مادر شدن، یکی از مهم‌ترین و شیرین‌ترین دوره‌های زندگی هر خانمی محسوب می‌شود. اما برای شیرین‌تر شدن این دوره زندگی، خانم‌ها باید قبل از هر چیز از باردار بودن خود مطلع شوند تا با رعایت بهداشت و مراقبت‌های اولیه، دوران بارداری سالمی را تجربه کنند. اما این نشانه‌ها چه هستند و به زبان ساده‌تر، گذشته از آزمایش بارداری، آیا راه‌های دیگری هم برای اینکه یک زن بفهمد باردار شده یا نه وجود دارد؟

● اولین نشانه

برای بسیاری از خانم‌ها، به تاخیر افتادن قاعدگی، بهترین و اولین دلیل بر بارداری آنهاست. اما از قدیم گفته‌اند هر گردی گردو نیست و به تعویق افتادن دوره‌های ماهانه، حتی تا یک‌ماه و بیشتر از آن، دلا‌یل متعددی ممکن است داشته باشد.تغییرات رژیم غذایی، ورزش شدید، مسافرت و اضطراب هر کدام می‌تواند باعث تاخیر دوره‌های ماهیانه شود. بسیاری از خانم‌ها نیز اصلا دوره‌های منظمی ندارند و به همین علت نمی‌توانند دوره بعدی را پیش‌بینی کنند تا در صورت تاخیر، به بارداری مشکوک شوند.

● اشتباه نکنید!

همان‌طور که عقب‌افتادن دوره‌های قاعدگی نمی‌تواند دلیلی قطعی بر قاعدگی باشد، هر خونریزی هم قاعدگی به حساب نمی‌آید. ممکن است شما باردار باشید، اما فکر کنید که دوره پریود خود را داشته‌اید، در صورتی که این طور نباشد. زمانی‌‌که یک تخمک تازه بارور شده به دیواره رحم می‌‌رسد، ممکن است باعث خونریزی کمی شود. معمولا این حالت چند روز قبل از زمانی اتفاق می‌افتد که اگر باردار نبودید و در آن زمان باید پریود می‌شدید. در صورتی‌که شما در دوره‌های معمولی خود خونریزی شدیدی نداشته باشید، احتمالا این خونریزی را با دوره‌های خود اشتباه می‌گیرید.

بدن در شرایط دیگری هم چنین واکنشی از خود نشان می‌دهد و آن‌هم در هفته‌های اول بارداری است. در دو هفته اول بارداری، به دلیل نوسانات شدید سطح هورمون در بدن، رحم دچار خونریزی کمی‌، شبیه پریود، می‌شود. همچنین عفونت و یا پولیپ‌های رحمی با رشد غیرعادی می‌تواند باعث خونریزی‌های این چنینی شود. اما علامت‌های دیگری هم وجود دارد که در کنار <عقب افتادگی پریود> می‌تواند دلیل خوبی برای تشخیص زود هنگام حاملگی باشد.

● نشانه‌های بعدی

خستگی شدید در هفته‌های اول تا ششم می‌تواند دلیل بارداری باشد. همین‌طور حساس شدن سینه‌ها، حالت تهوع با استفراغ یا بدون آن به خصوص صبح‌ها، که در ۱۰ تا ۲۰ درصد بارداری‌ها وجود دارد، از دیگر نشانه‌های حاملگی است. همچنین بسیاری از خانم‌ها در ابتدای بارداری دچار یبوست، گاز معده و یا نفخ می‌شوند و احساس درد و گرفتگی در ناحیه شکم دارند. در کل، ممکن است که یک خانم باردار تمام این حالات را تجربه کند یا حتی هیچ‌کدام این مشکلات را نداشته باشد.

اما عده‌ای، عوارض دیگری مثل تکرر ادرار (هفته ۶ تا ۸ بارداری)، نوسانات رفتاری و افزایش‌ ترشحات واژن را هم پشت‌سر می‌گذارند. حتی ممکن است خانمی در ماه‌های اولیه بارداری میل زیادی به خوردن غذا داشته باشد و یا برعکس، از غذا متنفر شود! تمام این حالات در افراد مختلف متفاوت است و چه بسا، یک خانم طی دو بارداری حالات متفاوتی را تجربه کند.

● باز هم اشتباه!

حالاتی مثل حالت تهوع و سرگیجه، هم می‌تواند به خاطر حاملگی ایجاد شود و هم از عوارض مسمومیت غذایی یا یک عفونت روده‌ای باشد و همین‌طور احساس خستگی و کوفتگی در بدن، ممکن است از افسردگی، سرماخوردگی یا آنفلوآنزا ناشی شود.

● سریع‌تر و دقیق‌تر

برای اینکه شما بتوانید واقعا از بارداری مطمئن شوید راه دیگری هم وجود دارد: آزمایش خون و ادرار. اگر شما احتمال می‌دهید میزبان یک مهمان کوچولو هستید، بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. آزمایش خون می‌تواند حاملگی را حتی در ۶ یا ۷ روز اول آن، مشخص کند و ۱۰ روز بعد از بارداری، بررسی احتمال حاملگی از طریق آزمایش ادرار نیز امکان‌پذیر است. آزمایش خون و ادرار، هر دو، با اندازه‌گیری هورمون HCG که فقط در بدن زنان باردار ترشح می‌شود، امکان تشخیص بارداری را بسیار راحت‌تر می‌کند.

● هرچه سریع‌تر، بهتر!

آگاهی سریع‌تر از وجود جنین در رحم این مزیت را دارد که مادر می‌تواند هر چه سریع‌تر، شرایط مناسب برای گذراندن دوران بارداری سالم را به وجود آورد. این شرایط مراجعه منظم به پزشک در تمام طول بارداری و آزمایش برای اطمینان از رشد مناسب جنین را شامل می‌شود. در صورتی‌که مادر احساس کند تحرکات فرزندش کم و یا متوقف شده، مراجعه سریع به پزشک از خطرات بعدی جلوگیری می‌کند. آزمایش‌های پزشک هم می‌تواند با مشاهده تغییرات فشارخون و میزان مواد شیمیایی خون و ادرار مادر و تغییرات وزن وی، وضعیت جنین را کنترل کند.

● بایدها و نبایدها

یک خانم باردار باید نسبت به واکنش‌های بدن خود، عکس‌العمل‌های مناسبی نشان دهد. و هر نوع درد و خونریزی را عادی تصور نکند. درد شدید در ناحیه شکم و ورم دست و پاها، همین‌طور درد مداوم سر می‌تواند زنگ خطری برای مادر باشد. در صورت مشاهده ترشحات بیش از حد واژن و پیشرفت درد شکم نیز بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه شود. رعایت این نکات می‌تواند سلامت مادر و فرزندش را تضمین کند.

تغذیه در دوران بارداری نقش مهمی را ایفا می‌کند. چرا که جنین از طریق جفت تغذیه می‌شود و دقیقا مواد غذایی مصرفی مادر را برای رشد استفاده می‌کند. پس باید از خوردن و مصرف موادی مثل الکل، سیگار، کافئین زیاد و دیگر مخدرها پرهیز کرد. چرا که الکل، به تنهایی می‌تواند صدماتی مادام‌العمر روی جنین بگذارد و باعث سخت‌شدن زایمان و دیگر مشکلات شود. مصرف سیگار نیز اثراتی مثل کاهش وزن نوزاد هنگام تولد، زایمان زودرس، سقط و … دارد. و نیکوتین موجود در سیگار باعث تنگ شدن رگ‌های خونی و در نتیجه کاهش اکسیژن و غذای دریافتی جنین می‌شود. مواد مخدر که در حالت عادی نیز برای سلامتی مضرند در دوران بارداری می‌توانند اثراتی مثل، اعتیاد در نوزاد را بر جای بگذارند. مصرف دارو نیز می‌تواند در دوران بارداری خطرات زیادی به همراه داشته باشد. بنابراین بهتر است برای استفاده از ساده‌ترین داروها نیز از پزشک خود مشورت بخواهید. تا دوران بارداری را به سلامت بگذرانید. حتی بهتر است در مورد مصرف قهوه و چای ودیگر نوشیدنی‌هایی که کافئین دارند، با پزشک مشورت کنید.

