاده کنند. ولی با احتمال بسیار بالایی پریود می شوند فقط استرس و نگرانی را کنار بگذارند.

 20. نانا میگوید:

  با سلام من ۱۳ روز از پریودم می گذره، هیچ نشانه ای ندارم برای پریود شدن، ۴ روز پیش آزمایش خون دادم منفی بوده، یک پسر ۴ساله دارم، یکساله جلوگیری ندارم، در ضمن میوم ۴ سانتی داخل رحم دارم به نظر شما دلیل تأخیر پریودم چیست، اردیبهشت سونو دادم تخمدانهام مشکلی نداشتن خواهش می کنم راهنماییم کنید.

 21. نانا میگوید:

  با سلام من ۱۳ روز از وقتی که باید پریود می شدم گذشته، ۴ روز پیش آزمایش خونم منفی بوده، یک پسر ۴ساله دارم و یک ساله جلوگیری ندارم، اردیبهشت ماه سونو دادم یک میوم ۴ سانتی تو رحمم دارم، به نظر شما دلیل تأخیر پریودم چی می توانه باشه؟

  • مسعود میگوید:

   چرخه قاعدگی توسط سیستم غدد درون ریز (endocrine system) که باعث ترشح هورمون هایی از قبیل هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن می شود، تنظیم می گردد. این هورمون ها نقش کلیدی در تمام مراحل چرخه قاعدگی بازی می کنند، باعث بلوغ تخمک (ovum) و در نهایت ترشح به درون رحم می شوند.
   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.
   فشار روحی و یا فیزیکی نیز می تواند تخمک گذاری و درنتیجه عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس شدید باعث کاهش میزان هورمون آزادکننده گنادوتروپین ( GNRH) می شود. مقدار مناسب از GnRH -که کنترل آزادسازی هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول ( FSH ) و استروژن را به عهده دارد – برای تخمک گذاری لازم است. بنابراین ،استرس در هفته های نزدیک به تخمک گذاری، می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس متداول‌ترین علت بر هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان جریان چرخه ماهیانه شما تغییر خواهد کرد.
   زنانی که در فعالیت های جسمانی و ورزشی شدید شرکت می کنند ممکن است تاخیر در چرخه قاعدگی را تجربه کنند و یا ممکن است اصلا به پریود خود نرسند – یک بیماری که تحت عنوان آمنوره۱ شناخته می شود. کارشناسان چند نظریه که چرا فعالیت بدنی شدید چرخه قاعدگی را مختل می کند، مطرح می کنند اعم از درصد پایین چربی بدن تا تغذیه پایین و کاهش وزن سریع . بدن برای قاعده شدن به انرژی نیاز دارد. اگر میزان بالایی از انرژی‌تان را در باشگاه و از طریق ورزش می‌سوزانید، چیز دیگری برای بدنتان باقی نمی‌ماند که در جریان عادت‌ماهیانه مصرف کند.
   برخی از داروها و یا درمان های پزشکی ، شامل شیمی درمانی و اشعه ، همچنین می توانند قاعدگی را به تاخیر بیاندازد. و برخی از داروها – از جمله باربیتورات ها ( آرام بخش) ، کورتیکواستروئیدها ، قرصهای ضد بارداری خوراکی ( قرصهای جلوگیری از بارداری ) و آرام بخش های خاص – همچنین باعث برهم زدن چرخه قاعدگی می شوند. مصرف بالای الکل می‌تواند موجب آسیب رسیدن به کبد شود و در عملکرد آن برای متابولیزه هورمون‌های زنانه اخلال ایجاد می‌کند.

 22. نانا میگوید:

  با تشکر از شما و پاسخ تون، ببخشید من متوجه نشدم، من همیشه پریودم منظم بوده و هیچ مشکلی نداشتم به جز چند بار یکی دو روز جلو افتاده، الان ۱۶ روز می گذره، گاهی دل و کمرم درد می گیره، ولی هنوز از پریود خبری نیست! امکان داره آزمایش خون اشتباه باشه و لزومی داره دوباره آزمایش بدم یا نه ممنون می شم از جوابتون.

 23. نازنین میگوید:

  در دوران قاعدگیم{از سمت مدیریت حذف شده است} با توجه به اینکه از پریودی ام میگذرد و پریود نشدم ایا امکان بارداری وجود دارد؟

  • مسعود میگوید:

   خیر؛ تنها نزدیکی در روزهای ۱۲-۱۸ دوره ماهیانه می تواند باعث حاملگی شود. دلایل زیادی می تواند باعث عقب افتادن قاعدگی شود یکی از دلایل مهم استرس و فشار روانی است

  • مسعود میگوید:

   در صورتی که نتیجه تست منفی باشد و در صورتی که هنوز پریود نشده اید، چند روز یا یک هفته دیگر صبر کرده و مجددا از تست استفاده کنید. شاید تخمک گذاری دیرتر از زمانی که تصور می کرده اید انجام شده باشد و در نتیجه هنوز برای انجام تست حاملگی بسیار زود باشد. برای به دست آوردن بهترین نتیجه باید از اولین ادرار خود در صبح استفاده کنید، زیرا ادرار در آن زمان بیشترین غلظت را دارد.
   جای نگرانی نیست

 24. مینا میگوید:

  سلام من حدودا ۳۰ سالمه و ۱۱ روزی است که از زمان پریودم گذشته خیلی استرس دارم ومیترسم لطفا کمکم کنید

  • مسعود میگوید:

   فشار روحی و یا فیزیکی نیز می تواند تخمک گذاری و درنتیجه عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس شدید باعث کاهش میزان هورمون آزادکننده گنادوتروپین ( GNRH) می شود. مقدار مناسب از GnRH -که کنترل آزادسازی هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول ( FSH ) و استروژن را به عهده دارد – برای تخمک گذاری لازم است. بنابراین ،استرس در هفته های نزدیک به تخمک گذاری، می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس متداول‌ترین علت بر هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان جریان چرخه ماهیانه شما تغییر خواهد کرد.
   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

 25. نازنین میگوید:

  ۱ماه از زمان نزدیکی میگذرد و بیبی چک هم منفی نشان میدهد با توجه ب استرس زیاد و عقب افتادن قاعدگی آیا جای نگرانی وجود دارد؟؟؟

  • مسعود میگوید:

   درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد.

 26. مهدیه میگوید:

  باسلام حودوده ۷۵ روزه که من پریود نشدم تازه ازدواج کردم و نامزد هستیم و حامله هم نیستم لطفا راهنمایی کنید.

  • مسعود میگوید:

   آمنوره (فقدان قاعدگی) می تواند در طی بلوغ یا پس از آن اتفاق افتد. آمنوره اولیه وضعیتی است که در آن تا سن ۱۶ سالگی هیچ عادت ماهیانه ای نداشته باشید. آمنوره ثانویه زمانی اتفاق می افتد که شما سابقا عادت ماهیانه داشته اید اما اکنون متوقف شده است. با قطع عادت ماهیانه ممکن است اولین فکر شما وقوع حاملگی باشد. اما دلایل متعددی وجود دارد که شما عادات ماهیانه منظمی ندارید.
   آمنوره که یک نشانه محسوب می شود و نه بیماری، ندرتا از بیماریهای جدی ناشی می شود. به هرحال ندانستن اینکه چرا قاعدگی قطع شده است می تواند استرس زا باشد و منتظر وقوع آن ماندن می تواند به اندازه یک عمر باشد. اما نترسید.
   اینکه چه نوع درمانی نیاز دارید، بستگی به علت ایجاد آمنوره دارد. پزشک ممکن است پیشنهاد دهد که تغییراتی در شیوه زندگی خود بر اساس وزن، میزان فعالیت بدنی و استرستان انجام دهید. اگر سندرم تخمدان پرکیست یا آمنوره ورزشی داشته باشید، پزشک امکان دارد برای درمان مشکل قرصهای خوراکی پیشگیری از بارداری را تجویز نماید. آمنوره ای که به دلیل اختلالات تیروییدی یا هیپوفیزی ایجاد می شود، می تواند با دارو درمان شود.
   ● مراقبت از خود
   ▪ بهترین راه برای جلوگیری از قطع چرخه قاعدگی اجرای یک شیوه زندگی سالم است.
   ▪ برای به دست آوردن یک وزن مناسب تغییراتی در رژیم غذایی و ورزش خود ایجاد کنید.
   ▪ بکوشید که تعادل سالمی بین کار، سرگرمی و استراحت خود بر قرار کنید.
   ▪ موارد استرس و تضاد را در زندگی خود شناسایی کنید. اگر نمی توانید خودتان استرس را کم کنید، از خانواده دوستان یا پزشک کمک بخواهید.
   ▪ از تغییرات چرخه قاعدگی خود آگاه باشید و اگر دچار نگرانی می شوید با پزشک خود مشورت کنید. زمان قاعدگی های خود را ثبت کنید. تاریخی که اتفاق افتاده مدتی که طول کشیده و هر مشکلی که تجربه کرده اید را یادداشت نمایید.
   ▪ با مادر، خواهر و سیار بستگان زن خود صحبت کنید. آیا فرد دیگری در خانواده شما مشکل مشابه دارد؟ جمع آوری این اطلاعات می تواند به پزشک شما کمک کند که چه عاملی برایتان ایجاد آمنوره کرده است.
   ▪ آمنوره می تواند باعث ایجاد اضطراب شود اما با همکاری با پزشک می توانید، علت را مشخص کنید و راهی برای منظم کردن قاعدگی تان پیدا نمائید.

 27. الهام میگوید:

  سلام.من الهام ۱۹ ساله.چند ماهی عقد کردیم و نزدیکی داشتیم البته با استفاده همسرم از کاندوم.و کاملا مطمءنیم هیچ پارگی یا ریختن مایع صورت نگرفته.از یه هفته قبل از شروع پریودم استرس دارم و الان ۳روز از تاریخش میگذره اما نشدم.لطفا کمکم کنید،ایا من حاملم؟؟

  • مسعود میگوید:

   سلام، بیشتر به خاطر استرسی که به خود وارد کرده اید پریودتان عقب افتاده است. برای اطمینان تا یک هفته از موعد پریودتان گذشت و باز نشدید از بی بی چک برای تست بارداری استفاده کنید. ولی چیزی که عیان است فشار و استرسی که به خود وارد می کنید باعث عقب افتادن پریودتان شده است.

 28. رها میگوید:

  ۲هفته از پریودی ام میگذرد و هنوز پریود نشده ام.۱ماه پیش نزدیکی داشته ام و بیبی چک هم منفی است-از چه میتواند باشد.ایا احتمال بارداری هست؟استرس دارم لطفا راهنماییم کنید

  • مسعود میگوید:

   بی بی چک زمانی قادر به تشخیص حاملگی است که یک هفته از موعد پریودتان گذشته باشد و هنوز پریود نشده باشید و اگر بی بی چک تکرار کرده اید و باز هم منفی می باشد پس باردار نیستید.در خصوص به تاخیر افتادن پریودتان به دلیل استرس فراوانی که دارید به تاخیر افتاده است. مطلب زیر را بخوانید:
   فشار روحی و یا فیزیکی نیز می تواند تخمک گذاری و درنتیجه عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس شدید باعث کاهش میزان هورمون آزادکننده گنادوتروپین ( GNRH) می شود. مقدار مناسب از GnRH -که کنترل آزادسازی هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول ( FSH ) و استروژن را به عهده دارد – برای تخمک گذاری لازم است. بنابراین ،استرس در هفته های نزدیک به تخمک گذاری، می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس متداول‌ترین علت بر هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان جریان چرخه ماهیانه شما تغییر خواهد کرد.
   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

 29. ناشناس میگوید:

  سلام من دختر ١٣ساله هستم که ٢روز از قاعدگیم میگذره ولی علائمش نیست میترسم لطفا کمکم کنید

  • مسعود میگوید:

   سلام نخست اینکه اصلا جای نگرانی نیست. معمولا در دو سال اول بعد از شروع قاعدگی تخمک‌گذاری نامنظم است، قاعدگی زمانی نامنظم خوانده می شود که زودتر از ۲۱ روز شروع شود و یا خونریزی بیش از ۸ روز ادامه پیدا کند. البته پریود های دیرهنگام و یا خونریزی های کوتاه مدت نیز از علائم قاعدگی نامنظم است.
   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

 30. 1416 میگوید:

  سلام،۳۳سالمه و۵ ساله مبتلا به دیابت شدم،تقریبا از اون موقع یک ماه درسال پریود نکشیدم،ولی امسال خرداد و مرداد نشدم،البته تیر هم سه تا آمپول پروژسترون تزریق کردم که خیلی کم عادت شدم،لطفا راهنمایی کنید این نشونه یائسگی زودرس؟یا عوامل دیگه؟(محیط کار و خونواده ی پر استرسی دارم)ممنون

 31. 1416 میگوید:

  سلام،۳۳سالمه و۵ ساله مبتلا به دیابت شدم،تقریبا از اون موقع یک ماه درسال پریود نمشیدم،ولی امسال خرداد و مرداد نشدم،البته تیر هم سه تا آمپول پروژسترون تزریق کردم که خیلی کم عادت شدم،لطفا راهنمایی کنید این نشونه یائسگی زودرس؟یا عوامل دیگه؟(محیط کار و خونواده ی پر استرسی دارم)ممنون

  • مسعود میگوید:

   سلام.تا دو هفته بعد از تزریق پروژسترون حتی اگر ۱رگه خون خارج شد نشانه پریود است ولی در صورت عدم پریود حتما آزمایشات کامل هورمونی انجام شود. پس یائسه نیستید. شرایط روحی و روانی و استرس خیلی در این مواردی که گفتین تاثیر گذار است.
   خانم ها با وقوع چه علایمی باید به یائسگی زودرس شک کنند؟
   اگر خانمی در سنین قبل از ۴۵ سالگی با قطع ناگهانی یا طولانی شدن فواصل قاعدگی و علایمی مثل گرگرفتگی، بدخوابی های شبانه و تعریق روبرو شود، باید به پزشک مراجعه کند.با پایین آمدن میزان هورمون استروژن، بافت پوششی واژن و پیشابراه خشک تر، نازک و شکننده می شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد.
   با کم شدن نرمی و لزجی، سوزش و خارش همراه با افزایش خطر عفونت مجاری ادراری واژن به وجود می آید. فرد ممکن است مکررا احساس ادرار یا نیاز فوری به تخلیه داشته باشد یا دچار بی اختیاری ادرار شود. به دنبال کاهش هورمون استروژن، رگ های خونی به سرعت گشاد می شوند و فرد احساس گرما و سرخ شدن ناگهانی که اصطلاحا به آن گرگرفتگی می گویند، می کند. این حالت ممکن است هر چند ساعت یکبار یا فقط گاهی در روز یا شب اتفاق بیفتد.
   اختلالات خواب و عرق شبانه از پیامدهای گرگرفتگی است. این بیماران معمولا در حالی از خواب می پرند که بدنشان خیس عرق شده و به دنبال آن دچار لرز می شوند و حتی ممکن است در دوباره به خواب رفتن یا یک خواب عمیق دچار مشکل شوند. کمبود خواب و تغییرات هورمونی بر خلق و خو و همچنین سلامت آنها تاثیر سوء می گذارد و معمولا دچار خستگی، بی قراری، کاهش حافظه و عدم تمرکز می شوند. گاهی میل جنسی کاهش می یابد که علت آن می تواند تغییرات هورمونی و خلقی و تحریک پذیری فرد باشد.
   با تمام عوارض و مشکلاتی که درباره یائسگی گفته شد، نباید به اشتباه تصور کنید کاری از دست شما ساخته نیست؛ زیرا به روش‌هایی می‌توان با این مشکلات مقابله کرد و آنها را به حداقل رساند.
   حداقل یک روز در میان و به مدت ۳۰ دقیقه در روز مشغول ورزش، با تجویز پزشک از ویتامین‌های گروه B نیز استفاده شود. مصرف منابع روی و ویتامین E هم به بهبود وضع خانم‌ها در این دوران کمک خواهد کرد و به همین دلیل حتما باید پس از مشورت با پزشک از این مواد و مکمل‌ها استفاده شود.

 32. armita میگوید:

  با سلام
  دختری دارم ۲۰ ساله
  الان حدود ۵۰ روز از زمان پریودش گذشته اما نشده. دکتر هم برای معاینه نمیاد
  خیلی نگرانم می خواستم ببینم علت میتونه چی باشه خواهشا راهنمایی کنید ممنون

  • مسعود میگوید:

   اگر یک خانمی به مدت ۳ ماه پشت سرهم پریود نشود در اصطلاح گفته می شود که دارای آمنوره است. عده ای شش ماه را در نظر می گیرند. از هر ۲۵ نفر خانم یک نفر آن در طول زندگی مبتلا به آمنوره ثانویه می شود.

   آمنوره بر دو نوع است:
   • اولیه که در آن یک دختری تا پایان سن ۱۶ سالگی هنوز پریود نشده باشد.
   • ثانویه که در آن خانم یا دختری پس از یک دوره پریودهای طبیعی (مثلا ۱۰ سال) دچار آمنوره می شود.
   موضوع مورد بحث این مقاله آمنوره ثانویه است، یعنی یک خانمی در طول زندگی قبلا پریود را تجربه کرده است. عدم وجود پریود ماهانه در خانمهای حامله، خانمهائیکه شیر می دهند و خانمهای یائسه، آمنوره ثانویه محسوب نمی شود.

   علل
   آمنوره ثانویه در خانمها می تواند ناشی از بیماری در ۵ قسمت باشد:
   ۱. تخمدانها ۴۰ درصد
   ۲. هیپوتالاموس ۳۵ درصد
   ۳. هیپوفیز ۱۹ درصد
   ۴. رحم ۵ درصد
   ۵. سایر موارد یک درصد
   همانطور که از تقسیم بندی فوق بر می آید حدود دو سوم موارد آمنوره ثانویه ناشی از بیماریهای تخمدان و هیپوتالاموس هستند.
   خانمی که قرص ضد حاملگی مصرف می کند و یا اینکه برای او بصورت مقطعی هورمون مثل پروژسترون تجویز می شود، ممکن است پس از قطع مصرف آنها تا شش ماه پریود آنها باز نگردد.

   یک عده مواردی هستند که خانم را مستعد ابتلا به آمنوره ثانویه می کنند، مهمترین آنها عبارتند از:
   • چاقی بیش از حد
   • ورزش سنگین به مدت طولانی
   • چربی فوق العاده کم، مثلا ۱۷-۱۵ درصد وزن بدن چربی است
   • اضطراب شدید
   • کاهش مقادیر زیاد وزن در مدت اندک، مثلا آنهائیکه عمل جراحی معده برای لاغری انجام می دهند

   شایعترین علل آمنوره ثانویه عبارتند از:
   • استرس
   • سوء تغذیه
   • مصرف بعضی از داروها مثل فنوتیازینها (تری فلو پرازین، تیوریدازین و غیره)
   • بعضی بیماریها مثل نارسائی کلیه و کبد
   • بیماریهای تیروئید
   • افزایش پرولاکتین خون
   • تخمدان پلی کیستیک
   • تومورهای تخمدان
   • تومورهای مغز
   • شیمی درمانی
   • پرتو درمانی
   • آسیب به جمجمه در تصادفات
   • افسردگی

   علائم آمنوره ثانویه
   در آمنوره ثانویه (Secondary Amenorrhea) ممکن است همراه با قطع شدن پریود ماهانه بیمار متوجه تغییرات زیر در خود شود:
   • تغییر اندازه سینه ها
   • افزایش یا کاهش وزن
   • ترشح از سینه ها در مواردی دیده می شود که هورمون پرولاکتین خون زیاد شود
   • افزایش موی صورت و بدن
   • ریزش موی سر
   • ایجاد جوشهای جلدی
   • تغییر صدا بشکل کلفت شدن آن
   • خشکی واژن

   روشهای تشخیصی
   برای تشخیص علت آمنوره ثانویه باید یک مسیر مقرون به صرفه و سریع را در نظر گرفت. پزشک بعد از ویزیت بیمار مشخص می کند که جهت رسیدن به علت آمنوره ثانویه چه اقداماتی باید انجام شوند. معمولا برای تشخیص علت آمنوره ثانویه (Secondary Amenorrhea) از ترکیبی از اقدامات پاراکلینیک زیر استفاده می شود:
   • اندازه گیری میزان هورمونهای LH, FSH پرولاکتین، تیروئید، تستوسترون و استرادیول
   • سی تی اسکن یا ام آر آی از مغز
   • نمونه برداری از مخاط رحم
   • تستهای ژنتیکی
   • عکس رنگی از رحم
   • سونوگرافی از محتویات لگن
   اگر میزان هورمونهای LH و FSH بالا باشند، نشاندهنده وجود یک بیماری در تخمدانها است، ولی اگر میزان آنها پائین باشد نشاندهنده وجود بیماری در غده هیپوتالاموس و یا هیپوفیز می باشد. در علم پزشکی برای تشخیص بسیاری از بیماریها آلگوریتم وجود دارد. در آلگوریتم مشخص می شود که به ترتیب چه اقداماتی برای تشخیص باید انجام شوند. یکی از این آلگوریتمها برای تشخیص آمنوره ثانویه بصورت شکل آورده می شود. آن بیشتر برای پزشکان محترم می تواند مفید باشد.