در این دوران، از تماس با حیوانات به خصوص گربه، پرهیز کنید. چون گربه‌ها دارای نوعی انگل هستند که باعث عفونت غدد لنفاوی و دستگاه عصبی انسان می‌شود و این عفونت در دوران بارداری حتی می‌تواند باعث سقط جنین و یا مرده‌زایی شود. در صورتی‌که با رعایت نکات بهداشتی و به لطف پیشرفت علم، امروزه احتمال سقط جنین فقط در ۱۵ تا ۳۰ درصد حاملگی‌ها وجود دارد که در صورت رشد مناسب جنین این احتمال به ۳ درصد کاهش پیدا می‌کند. درنهایت اینکه، ریسک مرگ جنین در مراحل پایانی بارداری و یا مرگ نوزاد در ساعات اولیه تولد کمتر از یک درصد است.

● یک فرمول ساده

و اما نکته آخر برای تمام مادرانی که در انتظار شنیدن اولین گریه نوزادشان لحظه شماری می‌کنند: برای محاسبه زمان زایمان می‌توان ۳ ماه از آخرین روز آخرین پریود، کم و ۷ روز به آن اضافه کنید. روز تخمینی به دنیا آمدن فرزندتان به دست می‌آید.

پیوند های مفید:

آیا من حامله هستم؟ / بررسی علائم بارداری و تست های حاملگی

جامع ترین روش های پیشگیری از بارداری

دیدگاه های شما عزیزان در مورد “بدون آزمایش، از بارداری خود باخبر شوید!

 1. silver account میگوید:

  بارداری دوره ای از تغییرات هورمونی و متابولیک عمیق است که بدن آنرا برای مدت نسبتاً کوتاهی تحمل می کند و در طی آن تغییرات متعددی در پوست، ناخن و موها بروز می کند، بثورات و تغییرات پوستی در طول بارداری فوق العاده شایع هستند، به علت شرایط خاص روحی و روانی زنان باردار، این تغییرات می توانند سبب بروز نگرانی هایی شوند که ممکن است مربوط به زیبایی ظاهری، امکان عود در بارداری های بعدی، اثرات بالقوه بر روی جنین و یا مجموعه ای از آنها باشد. بثوراتی که در دوران بارداری مشاهده می شوند همگی از اهمیت یکسانی برخوردار نیست. برخی از آنها تغییرات پوستی شایعی هستند که تقریباً در تمام زنان باردار دیده می شوند. البته تعدادی از بیماری های پوستی نیز وجود دارند که اختصاصاً با حاملگی همراه هستند. همچنین حاملگی می تواند سبب تشدید یا تخفیف بسیاری از بیماری های پوستی شود که اختصاص به این دوران ندارد.وجود خارش در دوران بارداری در بعضی از نواحی بدن بخصوص دور شکم و پستانها که در حال بزرگ شدن هستند نادر نیست زیرا پوست باید برای هماهنگی با رشد این نواحی کشیده می شود.هورمون های دوران بارداری نیز تا حدی در این امر مؤثرند. در حدود دوسوم از خانم های باردار در طول دوران بارداری دچار قرمزی و گاهـی خارش کـف دست ها و پاها می شوند.کارشنـاسـان براین باورند که علت این اختلالات که بلافاصله پس از زایمان از بین می رود افزایش سطح استروژن خون است.خانم های سیاهپوست نسبت به سفید پوستان کمتر دچار این حالت می شوند. گاهی ممکن است بیماریهای پوستی که بطور طبیعی با خارش همراه است نظیر خشکی پوست، اگزما، یا آلرژی غذایی در دوران بارداری، با خارش شدیدی بروز کند.

 2. مهناز میگوید:

  با سلام وخسته نباشید، من یک سوال داشتم من۱۵روزه پریودم نشدم علایم حاملگی ندارم، چکار کنم، با تشکر

 3. مجتبی میگوید:

  سلام
  ما با جود مراقبت های زیاد و احتیاط لازم یک بارداری ناخواسته داریم که با آزمایش خون خانمم بارداری مثبت رو نشون داد. اما سونوگرافی هیچ تصویری از جنین و ساک حاملگی نشون نداد. و فقط یک کیست ۵۷ میلی متری در تخمدان چپ رو نشون داد.
  دکتر سونوگرافی گفت ۲ هفته دیگه دوباره سونو بدین و هیچ کاری هم نکنین چون ممکنه خطرناک باشه.
  الان یکی ذو روزه خانمم کمر درد داره و زیر شکمش هم درد میکنه. نشونه چیه؟لطفا کمکم کنین.ممنون

 4. مریلا میگوید:

  من هفته ۸روز پیش دوران پریودم تموم شد و الانم پاکم. آیا میشه در عرض ۱هفته بارداری رخ بده و حتی خودشو نشون بده؟؟؟!!!!!!
  تو رو خدا زود جوابمو بدین که خیلی نگرانم.

 5. شيوا میگوید:

  سلام
  میشه بعد ازدوبار پریودی حامله شد؟؟ من چند روزه سردر وتهوع دارم.این حالتم دوروز بعد از پریودی دومم شروع شده.
  ممنون اگه راهنماییم کنید

 6. لیلا میگوید:

  ایا ممکنه که یه روز مونده یا سه الی چهار روز که پریود بشیم نزدیکی کنیم و حامله بشویم و پریود نشویم یا یه هفته به پریود نزدیکی کنیم و باردار بشیم و دیگر اینکه من یک سال و هشت ماه جلوگیری طبیعی داشتم و الان ۴ ماه است که تصمیم به بچه دار شدن گرفتیم هنوز خبری نیست چقدر طول میکشه تا نتیجه بگیریم و دیگر اینکه من وقتی پریود میشه دل درد ، حالت تهوع، خستگی و اعصاب خورد و افسردگی و سنه ام سفت و دردناک میشود دارم بنابراین از حاملگی ایا ممکنه که یه روز مونده یا سه الی چهار روز که پریود بشیم نزدیکی کنیم و حامله بشویم و پریود نشویم یا یه هفته به پریود نزدیکی کنیم و باردار بشیم و دیگر اینکه من یک سال و هشت ماه جلوگیری طبیعی داشتم و الان ۴ ماه است که تصمیم به بچه دار شدن گرفتیم هنوز خبری نیست چقدر طول میکشه تا نتیجه بگیریم و دیگر اینکه من وقتی پریود میشه دل درد ، حالت تهوع، خستگی و اعصاب خورد و افسردگی و سنه ام سفت و دردناک میشود دارم بنابراین از حاملگی هم که این علائم و دارد تشخصی نمیدهم به غیر از تست هیچ راه دیگری نیست که متوجه شویم.۲۷ ساله

 7. مهسا میگوید:

  سلام.خسته نباشید.
  من ۲۴ اسفند پریود شدم.اقدام به بارداری کردم.۲۷ فروردین تست حاملگی ام مثبت شد.۲۸ فروردین رفتم دکتر.سونوی واژینال انجام داد.فقط یه توده کوچک دید و خبری از ساک نبود.ازمایش خون دادم مثبت شد.میزان

  اچ سی جی ۸۴ میلی بود.دکتر گفت ۲ هفته ام است.ایا درست گفته؟اچ سی جی طبیعی است؟ممکنه بارداری پوچ داشته باشم؟ممکنه ساک اصلا تشکیل نشه؟اخه بر حسب محاسباتم من باید ۵ هفته ام باشد نه ۲ هفته.و باید ساک وجود داشته باشه.لطفا کمکم کنید.خیلی میترسم.متشکرم

  • احسان میگوید:

   مهسا جان ما پزشک نیستیم و متخصص بخش پزشکی ما نیز دکتر داروساز هستند! نظرات ما در زمینه های عمومی و مواردی است که در منابع علمی عمومی به آنها اشاره شده است، تنها پزشک تان می تواند پاسخگوی اینگونه سوالات شما باشد.
   موفق باشید.

 8. نیلو میگوید:

  من ۳۲ سالم و الان ۶ روز که پریودم عقب افتاده با بی بی چک تست کردم مثبت بود ولی آزمایش خون منفی بود . این یعنی چی ؟ لطفاً کمکم کنید .
  ممنون

 9. سارا. میگوید:

  سلام یک هفتس پریودم عقب افتاده همیشه دو تا سه روز جلو میوفتاد الان میترسم دو تا تست حاملگیه خانگی انجام دادم که دو تاش هم منفی بوده ایا احتمال حاملگیم هست؟هیچ علایمی هم ندارم استرسم زیاد شده بخاطر این موضوع ممنون میشم کمکم کنید

  • قاسمی میگوید:

   سلام من ۲۵ابان پریود شدم و امروز لک بینی دارم.چند روزی بود درد سینه داشتم دیشب قطع شد و لک دیدم ینی ممکنه من باردار باشم؟

 10. سمیرا میگوید:

  سلام من چهار روزه از پریودم میگذره تست بارداری خانگی انجام دادم مثبت بود ولی آزمایش ادرارم منفی بود ولی آزمایش ادرارم سه روز از پریودم گذشته بود انجام دادم خواهش میکنم زود جوابمو بدین با تشکر

 11. آرزو امیری میگوید:

  سلام. من ۱۶اردیبهشت آزمایش دادم. منفی بود دکتر سونو نوشت گفت احتمالا تا یکی دوهفته دیگه پریود میشی. اما خبری پریودی نیست چند وقته خیلی سردرد وحالت تهوع دارم معده ام هم خیلی شدید درد میکنه. بیبی چک گزاشتم مثبت بود آیا من باردارم یا احتمال خطا هست؟مرسی توروخدا زود جواب بدید

  • مسعود میگوید:

   در صورتی که به درستی از تست استفاده کنید و تستی که تهیه کرده‌اید مربوط به کمپانی معتبری باشد، تا ۹۹ درصد جواب آن صحیح است. در صورتی که جواب تستی مثبت بود به یقین شما باردار هستید اما اگر جواب منفی بود ممکن است باردار نباشید یا اینکه پیش از موقع از تست استفاده کرده باشید پس بهتر است مدتی بعد دوباره آزمایش را تکرار کنید.

   این تست‌ها می‌توانند وجود یک هورمون خاص بارداری به نام b-HCG را در ادرار تشخیص دهند. این هورمون در ابتدا توسط تخمک و سپس جفت ترشح می‌شود و وجود آن در ادرار نشانه بارداری است. به عبارت دیگر، این هورمون توسط سلول‌هایی که در آینده جفت را تشکیل می‌دهند به محض اینکه رویان در جداره رحم جا گرفت، ترشح می‌شود. این هورمون در زنان غیرباردار وجود ندارد و ۸ روز بعد از لقاح وجود آن قابل‌تشخیص است. میزان هورمون HCG هر ۲ تا ۳ روز دو برابر می‌شود و در هفته ۱۲ بارداری به حداکثر خود یعنی به ۷ می‌رسد. بعد از آن شروع به کاهش می‌کند و به دلیل همین پایین آمدن است که حالت تهوع در ۳ ماهه نخست بارداری کم‌کم متوقف می‌شود. با این حال حتی بعد از این مدت هم به کمک یک آزمایش خون یا ‌آزمایش ادرار می‌توان وجود آن را در خون تشخیص داد. وقتی تست بارداری را در ادرار قرار می‌دهید رنگ تست تغییر می‌کند و بر اساس دستورالعملی که روی بسته درج شده، می‌توانید بفهمید تغییر رنگ نوار به چه معنی است. در صورتی که به درستی از تست استفاده کنید و تستی که تهیه کرده‌اید مربوط به کمپانی معتبری باشد، تا ۹۹ درصد جواب آن صحیح است. در صورتی که جواب تستی مثبت بود به یقین شما باردار هستید اما اگر جواب منفی بود ممکن است باردار نباشید یا اینکه پیش از موقع از تست استفاده کرده باشید پس بهتر است مدتی بعد دوباره آزمایش را تکرار کنید. چه زمانی از تست بارداری استفاده کنیم؟ بهترین کار این است که منتظر نمایان شدن علائم بارداری بنشینید! با قطع دوره‌های ماهانه و آغاز حالت تهوع، می‌توانید از این تست‌ها استفاده کنید اما خیلی عجله نکنید چون اگر پیش از موقع استفاده کنید، احتمال جواب منفی زیاد است. برخی از افراد بعد از رابطه زناشویی بدون پیشگیری از تست‌های بارداری استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند باردار نیستند. در حالی که این کار بی‌فایده است. بعد از اینکه لقاح صورت می‌گیرد، ۶ تا ۷ روز طول می‌کشد تا تخمک‌ بارورشده به رحم برسد و لانه‌گذاری کند و هورمون بارداری ترشح شود. حتی بعد از ۶ تا ۷ روز هم میزان این هورمون آنقدر نیست که بارداری را نشان دهد. بعد از ۱۰ روز که از لقاح گذشت و هورمون به اندازه کافی ترشح شد، می‌توانید از تست‌های بارداری برای تشخیص اینکه باردار هستید یا خیر استفاده کنید.

 12. مینا میگوید:

  سلام
  من آخرین پری یودم ۲۴ اوردیبهشت بوده.۲۵ خرداد تست مثبت بود اما دو روز بعد یعنی ۲۷ تست منفی بود با توجه به اینکه گاهی تا پیش آمده که تا ۱۰ روز هم عقب بیفته من صحت بی بیچک اول در نظر بگیرم یا دومی رو ؟ لطفا راهنمایم کنید
  مرسی

  • احسان میگوید:

   عرض ادب.
   متاسفانه بدلایل بعضی مسائل و محدودیت های تحمیلی، تایید دیدگاه شما مقدور نبود. لطفا دیدگاهتان را مناسب برای مکان های عمومی تحریر کنید.
   عذرخواهی می کنم.

 13. عبدالهی میگوید:

  با سلام
  از شما راهنمایی می خواستم ازمایش serum beta hcg داده ام جواب ازمایش ۱ miu/ml بوده معنی این عدد چیه ؟
  refrence rage خودش زیر ۱۰ باردار نبودن و بالای ۵۰ بارداری و برای مردان زیر ۲ نوشته باید باشه امکان داره این چواب ۱ برای من که خانم هستم اشتباه شده باشه ؟

 14. رجبی میگوید:

  با سلام ۳۱ ساله هستم در روز ۲۸ خرداد iui کردم و در روز ۳ تیر آمپول hcg 5000 تزریق کردم . در تاریخ ۷ تیر آزمایش خون دادم بدون تیتر کردن . مثبت شد . در تاریخ۱۰ تیر با آزمایش تیتر hcg عدد ۴۵ به دست آمد . می تونم بگم حامله ام یا ممکنه اثرات داروی hcg باشه ؟

 15. نسیم میگوید:

  با سلام
  من ۵ ماه پیشباراری پوچ دشتم و………… الان هم در هفه ۴م هستم خیلی نگرام که باز هم تکرار شه؟ میگن بارری پوچ فقط دست خداست . من چه کار کنم این نگرانی کم شه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ همش خدم رو دلدلری می دم اما

 16. باران میگوید:

  با سلام. می خواستم بدونم تست های خانگی چجوری نشون میدن که بارداری مثبت هست یا نه؟ اخه راهنما و دستور العمل نداره

 17. رها میگوید:

  سلام من تست حاملگی انجام دادم مثبت بود ۳روز امبول سقط زدم.الان خونریزی دارم هنوزجواب مثبته باید چکار کنم

 18. elham میگوید:

  saalm man 9 roz mishe pari nashodam 5 roz pish bibi estefade kardam manfi bod vali khamaram dard mikone man tanbali dokhmdan dashtam haalakhob shodam aya momken hast bekhater in pari nashode basham mamnon misham javab bedin

 19. کیان مامان میگوید:

  سلام به همه من روز اول ماه رمضان اقدام کردم واسه بارداری حالا نمیدونم که حامله هستم یا نه به نظر شما من روزه بگیرم یا نه !