   درمان آمنوره ثانویه
   برای درمان موفقیت آمیز آمنوره ثانویه باید علت آن مشخص و درمان شود. اگر علت قابل درمان باشد با درمان آن، آمنوره ثانویه برطرف می شود.

   نکات کلیدی
   • اگر خانمی دارای صفات جنسی ثانویه هست ولی دچار آمنوره اولیه می باشد، باید از نظر وجود رحم و واژن بررسی شود.
   • در هر خانم مبتلا به آمنوره ثانویه باید تست حاملگی انجام داد.
   • اگر علت تخمدان پلی کیستیک است، بیمار باید تست تحمل گلوکوز شود.
   تاخیر پریود علل مختلفی دارد اول باید باردار نبودن ثابت شود پس از آن تستهای پرولاکتین ،تیرویید وتنبلی تخمدان انجام میشود اگر قبلا هم سابقه تاخیردارند و علایم افزایش وزن ،آکنه وپرمویی دارند احتمال تنبلی تخمدان زیاد است تاخیر پریود بیش از سه ماه ضرر دارد

 33. سسس میگوید:

  زنی ۲۷ساله هستم وبچه سه ساله دارم.همواره پریود منظم داشتم والان ۶ماهه که هرماه پریودم تاخیر داردو هرماه هم طولانی ترمی شود الان ۳۲روزهست نشدم مطمئنم حامله نیستم .می ترسم کیست یاسرطان تخمدان داشته باشم لطفا راهنمایی کنید اخه من هنوزیه بچه دیگه می خوامو

  • مسعود میگوید:

   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

 34. فاطمه میگوید:

  سلام. من غالبا دوره کامل پرویودی ام ۲۸ روز بوده. از وقتی تصمیم به بارداری گرفتم(از ۸ ماه پیش) پریودم نامنظم شد و برخی مواقع دوره کامل ۳۵ روز می شد(۲۹ روز پاکی و ۶ روز قاعدگی)، دفعه آخر دوران پاکیم، ۳۵ روز طول کشید. اما الآن ۴۹ روزه که از پاک شدنم میگذره. یک هفته پیش آزمایش خون دادم جواب بتا ۸و نیم بود. امروز دوباره آزمایش خون دادم جواب بتا یک دهم بود. چند ماه پیش سونوگرافی دادم و ماما هم تخمدانهام رو بررسی کرد. مشکلی نداشتن. علائم بارداری را هم دارم. مانند احساس درد در نوک سینه ها. تکرر ادرار. برخی مواقع نفخ شکم و تهوع صبحگاهی، احساس درد در زیر شکم و شکم. احساس تنگ شدن شلوار (به میزان خیلی کم)، درد کمر و … . و حتی پس از حدود ۳۰ روز از پاک شدنم مقدار مختصری خونریزی داشتم (که میگن مال تشکیل جنین در دیواره رحمه)…….واقعا گیج گیج گیج گیجم. افسردگی گرفتم. آخه چطور میشه خیلی از علائم بارداری رو داشته بشم اما جواب آزمایش ها منفی بوده. تو رو خدا راهنمایی کنید.

  • مسعود میگوید:

   پاسخ های منفی کاذب معمولا ناشی از خطا در انجام روش ارائه شده می باشند. علت دیگر پاسخ منفی کاذب انجام تست در روز های اول لقاح است که هنوز هورمون HCG وارد ادرار نشده است. نگهداری ادرار در ظروف غیر استاندارد , عدم رعایت دهای لازم برای واکنش و مصرف داروی کاربامازپین هم ممکن است منجر به پاسخ منفی کاذب شود.
   این دلایل منتهی به جواب منفی کاذب می‌شوند.
   انجام آزمایش بارداری بسیار زودتر از زمانی که ذکر شد. قابل ذکر است بین ۱ تا ۱۰ روز بعد از عقب‌افتادن قاعدگی مجدد، صبر کنید و سپس آزمایش را انجام دهید. در یک آزمایشگته معتبر
   زمان انجام آزمون بسیار مهم است و نمونه ادرار نباید بیشتر از ۱۵ دقیقه بماند.
   بعد از نوشیدن مقدار زیادی مایع از نمونه ادرار استفاده نکنید زیرا ادرار بسیار رقیق است. بهترین زمان برای نمونه‌گیری ادرار در اولین ساعات روز و زمانی است که ادرار بیشترین غلظت را دارد.

 35. مهرنوش میگوید:

  سلام دختری ۱۶ ساله هستم که به خاطر جوش های پوست صورتم دکتر قرص های هگزال به من تجویز کرده یک ماه هست که این قرص را مصرف میکنم و عادت ماهانه ام نامنظم شده و به تاخیر افتاده است.ایا مصرف قرص های هگزال عادت ماهانه را به تاخیر می اندازد؟؟؟لطفا من را راهنمایی کنید.

 36. نازگل میگوید:

  سلام وقت بخیر
  ۲۶سالمه ۲تیر سقط کردم چون در دوران عقد هستم و دور از هم هستیم
  بعد از اون عادت شدم مقدارش کم بود.مرداد که پیش هم بودیم قرص اورزانسی خوردم چند روز بعدش شدید عادت شدم که از روز۴عادت ال دی خوردم.تا ده روز باهم بودیم بادور شدن قرص رو کنار گذاشتم و چند روز بعد سعنی۳۰مرداد عادت شدم که کم بود.۲هفته پیش و۱هفته پیش بی بی چک زدم منفی بود.احتمال بارداری هست؟خیلی میترسم الانم علاعم عادت ندارم.

  • مسعود میگوید:

   بی بی چک یک هفته که از موعد پریودتان گذشت و هنوز پریود نشده بودید قادر به تشخیص حاملگی است زودتر از این موعد جواب نمی دهد. نزدیکی فقط در روزهای ۱۲ تا ۱۸ دوره ماهیانه می تواند موجب حاملگی کرد در روزهای دیگر نه

 37. مریم میگوید:

  سلام من دو ماه و نیمه زایمان کردم آخرین پریودم ۴ ابان ۹۲ بوده ۲۹ شهریور ۹۳ نزدیکی داشتیم فقط یپشاب داخل شده ایا امکان حاملگی دارم .خودم به بجه شیر میدهم . ماه پیش چند روزی لک بینی پری داشتم . اگر پریود بشم چه تاریخی است با توجه به اینکه اخرین پری چهارم ماه بوده. ممنونم

  • مسعود میگوید:

   ین روش که به نام قطع قاعدگی در دوران شیر دهی یاLAM شناخته می شود جزو روشهای طبیعی جلوگیری از بارداری می باشد که درآن از وقفه ای که بعد از زایمان در تخمک گذاری ایجاد می شود استفاده شده و به عنوان یک روش جلوگیری از بارداری بکار برده می شود.
   اما باید دقت نمود که همیشه و همه زنانی که زایمان کرده اند قادر به استفاده از این روش نمی باشند و فقط در موارد زیراستفاده ازاین روش جهت جلوگیری از بارداری توصیه می گردد:
   ۱- زنانی می توانند ازاین روش استفاده کنند که به نوزاد خود شیردهی از پستان داشته باشند و اگر نوزاد با شیر خشک تغذیه شود و مادر شیر دهی نداشته باشد این روش موثر نخواهد بود . زیرا زنان غیر شیر ده ممکن است چند هفته پس از زایمان تخمک گذاری آنها مجددا شروع شده باشد اما قاعدگی مادر مانند همیشه وآنطوری انتظار داشته است اتفاق نیافتد لذا اگر زوجین در چنین شرایطی نزدیکی داشته باشند امکان بارداری مجدد خانم وجود دارد.
   ۲- مادر باید حداقل ۱۰-۸ بار در یک شبانه روز کودک خود رابه طور موثر وکامل شیر بدهد به طوریکه هر نوبت شیر دهی ۱۵-۲۰ دقیقه به طول بینجامد. و اگر مادر کمتر از این میزان شیردهی داشته باشد یا مدت زمان شیر دهی کوتاه باشد وشیر خوارنتواند مکیدن های عمقی وکامل داشته باشد امکان کم شدن تاثیر روش وجود دارد.
   ۳- مادر حتما در طول شب نیز به کودک خود شیر بدهد.
   ۴- فاصله بین دو نوبت شیر دهی در طی روز نباید بیش از چهارساعت و در طول شب نباید بیش ازشش ساعت باشد . بنابراین مادرانیکه شاغل هستند و در طی ساعات کاری شیر دهی ندارند باید شیر خود را درمحل کاربدوشند به صورتی که سینه ها به خوبی تخلیه شوند تا ازتاثیرروش کاسته نشود .
   ۵- نوزاد حداقل ۸۵ درصد از نیاز تغذیه ای خود را از شیر مادر بدست بیاورد و اگر غذای کمکی برای کودک آغاز گردد یا ازشیر خشک در کنارشیر مادراستفاده شود چون نوزاد کمتر شیرمادر را مصرف می کند از موفقیت روش کاسته می شود .
   ۶- قاعدگی مادر پس از زایمان باز نگشته باشد .در صورتیکه مادر پس از زایمان دچار قاعدگی گردد به احتمال زیاد تخمک گذاری نیز شروع شده و این روش به هیچ عنوان قابل اطمینان نیست. ( برای اینکه مادر در تشخیص اینکه آیا قاعدگی وی شروع شده یا نه دچار اشتباه نشود بهتر است به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کند تابا گرفتن شرح حال دقیق اطمینان لازم حاصل گردد)
   ۷- هر زمانیکه کودک به سن شش ماهگی تمام برسد باید مادر این روش را ترک کند و سراغ روشهای مطمئن تری برود چون بعد از شش ماه خود به خودمیزان تاثیر این روش در حد زیادی کاهش می یابد. بنابراین حتی اگر مادر بعد از شش ماهگی کودکش همچنان شیر دهی کامل رانیز داشته باشد امکان موفقیت این روش به اندازه ماههای اول نیست.
   در صورتیکه این روش با در نظر گرفتن شرایطی که در بالا ذکر گردید به طور مستمر مورد استفاده قرار گیرد می تواند تا حد زیادی از بارداری خانم جلوگیری کندو فقط به احتمال ۲ درصد ممکن است طی شش ماه اول تولدعلیرغم به کارگیری این روش دچار بارداری ناخواسته شود .
   مادرانیکه در دوران پس از زایمان به سرمی برند علاوه بر روش قطع قاعدگی در شیر دهی (LAM)انتخاب های دیگری نیز دارند که این روشها عبارتند از :
   ۱- کاندوم ( موفقیت ۹۷درصدی )
   ۲- قرص لاینسترونول یا قرص دوران شیر دهی( موفقیت۹۹ درصدی)
   ۳- آمپول DMPA یا سه ماهه( موفقیت ۷/۹۹درصدی)
   ۴- ای یو دی( موفقیت۲/۹۹درصدی)
   لذا توصیه میشود کلیه مادران تازه زایمان کرده به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایند و با انجام یک مشاوره کامل و دقیق یک روش مطمئن جلوگیری از بارداری را برای خود انتخاب نمایندتا ازبارداری نا خواسته در این دوران حساس ومهم جلوگیری کرده وبه حفظ سلامت خود و جامعه کمک نمایند.

  • مسعود میگوید:

   اگر مادر، نوزاد را از طریق سینه شیر ندهد، معمولاً عادت ماهانه او ۴ الی ۸ هفته پس از تولد نوزاد برمی گردد.
   اگر مادر، نوزاد را از طریق سینه شیر می دهد و از هیچ گونه غذای کمکی دیگر استفاده نمی کند، احتمال زیاد دارد تا عادت ماهانه او تا زمانیکه به شکل مرتب از سینه به نوزاد شیر می دهد شروع نشود. البته این یک قانون نیست و در بعضی از خانم ها، عادت ماهانه سریعتر شروع می شود.
   هرچند که عادت ماهانه مادر شروع نشده است، این احتمال وجود دارد که عمل تخمک گذاری صورت بگیرد و دوباره قبل شروع عادت ماهانه باردار شود. بنابراین بهتر است تا مادر روش های جلوگیری از بارداری خود را ادامه دهد.
   میزان عادت ماهانه در خانم ها پس از زایمان تغییری نخواهد کرد. بسیاری از خانم ها گزارش داده اند که پس از زایمان خونریزی های شدید داشتند و این در حالی است که به گفته بعضی دیگر از خانم ها عادت ماهانه آنها خفیف و معمولی بوده است. احتمال دارد که عادت ماهانه مانند تخمک گذاری نامرتب باشد.

 38. زهرا میگوید:

  سلام

  دختری ۲۷ ساله هستم…..۲ ماه پریود نشدم…البته اکثرا نامنظم بوده یا یک ماه درمیان می شدم و سابقه داشتم ۲ماه یک بار پزیود شوم و در این مدت استرس هم داشتم .

  • مسعود میگوید:

   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

 39. 1111 میگوید:

  ماه پیش سوم پری شدم ولی الان ششم وخبری نیست نزدیکی مشکوک روز سوم یا چهارم پری داشتیم ماه پیش راهنمایی کنید چه کنیم

 40. ali میگوید:

  باسلام وخسته نباشید
  همسرم ماه پیش خونریزی عادتش ۱۰روز طول کشید
  این ماهم روزنهمش است ولکه زیاد می بیند ودرد در ناحیه شکم وکمر دارد
  ایا با این شرایط امکان بارداری وجود دارد؟
  ایا طولانی شدن خونریزی مشکلی دارد؟
  درد ها نشانه چیست؟
  باتشکر

  • مسعود میگوید:

   علل شایع منوراژی

   ۱- عدم تعادل هورمونی: در یک چرخه قاعدگی طبیعی، تعادل بین هورمون های استروژن و پروژسترون موجب تنظیم ساخته شدن دیواره داخلی رحم (آندومتر) می شود. آندومتر در طی خونریزی قاعدگی ریزش پیدا می کند. اگر تعادل بین هورمون ها به هم بخورد، آندومتر به مقدار زیاد ساخته می شود و در نهایت از طریق خونریزی زیاد از بدن خارج می شود.
   ۲- اختلال عملکرد تخمدان ها: اگر در یک چرخه قاعدگی، تخمک گذاری انجام نشود، هورمون پروژسترون تولید نمی شود. این اختلال باعث عدم تعادل هورمونی و در نتیجه خونریزی بیش از حد می شود.
   در زنانی که از آی یو دی برای جلوگیری از بارداری استفاده می کنند، منوراژی شایع است
   ۳- فیبروئید رحمی: تومورهای خوش خیم سرطانی هستند که در طی سال های باروری خود را نشان می دهند. فیبروم های رحمی ممکن است باعث خونریزی شدید و یا طولانی مدت گردند.
   ۴- پولیپ ها: غده های خوش خیم و کوچک در پوشش دیواره رحم هستند که ممکن است باعث خونریزی شدید و طولانی مدت قاعدگی گردد. در زنان، در سنین باروری و به علت بالا بودن میزان هورمون ها، پولیپ های رحمی بیشتر شایع است.
   ۵- آدنومیوز: هنگامی است که غده های آندومتر در عضلات رحم قرار می گیرند و اغلب باعث خونریزی زیاد و درد قاعدگی می گردد.
   ۶- سرطان: به ندرت، سرطان رحم، تخمدان و گردن رحم می تواند موجب خونریزی بیش از حد در دوران قاعدگی شود.
   ۷- مشکلات بارداری: خونریزی شدید ممکن است به علت سقط جنین رخ دهد. اگر خونریزی در زمان معمول رخ دهد، سقط جنین علت آن نمی باشد. حاملگی خارج رحم نیز ممکن است باعث خونریزی بیش از حد شود.
   آی یو دی برای جلوگیری از بارداری
   ۸- آی یو دی (IUD) : در زنانی که از آی یو دی برای جلوگیری از بارداری استفاده می کنند، منوراژی شایع است. اگر IUD موجب خونریزی بیش از حد قاعدگی گردد، باید آن را بیرون بیاورید.
   ۹- اختلالات خونی ارثی: برخی از اختلالات انعقادی خونی مانند کمبود پلاکت خون،موجب خونریزی بیش از حد در دوران قاعدگی می شوند.
   ۱۰- داروها: برخی داروها مانند داروهای ضدالتهاب و ضدانعقاد می توانند موجب خونریزی زیاد و طولانی گردند. استفاده نادرست از داروهای هورمونی نیز می تواند موجب خونریزی زیاد گردد.
   ۱۱- سایر بیماری ها: بیماری التهابی لگن در زنان، مشکلات غده تیروئید، آندومتریوز، بیماری کبد و کلیه نیز ممکن است با خونریزی بیش از حد در ارتباط باشند.
   تشخیص علت منوراژی

   پزشک متخصص زنان و زایمان، درباره وضعیت سلامتی و نحوه قاعدگی، سئوالاتی از شما می پرسد.

   همچنین ممکن است آزمایش های زیر را از شما بخواهد:

   – آزمایش خون: برای بررسی کم خونی، اختلالات تیروئید و غیرطبیعی بودن لخته های خونی.

   – تست پاپ اسمیر: جمع آوری سلول های گردن رحم برای بررسی التهاب، عفونت و سرطان.

   – نمونه برداری از دیواره داخلی رحم

   – عکسبرداری از رحم، تخمدان و لگن

 41. ali میگوید:

  باسلام وخسته نباشید
  همسرم ماه پیش خونریزی عادتش ۱۰روز طول کشید
  این ماهم روزنهمش است ولکه زیاد می بیند ودرد در ناحیه شکم وکمر دارد
  ایا با این شرایط امکان بارداری وجود دارد؟
  ایا طولانی شدن خونریزی مشکلی دارد؟
  درد ها نشانه چیست؟
  باتشکر.

  • مسعود میگوید:

   افزایش خونریزی عادت ماهیانه که به منوراژی نیز معروف است ، در واقع دوره هایی از عادت ماهیانه است که به علت زیاد بودن حجم خونریزی یا طولانی بودن مدت آن ، شخص مقدار زیادی خون از دست می دهد . خونریزی در اکثر زنان حدود ۵ روز طول می کشد . چنانچه عادت ماهیانه بیشتر از این حد باشد و چنانچه استفاده از نوار بهداشتی به تعداد معمول کافی نباشد ، در صورتی که لخته خون دفع شود باید چند مورد زیر مشخص شود . اینکه آیا همیشه مقدار خونریزی زیاد بوده است ؟ در صورتی که این طور باشد خطر ایجاد کم خونی فقر آهن وجود دارد و آزمایش خون آن را مشخص خواهد کرد .

   اگر فقط یکبار افزایش خونریزی عادت ماهیانه داشته اید که با تأخیر همراه بوده است و مقاربت نیز داشته اید احتمال سقط زودرس وجود دارد . در صورت طول کشیدن خونریزی به پزشک مراجعه کنید ، با سونوگرافی این مورد مشخص خواهد شد . اگر فقط یکبار نبوده است و i.u.d دارید احتمال اینکه علت آن i.u.d باشد و جود دارد . گاه این حالت موقتی است و پس از چند ماه بهبودی حاصل می شود . پزشکتان می تواند برای کاهش خونریزی دارو تجویز کند یا آن را تعویض کند . اگر i.u.d ندارید و قرص پیشگیری استفاده کرده اید علت آن مصرف قرص است . در صورتیکه اخیراً زایمان داشته اید و شیر نمی دهید ۳-۲ دوره افزایش خونریزی طبیعی است . اگر زایمان نکرده اید و خونریزی با درد همراه است باید از نظر آندومتریوز کنترل شوید . این یک بیماری است که تکه هایی از بافت رحم در جاهای دیگر لگن قرار می گیرد .