  • بابا جون میگوید:

   اگه شما قبل از اقدام به بارداری جلوگیری میکردین توسط قرص احتمال کمی هست برای بارداری اما در غیر این صورت احتمال بارداری شما۲۵% ممکنه

 20. لیلا میگوید:

  سلام
  پریودی من مرتب بوده.۱سال و ۴ماه جلوگیری طبیعی داشتم الان ۳ماهه قصد بارداری دارم اما نمیشه الان ۲ روزه پریودیم عقب افتاده بعضی علامتای بارداری دارم خیلی علایمای پریودی هم دارم کی میتونم مطمئن بشم باردارم؟اخه میگن چون جلوگیری میکردم باردار نمیشم درسته؟زود جوابم بدید نگرانم ممنون

 21. لیلا میگوید:

  سلام
  من۱ سال جلوگیری طبیعی داشتم الان ۳ ماه هست قصد بارداری دارم اما نمیشه البته با وجود پریودی منظمم ۲ روزه عقب افتاده.بعضی علایم بارداری و بعضی علایم پریودی دارم کی میتونم بفهمم باردارم؟این درسته که میگن جلوگیری باعث بارداری دیر میشه؟

  • بابا جون میگوید:

   لیلا جان بهترین روش و علمی ترین روش اینه که خانوم زیر باشه و آقا رو بعد از عمل نزدیکی نیز خانوم پاهاشو بلند کنه و روی بالش به صورتی که بالا نگه داشته بشه بذاره و زیر سرش بالش نذاره و اگر هم زیر باسن مقداری توسط کوسن یا بالش کوچک بلند بشه و در این حالت نیم ساعت تا چهل و پنج دقیقه استراحت بشه

 22. کیان مامان میگوید:

  سلام لیلا جان من که نفهمیدم بلخره کدوم روش بهتره ولی فکر کنم کاندوم بهتر باشه .من سه ساله ازدواج کردم روز سالگرد ازدواجم واسه بارداری اقدام کردم واسه اولین بار حالا سه روز گذشته نمیدونم من خیلی تخیل دارم یا که درسته همش فکر میکنم رنگ پوستم تغییر کرده بدنم میخاره حالت تهوه دارم دیشب پیاز رنده کردم حالا فکر میکنم بوی پیاز ازم جدا نمیشه

 23. کیان مامان میگوید:

  لیلا جان تو میتونی تخمک هاتو تقویت کنی مثلا روزانه ۲ تا تخم فلفل سیاه بخوری یا موقع پریود شدنت تخم هویچ دم کنی بخوری آهن بدت رو از گیاه جعفری یا اسفناج بگیری .

 24. کیان مامان میگوید:

  لیلا جان برو از بی بی چک استفاده کن اگه چند روز دیگه هم پریود نشدی برو آزمایش خون بده از این سرگردنی بهتره

 25. الی میگوید:

  سلام.من ۱سال و۴ماه جلوگیری طبیعی داشتم الان ۲هفتست که اقدام کردم ۵روزه که بریودیم عقب زده ۲تاتست زدم امامنفی بود .بنظر شما امکان داره باردار باشم.

 26. سودا میگوید:

  سلام

  من یک هفته از پریدم میگذره یعنی هفته قبل پرید بودم وو الان درد شدیدی در رحمم دارم و حالت تهوع

  ایا امکان بارداری وجود داره؟ ایا ممکنه در دوران پریدی باردار شده باشم؟

  دیروز با دکتری مشورت کردم گفت احتمالش کمه…..

  لطفا شما کمکم کنید….نمیخوام باردار باشم….:(

 27. هليا میگوید:

  سلام
  من یه هفته بعد از پریود م دقیقا روز تخمک گذاریم اقدام به بارداری کردم روز ۷ بعد از نزریکی بتا دادم منفی بود روزی که قرار بود پریود شم بی بی چک گذاشتم که منفی بود حالت تهوع دارم و مدام کسلم الان دو روز از موعد پریودم گذشته چیکار کنم؟/

 28. مریم میگوید:

  سلام من یک هفته مونده به پریودم زمان تخمکگذاری نزدیکی داشتم الان سوزش سر دل دارم و احساس خفگی از شدت تب صورتم تپخال زد ایا باردارم

 29. سمیه میگوید:

  سلام -من الان ۸ماهه که اقدام به بارداری کردم این ماه پریود شدم اما خونریزیم لخته ای و خیلی کمه ممکنه حامله باسم؟البته ماه پیش لز قرص کلوموفین استفاده کرده..

 30. رویا میگوید:

  سلام. من دو ماهه اقدام به بارداری کردم از ۳ تا ۷ پریود ماه قبل کلومفین مصرف کردم.
  این قرصارو تا چند ماه استفاده کنم جواب بدن؟؟؟
  ۱۱ پری رفتم سونو گفت اندازه فلیکولات عالیه
  دعام کنید

 31. roya میگوید:

  سلام من دختری ۲۰ ساله هستم من ۲۵تیر رابطه داشتم همون روز ۲تا قرص اچ دی خوردم از همون روز تا الان یه حس بدی دارم انگار حالم داره به هم میخوره اول مرداد زیر دلم درد گرفت یه دفعه تیر میکشه و ول میکنه قرصامو سر وقت خوردم حتی تست بارداریم گرفتم ج منفی بود ولی بعد۴ساعت که گذشت یه خط خیلی خیلی کم رنگ رو tظاهرشد اما قبلشنبود تورو خدا کمکم کنید یعنی باردارم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 32. roya میگوید:

  توروخدا یکی ج منو بده من پریودیم نامنظمه از ۲۵ تا الان پریود نشدم میترسم حامله باشم جرات ندارم برم دکتر دارم سکته میکنم علت این که زیر دلم درد میکنه واسه اینه که هورمونام ریخته بهم؟؟ سینه هامم درد میکنه. علتش چیه؟

 33. مینا میگوید:

  سلام.۲ سال ازدواج کردم و همیشه جلوگیری طبیعی داشتم .این ماه ۹ روز بعد از پریودیم لک بینی داشتم و بعد قطع شد فرداش بی بی چک استفاده کردم جواب منفی بود .ممکن حامله باشم ؟

 34. مریم میگوید:

  سلام من ۵روز مونده پریود بشمولی نفخ دارم وترشح همم رنگش تیره شده اما درد زیر شکم دارم مثل درد پریودی میخواستم بدونم نی نی دارم یانه تورو خدا کمکم کنید سریع جواب بدید چون من ۶ماه جلوگیری نمیکنم ودرهفته ۳بار نزدیکی دارم اگه ایندفعه هم نباشم دیوونه میشم

 35. لعیا میگوید:

  سلام من ۱۱ مرداد باید پری می شدم اما نشدم علاوه بر این من در زمان پری هم درد زیر شکم یا سینه درد ندارم اما الان چند روزه زیر دلم درد میکنه وسینه هام به شدت حساس شده خیلی کوچلو هم حالت تهوع دارم اما بیبی چک زدم منفی بود به نظرتون من باردارم ؟آخه هیچوقت پری من عقب نمیوفته وهمیشه جلو می ندازم.خواهش می کنم یه نفر ج منو بده؟

 36. زهرا میگوید:

  من همیشه در ماه رمضان عادت ماهیانهام به عقب میفته یا اصلا کلا نمیاد تا بعد از ماه رمضون لطفا علتشو بگید ممنون میشم

 37. بهار میگوید:

  سلام
  من در هفته ۵ بارداری هستم و در حین نزدیکی خون آبه مشاهده کردم آیا خطرناک است؟
  راهنماییی کنید لطفاً

 38. شادی میگوید:

  سلام دوستان من یک هفتس که ار پریدم گذشته پریدهای من خیلی منظم بودند من دو ماه پیش ivf انجام دادم که متاسفانه حامله نشدم حالا هم دردهایی مثل پریودی دارم که زیاد و کم میشه دیروز از دادم ولی منفی بود این مدت ترشح های سفید زیادی دارم امکان داره من حامله باشم لطفا کمکم کنید جواب سوالم رو پیدا کنم

 39. mandana میگوید:

  سلام دوستان من سوالی دارم که ممنون میشم راهنماییم کنید
  من ۳ ماه اقدام به بارداری کردم و در ماه اول ۵ روز پریودم عقب افتاد ،در ماه دوم ۶ روز عقب افتاد و در ماه سوم باید ۲۲تیر پریود میشدم که ۲۲روزه که عقب اندام
  دکترم ۷ روزبعد از عقب انداختنم بهم آمپول پریودی داد که تا امروز هم نشدم
  من ۱ هفته پی ش سونو رحم و تخمدان انجام دادم که دکتر از من وقت پریودو تاخیرشو که پر سید گفت همه چیز نرماله و فقط دیواره رحم ضخیم شده ضخامت دیواره در اوایل اردیبهشت که سونو انجام جادم ۷mm بود و در این سونو ۱۳mm که احتمال بارداری داد و گفت باید بری آزمایش که آزمایش هم منفی بود
  حالا میخوام بدونم من باردارم یا نه و اگه نیستم علت پریود نشدنم چیه؟
  ازتون ممنون میشم بهم جواب بدین

 40. mandana میگوید:

  Man diroz baz azmayesh khon dadam manfi bod alan azmayesh khon hourmon dadam
  Migan bara estesna adama ta 3 4 mah khono baby chek neshon nemide
  Yani man bardaram ya na chon 22 mordad mishe 2 mahe kamel periyod nashodam?

 41. اشتراک ها: آیا من حامله هستم؟ / بررسی علائم بارداری و تست های حاملگی | www.WeAre.ir علمی، تاریخی و سرگرم کننده

 42. مریم میگوید:

  سلام من روز پریودیم فرارسید واز دیروز تا امروز ۲تا لک قهوه ای دیدم امروز برای اینکه مطما بشم باردارم ازمایش دادم اما چیزی نبود ایا زود اقدام به ازمایش کردم لطفا کمکم کنید کسی چرا جواب نمیده اینجا خواهش میکنم راهنماییم کنید

  • nazi میگوید:

   من دو روز پیش آزمایش دادم چوابش ۱۷.۲ بود اما دکترم گفته باید از وقت پریودت بگذره تا معلوم بشه حامله ایی یا نه به نظر شما هستم هنوز موعد پریودم نشده ماه پیش ۱۹ تیر بود دعا کنید مامان شم جوابو به ایمیلم nazaninekhob@yahoo.com برام بفرستید که حامله هستم یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 43. پارمیدا میگوید:

  سلام من دو روزه که پریودم عقب افتاده ایا اگه الان ازمایش خون بدم معلوم میشه که حامله م یا نه خواهش میکنم راهنمایی کنین مرسی

 44. مرجان میگوید:

  سلام من ۲۳ سالمه ۶ سال ازدواج کردم بعد ۶ سال قصد بارداری دارم میخواستم بدونم چند روز بعد نزدیکی مشخص میشه که باردار هستم یا نه؟

 45. بنفشه میگوید:

  سلام من الان ۳۰روزه پ نشدم یعنی باید۱۴ میشدم که نشدم عقب افتاده به نظرتون باردارم؟الان چک بیبی بزنم معلوم میشه؟

 46. isan میگوید:

  سلام میشه روزبیستم دوره پریود تست بارداری داد؟ نتیجه میده؟دوره هام ۳۲ روزه هست تخمک گذاریم روز ۱۱ و ۱۲ دوره بود و تاریخ آخرین پریودم هم ۱ مرداد ۹۲ روز دهم دوره اقدام کردم برای بارداری میشه امروز تست خون بدم؟

  • شانی میگوید:

   سلام آیسان جان فکر نکنم جواب ثطعی بگیری البته منم مثل تو عجولم الآن چند ماهه گذاشتم بچه دار شم ولی فعلا نمیشه صبر کن چون جواب منفی آدمو خیلی دپرس میکگه

 47. ریحانه میگوید:

  وای خدا من خیلی میترسم ۴ ساله که ازدواج کردم تازه ۱ ماهه اقدام به بارداری داشتم ولی احساس میکنم پری هام نامنظمه یعنی نمیدونم انگار مثل بقیه نمیشه مشخص کرد چند روزه هست مثلا مرداد ۱۴ شدم تیر۹ خرداد ۱۲ اردیبهشت۱۲ فروردین۶ تروخدا یکی بهم بگه تو این ماه تخمک گذاریم کی میشه دارم دیونه میشم راستی پری هام ۴ روز بیشتر طول نمیکشه

 48. مریم میگوید:

  سلام خسته نباشید من هق ماه مریض نشدم عادت ماهانم نامنظم بود ولی رفتم دکتر گفته تنبلی تخمکدان دارم ولی از اون روز به بعد اصلا جلو گیری نکردم نزدیک هفت ماه ولی الان که لک دیدم گفتم مریض شدم حتما تا هفدد روز فقط لک دیدم اون یه دقیقه بود بعد دیگه لک نمیدیدم تا فردا اون تا یه چیز برمیداشتم لک میدیدم زود ولی الان که تموم شده مریضیم نزدیکی کردم و جلو گیری نکر دم ولی بع نزدیکی چند دقیقه بعدش لک دیدم امکان باردار هست یا نه

 49. سارا میگوید:

  سلام من دو ماه هست که پریودم عقب افتاده و نزدیکی هم در این مدت اصلا نداشتم .تا ۱۲ روز پیش که عقد کردم و برای اولین بار نزدیکی داشتم و دو روز بعد از نزدیکی از ترس بارداری قرص های HD رو به صورت ۸ ساعتی استفاده کردم و الان ۲ روزه که تمام شدن به نطرتون احتمال بارداری هست؟من خیلی میترسم.به نزرتون الان زمان مناسبی برای تست خانگی هست؟

 50. مریم میگوید:

  من درد شکم دارم انگاری شکمم حالت گرفتگی داره و صبح ها احساس حالت تهو دارم کسی این مشکلو داره ۴ شهریور هم تاریخ پری امکان داره باردار باشم

 51. اشتراک ها: آنچه باید درباره پریودهای نامنظم بدانیم | www.WeAre.ir علمی، تاریخی و سرگرم کننده

 52. گندم میگوید:

  با سلام.دکتر با ازمایشاتی که من وهمسرم دادیم هر دو سالمیم اما بنا بدلایلی باید هر چه سریع تر باردار شوم پزشک به من کلومفین داد و امپول hcg زد هر شب تا الان بعد از پری یک شب در میان یا هر شب نزدیکی داشتیم الان ۲ روز به پری مانده برای ماکه هیچ مشکلی از نطر بارداری نداریم با این تفاسیر احتمال بارداری چند درصده؟مرسی

 53. بنفشه میگوید:

  سلا م بچه ها من چهار ساله ازدواج کردم وتا حالا طبیعی جلو گیری کردم اما دیشب اقدام به بارداری کردم حالا دلم و رویه تخمدانام درد میکنه من خیلی می ترسم میشه راهنمای کنید

 54. مهسا میگوید:

  سلام من ۳ روز دیگه باید پری بشم تو این ماه یک روز در میان نزدیکی داشتم الان پا درد و نفق دارم زیر دلم هم گاهی درد شدید مثل درد پریود می گیره سینه هام هم درد می کنه به نظرتون علایم بارداری است؟ میشه الان از بی بی چک استفاده کرد؟

 55. سعیده گ میگوید:

  سلام من تیر ماه امسال اولین سالگرد ازدواجم بودحدود ۱۱ ماه قرص ال دی خوردم و از اردیبهشت دیگه نخوردم سه ماهه اقدام به بارداری کردم اما باردار نشدم آیا دلیلش مصرق قرص ال دی بوده یا طبیعیه ؟ تا چند ماه طبیعیه؟ لطفا جواب بدید خیتی نگرانم .

 56. لعیا میگوید:

  سعیده جان اگر ۱روز درمیون نزدیکی میکنی معمولا تا ۶ ماه طبیعیه اما اگر فاصلش بیشتره تا ۱ سال وقت داری

 57. لعیا میگوید:

  بچه ها اگر فهمیدید باردارید به ما هم اطلاع بدید هم خوشحال می شیم هم می تونیم از اطلاعاتتون استفاده کنیم.
  ممنون از همتون

 58. یاس میگوید:

  سلام خسته نباشید من ۵ساله ازدواج کردم یک پسر۳ساله دارم الان ۸ماهه برای بارداری دوم اقدام کردم ونتیجه نگرفتم زیر نظر پزشک هستم پزشک میگه تنبلی تخمدان دارم البته سرپسر اولم هم این مشکل راداشتم این ماه ۶تاامپول ای وی اف استفاده کردم نمی دونم اثر داره یا نه؟بعداز نزدیکی پریود شدم وبعداز پاک شدن وبعد از نزدیکی دوباره خونریزی داشتم ایا ممکن باردار باشم ویا حاملگی خارج از رحم باشه لطفا کمکم کنید ممنونم

 59. مرمر میگوید:

  سلام
  من ۳۱ اردیبهشت نزدیکی داشتم،بعدش خرداد و تیر سرتاریخ همیشگی پریود شدم،باید ۲۷ مرداد میشدم،اما هنوز نشدم،آیا امکان بارداری هست؟؟خیلی نگرانم

 60. مهسا میگوید:

  سلام بچه ها این ماه هم حامله نشدم برام دعا کنین ۳ ماه اقدام کردم اما هنوز موفق نشدم بزرگترین آرزوم اینه که مامان شم مرمر جون لعیا عزیز درست میگه اصلا امکان نداره باردار باشی پس نگران نباش

 61. لعیا میگوید:

  بچه ها من ۲ تا بیبی چک استفاده کردم مثبت شد البته علائمشم دارم الان باید برم آزمایش خون بدم دعا کنید مثبت بشه
  مهسا جون منم ماه ۴ اقدامم ایشاله توام ماه دیگه باردار بشی

 62. بنفشه میگوید:

  سلام بچه ها من قبلا سقط ماه اول داشتم یعنی یک هفته به پریودم مونده بود که خونریزی داشتم ازمایش دادم مثبت بود اما بعد یک هفته سقط شد الان بعد هشت ماه دوباره اقدام به بارداری کردم الان یک هفته که میگزره میترسم دوباره به پری نرسیده حونریزی بگیرم نمی دونم اگه این هفته که نزدیکی داشتم ازمایش بدم مشخص میشه .