   در خانم هایی که سن بالای ۴۵ سال دارند و خونریزی زیاد شده است می تواند نشانگر نزدیک شدن دوران یائسگی باشد . در موارد نادر افزایش خونریزی ممکن است نشانه ای از بدخیمی در رحم باشد . به پزشک خود مراجعه کنید . وی شما را معاینه خواهد کرد و احتمالاً بررسیهایی مثل نمونه برداری از مخاط رحم درخواست می کند در صورتیکه هیچ مشکلی وجود نداشته باشد ، احتمالاً درمان دارویی به شما پیشنهاد می شود . لازم است برای درمان سرطان رحم، جراحی انجام شود .

   اگه مشکل لکه بینی ۱ هفته قبل از پریود داشتید خیلی هول نکنید چون ممکنه مربوط به تخمک گذاری باشه و به عبارتی طبیعی قلمداد میشه (اگه ۱ بار بود) بهر حال مربوط به بکارت نمیشه

  • مسعود میگوید:

   اغلب زنان در دوره‌ای از زندگی خود، خونریزی شدید قاعدگی را تجربه می‌کنند. بعضی از آنها تقریبا در تمامی دوره‌ها خونریزی شدید دارند. پزشکان اصطلاحا به این خونریزی شدید یا طولانی، < منوراژی> یا < هایپرمنوره> می‌گویند.
   عادت ماهانه زنان تقریبا هر ۲۸ روز یکبار رخ می‌دهد. البته ممکن است خصوصیات قاعدگی از جمله طول دوره‌ ماهانه و طول خونریزی و شدت آن از زنی تا زن دیگر متفاوت باشد. اگرچه معمولا خونریزی ماهانه ۵ تا ۷ روز طول می‌کشد و در کل ۰۶ تا ۰۵۲ میلی‌متر (معادل ۴ قاشق غذاخوری یا حدود یک فنجان) در این مدت خون از دست می‌رود، اما خونریزی ماهانه خفیف یا شدید،‌منظم یا نامنظم، دردناک یا بدون درد،‌طولانی یا کوتاه همگی طبیعی هستند.
   با وجود اینکه خونریزی شدید ماهانه در میان زنان در پیش از یائسگی شایع است، تنها درصد کمی از زنان آنقدر زیاد خون دفع می‌کنند که در حد < منوراژی> باشد. برای اینکه خونریزی‌ ماهانه به حد منوراژی برسد باید حداقل بعضی از علایم زیر را ایجاد کند:
   )۱ خونریزی به حدی برسد که یک نواربهداشتی یا بیشتر در یک ساعت کاملا خیس شود و این وضع تا ساعت‌های متمادی طول بکشد.
   )۲ در طول شب نیاز به تعویض نوار بهداشتی داشته باشید.
   )۳ عادت ماهانه بیش از ۵ روز طول بکشد.
   )۴ خونریزی ماهانه به‌قدری شدید باشد که در زندگی معمول شما اختلال ایجاد کند.
   )۵ احساس درد مداوم در زیر شکم در طول قاعدگی ایجاد کند.
   )۶ قاعدگی شما نامنظم شود.
   )۷ خستگی، بی‌حالی و تنگی نفس(علایم کم‌خونی) ایجاد کند.

   منوراژی‌ یک‌ اختلال‌ نسبتاً شایع‌ که‌ مشخصه‌ آن‌ خونریزی‌ قاعدگی‌ بیش‌ از معمول‌ یا طولانی‌تر از معمول‌ است‌. میانگین‌ میزان‌ از دست‌ دادن‌ خون‌ در طی‌ یک‌ دوره‌ قاعدگی‌ طبیعی‌ حدود ۵۰ سی‌سی‌ است‌. در حالت‌ منوراژی‌ میزان‌ دفع‌ خون‌ ممکن‌ است‌ ۷۵ سی‌سی‌ یا بیشتر باشد. این‌ حالت‌ به‌ ندرت‌ نشانه‌ یک‌ اختلال‌ زمینه‌ای‌ وخیم‌ است‌.

 42. مائده میگوید:

  سلام خسته نباشید”’من آخرین پروییدم ۲۱ برج پنج بوده”’تا الان پروییدنشدم”از۲۴برج پنج به بعد اقدام به بارداری کردم””من ۳ مامهر تست آزمایش خون برای بارداری دادم منفی بوده””پروییدم ۳۵ الی ۳۶ روزه هست تابحال برای ای دوراهی فقط درد سینه داشتم”’هیچ علائم خاصی دیگر نبوده”حالتهای تو ماه شهریور سردرد و حالتهای تهوع بعد از غذا کم داشتم”’در ضمن من غذا هم زیاد نمی خورم””توماه مهر بدنم خیلی داغ میشود ”’الان دوروزه تابه امروز زیاد دماغی روحی نمیکنم فقط کمی حرارت دارم”’سوالی که ارم آیا بارداری یا مشکلی دیگریست”’من خیلی نگرانم چکار باید انجام بدم راهنمایی کنید من را ”’باتشکر

  • مسعود میگوید:

   سلام
   در یک عادت ۲۸ روزه تنها نزدیکی در روزهای ۱۲-۱۸ دوره ماهیانه می تواند باعث حاملگی شود ذر خصوص شما ۱۶-۲۲ امکان بارداری هست. برای اطمینان بی بی چک یک هفته بعد از موعد پریودتان اگر هنوز نشدید می تواند تشخیص دهد.ازمایش خون ۱۰ روز بعد از لقاح قادر به تشخیص است. برای اطمینان باید یکبار دیگر آزمایش خون یا بی بی چک را تست کنید. اگر باز منفی بود مطلب زیر را بخوانید:
   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

   • مائده میگوید:

    سلام باتشکر از جوابتون””’یه سوال دیگه ای که من از صحبتاتون برام پیش اومده دوره بارداری برای من چه روزایی حساب میشه””’آخرین پریودم ۲۱’۵ بوده تالان پریود نشدم دوران پریودم ۳۵ الی ۳۶ روزه لطف میکنید زمان تخمک گذاری منو بگین”””’یه سوال دیگه من ۳ مهر هم آزمایش خون دادم منفی بود آیا باید تکرار بشه””’خیلی نگرانم دکتر هم برای سونوگرافی نوشته تا دوروزه دیگه نمی تونم برم ””من نگرانم که آیا باردار هستم یا نه”’ممنون از راهنماییتون

    • مسعود میگوید:

     زمان دقیق رها شدن تخمک در خانمها، مشخص نیست و به طول دوره قاعدگی آنها بستگی دارد. تخمک گذاری در خانمها معمولا ۱۴ روز پیش از آغاز پریود بعدی انجام می شود. دقت کنید که این زمان، بر خلاف باور عموم، دقیقا در وسط دوره ماهیانه آنها قرار ندارد. اگر دوره شما ۲۸ روزه باشد (که متوسط سیکل قاعدگی در خانمها همین مدت است)، آنگاه می توان گفت که تخمک گذاری تقریبا در وسط دوره انجام می شود. اما اگر مثلا دوره شما ۳۵ روزه باشد، تخمک گذاری در روز بیست و یکم انجام خواهد شد، نه روز هفدهم که وسط دوره است.
     چون عمر اسپرم معمولا ۷۲تا۴۸ساعت است دو تا سه روز قبل و بعد از روز ۲۱م(۱۸تا ۲۴) روزهایی است که در شما احتمال حاملگی وجود دارد

     • مائده میگوید:

      خیلی ممنون ازاینکه منو راهنمایی کردین”””نگفتیین احتمال بارداری در من کمه یا زیاد ””باتوجه به اینکه زمان پریود شدنم رو هم گفتم ””ما به طوریک یادوروز درمیان هم آمیزش داشتیم”’باتشکر از جواب هاتون ”’به ما خیلی دلگرمی میده ””’ممنون

     • مسعود میگوید:

      سلام من نمیدونم در چه روزهایی نزدیکی داشته اید اگر در روزهای ۱۸تا ۲۴ دوره ماهیانه تان نزدیکی داشته اید قطعا احتمال بارداری وجود دارد و شما صبح فردا هم بی بی چک تست کنید به جواب می‌رسید

 43. دریا میگوید:

  من ۵۳ سالم هست تا پاییز گذشته عادت ماهانه ام مرتب بود چند ماه قطع شد و فروردین عادت ماهانه شدم دوباره قطع شد در هفته اول مرداد ماه نزدیکی داشتم الان میخواستم بپرسم امکان حامله شدم هست؟

  • مسعود میگوید:

   تنها نزدیکی در روزهای ۱۲ تا ۱۸ دوره ماهیانه می تواند باعث حاملگی گردد. در خصوص شما احتمال حاملگی بسیار بسیار کم است

 44. jingilimalas میگوید:

  سلام من حدود ۴ ماهه ک عادت ماهاانه نشدم…۱۸سالمه و مجردم…وزنم ۷۵کیلو . قدم ۱۵۸س م
  ب نظرتون ب خاطر چاقی هستش یا تنبلی تخمدان دارم…لطفا راهنمایی کنید ممنونم…

  • مسعود میگوید:

   عدم قاعدگی برای حداقل سه ماه در خانمی که به طور معمول قاعدگی داشته است را آمنوره گویند .
   سن :بین بلوغ و یائسگی اتفاق می افتد .
   ژنتیک :در بعضی موارد ناشی از ناهنجاریهای کروموزومی است .
   نحوه زندگی : استرس و ورزشهای شدید و کم وزنی از عوامل خطرند .
   دو نوع آمنوره وجود دارد :اولیه و ثانویه . در صورتیکه
   در دختری تا سن شانزده سالگی قاعدگی شروع نشود به آن آمنوره اولیه گفته می
   شود . در صورتی که قاعدگی در طی بلوغ ایجاد شده است توقف آن در دوران
   حاملگی و چند ماه پس از زایمان تا هنگام شیر دادن ، موقتا ً پس از قطع
   قرصهای ضد حاملگی و به طور دائمی در منوپوز یا یائسگی ،طیعی می باشد . اگر
   در غیر این مواقع ، قاعدگی حداقل رای سه ماه قطع گردید ، این حالت به عنوان
   آمنوره ثانویه شناخته می شود .
   اغلب آمنوره به علت اختلال هورمونهای جنسی زنانه ایجاد
   می شود که این اختلال می تواند ه دلیل عوامل استرسی یا افسردگی باشد .
   تمرینات و ورزشهای سخت یا کاهش وزن ناگهانی ممکن است منجر به اختلال
   هورمونی گردند و عوامل شایع آمنوره در ورزشکاران ، ژیمناستها و بالرین ها
   می باشند . تغییرات هورمونی ممکن است منجر به آمنوره اولیه یا ثانویه گردند
   که این ستگی به زمان رخ دادن آمنوره دارد . آمنوره اولیه مشخصه و اختصاصی
   تاخیر بلوغ می باشد و ممکن است به علت ناهنجاری کروموزومی باشد . عدم
   توانایی شروع قاعدگی در بلوغ ممکن است ناشی از وضعیت پرده بکارت باشد که در
   این مورد پرده کارت سوراخی ندارد و خون قاعدگی قادر به خارج شدن از بدن
   نیست . در موارد نادر، رحم از هنگام تولید وجود ندارد . بنا براین قاعدگی
   نمی تواند بوجود آید. آمنوره ثانویه ممکن است ناشی از اختلال غده صنوبری
   باشد که از این اختلالات می توان تومورصنوری را نام برد . بعضی خانمها
   یائسگی زود رس دارند که در این موارد قاعدگی قبل از ۳۵ سالگی متوقف می شود.
   سایر عوامل ممکن آمنوره شامل اختلالات تخمدانها نظیر سندرم تخمدان پلی
   کیستیک و درمانهایی نظیر رادیو تراپی و شیمی درمانی می باشند که این عوامل
   می توانند باعث آسیب به تخمدان گردند.
   اقدامات درمانی
   در صورتیکه آمنوره فقط چند ماهی پس از قطع مصرف داروهای
   ضد حاملگی خوراکی طول بکشد یا در طی حاملگی و یا شیردهی باشد، درمانی نیاز
   نمی باشد . طور طبیعی چند ماهی پس از زایمان در صورت عدم شیر دهی ، قاعدگی
   دوباره آغاز می شود یا حدود یک ماه پس از قطع شیردهی قاعدگی شروع می گردد.
   پس از یائسگی آمنوره دائمی است . آمنوره ای که در اثر سایر عوامل ایجاد
   شود باید بررسی گردد. پزشک فرد را معاینه خواهند نمود و ممکن است تست
   حاملگی انجام شود همچنین فرد ممکن است نیاز به آزمایش خون جهت ررسی سطوح
   هورمونی داشته باشد . سونوگرافی از تخمدانها و رحم ممکن است نیاز باشد و
   گاه CTاسکن غده صنوبری انجام می گیرد . درمان بیماریهای زمینه ای در اغلب
   موارد موجب قاعدگی می شود . اگر عامل بیماری قابل درمان نباشد ، اگر قاعدگی
   در اثر استرس ، کاهش وزن یا ورزشهای سخت قطع شده باشد ، در صورت از بین
   رفتن این مشکلات باید قاعدگی شروع شود .

 45. ندا میگوید:

  سلام ۲۹ سالمه همیشه پریوم منظمه اما ماه قبل دو روز زودتر ازموعد پریود شدم وبعدازاتمام پریودمن وهمسردرروزچهاردهم نزدیکی داشتیم اما نه ازنوع دخول اون هم بدلیل اینکه چهاردهمین روز بعد از پریودم بودوهنگامه انزال همسرم هیچ تماسی بامایع… نداشتم اما در این ماه دو روز پریودم عقب افتاده لازم به ذکر است که در این دو دو دوره هم برای کاهش وزن رژیم غذایی سنگینی داشتم.از چند روز قبل از شروع زمان پریودم هم نگرانی وترس از بارداری داشتم.(ماه قبل بایددوازدهم پریود میشدم دهم شدم واین ماه ۲۱ روزاز اتمام پریوقبلیم گذشته و هنوز نشدم) خیلی نگرانم خیلی راهنماییم کنید

  • مسعود میگوید:

   سلام
   تنها نزدیکی در روزهای ۱۲ تا ۱۸ دوره ماهیانه (در عادت ۲۸ روزه) می تواند باعث حاملگی گردد. خیلی به خود استرس وارد نکنید دلیل به تعویق افتادن پریودتان حالت استرس روحی و روانیتان می باشد. مایع پیشاب ممکن است حامل منی باشد و باعث حاملگی گردد اما با احتمال بسیار بسیار کم.شما باید یک هفته که از موعد پریودتان گذشت و باز نشدید بی بی چک امتحان کنید تا مشخص شود باردار هستید یا نه.
   در کل به نظر من بادرار نیستید و مطوئن باشید ظرف دو سه روز آینده حتما پریود می شوید البته هنوز پریودتان به تعویق نیفتاده حتی تا ۳۵ روز هم شود غیر طبیعی نیست در کل به خاطر استرس فراوان خود ممکن است چند روز پریودتان عقب بیفتد.
   نکران نباشید به هیچ وجه

 46. ندا میگوید:

  تروخدا زودتر جواب سوال قبل واین سوالم روبدید.دارم از نگرانی میمیرم دوسه روزه از نگرانی باهمسرم بد رفتارشدم . اصلا مگه میشه نزدیکی بدون دخول باشه باردار شد ویا اینکه مایع پیشاب باعث بارداری بشه؟

 47. ندا میگوید:

  رژیم غذایی سنگین وکاهش وزن زیاددر مدت ۱ماه میتواندباعث اختلال درهورمون ها وجلو یاعقب افتادن پریودشود؟

  • مسعود میگوید:

   . کارشناسان چند نظریه که چرا فعالیت بدنی شدید چرخه قاعدگی را مختل می کند، مطرح می کنند اعم از درصد پایین چربی بدن تا تغذیه پایین و کاهش وزن سریع . بدن برای قاعده شدن به انرژی نیاز دارد. اگر میزان بالایی از انرژی‌تان را در باشگاه و از طریق ورزش می‌سوزانید، چیز دیگری برای بدنتان باقی نمی‌ماند که در جریان عادت‌ماهیانه مصرف کند.
   چرخه قاعدگی توسط سیستم غدد درون ریز (endocrine system) که باعث ترشح هورمون هایی از قبیل هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن می شود، تنظیم می گردد. این هورمون ها نقش کلیدی در تمام مراحل چرخه قاعدگی بازی می کنند، باعث بلوغ تخمک (ovum) و در نهایت ترشح به درون رحم می شوند.

   اما بسیاری از اختلالات متفاوت می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی و تاخیر در عادت ماهیانه شوند. از جمله این اختلالات می توان به کم کاری تیروئید ، پرکاری تیروئید، آدنوم هیپوفیز ( تومور غیر سرطانی غده هیپوفیز ) و نارسایی آدرنال ( وضعیتی که در آن غدد آدرنال مقدار کافی از هورمون های خاص تولید نمی کنند ) اشاره کرد.

   فشار روحی و یا فیزیکی نیز می تواند تخمک گذاری و درنتیجه عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس شدید باعث کاهش میزان هورمون آزادکننده گنادوتروپین ( GNRH) می شود. مقدار مناسب از GnRH -که کنترل آزادسازی هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول ( FSH ) و استروژن را به عهده دارد – برای تخمک گذاری لازم است. بنابراین ،استرس در هفته های نزدیک به تخمک گذاری، می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس متداول‌ترین علت بر هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان جریان چرخه ماهیانه شما تغییر خواهد کرد.
   زنانی که در فعالیت های جسمانی و ورزشی شدید شرکت می کنند ممکن است تاخیر در چرخه قاعدگی را تجربه کنند و یا ممکن است اصلا به پریود خود نرسند.این نظریه های مشابه ممکن است در توضیح اینکه چرا برخی از شرایط پزشکی – مانند بی اشتهایی، چاقی و سندرم تخمدان پلی کیستیک۲ (PCOS) می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد، نیز کمک کنند.

  • مسعود میگوید:

   خودسرانه هیچ عملی انجام ندهید. آزمایش خون می تواند قطعا به شما جواب دهد. برای بی بی چک ۴روز دیگر باید صبر کنید.در خصوص به تعویق افتادن پریودتان بیش از یک هفته و منفی شدن تست،درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود…

 48. ندا میگوید:

  میدونیدمن وهمسرم تازه عقدکردیم دلیل ترسم ترس از بارداری در دوران عقده,ما محتاطانه عمل کردیم امانسبت به پیشاب وتماسش با بدنم شک دارم اما نکته اینجاست که الان که زمان پریودم هست نه هیچ علائمی از بارداری دارم نه پریود فقط سینم دردناکشده نه سردرد نه سرگیجه نه حالت تهوع نه بالا رفتن دمای بدن

 49. ندا میگوید:

  امروزازبی بی چک استفاده کردم وجواب منفی بوداسترسم خیلی کمتر شده اما به نظرشماخیالم کاملا راحت باشه؟چون بعدازگذشت سه روزاز موعدمقرر هنوز پریودنشدم

  • مسعود میگوید:

   سلام بی بی چک حداقل باید یک هفته از موعد پریودی بگذرد تا بتواند تشخیص دهد زودتر نمی تواند تشخیص دهد.باید چند روز دیگر صبر کنید و بعد تست کنید
   در کل نگران نباشید

 50. مائده میگوید:

  باسلام وخسته نباشید ”’امروز خیلی خوشحال هستم راهنمایی شما تست خانگی دادم وجواب مثبت بود ”’ولی خط دوم کمرنگ تر از خط اول بود میشه منو یکمی راهنمایی کنین ”””باز هم ازتون خیلی ممنون که با جواب هاتون به ما دلگرمی میدین

 51. مائده میگوید:

  باسلام وخسته نباشید ”’امروز خیلی خوشحال هستم راهنمایی شما تست خانگی دادم وجواب مثبت بود ”’ولی خط دوم کمرنگ تر از خط اول بود میشه منو یکمی راهنمایی کنین ”””باز هم ازتون خیلی خیلی ممنون

 52. مائده میگوید:

  سلام وخسته نباشید ”’امروز خیلی خوشحال هستم راهنمایی شما تست خانگی دادم وجواب مثبت بود ”’ولی خط دوم کمرنگ تر از خط اول بود میشه منو یکمی راهنمایی کنین ”””باز هم ازتون خیلی خیلی ممنون

  • مسعود میگوید:

   – تست های بارداری وقتی جواب درست را نشان می دهند که اولا معیوب نباشند و دوما در زمان مناسب استفاده شوند. ( هرچقدر زمان تست را به اولین روز تاخیر قاعدگی نزدیک کنید احتمال خطا بیشتر می شود. بهتری زمان برای تست بارداری در خانه یک هفته بعد از تاخیر در قاعدگی است )
   – همیشه جواب منفی در تست بارداری به معنی عدم بارداری شما نیست. باید چند روز صبر کنید و مجدد تست را انجام دهید.
   – جواب منفی پایان کار نیست. حتی اگر چندین بار اتفاق بیافتد.
   اما بیشترین سوال در مورد نتیجه تست بارداری ، ظاهر شدن خط کم رنگ در نوار تست بارداری است. باید توضیح دهیم که در اکثر کیت های بارداری یک نوار حساس به هورمون HCG درون ادرار مادر قرار می گیرد و بر اساس میزان هورمون موجود در ادرار یک یا دو خط صورتی یا آبی رنگ بر روی نوار دیده می شود که مشاهده خط دوم نشان دهنده بارداری و دیدن یک خط نشانه جواب منفی آزمایش است. ولی گاهی خط دوم بسیار کم رنگ تر دیده می شود و جواب تست را به شک و ابهام می کشاند.
   توضیح اینکه نوار تست جذب کننده هورمون HCG است و میزان این هورمون است که خط روی نوار را فعال می کند. خط دوم روی نوار جایی قرار گرفته است که حداقل هورمون مورد نیاز برای جواب مثبت را نشان دهد. بنابراین میزان غلظت هورمون در ادرار می تواند این خط را ظاهر و یا پنهان کند. وقتی این خط حتی به میزان خیلی کم ظاهر می شود به معنی جواب مثبت و حاملگی است و به ندرت اتفاق می افتد که پاسخ غلط باشد. یعنی حتی اگر خط کم رنگی در حد سایه دیده شود جواب را مثبت تلقی خواهیم کرد. ( فقط به صورت خیلی نادر ممکن است سقط یا ختم بارداری اتفاق بیافتد و نتیجه غلط شود. البته حتی با خط پررنگ نیز این احتمال خیلی خیلی کم وجود دارد.)
   پس حتی اگر خط دوم را کم رنگ دیدید ویا هاله ای از خط را مشاهده کردید جواب شما مثبت است و باید به شما تبریک گفت. با افزایش میزان هورمون در روزهای بعد اگر مجدد آزمایش را تکرار کنید، حتما خطی کاملا پررنگ و آشکار را خواهید دید.