 63. ناشناس میگوید:

  سلام
  ۷روز از نزدیکیم می گذره اما با بیبی چک تست گرفتم جواب منفی بود ممکنه باردار باشم ولی بیبی چک نشون نداده باشه یا زود تست گرفته باشم؟

 64. بنفشه میگوید:

  سلام من دو ماه اقدام به بارداری کردم اما حامله نمی شم دکترم رفتم میگه هیچ مشگلی نداری میشه کمکم کنید من ایران نیستم دسترسی به دکترم خیلی سخته

 65. زری میگوید:

  سلاممن دوروزه پریمعقب افتاده یکتست زدمکهبعداز نیمساعت دوتا خط افتاد میخواستم بدونم آیاجواب تست درسته من باردارم آخه هیچ علائمی ندارم فقط سینه هام بزرگ شده وکمی درد ناک لطفا جواب بدین ممنون

 66. سیمین میگوید:

  سلام بچه ها من ده ساله ک جلوگیری میکنیم یک بارم حامله شدم سقط کردم پنج ساله ک از قرص ال دی استفاده میکنم الان میخوام باردار بشم یک هفته از نزدیکیم میگذره بیبی چک استفاده کردم منفی بود احتمال داره ک حامله نباشم

 67. ناشناس میگوید:

  سلام من اروز از بی بی چک استفاده کردم اول یک خط پرنگ اومد بعدش هم کمرنگ احتمال داره حامله باشم تو رو خدا جواب بدید

 68. سراب میگوید:

  سلام بچها سه روز مونده پریود بشم ده ماهه تو اقدامم خدا کنه حامله باشم خیلی دعا کردم دیگه خسته ام هیچ چیز خوشحالم نمیکنه.چرا خدا صدام رو نمیشنوه.نی نی میخوام طاقت زخم زبون ندارم زیر دلم درد میکنه میترسم خدا

 69. ایدا میگوید:

  سلام ممکنه بگید درد نوک سینه در روزهای اول پس از نزدیکی رو کسانی که باردار شدن تجربه داشتن> ایا میتونه نشونه بارداری باشه>من اردیبهشت باردار شدم و ۵هفتهسقط داشتم.لطفا اگه تجربه دارید بمن کمک کنید

 70. آرام میگوید:

  سلام دوستان. من چهارده روز پیش رفتم دکتر و سونو کردم بهم گفت تخمک گذاریم همون روز هست و همون روز هم اقدام کردم خیلی استرس دارم به نظرتون الان آزمایش خون یا بیبی چک جواب میده؟؟

 71. نوشین میگوید:

  سلام.من ۲۰ روز پیش نزدیکی داشتم و ۳ روزه پریودیم عقب افتاده.دیروز تست خون دادم و منفی بود (اچ سی جی کمتر از ۵ بود).آیا ممکنه باردار باشم.توروخدا جوابمو بدین.خیلی نگرانم.

 72. تأخير پريودي میگوید:

  با سلام پریودهای من همیشه ۲۸ روزه بوده امکان عقب جلو تا حالا نداشته این دفعه پنج روز از پریودیم میگذره ممکنه حامله باشم در ضمن درد خفیفی گاهی در ناحیه سمت راست و گاهی سمت چپ دلم میگره خواهش میکنم جوابمو امروز به ایمیلم بفرستید دعای خیرتون میکنم

 73. ناشناس میگوید:

  سلام من بچه ام یک سال دوماهش یعنی تودوران شیردهی هستم عادت ماهیانم عقب افتاده بیبی چک جواب میده

 74. يلدا میگوید:

  سلام من بیست سالم است و ۱۵روز از پریودم گذشته اما تست بارداری نکردم و هیچ علایم بارداری هم ندارم فقط ناحیه شکم ام درد داره آیا امکانش است که باردار باشم؟؟؟

 75. يلدا میگوید:

  من باید بگو که عادت به تعویق افتادن پریود داشتم فقط ۱۰روز اما این بار ۱۵ روز گذشته کطفا خانم های عزیز کمکم کنید

 76. نینا میگوید:

  سلام من ۱۳ روزه پریودم عقب افتاده دهم ماه قبل رابطه داشتم بلافاصله فقط ۲ تا اچ دی خوردم.تا دیروز دو تا تست خانگی گرفتم منفی بود الان میترسم پش چرا پریود نمیشم تورو خدا راهنماییم کنین

 77. ناشناس میگوید:

  سلام بچه ها انشااله بزودی همتون مامان بشیدمن ۱۱روز اقدام کردم ۱۲روز به پریم مونده احساس میکنم شکمم داره سنگین میشه گاهی کمر درد دارم احساسی مثل پری دارم الان بی بی چک جواب میده چند روزه. کسی اینجوری تجربه داشته من نی نی میخوام

 78. ندا میگوید:

  سلام برای اولین بار که ۱۰روز پر عقب افتاده ولی ۲بار تست زدم منفی بود واسترس تمام وجودمو گرفته به نظر شما من باردارم

 79. نسترن میگوید:

  سلام امیدوارم همه خوب و به زودی باردار بشید.
  من فروردین ۹۱ باردار شدم و به دلیل اینکه هنوز عقد بودیم با مصرف قرص واژینال میزوپروستول سقط کردم و الان حدود شش ماه هست که اقدام بارداری کردم اما متأسفانه هنوز باردار نشدم . حدود یکسال هست که متفورمین مصرف میکنم به خاطر یه ذره اختلالات قاعدگی و دو دوره هم هست که کلومیفن مصرف کردم و این ماه اقدام کردم آیا با این تفاسیر(مصرف میزوپروستول) احتمال حاملگی هست برایم دعا کنید.
  چکارکنم زودتر باردار بشم.
  خیلی خیلی سپاسگزارم

 80. نسیم میگوید:

  سلام
  من کیست تخمدان داشتم و ۳ماه دارو خوردم و سونو دادم و فهمیدم که کیست هام خوب شده.و برای بارداری دکتر به من قرص اوومید رو تجویز کرد.
  الان۳ روز از موقع ام گذشته درد زیر دل دارم و تکرر ادرار و ترشحات واژنی یعنی حامله ام؟آزمایش خون چند روز بعد از بارداری جواب میده؟میشه کمکم کنید؟

 81. sara میگوید:

  با سلام من زمان پریودم حدود پانزده روز است که عقب افتاده اما درد پریود رو همرام دارم. میخواستم بدونم ممکن این نشونه ی حامله بودن باشه. ممنون میشم اگه جوابم رو بدید

 82. مامان نرگس میگوید:

  سلام نسیم جون اگه تاریخ دقیق نزدیکی مشکوک به حاملگی رو به یاد داشته باشی میتونی ۱۰ روز بعد ازمایش خون بدی تا معلوم بشه بارداری عزیزم

 83. مطلب میگوید:

  سلام من در تاریخ ۲۰مهر نزدیکی داشتم البته بکارت دارم .وده روز بعد پریود شدم یعنی در ابان ماه و در اذر ماه دوباره پریود شدم ولی روز سوم پریود به علت ضربه پریودم قطع شد و در دی ماه پریود نشدم و الان ۹بهمن هس احتمال حاملگی وجود داره

 84. مونا میگوید:

  سلام.
  ببخشید من امروز که ۱۶۷ بهمنه پریودیم نه روزه عقب افتاده.و هنوزم پریود نشدم.۱۲ بهمین نزدیکی داشتم اما با کاندوم و نود درصد مطمئنم چیزی تو نرفته.و اینکه قبل نزدیکی یک بار با بی بی چک تست کردم پاسخ بین خط T و C اومد! و بعد یک باز نزدیکی امتجان کردم C اومد یعنی منفی شد! فرداش ۱۳ بهمن آزمایش خون دادم منفی شد! اما هنوزم پریود نشدم! پریودی قبلیم هفتم بهمن دی ماه به مدت هفت روز بود.اما الان ۱۶ بهمنه و هنوز پریود نشدم! البته هیچکدوم از علائم باردای که سر درد یا حالت تهوع یا چاق شدن شکم یا …ندارم.آیا من باردارم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ازتون خواهش می کنم هر کسی هر کمکی می تونه بهم بکنه! هر راهنمایی هر راهی هست بهم بگید من واقعا نگرانم! از سایت محترمم میخوام منو راهنمایی کنید! من قبل از پریودی قبلیم نزدیکی داشتم یعنی هفتم دی ظهر نزدیکی داشتم و شب پریود شدم.و آخرین بارم که ۱۲ بهمن نزدیکی داشتم و مطمئنم که چیزی به بدنم نرفته.رالهنماییم کنید.بگید چیکار کنم؟؟؟؟من تو دوران عقدم فعلا عروسی نکردم.و نمیخوام باردار بشم.

  • مسعود میگوید:

   دو نکته توجه شود ۱. بعد از ۱۰ روز که از لقاح گذشت و هورمون به اندازه کافی ترشح شد، می‌توانید از تست‌های بارداری برای تشخیص اینکه باردار هستید یا خیر استفاده کنید.۲. آزمایش خون(BHCG) 7 الی ۱۴ روز بعد از مقاربت مثبت می شود.و حداقل باید یک هفته تا ۱۰ روز از زمان امیزش گذشته باشد و آزمایش خون بارداری انجام شود. پس این تست بی بی چک و آزمایش خون که انجام دادین اصلا قابل استناد نیستند باید حداقل هفت روز بگذره تا ازمایش خون مشخص کنه که باردارین یا نه؟ البته اگر مقاربت قبلیتان پر خطر نبوده جای نگرانی نیست استرسی که به خود وارد می کنید در عقب افتادن پریودتان می تواند نقش عمده داشته باشد. و نکته دیگر اینکه شما اگر بین روز ۱۲ تا ۱۸ عادت ماهیانه آمیزش داشته باشین امکان بارداری وجود دارد که در مورد شما چنین نبوده است. به نظر من این امیزش روز ۱۲ اصلا شما را باردار نمی کند، اگر قبل از این آمیزشی دیگر نداشته این خیالتان راحت باشد.
   برای اطلاعات بیشتر مطلب زیر را بخوانید:
   این تست‌ها می‌توانند وجود یک هورمون خاص بارداری به نام b-HCG را در ادرار تشخیص دهند. این هورمون در ابتدا توسط تخمک و سپس جفت ترشح می‌شود و وجود آن در ادرار نشانه بارداری است. به عبارت دیگر، این هورمون توسط سلول‌هایی که در آینده جفت را تشکیل می‌دهند به محض اینکه رویان در جداره رحم جا گرفت، ترشح می‌شود. این هورمون در زنان غیرباردار وجود ندارد و ۸ روز بعد از لقاح وجود آن قابل‌تشخیص است. میزان هورمون HCG هر ۲ تا ۳ روز دو برابر می‌شود و در هفته ۱۲ بارداری به حداکثر خود یعنی به ۷ می‌رسد. بعد از آن شروع به کاهش می‌کند و به دلیل همین پایین آمدن است که حالت تهوع در ۳ ماهه نخست بارداری کم‌کم متوقف می‌شود. بعد از اینکه لقاح صورت می‌گیرد، ۶ تا ۷ روز طول می‌کشد تا تخمک‌ بارورشده به رحم برسد و لانه‌گذاری کند و هورمون بارداری ترشح شود. حتی بعد از ۶ تا ۷ روز هم میزان این هورمون آنقدر نیست که بارداری را نشان دهد. بعد از ۱۰ روز که از لقاح گذشت و هورمون به اندازه کافی ترشح شد، می‌توانید از تست‌های بارداری برای تشخیص اینکه باردار هستید یا خیر استفاده کنید. در صورتی که نتیجه تست منفی باشد و در صورتی که هنوز پریود نشده اید، چند روز یا یک هفته دیگر صبر کرده و مجددا از تست استفاده کنید. شاید تخمک گذاری دیرتر از زمانی که تصور می کرده اید انجام شده باشد و در نتیجه هنوز برای انجام تست حاملگی بسیار زود باشد. برای به دست آوردن بهترین نتیجه باید از اولین ادرار خود در صبح استفاده کنید، زیرا ادرار در آن زمان بیشترین غلظت را دارد.
   در زمانی که سلول تخم جنین تشکیل گردید تا زمانی که از لوله های رحمی عبور نماید و شروع به چسبیدن به جدار رحم نماید۳ الی ۶ روز طول می کشد و بعد از ۱۴ روز این اتصال محکم تر شده و هورمون حاملگی B.HCG در خون فراوان یافت شده و با آزمایش تیتر B.HCG می توان به وقوع حاملگی پی برد. آزمایش خون(BHCG) 7 الی ۱۴ روز بعد از مقاربت مثبت می شود.

 85. مونا میگوید:

  خواهش می کنم به وبلاگم جواب بدید! یعنی پاسخمو تو وبلاگم بذارید! یا انینکه همین جا تو یه کامنت بذارید بیام بخونم.ممنون میشم.

 86. ناشناس میگوید:

  باسلام و سته نباشید.من ۳۰ دی با همسرم رابطه داشتم که قصد بچه دارشدن داریم.۵روز بعد یعنی ۵ بهمن چند رگه خونی یا قهوهای مانند زمان تخمک گذاری دید با ین تفاوت که خونی بود و از فردای اون روز ترشحات قهوه ای و لکه بینی دارم تا مروز که ۱۶ بهمن هستش.اینم بگم که من دروه پریود منظم و ۲۸ روزه همیشه داشته ام و بعد ۷ روز همیشه پاک میشوم این اولین بار هستش که به این حالت شدم.آیا این نشانه بارداری هستش؟اگه نیست پس چیه؟چیکار کنم؟

 87. مينا میگوید:

  سلام.ببخشید برای تست بارداری با بی بی چک که روش نوشته بهترین روز برا تست زمانیه که هفت روز از موعد پریودی گذشته باشه! میخواستم بدونم آیا هفت روز یعنی هفتمین روز پریودی؟یا اینکه کلا پریود تموم بشه و هفت روز از هم از روش گذشته باشه منظورشه؟یعنی منظور این نیست که هفت روز پریودی به تاخیر بیفته و تو هفتمین روز تست کنیم؟منظورش اینه که بعد از اتمام پریودی هفت روز بگذره و بعد تست کنیم؟ممنون میشم پاسخ بدبد.

 88. مژی میگوید:

  سلام ، من ۲۴ بهمن باید پریود میشدم وهمیشه پریودهام منظم بوده اما تا الان پریود نشدم گاهی سرگیجه و حالت تهوع دارم البته خیلی کم ولی یکبار از این تستها ۳۰ام استفاده کردم یکبار هم ۸ اسفند هر دو منفی بود یعنی احتمال حاملگیم هست ؟ اگر نیست برم دکتر چون دوست دارم زود تر بجه دار شم..
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 89. زهرا میگوید:

  سلام.من پریودم عقب افتاده و ازمایش خون دادم برای بارداری که منفی بود اما با شکی که داشتم دوباره ۲۴روز یعد ازمایش خون رو تکرار کردم که بازم منفی بود …ایا میشه به ازمایش خون اعتماد کرد؟

  • ستاره میگوید:

   سلام من این ماه علایم مختلفی دارم که همه میگن نشونه حاملگی مثل خستگی ودرد کم زیز شکم وحساس شدن سینه و بالا رفتن دمای بدن واکنه ۵ روز هم برای قاعدگی بعدی من مونده درضمن ماه قبلی هم ۵ روز عقب افتاده بود بعدش به رنگ تیره قهوه ای اومد ولی دیروز تست ادرار دادم منفی بود شاید احتمالش هست چون قبل دوره قاعدگی تست دادم منفی شده ؟با ازمایش خون جواب میده؟نظرتون چیه حتما زود زود جواب بدین

 90. بهار میگوید:

  سلام
  دوستان من یک هفته پیش آزمایش دادم مثبت بود رفتم سونو دکتر گفت بارداری پوچِ، ولی من تمام حالتهای بارداری رو دارم دکتر نوبت یک سونو دیگه برا هفته بعد داد که اگه تا اون موقع چیزی معلوم نشد سقط کنم
  ، لطفا هرچی در این باره میدونید بهم بگید نگرانم

 91. تارا میگوید:

  سلام من ٧ اسفند پری شدم و ١۴ پاک شدم ١٩ اسفند نزدیکی کردم بلافاصله یک قرص لونژسترون ١/۵ مصرف کردم متاسفانه به دلیل جا ماندن کاندوم فردای اون روز ۴ عدد قرص hd خوردم الان ٢۵ اسفنده و من هنوز پری نشدم امروز تست خون دادم و منفی بود لطفا منو راهنمایی کنین خیلی نگرانم