 53. ناشناس میگوید:

  سلام من ٢٧سال عمر دارم از وقتی که پریود شده ام از همان زمان سه وَیَا چهار ماه بعد پریود می شوم به چند داکتر نیز مراجعه کردم باز هم خوب نشدم

  • مسعود میگوید:

   شرح بیماری
   آمنوره‌ (قطع‌ قاعدگی‌) ثانویه‌ عبارت‌ است‌ از توقف‌ قاعدگی‌ برای‌ حداقل‌ ۳ ماه‌ در خانمی‌ که‌ قبلاً قاعده‌ می‌شده‌ است‌.
   علایم‌ شایع‌
   از بین‌ رفتن‌ دوره‌ قاعدگی‌ برای‌ حداقل‌ ۳ ماه‌ یا بیشتر در خانمی‌ که‌ حداقل‌ یک‌ بار قاعدگی‌ داشته‌ است‌.
   علل‌
   بارداری‌ (اگر نزدیکی‌ رخ‌ داده‌ است‌)
   شیردهی‌ به‌ کودک‌ شیرخوار
   قطع‌ مصرف‌ قرص‌های‌ ضدبارداری‌
   یائسگی‌ (در صورتی‌ که‌ سن‌ بیش‌ از ۳۵ سال‌ و بارداری‌ وجود نداشته‌ باشد)
   استرس‌ عاطفی‌ یا اختلال‌ روانی‌
   جراحی‌ و برداشتن‌ تخمدان‌ها و رحم‌
   اختلال‌ غدد درون‌ریز، از جمله‌ هیپوفیز، هیپوتالاموس‌، تیرویید، پاراتیرویید، غدد فوق‌ کلیوی‌، و تخمدان‌ها
   دیابت‌ شیرین‌ (مرض‌ قند)
   بیماری‌ سل‌
   چاقی‌، بی‌اشتهایی‌ عصبی‌، یا پرخوری‌ عصبی‌
   فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری جسمانی‌ شدید مثل‌ دوهای‌ استقامت‌
   عوامل تشدید کننده بیماری
   استرس‌
   تغذیه‌ نامناسب‌
   استفاده‌ از بعضی‌ داروها مثل‌ مخدرها، فنوتیازین‌ها (از داروهای‌ ضد روان‌پریشی‌)، رزرپین‌، یا هورمون‌ها
   ورزش‌ شدید
   پیشگیری‌
   اگر قطع‌ قاعدگی‌ به‌ علت‌ یک‌ بیماری‌ زمینه‌ساز مثل‌ بیماری‌ سل‌، دیابت‌، یا بی‌اشتهایی‌ عصبی‌ رخ‌ داده‌ است‌، باید این‌ بیماری‌ زمینه‌ساز درمان‌ شود.
   اگر علت‌ قطع‌ قاعدگی‌ مشخص‌ نیست‌، هیچ‌گونه‌ روش‌ خاصی‌ برای‌ پیشگیری‌ وجود ندارد.
   تغذیه‌ باید خوب‌ باشد و باید سعی‌ شود وزن‌ در حد مناسب‌ نگهداری‌ شود.
   عواقب‌ مورد انتظار
   قطع‌ قاعدگی‌ خطری‌ برای‌ سلامتی‌ نیست‌. برطرف‌ شدن‌ آن‌ بستگی‌ به‌ علت‌ زمینه‌ساز دارد:
   اگر آمنوره‌ ناشی‌ از بارداری‌ یا شیردهی‌ باشد، قاعدگی‌ بعد از اتمام‌ آنها باز خواهد گشت‌.
   اگر ناشی‌ از قطع‌ قرص‌های‌ ضدبارداری‌ باشد، قاعدگی‌ بعد از ۲ ماه‌ تا ۲ سال‌ باید باز گردد.
   اگر ناشی‌ از یائسگی‌ باشد، قاعدگی‌ها مرتباً کاهش‌ یافته‌ و شاید دیگر هیچگاه‌ برنگردد. برداشتن‌ رحم‌ نیز باعث‌ قطع‌ قاعدگی‌ به‌ طور دایمی‌ خواهد شد.
   اگر غدد درون‌ریز دچار اختلال‌ شده‌ باشند، با تجویز هورمون‌ کاهش‌ یافته‌ معمولاً باعث‌ بازگشت‌ قاعدگی‌ خواهد شد.
   اگر قطع‌ قاعدگی‌ ناشی‌ از بیماری‌هایی‌ چون‌ بی‌اشتهایی‌ یا پرخوری‌ عصبی‌ باشد، درمان‌ موفقیت‌آمیز این‌ بیماری‌ها برای‌ بازگشت‌ قاعدگی‌ ضروری‌ است‌.
   اگر قطع‌ قاعدگی‌ ناشی‌ از دیابت‌ یا بیماری‌ سل‌ باشد، امکان‌ دارد قاعدگی‌ هرگز باز نگردد.
   اگر قطع‌ قاعدگی‌ ناشی‌ از فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری جسمانی‌ شدید باشد، با کاهش‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری ، قاعدگی‌ باز خواهد گشت‌.
   عوارض‌ احتمالی‌
   در صورتی‌ که‌ هیچ‌گونه‌ علت‌ جدی‌ زمینه‌ساز پیدا نشود، هیچ‌ عارضه‌ای‌ رخ‌ نخواهد داد.
   امکان‌ دارد بعضی‌ از علایم‌ کمبود استروژن‌، مثل‌ گُرگرفتگی‌ و خشکی‌ مجرای‌ تناسلی‌ بروز کنند.
   امکان‌ دارد توانایی‌ بچه‌دار شد مختل‌ شود.
   درمان‌
   اصول‌ کلی‌
   برای‌ کمک‌ به‌ تشخیص‌، معمولاً آزمایشاتی‌ چون‌ آزمایش‌ بارداری‌، اندازه‌گیری‌ هورمون‌ها در خون‌، و پاپ‌ اسمیر، ضروری‌ هستند. امکان‌ دارد کارهای‌ تشخیصی‌ای‌ که‌ نیاز به‌ جراحی‌ دارند، مثل‌ لاپاروسکپی‌ یا هیستروسکوپی‌، نیز توصیه‌ شوند.
   ممکن‌ است‌ با عمل‌ جراحی‌، دهانه‌ رحم‌ گشادشده‌ و با کورت‌ دیواره‌ داخلی‌ رحم‌ کورت‌ کشیده‌ می‌شود.
   درمان‌ بیماری‌ زمینه‌ساز در صورت‌ وجود
   روان‌ درمانی‌ یا مشاوره‌ در صورتی‌ که‌ قطع‌ قاعدگی‌ ناشی‌ از استرس‌ باشد.
   زمان‌های‌ قاعدگی‌ خود را یادداشت‌ نمایید تا اگر قاعدگی‌ مجدداً قطع‌ شد، زودتر تشخیص‌ داده‌ شود.
   داروها
   از پروژسترون‌ و / یا استروژن‌ می‌توان‌ جهت‌ درمان‌ و نیز تشخیص‌ استفاده‌ نمود. جنبه‌ تشخیصی‌ درمان‌ پروژسترون‌ این‌ گونه‌ است‌ که‌ پروژسترون‌ قطع‌ شود و خونریزی‌ قاعدگی‌ رخ‌ دهد، معلوم‌ می‌شود که‌ دستگاه‌ تناسلی‌ فعال‌ است‌.
   امکان‌ دارد برای‌ درمان‌ بیماری‌ زمینه‌ساز از داروهای‌ دیگر نیز استفاده‌ شود.
   فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری
   هیچ‌ محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد.
   رژیم‌ غذایی‌
   معمولاً رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.
   اگر اضافه‌ وزن‌ یا کاهش‌ وزن‌ وجود دارد، تغییر رژیم‌ غذایی‌ برای‌ تصحیح‌ مشکل‌ توصیه‌ می‌شود.
   درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟
   اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ آمنوره‌ را دارید.
   اگر قاعدگی‌، علی‌رغم‌ درمان‌، تا ۶ ماه‌ باز نگردد.
   اگر دچار علایم‌ جدید و نامنتظره‌ بروز کنند. هورمون‌های‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ باعث‌ عوارض‌ جانبی‌ شوند.

 54. ندا میگوید:

  سلام ندا هستم طی پیام هام در یازدهم همین ماه مشکلم حل شدطبق گفته ی شما با سه روز تاخیر پریود شدم اما یه مشکلی هست محال بود همیشه زیر نه روز پریودم تموم بشه به ده روزم میرسیداما این دوره روزهفتم پریودم تموم شد که بخاطر این مسئله خیلی خیلی تعجب کردم دلیلش چی میتونه باشه؟نگرانم

  • مسعود میگوید:

   مشکلی وجود ندارد. مدت زمان طبیعی خونریزی قاعدگی از ۳ تا ۷ روز است. قاعدگی طولانی یا منوراژی به خونریزی بیش از یک هفته گفته می شود.

 55. فاطیما میگوید:

  سلام خسته نباشید.من ماه قبل ۲۲ شهریور پریود شدم ۱۲شهریورم نزدیکی داشتم اما منی داخل ریخته نشده نزدیکیم همون ی بار بود خیلی استرس دارم به نظرتون چرا مریض نشدم؟ من پریودیم منظمه گاهی ۲۸روز گاهی ۳۰ روزه اما الان دو شبه خواب ندارم امکانش هست راهنماییم کنید و برام میل بفرستید؟

  • مسعود میگوید:

   سلام. در یک عادت ۲۸ روز، تنها نزدیکی در روزهای ۱۲ تا ۱۸ دوره ماهیانه می تواند باعث حاملگی گردد. روز تخمک گذاری شما ۸ شهریور بوده که نزدیکی در دو-سه روز قبل و سه روز بعد از آن امکان حاملگی وجود داشته است.به خاطر استرس و شرایط روحی حتما چند روی پریودتان به عقب می افتد. اگر یک هفته از موعد پریودتان گذشت و هنوز پریود نشدید از بی بی چک استفاده کنید مشخص می کند باردارید یا نه. در کل احتمال بارداری شما بسیار پایین است.

 56. ناشناس میگوید:

  سلام من پریودهام ۳۰روزه است.امروز روز ۳۷از اولین روز اخرین بار پریودمه.دیروز بی بی چک زدم منفی شد احتمال بارداری هست؟

  • مسعود میگوید:

   سلام چند روز صبر کنید و دوباره بی بی چک امتحان کنید. از ادرار اول صبح و طبق دستور العمل آن. معمولا بی بی ۷ تا ده روز که از موعد پریودی گذشت قادر به تشخیص حاملگی است. اگر بازهم منفی شد نگران نباشید دوباره تکرار کنید

 57. ali میگوید:

  سلام
  همسرم ماه قبل ۳۱ ام پریود شد و۷مهر تموم شداما دوباره همون ۷ام دوباره خونریزی شد.
  دوره هم یک ماه است
  حالا دوره جدید رو از چندم بگیریم؟

  • مسعود میگوید:

   یک دوره‌ پریود (قاعدگی) مدت زمان اولین روز خونریزی در یک ماه تا اولین روز خونریزی در ماه بعد است. شروع دوره همسر شما از همان ۳۱ م است.برای برخی زنان زمان در دوران قاعدگی به کندی می گذرد . بویژه اگر دوره قاعدگی آنها طولانی باشد. مدت زمان طبیعی خونریزی قاعدگی از ۳ تا ۷ روز است.

 58. ali میگوید:

  سلام
  (همسرم ماه قبل ۳۱ ام پریود شد و۷مهر تموم شداما دوباره همون ۷ام دوباره خونریزی شد.
  دوره هم یک ماه است
  حالا دوره جدید رو از چندم بگیریم؟)
  اقای دکتر راستش رفتییم دکتر برای طولانی شدن خونریزی
  امپول ویتامین کا داد وقرص مفنامیک اسید
  همسرم ماه پیش اواسطش خونریزیش قرص اورژانسی مصرف کرد
  حالا این ماه پریود سرموقع خواهد بود یانه؟
  درضمن ۲بار پری قبلشم
  یکی۳۷روز طول کشید یکی هم۳۲روز.
  باتشکر.

  • مسعود میگوید:

   اگر خونریزی دوران قاعدگی بیش از حد و زیاد باشد، به آن منوراژی (Menorrhagia) می گویند.
   خونریزی زیاد قاعدگی باعث می شود دچار کم خونی شوید و گرفتگی عضلانی در شما بوجود آید و نتوانید فعالیت های روزانه خود را انجام دهید.
   در بسیاری از موارد دلیل خونریزی شدید در دوران قاعدگی مشخص نیست. ولی بعضی عوامل می توانند مسبب منوراژی باشند. برخی از این موارد عبارتند از :
   • عدم تعادل هورمونی. در طی یک چرخه نرمال، تعادل در دو هورمون استروژن و پروژسترون سبب ساخته شدن دیواره رحم (اندومتر) به صورت منظم و ریزش آن در زمان قاعدگی می شود. زمانی که تعادل این دو هورمون به هم بخورد، اندومتر زخیم تر شده و شکستن آن با خونریزی شدیدتری همراه خواهد بود.
   • عملکرد ناقص تخمدان ها. کاهش تخمک گذاری می تواند سبب عدم تعادل هورمونی و در نتیجه بروز منوراژی شود .
   • فیبروئید رحمی. ممکن است در طی سالهای باروری یک خانم تومورهای غیرسرطانی تشکیل شوند. وجود فیبرون رحمی ممکن است سبب خونریزی های طولانی و شدید تراز حد نرمال شود .
   • پولیپ .رشد پولیپ های خوش خیم و کوچک در دیواره پوششی رحم می تواند سبب خونریزی زیاد و طولانی مدت شود. پولیپ رحم عموما به علت بالا رفتن سطح هورمون در خانم هایی که در سنین باروری هستند اتفاق می افتد.
   • آدنومیوسیس.زمانی اتفاق می افتد که غدد اندومتر در داخل ماهیچه رحم جای می گیرند و این شرایط ممکن است سبب خونریزی شدید و دردناک شود. آدنومیوز بیشتر برای خانم های میان سالی اتفاق می افتد که زایمان های متعددی را پشت سر گذاشته اند.

   • دستگاه های جلوگیری داخل رحمی (IUD).منوراژی می تواند یکی ازعوارض جانبی استفاده از دستگاه های جلوگیری غیر هورمونی باشد. زمانی که IUD مسبب بروز منوراژی باشد، باید از رحم خارج شود .
   • عوارض ناشی بارداری .اگر خونریزی دیرهنگام و شدید برای یک بار اتفاق بیافتد، می تواند ناشی از سقط جنین باشد. البته اگر خونریزی شدید درزمان مورد انتظار برای قاعدگی اتفاق بیافتد، احتمال سقط جنین کمتر است. بارداری اکتوپیک (خارج رحمی)- یعنی زمانی که تخم بارور به جای کاشته شدن در رحم در لوله فالوپ جای بگیرد، نیز می تواند سبب بروز منوراژی شود .
   • اختلالات خونریزی ارثی. برخی اختلالات انعقاد خون مثل وان ویل براند (von willebrand)، که در نتیجه کمبود و یا نقصان در فاکتور های مهم انعقاد خون می باشد، نیز می توانند مسبب خونریزی غیرنرمال در دوران قاعدگی شوند.
   • داروها . برخی داروهای خاص مانند داروهای ضد التهاب وداروهای ضد انعقاد ممکن است مسبب خونریزی شدید و طولانی مدت باشند. استفاده نامناسب از داروهای هورمونی نیز می تواند منجر به منوراژی شود .
   • دیگر بیماری ها و اختلالات. بیمای التهابی لگن، مشکلات تیروئیدی ، اندومتریوز ، بیماری کبد و کلیه، از جمله بیماری هایی هستند که می توانند منجر به منوراژی شوند .
   خونریزی شدید و طولانی مدت می تواند بروز بیماری های دیگری را نیز به همراه داشته باشد .
   • کم خونی فقرآهن. در این نوع از کم خونی، هموگلوبین کمتر از حد نرمال است. هموگلوبین ماده ای است که گلبول قرمز خون را برای حمل اکسیژن به بافت های بدن توانا می سازد. کمبود هموگلوبین می تواند در نتیجه فقر آهن باشد. منوری ژیا آهن بدن را تخلیه کرده و ریسک آنمی فقر آهن را افزایش می دهد. علائم آن شامل : رنگ زرد ، خستگی و بی حالی است . رژیم غذایی فرد نیز نقش بسیار مهمی در آنمی فقر آهن دارد. در بیشتر موارد آنمی خفیف است، ولی آنمی های خفیف نیز می توانند سبب خستگی و کوفتگی شوند. کم خونی های حد مرزی و یا آنمی های شدید سبب تنفس کوتاه و بریده ، افزایش ضربان قلب وسر درد های شدید می شوند .
   • دردهای شدید و جدی. خونریزی های بسیار شدید معمولا با کرامپ های قاعدگی(dysmenorrhea) همراه است. گاهی کرامپ ناشی از منوراژی آنقدر شدید است که نیاز به دارو و یا در مواردی جراحی ضروری خواهد بود .
   توصیه عمومی پزشکان آن است که همه زنان متاهل و زنانی که بیش از ۲۱ سال سن دارند سالانه و به طور منظم برای آزمایشات لگنی و پاپ اسمیر ، به پزشک خود مراجعه کنند .
   به هرحال هر زمانی که شما خونریزی واژینال زیاد و نامنظم را تجربه کردید، از پزشک خود وقت بگیرید و زمان دقیق خونریزی را در طی آن ماه به پزشک خود گزارش کنید .
   اگر شما خونریزی شدید واژینالی دارید –که حداقل یک پد یا تامپون را در طی یک ساعت و برای چند ساعت متوالی خیس می کند –مراجعه به پزشک برای شما ضروری است .
   درمان های خاص منوراژی با توجه به چند عامل تعیین می شود :
   • سلامت عمومی و سابقه پزشکی شما .
   • دلایل و شدت خونریزی .
   • تحمل شما برای روشهای خاص درمان .
   • درصد احتمال اینکه قاعدگی شما به صورت خود به خودی سبک تر شود.
   • تصمیم و برنامه شما برای بچه دار شدن در آینده .
   • تاثیر شرایط پیش آمده بر زندگی روزمره شما .
   • نظر شخصی و انتخاب شما .
   دارو درمانی برای منوراژی معمولا عبارتست از :
   • مکمل درمانی باآهن. اگر شرایط بوجود آمده با آنمی همراه باشد ، پزشک پیشنهاد می کند که مکمل آهن را مرتبا مصرف کنید. اگر سطح آهن شما پایین است ولی هنوز به آنی مبتلا نشده اید، بهتر است هر چه زودتر و قبل از مبتلا شدن به آنمی مکمل درمانی را آغاز نمائید .
   • داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs).مانند ایبوپروفن (advil ,Motrin, …) سبب کاهش از دست دادن خون در این دوره می شود . همچنین دردها و کرامپ های قاعدگی را نیز تسکین می دهد .
   • داروهای ضد بارداری خوراکی .در کنار جلوگیری موثر از بارداری، می توانند در منظم سازی چرخه های قاعدگی بسیار مفید بوده و سبب کاهش خونریزی های شدید و طولانی مدت شوند .
   • پروژسترون خوراکی.وقتی هورمون پروژسترون، در یک چرخه قاعدگی، به مدت ۱۰ روز یا بیشتر دریافت شود، در متعادل سازی سطح هورمونی بدن و کاهش منوری ژیا کمک کننده خواهد بود .
   • IUD هورمونی (Mirena).این گونه از دستگاه ها در داخل رحم جای گرفته و نوعی پروژسترون به نام لوونورژسترل (Levonorgestrel)،را در داخل رحم آزاد می کند که می تواند دیواره رحم را نازک کرده و جریان خونریزی و کرامپ ها را کاهش دهد .

   اگر منوراژی به علت مصرف برخی داروهای هورمونی بوجود آمده باشد، پزشک شما احتمالا با تغییر و یا متوقف نمودن مصرف آن دارو قادر به درمان شما خواهد بود .

 59. آنا میگوید:

  سلام…
  دختری بیستو یک ساله هستم ونامزدم ،بیستم ماه قبل با نامزدم رابطه داشتم ولی نه از را دخول منی نامزدم روی کمر ریخت ولی مطمئن نیستم که از روی کمرم به واژنم ریخته باشه خیلی نگرانم هنگام رابطه بیضه اش به ناحیه تناسلیم خورد ممکنه که از راه پیشاب هم بارداری اتفاق بیافته ؟ باید یکم یا دوم پریود میشدم که نشدم از بیستوپنجم تا بیستوهشتم فقط لک دیدم . کمر و شکم درد دارم نوک سینه هام هم درد میکنه . دیروز (شیشم) بیبی چک انجام دادم منفی بود آیا امکان باداری هست؟ خواهش میکنم راهنماییم کنید خیلی خیلی نگرانم

  • مسعود میگوید:

   در نظر داشته باشید که نزدیکی در هر تاریخی حتی اگر منی هم وارد واژن شده باشد نمی تواند باعث حاملگی گردد. در یک عادت ۲۸ روزه تنها نزدیکی در روزهای ۱۲ تا ۱۸ دوره ماهیانه می تواند باعث حاملگی گردد.یعنی در حوالی روز اخمک گذاری دو الی سه روز قبل و بعد از آن.
   از طرفی دیگر پیشاب هم می تواند در بردارنده منی باشد و باعث حاملگی گردد که البته این به نوع اسپرم همسرتان نیز بر میگردد که چقدر فعال باشد. بی بی چک باید حداقل یک هفته تا ده روز از موعد پریودتان بگذرد تا قادر به تشخیص بارداری باشد زودتر از این قطعا منفی جواب میدهد.
   در خصوص شما به نظر من اصلا باردار نیستید و بخاطر استرس و فشار روحی روانی که در این خصوص به خود وارد می کنید حتما چند روزی پریودتان به تاخیر خواهد افتاد.ازمایش خون ده روز بعد از آمیزش قادر به تشخیص حاملگی می باشد.

 60. زیبا میگوید:

  با سلام،من خانوم ۲۱ ساله ای هستم که یک و نیم سال از عروسی ام میگذرد،زمان نامزدی پریود هام نامرتب شده بود ومتوجه شده بودم که کیست تخمدان چپ بسیار کوچکی دارم به پزشک مراجعه کردم که گفتند کیست شما استرسی هستش از قرص ضد بارداری به مدت ۲ ماه استفاده کردم و پریودم حتی از قبل هم منظم تر شد،بعد از آن هم دو بار سونوگرافی کردم و مشخص شد کاملا کیستم برطرف شده،که چکاب آخرم هم حدود ۱ ماه پیش بود،در ضمن وزن طبیعی دارم و دوره استرسی هم پشت سر نمیگذارم.منتها حدود ۱۵روز است که پریودم به تاخیر افتاده،۴ روز پیش هم تست ادرار کردم که منفی بود.به نظر شما این تاخیر چه دلیل دیگه ای میتونه داشته باشه؟؟؟؟؟
  در ضمن طی ۲ ماه قبل دو بسته قرص فولیک اسید ۱ روزانه دو عدد مصرف کرده ام که البته ۲ هفته است قطع کرده ام آیا تاثیری بر تاخیر دارد؟؟
  در صورت امکان پاسخ دهید با تشکر

  • مسعود میگوید:

   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.
   برخی از داروها و یا درمان های پزشکی ، شامل شیمی درمانی و اشعه ، همچنین می توانند قاعدگی را به تاخیر بیاندازد. و برخی از داروها – از جمله باربیتورات ها ( آرام بخش) ، کورتیکواستروئیدها ، قرصهای ضد بارداری خوراکی ( قرصهای جلوگیری از بارداری ) و آرام بخش های خاص – همچنین باعث برهم زدن چرخه قاعدگی می شوند. مصرف بالای الکل می‌تواند موجب آسیب رسیدن به کبد شود و در عملکرد آن برای متابولیزه هورمون‌های زنانه اخلال ایجاد می‌کند.

   زنانی که در فعالیت های جسمانی و ورزشی شدید شرکت می کنند ممکن است تاخیر در چرخه قاعدگی را تجربه کنند و یا ممکن است اصلا به پریود خود نرسند – یک بیماری که تحت عنوان آمنوره۱ شناخته می شود. کارشناسان چند نظریه که چرا فعالیت بدنی شدید چرخه قاعدگی را مختل می کند، مطرح می کنند اعم از درصد پایین چربی بدن تا تغذیه پایین و کاهش وزن سریع . بدن برای قاعده شدن به انرژی نیاز دارد. اگر میزان بالایی از انرژی‌تان را در باشگاه و از طریق ورزش می‌سوزانید، چیز دیگری برای بدنتان باقی نمی‌ماند که در جریان عادت‌ماهیانه مصرف کند.

  • مسعود میگوید:

   سلام. عذر خواهی بابت تاخیر به دلیل مسافرت. در نظر داشته باشید که نزدیکی در هر تاریخی حتی اگر منی هم وارد واژن شده باشد نمی تواند باعث حاملگی گردد. در یک عادت ۲۸ روزه تنها نزدیکی در روزهای ۱۲ تا ۱۸ دوره ماهیانه می تواند باعث حاملگی گردد.یعنی در حوالی روز اخمک گذاری دو الی سه روز قبل و بعد از آن.
   از طرفی دیگر پیشاب هم می تواند در بردارنده منی باشد و باعث حاملگی گردد که البته این به نوع اسپرم همسرتان نیز بر میگردد که چقدر فعال باشد. بی بی چک باید حداقل یک هفته تا ده روز از موعد پریودتان بگذرد تا قادر به تشخیص بارداری باشد زودتر از این قطعا منفی جواب میدهد.
   در خصوص شما به نظر من اصلا باردار نیستید و بخاطر استرس و فشار روحی روانی که در این خصوص به خود وارد می کنید حتما چند روزی پریودتان به تاخیر خواهد افتاد.ازمایش خون ده روز بعد از آمیزش قادر به تشخیص حاملگی می باشد.
   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

 61. n.m میگوید:

  سلام دکتر.
  من و همسرم در اسفند عقد کردیم همسرم چند ماهی پریودش نامنظم بود ولی این اواخر به طور منظم پریود میشد.ماه قبل ۸ مهر پریود شد.وما در ۲۳مهر نزدیکی داشیم در یک روز ۲ بار به صورت دخول اما منی هیچگونه تماسی با رحم نداشه.وبعد هربار نزدیکی التم را شتشو داده و دوباره نزدیکی کرده و امروز ۹ابان هست ولی همسرم پریود نشده البته جفتمون استرس زیادی داریم.ایا امکان بارداری هست.لطفا هرچی زودتر کمکمون کنید.ممنون

  • مسعود میگوید:

   سلام
   چون نزدیکی در روزهای حوالی تخمک گذاری بوده( در خصوص شما نزدیکی در روزهای ۲۰ تا ۲۶ مهر ماه امکان حاملگی داشته است)، احتمال بارداری وجود دارد. در برخی کوارد حتی پیشاب هم می تواند در بردارنده منی باشد و اگر اسپرم شما هم فعال باشد همان کافی باشد. اما همیشه به این راحتی هم حاملگی رخ نمی دهد حتی اگر در تمام این شش روز نزدیکی داشته باشید و منی هم وارد شود و همسرتان تا نیم ساعت هم خود را نشوید باز احتمال حاملگی در یک ماه ۲۵ درصد است.پس خیلی نگرانی به خود راه ندهید. برای اطمینان از اینکه باردارید یا نه حداقل باید یک هفته تا ده روز از موعد پریودتان بگذرد و اگر باز نشدید از بی بی چک استفاده کنید. زودتر از این موقع بی بی چک جواب نمی دهد. تنها آزمایش خون ده روز بعد از آمیزش قادر به تشخیص حاملگی است.
   این را هم در نظر بگیرید بخاطر استرس فراوان قطعا پریودتان به تاخیر خواهد افتاد.فشار روحی و یا فیزیکی نیز می تواند تخمک گذاری و درنتیجه عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس شدید باعث کاهش میزان هورمون آزادکننده گنادوتروپین ( GNRH) می شود. مقدار مناسب از GnRH -که کنترل آزادسازی هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول ( FSH ) و استروژن را به عهده دارد – برای تخمک گذاری لازم است. بنابراین ،استرس در هفته های نزدیک به تخمک گذاری، می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس متداول‌ترین علت بر هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان جریان چرخه ماهیانه شما تغییر خواهد کرد.

 62. n.m میگوید:

  منظورم چه روشی بهتر است؟وما چون نامزدیم باید پنهانی انحام شود.شما چه راه حلی را صحیح میدانید؟خیلی ممنونم

  • مسعود میگوید:

   اولا اینکه هنوز حاملگی مشخص نیست که بخواهید چنین تصمیمی را بگیرید. و در وهله بعد چنین مسئولیتی ما نداریم. کار ما صرفا آموزش، یاد دهی و کمک می باشد در خصوص آن امری که فرمودید باید عرض کنم این سایت از راهنمایی در این گونه امور معذور می باشد.

 63. sh میگوید:

  سلام . من ۲۰ سالمه مجرد هستم . تا جایی که یادم میاد دو سال اول پریودیم منظم بو ولی الان چند ساله بهم ریخته دکترم رفتم قرص جلو گیری و چند نمونه دیگه نوشت برام شش ماه خوب شدم دوباره بهم ریخت . ریشه مو و حالت افسردگی پیدا کردم اگه میشه کمکم کنید

  • مسعود میگوید:

   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

 64. مريم میگوید:

  سلام.من ٢٢سالمه ماهه پیش ٣و۴آبان لکه خیلی کمی شدم،۵ابان پرید شدم،١٠ابان پاک شدم و روز ١۴ابان دوباره یکم لک شدم.بعد از این ماجرا با مشورت با دکتر غدد،برای جوش صورتم قرص فیناستراید۵ دادن،در حال حاضر قرص را مصرف میکنم و هنوز پرید نشدم.میخوام بدونم این تاخیر منطقی یا غیر منطقیه؟لازم هست که به دکتر مراجعه کنم یا خیر؟ممنون میشم پاسخ بدید.

  • مسعود میگوید:

   سلام
   بله روی زمان پریود موثر است معمولا یک ماه قطع این دارو کافی است اگر مجرد هستید مشکلی ندارد.اگرخانم جوانی فیناستراید مصرف کند حداقل۱-۲ سال پس از قطع آن باردار نشود. مصرف فیناستراید تنها در خانمهایی ممنوع است که باردار باشند یا احتمال بارداری داشته باشند ولی مثلا خانمهای مجرد مشکلی از این لحاظ برای مصرف دارو ندارند

 65. مريم میگوید:

  در ضمن دکتر غدد به من گفتن وزنت به هیچ عنوان نباید زیاد بشه چون روی قاعدگی و جوش صورت تاثیر میذاره باید لاغر شی یکم.من حدود کمتر از ١هفتس که شروع به ورزش و رژیم کردم یعنی سعی میکنم غذاهای سالم بخورم.وزنم ۶۵.۵ و قدم ١۶٧ هستش.

 66. n.m میگوید:

  سلام دکتر.همسرم هنوز پریود نشده.میشه بگید چند روز دیگه مشخص میشه بار داره یا نه؟
  البته روزای ۵-۶ دل درد داشت ولی بعد نداشت.میشه بگید دقیقا چیکار کنیم؟ ممنون .خیلی نگرانم 🙁

  • مسعود میگوید:

   دوره ماهانه به‌طور طبیعی ممکن است ۲۱ تا ۳۵ روز طول بکشد. برای اطمینان از اینکه باردار هستید یا نه باید حداقل یک هفته از موعد پریود شدنتان بگذرد اگر هنوز پریود نشدید از بی بیچک استفاده کنید. معمولا بی بی چک زودتر از این جواب نمی دهد. آزمایش خون ده روز بعد از لقاح قادر به تشخیص بارداری است. اگر در این روزها آزمایش خون انجام دهید می توانید به جواب برسید و گر نه برای بی بی چک چند روز دیگر صبر کنید

 67. مهدیه میگوید:

  با سلام وخسته نباشید من دو دوره هستش که سه ماه سه ماه پریود میشم علت رو میخواستم بدونم با تشکر

  • مسعود میگوید:

   آمنوره ثانویه
   شما برای ۳ تا ۶ ماه یا بیشتر قاعده نشده اید
   بسته به علت آمنوره، ممکن است علائم و نشانه های دیگری را همراه با قطع قاعدگی مانند ترشحات شیری از پستان، سردرد، تغییرات بینایی، ریزش موها یا افزایش موهای صورت تجربه کنید.
   در موادر آمنوره اولیه و ثانویه در صورت وجود موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:
   ▪ تا سن ۱۶ سالگی هیچ قاعدگی برایتان رخ نداده است
   ▪ قبلا قاعده می شدید ولی دو مورد یا بیشتر از قاعدگی هایتان اتفاق نیفتاده است.
   ● غربالگری و تشخیص
   گرچه آمنوره به ندرت از مشکلات تهدید کننده زندگی ناشی می شود، می تواند ترکیبی از مشکلات هورمونی را باعث شود. یافت مشکل زمینه ای می تواند وقت گیر بوده و به انجام بیش از یک مورد آزمایش نیاز داشته باشد.
   ابتدا پزشک شما برایتان یک آزمایش حاملگی درخواست می کند. در ضمن ممکن است یک معاینه لگنی برای بررسی حاملگی یا هر مشکل دیگری دراندامهای تناسلی تان انجام دهد. قدم بعدی ممکن است شامل آزمایشات خونی برای بررسی وضعیت هورمونها مثل آزمایش عملکرد تیرویید یا ارزیابی سطح پرولاکتین انجام دهد.
   بسته به علائم و نشانه های شما و نتیجه آزمایشات خونی تان، تستهای دیگری درخواست می گردد.
   ● درمان
   اینکه چه نوع درمانی نیاز دارید، بستگی به علت ایجاد آمنوره دارد. پزشک ممکن است پیشنهاد دهد که تغییراتی در شیوه زندگی خود بر اساس وزن، میزان فعالیت بدنی و استرستان انجام دهید. اگر سندرم تخمدان پرکیست یا آمنوره ورزشی داشته باشید، پزشک امکان دارد برای درمان مشکل قرصهای خوراکی پیشگیری از بارداری را تجویز نماید. آمنوره ای که به دلیل اختلالات تیروییدی یا هیپوفیزی ایجاد می شود، می تواند با دارو درمان شود.
   ● مراقبت از خود
   ▪ بهترین راه برای جلوگیری از قطع چرخه قاعدگی اجرای یک شیوه زندگی سالم است.
   ▪ برای به دست آوردن یک وزن مناسب تغییراتی در رژیم غذایی و ورزش خود ایجاد کنید.
   ▪ بکوشید که تعادل سالمی بین کار، سرگرمی و استراحت خود بر قرار کنید.
   ▪ موارد استرس و تضاد را در زندگی خود شناسایی کنید. اگر نمی توانید خودتان استرس را کم کنید، از خانواده دوستان یا پزشک کمک بخواهید.
   ▪ از تغییرات چرخه قاعدگی خود آگاه باشید و اگر دچار نگرانی می شوید با پزشک خود مشورت کنید. زمان قاعدگی های خود را ثبت کنید. تاریخی که اتفاق افتاده مدتی که طول کشیده و هر مشکلی که تجربه کرده اید را یادداشت نمایید.
   ▪ با مادر، خواهر و سیار بستگان زن خود صحبت کنید. آیا فرد دیگری در خانواده شما مشکل مشابه دارد؟ جمع آوری این اطلاعات می تواند به پزشک شما کمک کند که چه عاملی برایتان ایجاد آمنوره کرده است.
   ▪ آمنوره می تواند باعث ایجاد اضطراب شود اما با همکاری با پزشک می توانید، علت را مشخص کنید و راهی برای منظم کردن قاعدگی تان پیدا نمائید.

 68. man میگوید:

  سلام.۲۵سالمه و نامزد کردم.همیشه دوره هام کاملا منظم بوده به طوری که در هر ماه دقیقا ۶ام می شدم.ماه گذشته به دلیل استرس فوق العاده زیادم ۵ روز زودتر پریود شدم( یعنی ۱ام).در روزهای ۷ام و ۲۷ام نزدیکی داشتم که روز ۷ام با پیشگیری و روز ۲۷ام بدون پیشگیری بوده.البته در هر دو مورد نزدیکی بدون دخول بوده و هیچی از مایع منی به واژنم تماس نداشته (از پیشاب مطمئن نیستم). ایم ماه به جای ۱ام روز ۳ام پریود شدم (استرسم همچنان تا این ماه ادامه داشته).پریودی های من معمولا ۴تا۵ روزه است اما این بار ۳ روزه تمام شد و در روزه ۴ام بسیار کم و در حد لک بوده.نا گفته نمونه که از چند روز قبل شروع پریودی سرما خودم و دارو مصرف کردم(سرماخوردگی و استامینوفن کدئین).حالا می خواستم سوال کنم که احتمال حاملگی وجود داره؟ بیشترین نگرانیم به خاطر کوتاه بودن مدت زمان پریودیمه.چون هم تا به حال سابقه نداشته اینقدر کوتاه باشه و هم اینکه تو چندتا سایت خوندم که خانومایی که حامله می شن خون ریزی دارن که معمولا تو زمان پریودی بعدی اتفاق می افته و مدتش کوتاه و در حد چند روزه.لطفا راهنمایی کنید.خیلی نگرانم در حدی که شبا خوابم نمی بره

  • مسعود میگوید:

   سلام، در نظر بگیرید هر نزدیکی نمی تواند باعث حاملگی گردد. زمانی را که دوره قاعدگی بعدی شما آغاز می‌شود در نظر بگیرید، سپس ۱۲ تا ۱۶ روز از آن کم کنید. این چند روز،‌‌ همان محدوده زمانی است که احتمال تخمک گذاری شما در آن بسیار زیاد است. برای خانم‌هایی که یک دوره کامل آن‌ها ۲۸ روز طول می‌کشد، چهاردهمین روز معمولاً روز تخمک گذاری است. یعنی تنها نزدیکی در روزهای ۱۲ تا ۱۸ دوره ماهیانه می تواند باعث حاملگی گردد. پس نزدیکی در روزهای ۷م و ۲۷ م در شما نمی تواند اصلا باعث حاملگی گردد.
   نکته دیگر: خونریزی قاعدگی در حالی که سه تا پنج روز بسیار متداول است، اما زمانی بین دو تا هفت روز نیز طبیعی است. اگر زمان عادت ماهانه تان بیش از یک هفته است یا تغییر ناگهانی در آن ایجاد شده به پزشک مراجعه کنید.
   اما در خصوص خونریزی ناشی از لکه بینی:
   برخی از خانمها در حدود روزهای یازدهم یا دوازدهم پس از باردار شدن (یعنی تقریبا همزمان با زمان پریود بعدی)، مقدار کمی خونریزی یا لکه بینی مشاهده می کنند. این خونریزی ممکن است ناشی از ورود تخمکِ بارور شده به بافت پر خونِ رحم شما باشد، اما کسی دلیل قطعی آن را نمی داند. حرکت تخم لقاح یافته به سمت رحم، ۶ روز پس از بارور شدن آغاز می شود و هنگامی که می خواهد در دیواره رحم، محلی را برای استقرار خود برگزیند، مختصر خونریزی اتفاق می افتد.این خونریزی بسیار کم و اغلب به صورت لکه های قرمز یا قهوه ای مایل به قرمز خواهد بود و تنها یک یا دو روز طول خواهد کشید. در صورت مشاهده خونریزی یا لکه بینی، خصوصا اگر همراه با درد باشد، پزشک خود را در جریان بگذارید؛ زیرا این موارد ممکن است نشانه های حاملگی خارج رحمی باشند.
   بی بی چک یک هفته بعد از اینکه پریود به تعویق افتاد قادر به تشخیص بارداری است. آزمایش خون ده روز بعد از آمیزش. قطعا به نتیجه بی بی چک در یکبار نباید استناد کرد یکبار دیگر و با رعایت نکات انجام تست از ادرار اول صبح، تست بی بی چک را تکرار کنید.
   به نظر من اصلا حامله نیستید خیلی استرس به خود وارد نکنید. در خصوص به تعویق افتادن پریودتان:
   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

 69. ااا میگوید:

  یک مرداد چهارم شهریور هفتم مهر زمان پریودم بوده یعنی دوره ۳۵روزه اماآبان ۷،۸ام چندقطره خون دیدم فک کردم شروع پریوده ولی دیگه ادامه نداشت، ۱۴آبان نزدیکی داشتیم ک کاندوم پاره شد باتوجه ب اینکه این ماه پریود کامل نداشتم میشه گفت آیا خطرناکه یا نه؟

  • مسعود میگوید:

   سلام، در یک عادت ۳۵ روزه تنها نزدیکی در روزهای ۱۹ تا ۲۵ دوره ماهیانه می تواند باعث حاملگی گردد. در یک عادت ۳۰ روزه تنها نزدیکی در روزهای ۱۴ تا ۲۰ و در یک عادت ۲۸ روزه تنها نزدیکی در روزهای ۱۲ تا ۱۸ دوره ماهیانه یعنی حول و حوش روزهای تخمک گذاری می تواند باعث حاملگی گردد. اما در خصوص پریود روزهای ۷م و ۸م آبان، یک قاعدگی طبیعی دارای ویژگی های زیر است: مدت قاعدگی: بین ۲- ۷ روز است و ۱ یا ۹ روز طبیعی نیست. تخمین مقدار قاعدگی آن مشکل است؛ ولی معمولاً بین ۳۰- ۸۰ میلی‌متر می‌باشد. رنگ آن: قرمز تیره و ترکیبی از خون موکوس و سلول‌های آندومتر است. بوی ترشحات شبیه بوی گل همیشه بهار یا گل جعفری است.
   اگه خانمی که قبلا پریود های منظم و رضایت بخشی داشته و حالا تعداد روز هاش کم شده و یا حجم خون دفع شده کم شده باشد،از اصطلاح هایپومنوره ( hypomenorrhea) استفاده می کنند. استرس های روحی روانی, مصرف قرص های جلوگیری ,چسبندگی داخل رحمی, تحلیل رفتن بافت رحمی, بیماری شیهان از علل شایع این مسئله هستند.چسبندگی های داخل رحمی عمدتا به دنبال سقط جنین و انجام کورتاژ صورت میگیره. تحلیل رفتن بافت رحم هم به دلیل نبودن هورمون استروژن و یا بیماری اندو متروزیس , انجام کورتاژ صورت میگیره. سندرم شیهان هم معمولا بلافاصله پس از زایمان رخ میده و باعث از بین رفتن بافت هیپوفیز مغزی و مشکلات هورمونی متعددی میشه که البته بسیار نادر هست.
   امیدورام اون توضیحات باعث نگرانی شما نشده باشه.. من فقط برای کامل بودن بحث نوشتم.. اما در مورد شما ۲ مورد باید پیگیری بشه.. یکی رفع استرس های احتمالی هست و دیگری بررسی مصرف قرص جلوگیری هست.. اگه این ۲ مورد نبود و چند ماه از وجود این مسئله گذشت.. بهتره به پزشک متخصص مراجعه کنید..

 70. man میگوید:

  تورو خدا زودتر جواب بدین.دارم دیونه می شم.امروز بی بی چک گذاشتم مثبت شد.اما مطمئن نیستم اخه خط هاش خیلی کم رنگه به زور دیده می شه.در ضمن امروز ۱۴روز از پریودیم می گذره مطمئن نیستم زمان استفادش درست بوده باشه

 71. mahdi میگوید:

  با سلام وخسته نباشیدالان دقیقا ۲۰ روزه که عروسی کردیم بعده شبه زفاف که پرده بکارت پاره شد بعدش ۵ روز اصلا با خانمم رابطه برقرار نکردم ۶ روز که رابطه برقرار کردم وباز خون امد ۳ روز باز فرصت و روز چهارم باز خون امد علت چی میتونه باشه؟ و بعده نامزدی که ۸ ماه میشه دوره قاعدگی خانمم بهم ریخت با تشکر

  • مسعود میگوید:

   اگر خونریزی ادامه دارد حتما به متخصص زتان مراجعه کند تا ضمن معاینه جواب قطعی به شما دهد.رمعمولا پس از پارگی پرده بکارت خونریزی کم و بیش شدیدی ایجاد می شود.لازم است این خون را از خون قاعدگی تمیز دهیم.خون قاعدگی دارای فیبرینوژن کمتر است، لذا دیرتر لخته شده و سلول های واژینال در آن بسیار زیاد است در حالی که خون حاصل از پرده بکارت سریعتر لخته شده و حاوی مقادیر کمی سلول واژینال است. لبه های پارگی جدید در پرده بکارت معمولا زخمی و قرمز رنگ بوده و آثار خون لخته شده در آن مشاهده می شود.بعد از حدود یک هفته لبه های بریدگی از مخاطی مشابه مخاط پرده پوشیده شده و بعد از حدود دو هفته لبه های زخم نسبتا گرفته می شوند. نکته مهم این است که لبه های پارگی چون آزاد هستند و به هم اتصال ندارند هیچ وقت به هم جوش نمی خورند و اگر دو تکه پارگی به هم دوخته شوند محل ترمیم به صورت یک اسکار برجسته روشن مشخص خواهد شد.

 72. n.m میگوید:

  سلام دکتر همسرم هنوزم پریود نشده.ایا تو این چند وقتیکه گزشته علاعمی نشون میده ک ایشون باردارن؟غیر از پریود نشدن؟

  دکتر حان البته در گزشته به دلیل نامنظمی پریود دکتر قرص پروژسترون مصرف میکرد.تازگی ها هم سه روزه مصرف میکنن.

  • مسعود میگوید:

   در خصوص علایم کلی بارداری مطلب زیر را بخوانید:
   توجه کنید که این نشانه ها به ترتیب عکس اهمیت چیده شده اند و شماره ۱۰ کم اهمیت ترین و شماره ۱ مهمترین علامت هستند. ,
   ۱۰- تورم و حساسیت در پستانه
   یکی از نشانه های اولیه حاملگی، حساس و دردناک شدن پستانها به علت افزایش سطح هورمونها است. درد پستانها ممکن است شبیه به درد آنها در هنگام پریود، یا کمی شدیدتر باشد. این عارضه پس از سه ماهه اول حاملگی و با عادت کردن بدن به تغییرات هورمونی، تا حد زیادی از بین می رود.
   ۹- خستگی
   ناگهان احساس خستگی می کنید؟ یا نه، احساس کوفتگی و ضعف عمومی شدید دارید؟ هیچ کس به درستی نمی داند که علت بروز این خستگی های ناگهانی در اوائل حاملگی چیست، اما احتمالا افزایش ناگهانی سطح هورمون پروژسترون می تواند یکی از عوامل بروز خواب آلودگی باشد.
   با ورود به سه ماهه دوم حاملگی احتمالا سرحال تر شده و احساس انرژی بیشتری خواهید کرد، اما احساس ضعف و خستگی در اواخر دوران حاملگی دوباره باز خواهد گشت، زیرا در آن دوران وزن نسبتا زیادتری را باید حمل کرده و همچنین به علل مختلف ممکن است خواب کافی نداشته باشید.
   ۸- خونریزی ناشی از لانه گزینی

   برخی از خانمها در حدود روزهای یازدهم یا دوازدهم پس از باردار شدن (یعنی تقریبا همزمان با زمان پریود بعدی)، مقدار کمی خونریزی یا لکه بینی مشاهده می کنند. این خونریزی ممکن است ناشی از ورود تخمکِ بارور شده به بافت پر خونِ رحم شما باشد، اما کسی دلیل قطعی آن را نمی داند. حرکت تخم لقاح یافته به سمت رحم، ۶ روز پس از بارور شدن آغاز می شود و هنگامی که می خواهد در دیواره رحم، محلی را برای استقرار خود برگزیند، مختصر خونریزی اتفاق می افتد.
   این خونریزی بسیار کم و اغلب به صورت لکه های قرمز یا قهوه ای مایل به قرمز خواهد بود و تنها یک یا دو روز طول خواهد کشید. در صورت مشاهده خونریزی یا لکه بینی، خصوصا اگر همراه با درد باشد، پزشک خود را در جریان بگذارید؛ زیرا این موارد ممکن است نشانه های حاملگی خارج رحمی باشند.
   ۷- تهوع یا استفراغ
   در اکثر خانمها، تهوع صبحگاهی تا حدودا یک ماه پس از باردار شدن رخ نمی دهد. حتی برخی از خانمها آنقدر خوش شانس هستند که هیچ گاه این عارضه را تجربه نمی کنند. اما احساس تهوع در تعدادی از خانمهای حامله، بسیار زودتر آغاز می شود؛ همچنین این تهوع ممکن است فقط در صبحگاه رخ ندهد. عارضه ویار بارداری ممکن است صبح، ظهر یا حتی شب هنگام بروز کند.
   تقریبا نیمی از خانمهایی که به این عارضه دچار می شوند، با آغاز سه ماهه دوم حاملگی، به کلی بهبود پیدا می کنند. شدت این عارضه در بقیه خانمها نیز غالبا در ماه چهارم یا پنجم حاملگی کاهش می یابد.
   ۶- افزایش حساسیت نسبت به بوه
   اگر در اوائل دوران حاملگی به سر می برید، ممکن است احساس خوشایندی نسبت به برخی بوها، مثلا بوی ساندویچ یا حتی یک فنجان قهوه نداشته باشید؛ و حتی ممکن است برخی بوهای خاص موجب بروز حالت تهوع در شما شوند. این امر ممکن است ناشی از افزایش سریع میزان هورمون استروژن در بدن شما باشد، اما این صرفا یک احتمال است و کسی از علت قطعی آن خبر ندارد. همچنین ممکن است مشاهده کنید برخی از غذاهایی که قبلا بسیار دوست داشته اید، اکنون حال شما را به هم می زنند؛ این هم کاملا طبیعی است!
   ۵- نفخ شکم
   تغییرات هورمونی در اوائل حاملگی ممکن است موجب بروز حالت نفخ در شما بشوند؛ که این حالت مشابه با همان وضعیتی است که برخی از خانمها پیش از آغاز پریود ماهانه خود تجربه می کنند. به همین دلیل، حتی در اوائل حاملگی که رحم شما هنوز هم بسیار کوچک است، ممکن است احساس کنید که اندازه دور کمر لباسها برای شما کوچک شده است!
   ۴- تکرر ادرار
   اندکی پس از باردار شدن، ممکن است احساس کنید که به طور مرتب نیاز به ادرار کردن دارید. چرا؟ علت عمده این مطلب آن است که در دوران حاملگی، حجم خون و مایعات در بدن شما افزایش پیدا می کند، که در نتیجه حجم بیشتری از مایعات به کلیه ها و در نتیجه مثانه شما وارد می شود.
   این عارضه ممکن است از هفته ششم حاملگی آغاز شده و در طول دوران حاملگی ادامه پیدا کرده یا حتی وخیم تر شود، البته رحم در حال رشد شما نیز فشار بیشتری بر مثانه وارد خواهد کرد.
   ۳- تاخیر پریود ,
   اگر پریود شما معمولا منظم بوده اما این بار به موقع شروع نشده است، می توانید پیش از آنکه سایر نشانه های فوق را مشاهده کنید، از تست حاملگی استفاده نمایید. اما اگر قاعدگی شما منظم نبوده یا اینکه زمان پریودهای قبلی خود را یادداشت نکرده اید، تهوع، حساسیت پستانها یا افزایش دفعات استفاده از دستشویی می توانند نشانه های حاملگی باشند.
   ۲- دمای پایه بدن شما بالا مانده است
   اگر دمای پایه بدن خود را یادداشت می کرده اید و اکنون مشاهده می کنید که این دما به مدت ۱۸ روز در مقدار بالاتر از معمول باقی مانده است، احتمالا حامله شده اید.
   و نهایتا:
   ۱- تست حاملگی خانگی که نتیجه مثبت بدهد
   علی رغم تبلیغاتی که روی جعبه های این تستها دیده می شود، اکثر آنها تنها یک هفته پس از موعد پریود بعدی می توانند حاملگی را تشخیص دهند. پس اگر زودتر از این موعد از این تستها استفاده کرده و نتیجه منفی گرفتید، بهتر است چند روز بعد دوباره تست را تکرار نمایید. البته اگر هنوز پریود نشده باشید!
   پس از اینکه یکی از این تستها نتیجه مثبت داد، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. هنوز هم قطعی ترین روش اثبات بارداری، حداقل در ایران، انجام آزمایش خون و اندازه گیری -hCGβ است. شاید هم پزشک شما ترجیح دهد برای پیگیری های آینده، از حالا مقدار آنرا اندازه گیری کند

  • مسعود میگوید:

   سلام اگر یک هفته از موعد پریودی گذشته و هنوز پریود نشده از بی بی چک استفاده کند در صورت منفی بودن یکبار دیگر نیز دوباره در روز دیگر تکرار کند و باز اگر منفی بود مطلب زیر را بخوانید.
   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.
   فشار روحی و یا فیزیکی نیز می تواند تخمک گذاری و درنتیجه عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس شدید باعث کاهش میزان هورمون آزادکننده گنادوتروپین ( GNRH) می شود. مقدار مناسب از GnRH -که کنترل آزادسازی هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول ( FSH ) و استروژن را به عهده دارد – برای تخمک گذاری لازم است. بنابراین ،استرس در هفته های نزدیک به تخمک گذاری، می تواند عادت ماهیانه را بهتاخیر بیاندازد. استرس متداول‌ترین علت بر هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان جریان چرخه ماهیانه شما تغییر خواهد کرد.

 73. n.m میگوید:

  دکتر همسرم بغیر از پریود نشدن هیج یک علایم را نداره،میشه راهنمایی کنید؟ممنونم تشکر

 74. ااا میگوید:

  پریود من این ماه جوری بوده ک چندقطره خون هم زمان. ی ک میرفتم دستشویی دیدم اگه اون چندروز رو پریود فرض کنیم با توجه ب اینکه تا حالا دوره من ۳۵روزه بوده. ۲۵خرداد۱مرداد۴شهریور۷مهر، آبان ماه هم ۸ام شب کاملاتمیز شده بودم تا نزدیکی مشکوک ک ساعت یک بامداد ۱۴ام اتفاق افتاد کمکم کنید من روز تخمک گذارسرمو نمیدونم اصلا اگه ۳۵روزه بود میدونستم ول ی با این شرایط بخاطر خداکمکم کنید چیکارکنم

 75. ااا میگوید:

  حالا شما فرض کنید همان زمان شش روزه تا هشتم آبان. پریودم بوده باتوجه ب ماههای قبل یا بدون توجه روزهای تخمک گذاری رو تخمین بزنید میگید ودرضمن میخوام قرص اورژانسی بخورم کدوم نوع چطور باشه ببهتره باتوجه ب اینکه نزدیکی بامداد۱۴ام بوده تا کی زمان دارم بدجور ناراحتم

  • مسعود میگوید:

   قرصهایی ساخته شده اند که درصورتی که درعرض ۷۲ ساعت (سه روز) پس از مقاربت خورده شوند می توانند از بارداری جلوگیری کنند. این قرصها اصطلاحا به نام قرص صبح روز بعد (Morning after pill) معروف می باشند . این قرصها بعلت داشتن مقادیر زیاد هورمون ، اثر ضد بارداری خود را نشان می دهند . در صورتی که این قرصها بعد از مقاربت ، هر چه سریعتر خورده شوند(مخصوصا در ۲۴ ساعت اول) اثر بیشتری خواهند داشت.
   امکان استفاده از قرصهای ضد بارداری دیگر در صورت عدم دسترسی به قرصهای “صبح روز بعد”
   می توان بعد از انجام مقاربت ، دو قرص اچ دی HD را باهم خورد و سپس ۱۲ ساعت بعد ، دوقرص. این چهار قرص حتما باید در عرض ۷۲ ساعت بعد از مقاربت خورده شوند . هرچه زودتر این قرصها خورده شوند، تاثیر آنها بیشتر خواهد بود . عوارض جانبی این قرصها عبارتنداز: تهوع ، استفراغ ، سردرد ، حساس شدن پستانها ، سرگیجه ، احتباس مایعات در بدن و خونریزی های نامنظم . این عوارض جانبی معمولا بعداز یکی دو روز از بین خواهند رفت . با خوردن این قرصها همراه با غذا و یا مصرف داروهای ضد تهوع ، می توان از احساس تهوعی که خوردن این قرصها ایجاد میکند کم نمود . در صورتی که در عرض یکساعت که قرصها را مصرف نمودید ، استفراغ کردید ، باید دوباره قرصها را بخورید.* می توان از قرصهای ال دی LD هم استفاده نمود – اما باید در هر بار ۴ عدد قرص خورده شود (مجموعا هشت قرص خورده می شود).
   هشدارها در زمان مصرف :‌
   ۱- بهتر است که قرص‌ها با شکم خالی خورده نشود.‌
   ۲- در صورت استفراغ کردن تا دو ساعت پس از استفاده از روش، خوردن مجدد قرص‌ها ضروری است.‌
   ۳- حداکثر دفعات مجاز استفاده از این روش در هر سیکل قاعدگی یک بار است. این روش باید در حداقل دفعات ممکن در طول دوران باروری استفاده گردد. مجاز بودن یک بار استفاده از این روش در هر دوره قاعدگی دلیلی بر تایید مصرف آن در هر دوره قاعدگی به عنوان روش پیشگیری از بارداری نیست.‌
   ۴- در صورت قاعده نشدن فرد در عرض ۳ هفته پس از مصرف روش اورژانسی پیشگیری از بارداری، باید، تست بارداری (ترجیحاً بتا اچ.سی.جی) در مورد وی انجام شود.‌
   با توجه به اینکه این روش برای جنین خطرناک نیست، در صورت وقوع حاملگی، نیازی به سقط جنین نخواهد بود.

 76. n.m میگوید:

  سلام دکتر امروزبا همسرم رفتیم ازمایش خون دادیم جوابو نشون دکتر دادیم گفت باردار نیستن پس چرا همسرم پریود نشده؟

  • مسعود میگوید:

   سلام معمولا با یک آزمایش منفی حاملگی رد نمی شود.دوباره چند روز دیگر تکرار شود. بی بی چک ها معمولا ۷تا ۱۰روز بعد از موعد پریودی قادر به تشخیص اند و آزمایش خون ۱۰روز بعد از آمیزش،اما خیلی از مواقع در یکبار آزمایش ساید به اشتباه درست تشخیص داده نشود
   و در خصوص تاخیر قاعدگی مطلب پاراگراف آخر سایت را مطالعه کنید

 77. زهرا میگوید:

  سلام
  من دختری١٨ساله ام
  ٩روز از زمان پریودم عقب افتاده
  درحالی که درماههای گذشته هم پریود منظمی نداشتم ولی الان دیگه خیلی عقب افتاده نگرانم
  آیا مشکلی هست؟
  البته دراین ماه هرروز به مدت نیم ساعت پیاده روی میکنم و وزنمم ۴٩کیلوهه آیا این تاثیر داره؟

  • مسعود میگوید:

   درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

 78. ناشناس میگوید:

  آخه دکتر الان ۲۴روز از نزدیکیمان میگذره یعنی با آزمایش خون مشخص نمیشه؟

  • مسعود میگوید:

   با آزمایش خون ده روز بعد از آمیزش مشخص می شود اما ممکن است در یک آزمایشگاه که موارد زیادی هم بوده خطای دستگاهی یا انسانی نتیجه منفی را گزارش کند.برای همین برای اطمینان در آزمایشگاه دیگری تکرار کنید

 79. n.m میگوید:

  دکتر جان خانمم در اوایل نامزدی چنین مشکل رو داشته بعد از مراجعه به دکتر و مصرف قرص پروژسترون دو ماه منظم شد،البته در این دوهفته خانمم استرس ونگرانی ها مشکل خانوادگی داشته

 80. زهرا میگوید:

  سلام
  ممنون
  ولی تا به حال به پزشک برای بی نظمی زمان پریودم مراجعه نکردم
  ولی الان خیلی استرس دارم ,
  میشه بگید که اگر تا چند روز دیگه پریودنشم به دکتر مراجعه کنم؟

 81. ااا میگوید:

  من قرصی ک گفتید رو یک روز ونیم بعد استفاده کردم وبعد مصرف تهوع نداشتم ولی کمی کوفتگی داشتم حالا چندروزی میگذره، اون قرص یک ونیم گرمی بود آیا باید منتظرباشیم، درضمن ازتون خواسته بودم روزهای تخمک گذاریم رو بگین باتوجه ب اینکه دوره ۳۵روزه بوده ولی این ماه ۸_۹روزی زودترشدم وکمتر شدم، مرسی

 82. فروزان میگوید:

  با سلام من و همسرم باهم نزدیکی داشتیم البته الان در دوران عقد هستیم بعد از دوران پریودی باهم بودیم ولی این دفعه پریودیم ۶روز عقب افتاده خیلی میترسم لطفا راهنماییم کنید و مطمین هستیم داخل رحمم هیچی نریخته لطفا جواب بدین

  • مسعود میگوید:

   سلام اگر عادت ۲۸ روزه دارید تنها نزدیکی در روزهای ۱۲ تا ۱۸ دوره ماهیانه یعنی دو الی سه روز قبل و بعد از روز تخمک گذاری احتمال بارداری وجود دارد. اگر روز عادتتان کمتر یا بیشتر از ۲۸ روز است تعداد روزها را از ۱۴ کم کنید حول و حوش روز تخمک گذاری شماست که نزدیکی در آن روزها می تواند باعث حاملگی گردد. اگر نزدیکی شما در این شش روز بوده باشد احتمال حاملگی وجود دارد. در روزهای دیگر خیر.
   حال برای اطمینان که آیا باردارید یا نه، باید یک هفته از موعد پریودتان بگذرد و با بی بی چک تست کنید که آیا باردارید یا نه. بی بی چک زودتر قادر به تشخیص نمی باشد. تنها آزمایش خون ده روز بعد از آمیزش قادر به تشخیص حاملگی است.
   از طرفی دیگر استرس و فشارهای روحی می تواند باعث عقب افتادن پریودتان شود. این مورد بخصوص در کسانی که در دوران عقد به سر می برند بسیار شایع است و به احتمال خیلی زیاد شما باردار نیستید و بخاطر استرس پریودتان عقب افتاده است.

 83. نیلوفر میگوید:

  دکتر من ۱۷سالمه واخرین باری که عادت ماهیانه شدم خرداد ماه بوده حالامن توی ابان ماه پریود شدم قبلا هم پریودم هر دوماه یکبار بوده الان خیلی طول کشید دلیلش چی میتونه باشه؟؟؟

  • مسعود میگوید:

   آمنوره‌ (قطع‌ قاعدگی‌) ثانویه‌ عبارت‌ است‌ از توقف‌ قاعدگی‌ برای‌ حداقل‌ ۳ ماه‌ در خانمی‌ که‌ قبلاً قاعده‌ می‌شده‌ است‌.
   علایم‌ شایع‌:
   از بین‌ رفتن‌ دوره‌ قاعدگی‌ برای‌ حداقل‌ ۳ ماه‌ یا بیشتر در خانمی‌ که‌ حداقل‌ یک‌ بار قاعدگی‌ داشته‌ است‌.
   ـ علل‌ بیماری:
   ۱. بارداری‌ (اگر نزدیکی‌ رخ‌ داده‌ است‌)
   ۲. شیردهی‌ به‌ کودک‌ شیرخوار
   ۳. قطع‌ مصرف‌ قرص‌های‌ ضدبارداری‌
   ۴. یائسگی‌ (در صورتی‌ که‌ سن‌ بیش‌ از ۳۵ سال‌ و بارداری‌ وجود نداشته‌ باشد)
   ۵. استرس‌ عاطفی‌ یا اختلال‌ روانی‌
   ۶. جراحی‌ و برداشتن‌ تخمدان‌ها و رحم‌
   ۷. اختلال‌ غدد درون‌ریز، از جمله‌ هیپوفیز، هیپوتالاموس‌، تیرویید، پاراتیرویید، غدد فوق‌ کلیوی‌، و تخمدان‌ها
   ۸. دیابت‌ شیرین‌ (مرض‌ قند)
   ۹. بیماری‌ سل‌
   ۱۰. چاقی‌، بی‌اشتهایی‌ عصبی‌، یا پرخوری‌ عصبی‌
   ۱۱. فعالیت‌ جسمانی‌ شدید مثل‌ دوهای‌ استقامت‌
   ـ عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر:
   ۱. استرس‌
   ۲. تغذیه‌ نامناسب‌
   ۳. ورزش‌ شدید
   ۴. استفاده‌ از بعضی‌ داروها مثل‌ مخدرها، فنوتیازین‌ها (از داروهای‌ ضد روان‌پریشی‌)، رزرپین‌، یا هورمون‌ها
   ـ پیشگیری‌:
   ۱. اگر علت‌ قطع‌ قاعدگی‌ مشخص‌ نیست‌، هیچ‌گونه‌ روش‌ خاصی‌ برای‌ پیشگیری‌ وجود ندارد.
   ۲. تغذیه‌ باید خوب‌ باشد و باید سعی‌ شود وزن‌ در حد مناسب‌ نگهداری‌ شود.
   ۳. اگر قطع‌ قاعدگی‌ به‌ علت‌ یک‌ بیماری‌ زمینه‌ساز مثل‌ بیماری‌ سل‌، دیابت‌، یا بی‌اشتهایی‌ عصبی‌ رخ‌ داده‌ است‌، باید این‌ بیماری‌ زمینه‌ساز درمان‌ شود.
   ـ عواقب‌ مورد انتظار:
   ۱. اگر آمنوره‌ ناشی‌ از بارداری‌ یا شیردهی‌ باشد، قاعدگی‌ بعد از اتمام‌ آنها باز خواهد گشت‌.
   ۲. اگر ناشی‌ از قطع‌ قرص‌های‌ ضدبارداری‌ باشد، قاعدگی‌ بعد از ۲ ماه‌ تا ۲ سال‌ باید باز گردد.
   ۳. اگر ناشی‌ از یائسگی‌ باشد، قاعدگی‌ها مرتباً کاهش‌ یافته‌ و شاید دیگر هیچگاه‌ برنگردد. برداشتن‌ رحم‌ نیز باعث‌ قطع‌ قاعدگی‌ به‌ طور دایمی‌ خواهد شد.
   ۴. اگر غدد درون‌ریز دچار اختلال‌ شده‌ باشند، با تجویز هورمون‌ کاهش‌ یافته‌ معمولاً باعث‌ بازگشت‌ قاعدگی‌ خواهد شد.
   ۵. اگر قطع‌ قاعدگی‌ ناشی‌ از بیماری‌هایی‌ چون‌ بی‌اشتهایی‌ یا پرخوری‌ عصبی‌ باشد، درمان‌ موفقیت‌آمیز این‌ بیماری‌ها برای‌ بازگشت‌ قاعدگی‌ ضروری‌ است‌.
   ۶. اگر قطع‌ قاعدگی‌ ناشی‌ از دیابت‌ یا بیماری‌ سل‌ باشد، امکان‌ دارد قاعدگی‌ هرگز باز نگردد.
   ۷. اگر قطع‌ قاعدگی‌ ناشی‌ از فعالیت‌ جسمانی‌ شدید باشد، با کاهش‌ فعالیت‌، قاعدگی‌ باز خواهد گشت‌.
   ـ عوارض‌ احتمالی‌:
   ۱. در صورتی‌ که‌ هیچ‌گونه‌ علت‌ جدی‌ زمینه‌ساز پیدا نشود، هیچ‌ عارضه‌ای‌ رخ‌ نخواهد داد.
   ۲. امکان‌ دارد توانایی‌ بچه‌دار شد مختل‌ شود.
   ۳. امکان‌ دارد بعضی‌ از علایم‌ کمبود استروژن‌، مثل‌ گُرگرفتگی‌ و خشکی‌ مجرای‌ تناسلی‌ بروز کنند.
   ـ درمان‌:
   ۱. برای‌ کمک‌ به‌ تشخیص‌، معمولاً آزمایشاتی‌ چون‌ آزمایش‌ بارداری‌، اندازه‌گیری‌ هورمون‌ها در خون‌، و پاپ‌ اسمیر، ضروری‌ هستند.
   ۲. امکان‌ دارد کارهای‌ تشخیصی‌ای‌ که‌ نیاز به‌ جراحی‌ دارند، مثل‌ لاپاروسکپی‌ یا هیستروسکوپی‌، نیز توصیه‌ شوند.
   ۳. ممکن‌ است‌ با عمل‌ جراحی‌، دهانه‌ رحم‌ گشادشده‌ و با کورت‌ دیواره‌ داخلی‌ رحم‌ کورت‌ کشیده‌ می‌شود.
   ۴. درمان‌ بیماری‌ زمینه‌ساز در صورت‌ وجود
   ۵. روان‌ درمانی‌ یا مشاوره‌ در صورتی‌ که‌ قطع‌ قاعدگی‌ ناشی‌ از استرس‌ باشد.
   ۶. زمان‌های‌ قاعدگی‌ خود را یادداشت‌ نمایید تا اگر قاعدگی‌ مجدداً قطع‌ شد، زودتر تشخیص‌ داده‌ شود.
   ـ داروها:
   از پروژسترون‌ و یا استروژن‌ می‌توان‌ جهت‌ درمان‌ و نیز تشخیص‌ استفاده‌ نمود. جنبه‌ تشخیصی‌ درمان‌ پروژسترون‌ این‌ گونه‌ است‌ که‌ پروژسترون‌ قطع‌ شود و خونریزی‌ قاعدگی‌ رخ‌ دهد، معلوم‌ می‌شود که‌ دستگاه‌ تناسلی‌ فعال‌ است‌. امکان‌ دارد برای‌ درمان‌ بیماری‌ زمینه‌ساز از داروهای‌ دیگر نیز استفاده‌ شود.
   ـ فعالیت‌:
   هیچ‌ محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد.
   ـ رژیم‌ غذائی‌:
   معمولاً رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود. اگر اضافه‌ وزن‌ یا کاهش‌ وزن‌ وجود دارد، تغییر رژیم‌ غذایی‌ برای‌ تصحیح‌ مشکل‌ توصیه‌ می‌شود.
   ـ در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمائید:
   ۱. اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ آمنوره‌ را دارید.
   ۲. اگر قاعدگی‌، علی‌رغم‌ درمان‌، تا ۶ ماه‌ باز نگردد.
   ۳. اگر دچار علایم‌ جدید و نامنتظره‌ بروز کنند. هورمون‌های‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ باعث‌ عوارض‌ جانبی‌ شوند.

 84. زحل میگوید:

  سلام
  دختر۲۳هستم که بعداز سه الی چهار ماه بعد پریود میشوم.وقتیکه میشوم چهار روز را در بر میگیرد و بسیار درد شدی هم درقسمت راست رانم و زیری شکم پیدا میشود و این در تا ختم شدن پریودم ادامه پیدا میکند.
  میترسم که برای آینده من مشکلی را بعد از ازدوج ایجاد نکند.ینعی آنوقت امکانش است که مادر شوم.
  لطفا رهنمایم کنید
  تشکر ازتان

  • مسعود میگوید:

   آمنوره‌ (قطع‌ قاعدگی‌) ثانویه‌ عبارت‌ است‌ از توقف‌ قاعدگی‌ برای‌ حداقل‌ ۳ ماه‌ در خانمی‌ که‌ قبلاً قاعده‌ می‌شده‌ است‌.
   علایم‌ شایع‌:
   از بین‌ رفتن‌ دوره‌ قاعدگی‌ برای‌ حداقل‌ ۳ ماه‌ یا بیشتر در خانمی‌ که‌ حداقل‌ یک‌ بار قاعدگی‌ داشته‌ است‌.
   ـ علل‌ بیماری:
   ۱. بارداری‌ (اگر نزدیکی‌ رخ‌ داده‌ است‌)
   ۲. شیردهی‌ به‌ کودک‌ شیرخوار
   ۳. قطع‌ مصرف‌ قرص‌های‌ ضدبارداری‌
   ۴. یائسگی‌ (در صورتی‌ که‌ سن‌ بیش‌ از ۳۵ سال‌ و بارداری‌ وجود نداشته‌ باشد)
   ۵. استرس‌ عاطفی‌ یا اختلال‌ روانی‌
   ۶. جراحی‌ و برداشتن‌ تخمدان‌ها و رحم‌
   ۷. اختلال‌ غدد درون‌ریز، از جمله‌ هیپوفیز، هیپوتالاموس‌، تیرویید، پاراتیرویید، غدد فوق‌ کلیوی‌، و تخمدان‌ها
   ۸. دیابت‌ شیرین‌ (مرض‌ قند)
   ۹. بیماری‌ سل‌
   ۱۰. چاقی‌، بی‌اشتهایی‌ عصبی‌، یا پرخوری‌ عصبی‌
   ۱۱. فعالیت‌ جسمانی‌ شدید مثل‌ دوهای‌ استقامت‌
   ـ عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر:
   ۱. استرس‌
   ۲. تغذیه‌ نامناسب‌
   ۳. ورزش‌ شدید
   ۴. استفاده‌ از بعضی‌ داروها مثل‌ مخدرها، فنوتیازین‌ها (از داروهای‌ ضد روان‌پریشی‌)، رزرپین‌، یا هورمون‌ها
   ـ پیشگیری‌:
   ۱. اگر علت‌ قطع‌ قاعدگی‌ مشخص‌ نیست‌، هیچ‌گونه‌ روش‌ خاصی‌ برای‌ پیشگیری‌ وجود ندارد.
   ۲. تغذیه‌ باید خوب‌ باشد و باید سعی‌ شود وزن‌ در حد مناسب‌ نگهداری‌ شود.
   ۳. اگر قطع‌ قاعدگی‌ به‌ علت‌ یک‌ بیماری‌ زمینه‌ساز مثل‌ بیماری‌ سل‌، دیابت‌، یا بی‌اشتهایی‌ عصبی‌ رخ‌ داده‌ است‌، باید این‌ بیماری‌ زمینه‌ساز درمان‌ شود.
   ـ عواقب‌ مورد انتظار:
   ۱. اگر آمنوره‌ ناشی‌ از بارداری‌ یا شیردهی‌ باشد، قاعدگی‌ بعد از اتمام‌ آنها باز خواهد گشت‌.
   ۲. اگر ناشی‌ از قطع‌ قرص‌های‌ ضدبارداری‌ باشد، قاعدگی‌ بعد از ۲ ماه‌ تا ۲ سال‌ باید باز گردد.
   ۳. اگر ناشی‌ از یائسگی‌ باشد، قاعدگی‌ها مرتباً کاهش‌ یافته‌ و شاید دیگر هیچگاه‌ برنگردد. برداشتن‌ رحم‌ نیز باعث‌ قطع‌ قاعدگی‌ به‌ طور دایمی‌ خواهد شد.
   ۴. اگر غدد درون‌ریز دچار اختلال‌ شده‌ باشند، با تجویز هورمون‌ کاهش‌ یافته‌ معمولاً باعث‌ بازگشت‌ قاعدگی‌ خواهد شد.
   ۵. اگر قطع‌ قاعدگی‌ ناشی‌ از بیماری‌هایی‌ چون‌ بی‌اشتهایی‌ یا پرخوری‌ عصبی‌ باشد، درمان‌ موفقیت‌آمیز این‌ بیماری‌ها برای‌ بازگشت‌ قاعدگی‌ ضروری‌ است‌.
   ۶. اگر قطع‌ قاعدگی‌ ناشی‌ از دیابت‌ یا بیماری‌ سل‌ باشد، امکان‌ دارد قاعدگی‌ هرگز باز نگردد.
   ۷. اگر قطع‌ قاعدگی‌ ناشی‌ از فعالیت‌ جسمانی‌ شدید باشد، با کاهش‌ فعالیت‌، قاعدگی‌ باز خواهد گشت‌.
   ـ عوارض‌ احتمالی‌:
   ۱. در صورتی‌ که‌ هیچ‌گونه‌ علت‌ جدی‌ زمینه‌ساز پیدا نشود، هیچ‌ عارضه‌ای‌ رخ‌ نخواهد داد.
   ۲. امکان‌ دارد توانایی‌ بچه‌دار شد مختل‌ شود.
   ۳. امکان‌ دارد بعضی‌ از علایم‌ کمبود استروژن‌، مثل‌ گُرگرفتگی‌ و خشکی‌ مجرای‌ تناسلی‌ بروز کنند.
   ـ درمان‌:
   ۱. برای‌ کمک‌ به‌ تشخیص‌، معمولاً آزمایشاتی‌ چون‌ آزمایش‌ بارداری‌، اندازه‌گیری‌ هورمون‌ها در خون‌، و پاپ‌ اسمیر، ضروری‌ هستند.
   ۲. امکان‌ دارد کارهای‌ تشخیصی‌ای‌ که‌ نیاز به‌ جراحی‌ دارند، مثل‌ لاپاروسکپی‌ یا هیستروسکوپی‌، نیز توصیه‌ شوند.
   ۳. ممکن‌ است‌ با عمل‌ جراحی‌، دهانه‌ رحم‌ گشادشده‌ و با کورت‌ دیواره‌ داخلی‌ رحم‌ کورت‌ کشیده‌ می‌شود.
   ۴. درمان‌ بیماری‌ زمینه‌ساز در صورت‌ وجود
   ۵. روان‌ درمانی‌ یا مشاوره‌ در صورتی‌ که‌ قطع‌ قاعدگی‌ ناشی‌ از استرس‌ باشد.
   ۶. زمان‌های‌ قاعدگی‌ خود را یادداشت‌ نمایید تا اگر قاعدگی‌ مجدداً قطع‌ شد، زودتر تشخیص‌ داده‌ شود.
   ـ داروها:
   از پروژسترون‌ و یا استروژن‌ می‌توان‌ جهت‌ درمان‌ و نیز تشخیص‌ استفاده‌ نمود. جنبه‌ تشخیصی‌ درمان‌ پروژسترون‌ این‌ گونه‌ است‌ که‌ پروژسترون‌ قطع‌ شود و خونریزی‌ قاعدگی‌ رخ‌ دهد، معلوم‌ می‌شود که‌ دستگاه‌ تناسلی‌ فعال‌ است‌. امکان‌ دارد برای‌ درمان‌ بیماری‌ زمینه‌ساز از داروهای‌ دیگر نیز استفاده‌ شود.
   ـ فعالیت‌:
   هیچ‌ محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد.
   ـ رژیم‌ غذائی‌:
   معمولاً رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود. اگر اضافه‌ وزن‌ یا کاهش‌ وزن‌ وجود دارد، تغییر رژیم‌ غذایی‌ برای‌ تصحیح‌ مشکل‌ توصیه‌ می‌شود.
   ـ در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمائید:
   ۱. اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ آمنوره‌ را دارید.
   ۲. اگر قاعدگی‌، علی‌رغم‌ درمان‌، تا ۶ ماه‌ باز نگردد.
   ۳. اگر دچار علایم‌ جدید و نامنتظره‌ بروز کنند. هورمون‌های‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ باعث‌ عوارض‌ جانبی‌ شوند.

 85. لاله میگوید:

  من زمانی نزدیکی داشتم ک نمیدونم تخمک گذاری بوده یانه چون پریودم اوایل این ماه مشکوک بودکمتراز همیشه بودولی باتوجه ب بو وعلایم پریوددرنظرش میگیرم هرماه دوره ۳۵روزه داشتم ک زمان تخمک گذاری مشخص بوده ۱۳مهرپریودم تموم شد و۲ابان یا ۳ابان بودک پریود کمی داشتم یعنی بیست روز بعدپاک شدن بااین حساب چون از تخمک گذاری بی خبربودم ۴۲ساعت بعدش قرص لونزیل ۱ونیم گرمی مصرف کردم البته رو بروشورش هم نوشته بوددوعددهفتادوپنج گرمی روهم میشه باهم خوردتاکاراییش زودترباشه وچون این قرص ها قویه اونارو دوعدد۷۵گرمی درست میکردن تو بسته ی قرص بود ۱ونیم گرمی توروخدا بگین چی میشه خیلی نگرانم ومنتظرپریودم…اگرچنین پریودهایی داشته باشم راهی نیست ک بشه زمان تخمک گذاری رو مشخص کرد.

  • مسعود میگوید:

   زمانی را که دوره پریود بعدی شما آغاز می شود در نظر بگیرید، سپس ۱۲ تا ۱۶ روز از آن کم کنید. این چند روز، همان محدوده زمانی است که احتمال تخمک گذاری شما در آن بسیار زیاد است. برای خانمهایی که یک دوره کامل آنها ۲۸ روز طول می کشد، چهاردهمین روز معمول روز تخمک گذاری است. برای استفاده از این روش، شما باید بدانید که دوره کامل شما معمول چند روز طول می کشد.

   با این حال، بهترین روش برای تعیین زمانی که احتمال باروری شما در آن حداکثر است این است که به وضعیت بدنی خود توجه کنید و روش تشخیص نشانه های تخمک گذاری را فرا بگیرید.

   تغییر در ترشحات دهانه رحم: هر چقدر روزهای بیشتری از دوره شما بگذرد، حجم این ترشحات افزایش پیدا کرده و بافت آنها نیز تغییر می کند. این تغییرات، بیانگر افزایش سطح هورمون استروژن در بدن شما است. هنگامی که این ترشحات شفاف، لیز و چسبنده باشد، احتمال باردار شدن شما به حداکثر می رسد. به نظر بسیاری از خانمها، ترشحات در این دوره مانند سفیده تخم مرغ است.

   این ترشحات در حالت طبیعی به عنوان یک سد محافظ عمل می کنند، اما در زمان اوج توانایی باردار شدن در شما، این ترشحات به اسپرم اجازه می دهند تا از مجرای رحم عبور کرده و به سمت رحم بروند، سپس به طرف لوله های فالوپ حرکت کنند تا با تخمک شما برخورد نمایند.

   افزایش دمای بدن: پس از تخمک گذاری، دمای بدن شما ممکن است بین ۰.۴ تا ۱.۰ درجه افزایش پیدا کند. شما این تغییر را احساس نخواهید کرد، اما می توانید با استفاده از یک دماسنج، “دمای پایه بدن” یا BBT خود را اندازه گیری کنید. دمای پایه بدن یعنی دمای بدن در هنگام صبح و پس از بیدار شدن از خواب، پیش از آنکه هرگونه فعالیتی انجام دهید. این افزایش دما بیانگر آن است که تخمک گذاری در بدن شما انجام شده است، زیرا آزاد شدن یک تخمک منجر به تحریک و افزایش تولید هورمون پروژسترون می گردد، که دمای بدن را افزایش می دهد.

   زمان حداکثر توانایی شما برای باردار شدن، دو تا سه روز پیش از این است که دمای بدن شما افزایش پیدا کند. برخی از متخصصان بر این باورند که ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از مشاهده اولیه افزایش دما نیز شما شانس باردار شدن را دارید، اما اکثر آنها اذعان می کنند که این زمان برای حامله شدن خیلی دیر است.

   پس از تخمک گذاری، یک تا دو روز طول می کشد تا سطح هورمون پروژسترون به حدی برسد که دمای بدن شما را افزایش بدهد. اما از آنجا که تخمک تنها حداکثر ۲۴ ساعت می تواند زنده بماند، هنگامی که دمای بدن افزایش پیدا می کند، دیگر برای باردار شدن خیلی دیر شده است،. به همین دلیل، متخصصان توصیه می کنند که دمای بدن خود را برای چند ماه دقیقا زیر نظر گرفته و نموداری برای آن طراحی کنید تا بتوانید الگوی افزایش دما را تشخیص داده و زمان احتمالی تخمک گذاری خود را مشخص کنید. در این صورت می توانید به گونه ای برنامه ریزی کنید که دو تا سه روز پیش از موعد افزایش دمای بدن خود، آمیزش داشته باشید.

   درد در ناحیه پایین شکم: حدودا ۲۰% از خانمها می توانند تخمک گذاری و فعالیت مربوط به آن را احساس کنند، که نشانه های آن می تواند از درد ملایم تا تیر کشیدن های شدید و ناگهانی باشد. این حالت، که به آن میتل اشمرز ی mittelschmerz گفته می شود، ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

   تستهای پیش بینی کننده تخمک گذاری چگونه کار می کنند؟

   این تستها که در داروخانه ها یا فروشگاههای دیگر موجود بوده و بدون نسخه نیز به فروش می رسند، افزایش هورمون LH را، که دقیقا قبل از تخمک گذاری رخ می دهد، در ادرار شما تشخیص می دهند. استفاده از این تستها ساده تر بوده و نتایج آنها نیز دقیق تر از دماسنجهای BBT است و می توانند تخمک گذاری را ۱۲ تا ۳۶ ساعت زودتر تشخیص داده و احتمال بارور شدن شما را در همان ماه اولی که از این تستها استفاده می کنید به حداکثر برسانند.

 86. لاله میگوید:

  درضمن نزدیکی بدون دخول وباترکیدگی ک……..م همراه بوده .البته هشتم ابان پریودم تموم شده بود…ببینیدمیشه تقریبی حتی زمان تخمک گذاری رو مشخص کرد.هفت تاسیزده مهرودوم تا هشتم ابان درحالی ک تا مهرهمیشه دوره ۳۵روزه روداشتم

  • مسعود میگوید:

   همه ما می دونیم که دوره پریود های معمولی ۲۸ روزه هست.معمولا روز ۱۴ رو هم روز تخمک گذاری انتخاب و بر مبنای اون تصمیم می گیریم که بارداری اتفاق بیفته و یا جلوگیری بعمل بیاد.اما گاهی پیش میاد که این دوره ۲۸ روزه بین ۲۱ روز تا ۳۵ روز متغیر میشه… اما دیگه کم پیش میاد که از ۳۵ روز بیشتر بشه. اینها رو جزء پریود نامنظم حساب نمیکنیم… بلکه به حساب اینکهاسترسی اتفاق افتاده و یا اینکه و زن کم و زیاد شده , و یا اینکه تغییرات فاحشی در رژیم غذائی ایجاد شده.. بطور موقت و در زمان کوتاه ( کمتر از ۷ روز) سیکل پریود عقب می افته…اگه پریود های شما به همین ترتیب هست و خیلی کم پیش میاد که پریود بیش از ۳۵ روز طول بکشه شما را هم نامنظم حساب نمیکنیم… اما برای اینکه ضریب اطمینان بیشتری از زمان تخمک گذاری داشته باشیم…به بیمار توصیه میکنیم که برای انجام اون تست ۷ روز صبر کنه و بعد تست رو انجام بده…
   می تونیم مورد بالا رو حالتی از نظم داشتن در عین بی نظمی حساب کنیم.. یعنی regular irregular . اما گاهی در بی نظمی نظمی وجود نداره irregular irregular. شاید نشه تعریف درستی برای این حالت داشته باشیم… اما می تونیم بگیم پریود این دسته خانمها که ۲۸ روزه نیست… اون نظم بین ۲۱ تا ۳۵ روز رو هم نداره.. پس بی نظم هست.

 87. لاله میگوید:

  توبروشور نوشته هم میشه یکبار۱۵۰۰میکروگرمی وهم بافاصله ۱۲ساعت ۷۵۰گرمی استفاده کرد والبته دکترهم پرسیدم اینووگفت .

  • مسعود میگوید:

   به نظر می رسد از قرصهای لونژیل استفاده شده یعنی از یک روش اورژانس مناسب در ساعات اولیه استفاده شده است در این صورت شانس حاملگی ناخواسته بسیار کاهش می یابد. برای پریود شدن ۱ هفته تا ۱۰ روز پس از آخرین قرص اورژانس هنوز وقت هست از هیچ داروی دیگری تا زمان پریود استفاده نشود تا پریود آغازشود در صورتی که پس از این مدت پریود آغاز نشد آزمایش خون بارداری را انجام بدهید.در مورد قرص لونژیل نیز باید بگویم که این قرصها دو عدد است و طریقه مصرف آنها عبارتست از یک قرص بعد از نزدیکی و قرص دوم ۱۲ ساعت پس از نزدیکی و در صورت مصرف دقیق آنها ، تا حد زیادی از بارداری پیشگیری میکند.

  • مسعود میگوید:

   قرص ۰/۷۵ میلی گرمی: اولین قرص هر چه زودتر پس از نزدیکی و قرص دوم درست بعد از ۱۲ ساعت پس از اولین قرص. (فاصله بین مصرف اولین قرص و نزدیکی نباید از ۱۲۰ ساعت بیشتر شده باشد). در صورتی که دو قرص با هم مصرف شود اثربخشی بهتر می شود.
   قرص ۱/۲۵ میلی گرمی: فقط ۱ قرص بلافاصله (در اسرع وقت) بعد از نزدیکی که فاصله مصرف قرص و نزدیکی از ۱۲۰ ساعت بیشتر نشده باشد.
   نکته: اصل ” هرچه زودتر، بهتر ” در مصرف این قرصها بسیار مهم است.
   نکات مهم در مورد مصرف لوونورژسترول:
   این دارو روشی برای جلوگیری از حاملگی در حالت عادی و بعنوان روتین نیست.
   این دارو روشی برای پیشگیری از بیماریهای مقاربتی مانند ایدز و سوزاک و … نیست.
   چنانچه طی دو ساعت پس از مصرف دارو استفراغ رخ داد، باید مصرف دارو تکرار شود.

 88. لاله میگوید:

  ومیگن با مصرف این قرص پریود دوره اش عوض میشه وموقتیه میشه بگین الان ۱۲روز از خودن اون قرص میگذره ومن گاهی دردهای زیرشکم مثل پریوددارم ک میگن از اثرات قرصه.تا کی منتظرپریودم بمونم با توجه ب اینکه زمان پریودشدنم منظم نبوده این ماه چ اتفاقی برام میفته؟

  • مسعود میگوید:

   معمولا شما پریود خواهید شد
   نیاز به ویزیت دکتر نیست
   در صورتی که تا ۱۵ روز دل درد داشتید به متخصص مراجعه کنید.
   لوونورژسترل یک هورمون مصنوعی است که به هورمون جنسی زنانه (پروژسترون) شباهت دارد. یکی از ترکیبات اصلی قرصهای ضد بارداری است. این دارو مخاط گردن رحم را ضخیم تر میکند بطوری که اسپرم به دشواری می تواند به داخل رحم نفوذ کند و بدین ترتیب جلوی بارداری گرفته میشود میشود.

   لوونورژسترل بهصورت ترکیبات فقط در شکل پروژستوژن و در قرصهای ترکیبی ضدبارداری همراه با داروی استروژن موجود است. لوونورژسترل را در بعضی موارد اضطراری به عنوان عامل ضدحاملگی بعد از مقاربت استفاده می کنند. با استروژن نیز در درمان جایگزین هورمونی برای مداوای نشانه های یائسگی تجویز میشود.

   شما تا ۷۲ ساعت بعد از مقاربت مشکوک می توانید از این قرص ها استفاده کنید.لوونورژسترل به همراه لاینسترول حاوی هورمون پروژسترون هستند.از این هورمون هم در روش جلوگیری با قرص عادی ( به همراه استروژن ) و هم به تنهائی ( همان قرص شیردهی ) استفاده می شود.همان طور که گفته شد از این هورمون می توان در روش جلوگیری اورژانسی نیز استفاده کرد.هم می توان یکبار از قرص ۱۵۰۰ میکروگرمی آن استفاده کرد و هم از روش هر ۱۲ ساعت ۲ قرص ۷۵۰ میکروگرمی

   شروع تأثیر دارو: نورژسترول ۴ ساعت طول می کشد تا اثر کند اما اثر ضدبارداری آن ممکن است به طور کامل ۱۴ روز بعد ظاهر شود و این بستگی دارد به روز شروع مصرف قرصها.

 89. زحل میگوید:

  سلام
  مدت سه سال است که پریود من به عقب افتاده است .برای منظم کردن پریودم از کدام قرص برایم توسیه میکنید؟
  زمانیکه من از قرص ها منظم کردن پریود استفاده نمایم آیا کدام عوارضی جانبی را بعد از ازدواج خواهد داشت.؟در ضیمن من یکبار پیش داکتر رفتم برایم قرص Regumenداد بعداز استمال آن تابلیت که دو روز بعد در میان استمال میکردم بعد از ختم آن قرص من پریود شدم .
  و حال باز هم من دو نیم ماه است که پریود نه شدم .لطفا مرا رهنمایی کند که باید چی کار کنم.
  تشکر از جوابی قبلی تان.

  • مسعود میگوید:

   ۱. برای‌ کمک‌ به‌ تشخیص‌، معمولاً آزمایشاتی‌ چون‌ آزمایش‌ بارداری‌، اندازه‌گیری‌ هورمون‌ها در خون‌، و پاپ‌ اسمیر، ضروری‌ هستند.
   ۲. امکان‌ دارد کارهای‌ تشخیصی‌ای‌ که‌ نیاز به‌ جراحی‌ دارند، مثل‌ لاپاروسکپی‌ یا هیستروسکوپی‌، نیز توصیه‌ شوند.
   ۳. ممکن‌ است‌ با عمل‌ جراحی‌، دهانه‌ رحم‌ گشادشده‌ و با کورت‌ دیواره‌ داخلی‌ رحم‌ کورت‌ کشیده‌ می‌شود.
   ۴. درمان‌ بیماری‌ زمینه‌ساز در صورت‌ وجود
   ۵. روان‌ درمانی‌ یا مشاوره‌ در صورتی‌ که‌ قطع‌ قاعدگی‌ ناشی‌ از استرس‌ باشد.
   ۶. زمان‌های‌ قاعدگی‌ خود را یادداشت‌ نمایید تا اگر قاعدگی‌ مجدداً قطع‌ شد، زودتر تشخیص‌ داده‌ شود.
   ـ داروها:
   از پروژسترون‌ و یا استروژن‌ می‌توان‌ جهت‌ درمان‌ و نیز تشخیص‌ استفاده‌ نمود. جنبه‌ تشخیصی‌ درمان‌ پروژسترون‌ این‌ گونه‌ است‌ که‌ پروژسترون‌ قطع‌ شود و خونریزی‌ قاعدگی‌ رخ‌ دهد، معلوم‌ می‌شود که‌ دستگاه‌ تناسلی‌ فعال‌ است‌. امکان‌ دارد برای‌ درمان‌ بیماری‌ زمینه‌ساز از داروهای‌ دیگر نیز استفاده‌ شود.

 90. 22 میگوید:

  سلام من روز آخر پریودم۲۲آبان (یا یکی دو روز بعدش)با نامزدم نزدیکی داشتم.البته رابطه از طریق رحم نبوده و منی تماسی با رحم نداشته.۲۶آبان تصادف کردم و ۲بار عمل جراحی روی پایم انجام شد.امروز ۲۹آبان است و من هنوز پریود نشدم(با توجه به اینکه پریودم همیشه منظم بو بصورت ۳۰روز).نگرانم لطفآ کمکم کنید.آیا این تاخیر میتونه تاثیر داروهای بیهوشی یا آرام بخش یا فشار جسمی و روحی باشه؟
  امکان استفاده از بی بی چک را ندارم
  کمکم کنید تو رو خدا

 91. 22 میگوید:

  سلام من روز آخر پریودم۲۲مهر (یا یکی دو روز بعدش)با نامزدم نزدیکی داشتم.البته رابطه از طریق رحم نبوده و منی تماسی با رحم نداشته.۲۶مهر تصادف کردم و ۲بار عمل جراحی روی پایم انجام شد.امروز ۲۹آبان است و من هنوز پریود نشدم(با توجه به اینکه پریودم همیشه منظم بو بصورت ۳۰روز).نگرانم لطفآ کمکم کنید.آیا این تاخیر میتونه تاثیر داروهای بیهوشی یا آرام بخش یا فشار جسمی و روحی باشه؟
  امکان استفاده از بی بی چک را ندارم
  کمکم کنید تو رو خدا

  • مسعود میگوید:

   سلام در یک عادت ۳۰ روزه تنها نزدیکی در روزهای ۱۴ تا ۲۰ دوره ماهیانه می تواند باعث حاملگی گردد. در تاریخی که گفتید حتی اگر منی وارد واژن هم میشد امکان حاملگی وجود نداشت. قطعا فشار روحی و جسمی حاملگی را به تاخیر می اندازد

 92. ملانی میگوید:

  با سلام من ۲۳ سالم هست و ۲۸ ام ماه قبل پریود شدم و ۱۲ ام ماه بعد نزدیکی داشتیم. البته از کاندوم استفاده می کردیم و همسرم موقع انزال آلتش رو بیرون آورد. الان ۵ روزه که پریود من عقب افتاده آیا احتمال بارداری هست؟ من نظرات رو خوندم و دیدم که نوشته بودین بی بی چک قبل از یک هفته از تاخیر قابل اطمینان نیست. من امروز که روز پنجم تاخیر هست امتحان کردم منفی بود. و چند روزه که استرس شدیدی دارم که نکنه باردار باشم. آیا امکانش هست من باردار باشم؟

 93. 33 میگوید:

  سلام
  من و نامزدم باهم رابطه داشتیم ولی با شلوار هردومون ولی پریودی من ۱۲روز که عقب افتاده آیا امکان بارداری برای من وجود داره ؟ حتی ۱۰% ؟؟؟توی روز۸-۱۲هم بوده
  تقریبا جوابش و میدونم ولی دنبال جواب از یک مرجع مطمئین بودم

  • مسعود میگوید:

   سلام اگر در روزهای نزدیک به تخمک گذاری بوده باشد امکان حاملگی وچود دارد. مثلا در یک عادت ۲۸ روزه تنها نزدیکی در روزهای ۱۲ تا ۱۸ دوره ماهیانه می تواند باعث حاملگی گردد و در زمانی دیگر خیر.بسته به قدرت اسپرم مرد خیلی از اسپرم ها براحتی از روی شلوار هم می توانند عبور کنند. برای اطمینان از بی بی چک استفاده کنید. بی بی چک یک هفته که از موعد پریود گذشت می تواند بارداری را تشخیص دهد.
   احتمال این هم وجود دارد که از لحاظ روحی دارای استرس شدید در این روزها باشید و پریودتان به عقب افتد. که ابتدا باید با بی بی چک مشخص نمود

 94. 33 میگوید:

  سلام
  ممنون بابت جوابتون
  از بی بی چک استفاده کردم جوابش منفی بود
  استرس خیلی بالایی دارم
  به نظر شما مطمئینه؟

 95. احسان میگوید:

  نظر به تعداد زیاد سوالات و سنگین شدن صفحه، سیستم جدیدی برای پرسش و پاسخ سوالات کاربران ایجاد شده است. لذا اگز سوالی دارید از لینک زیر استفاده بفرمائید.
  پرسش سوال
  [لطفا از این به بعد در قسمت دیدگاه ها، سوال نپرسید، تایید نخواهد شد.]

 96. اشتراک ها: تاخیری عادت ماهانه | روزانه

 97. اشتراک ها: تاثیر تغذیه بر دیرتر وزودتر شدن پریود(عقب وجلو انداختن قاعدگی) – متخصص تغذیه

 98. اشتراک ها: پریود نامنظم، دلایل و روش های درمان آن | WeAre.ir مجله علمی، تاریخی، هنری و سرگرم کننده

ارسال دیدگاه بسته شده است.