  • مسعود میگوید:

   نگران نباشین با اقدامات شما احتمال بارداری بسیار بسیار پایینه، و هنوز زوده برای پری شدن بعدیتان. استرسی که به خود نیز وارد می کنید در تاخیر افتادن پریودتان موثر خواهد بود

 92. تارا میگوید:

  آخه هر بار بعد از مصرف قرص تا یک هفته پری می شدم اما با توجه به علاءم پری که دارم هنوز اتفاق نیافتاده خیلی خیلی نگرانم

 93. فاطمه میگوید:

  سلام
  من و نامزدم با هم هیچ نزدیکی ای نداشتیم و من باکره هستم، فقط [حذف توسط مدیریت]، الان۱۷ روزه که پریود نشدم، آیا احتمال بارداری وجود داره؟
  خواهش میکنم سریع جواب بدین دارم از نگرانی میمیرم :((

 94. نرگس میگوید:

  سلام من از۶فروردین اقدام کردم ۱۵ که وقت پریودیم بود نشدم ۲روز بعدش تست گرفتم منفی بود علائمی دارم مثل حالت تهوع ضعف شدید ۲روزه معده درد هم گرفتم تستو ۲روز روز بعد وقتم گرفتم منفی بود با توجه به اینکه قرص متفورمین هم استفاده می کنم سردرگمم نمی دونم حاملم یا نه.لطفا راهنماییم کنید چیکار باید بکنم

 95. ناشناس میگوید:

  سلام.من دهم این ماه برای بارداری اقدام کردم.یک هفته بعد از بیبی چک استفاده کردم که منفی بود.
  الان نزدیک پریودمه و علائم پریودو دارم.مثل درد زیر شکم و کمر درد و درد سینه.آیا ممکنه باردار باشم؟این علائم بین بارداری و پریود مشترکه؟

 96. ندا میگوید:

  با سلام من ۱۰ ماه است که جلوگیری نمیکنم امت بچه دار نشدم این ماه روز تخمک گذاری و قبلش نزدیکی داشتم احتمال بارداری وجود داره یا نه هفته بعد باید پریود بشم ممنون.

 97. ندا میگوید:

  با سلام من ۱۰ ماه است که جلوگیری نمیکنم اما بچه دار نشدم این ماه روز تخمک گذاری و قبلش نزدیکی داشتم احتمال بارداری وجود داره یا نه هفته بعد باید پریود بشم ممنون.

 98. خدیجه میگوید:

  سلام
  من ۵ ماهه برای بارداری اقدام کردم ولی خبری نشد. این ماه ۲۵ام پریود شدم ولی بر خلاف همیشه که درد شدید داشتم همراه با خونریزی زیاد این ماه نه درد داشتم و نه خونریزیم اونقد زیاد بود…خونریزی داشتم ولی نه به اون شدت.بعد۳روز نیم هم پاک شدم ..روزهای بعدشم بعضی از علائم بارداری مثل خستگی و بدخلقی و دمای بالای بدن رو دارم…میخاستم ببینم امکان داره من باردار باشم؟تست زدم منفی شد…آخه یکی از آشناهامون ۵ماهه باردار بود و خبر نداشت چون هر ماه پریود میشده…
  ممنونم اگه جواب بدین

 99. نگین 19 تهران میگوید:

  سلام من حدود ۳ماه قبل با نامزدم نزدیکی داشتم اما هیچ دخولی انجام نشده فقط مقدار کمی منی روی التم ریخت و ۲بارم ببیبی چک گرفتم اما منفی بود ازمایشم دادم جوابش ۷.۵ بود ولی هنوز عادت نشدم لطفا کمکم کنید ممنون

  • مسعود میگوید:

   با نتایج تست بی بی چک و خون منفی باردار نمی باشید در خصوص به تاخیر افتادن پریودتان مطلب زیر را مطالعه فرمایید:
   چرخه قاعدگی توسط سیستم غدد درون ریز (endocrine system) که باعث ترشح هورمون هایی از قبیل هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن می شود، تنظیم می گردد. این هورمون ها نقش کلیدی در تمام مراحل چرخه قاعدگی بازی می کنند، باعث بلوغ تخمک (ovum) و در نهایت ترشح به درون رحم می شوند.

   اما بسیاری از اختلالات متفاوت می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی و تاخیر در عادت ماهیانه شوند. از جمله این اختلالات می توان به کم کاری تیروئید ، پرکاری تیروئید، آدنوم هیپوفیز ( تومور غیر سرطانی غده هیپوفیز ) و نارسایی آدرنال ( وضعیتی که در آن غدد آدرنال مقدار کافی از هورمون های خاص تولید نمی کنند ) اشاره کرد.

   فشار روحی و یا فیزیکی نیز می تواند تخمک گذاری و درنتیجه عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس شدید باعث کاهش میزان هورمون آزادکننده گنادوتروپین ( GNRH) می شود. مقدار مناسب از GnRH -که کنترل آزادسازی هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول ( FSH ) و استروژن را به عهده دارد – برای تخمک گذاری لازم است. بنابراین ،استرس در هفته های نزدیک به تخمک گذاری، می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس متداول‌ترین علت بر هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان جریان چرخه ماهیانه شما تغییر خواهد کرد.

   زنانی که در فعالیت های جسمانی و ورزشی شدید شرکت می کنند ممکن است تاخیر در چرخه قاعدگی را تجربه کنند و یا ممکن است اصلا به پریود خود نرسند – یک بیماری که تحت عنوان آمنوره۱ شناخته می شود. کارشناسان چند نظریه که چرا فعالیت بدنی شدید چرخه قاعدگی را مختل می کند، مطرح می کنند اعم از درصد پایین چربی بدن تا تغذیه پایین و کاهش وزن سریع . بدن برای قاعده شدن به انرژی نیاز دارد. اگر میزان بالایی از انرژی‌تان را در باشگاه و از طریق ورزش می‌سوزانید، چیز دیگری برای بدنتان باقی نمی‌ماند که در جریان عادت‌ماهیانه مصرف کند.

   این نظریه های مشابه ممکن است در توضیح اینکه چرا برخی از شرایط پزشکی – مانند بی اشتهایی، چاقی و سندرم تخمدان پلی کیستیک۲ (PCOS) می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد، نیز کمک کنند.

   برخی از داروها و یا درمان های پزشکی ، شامل شیمی درمانی و اشعه ، همچنین می توانند قاعدگی را به تاخیر بیاندازد. و برخی از داروها – از جمله باربیتورات ها ( آرام بخش) ، کورتیکواستروئیدها ، قرصهای ضد بارداری خوراکی ( قرصهای جلوگیری از بارداری ) و آرام بخش های خاص – همچنین باعث برهم زدن چرخه قاعدگی می شوند. مصرف بالای الکل می‌تواند موجب آسیب رسیدن به کبد شود و در عملکرد آن برای متابولیزه هورمون‌های زنانه اخلال ایجاد می‌کند.

   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

 100. ساناز میگوید:

  سلام .من سه روز پریدیم عقب افتاد رفتم آزمایش خون دادم مثبت بود با تیتر ۵۰۹ اما فرداش رفتم سونوگرافی چیزی نشون نداد دکتر گفت یه هفته دیگه دوباره بیا سونو.حالا ممکنه باردار باشم اما سونو جنین رو نشون نداده؟

 101. زهره میگوید:

  با عرض سلام
  من نزدیک ۲ سال هست ازدواج کردم. تازگی تصمیم به بارداری گرفتم. تنها یک بار در زمان تخمک گذاری نزدیکی داشتم. خیلی ها میگن واسه باردارشدن ۳ الی ۴ بار متوالی یعنی ۳ ۴ ماه قبل باید حتما نزدیکی داشت و احتمال بارداری در دفعات اول بسیار کم است. این فرضیه درست است؟ یا اگر طرفین سالم باشند و نزدیکی درست در زمان تخمک گذاری انجام شود بارداری در همان بار اول نزدیکی رخ میدهد؟
  از پاسخ شما پیشاپیش نهایت تشکر را دارم

  • مسعود میگوید:

   زوجهای طبیعی و سالم در هر دوره یک ماهه، ۲۵% احتمال باردار شدن دارند؛ که اگر یک دوره یکساله را برای آنها در نظر بگیرید، شانس حامله شدن آنها (در طول دوازده ماه) بین ۷۵ تا ۸۵ درصد می شود. با این حال، این مدت ممکن است برای برخی از زوجهای کاملا سالم و طبیعی، بیشتر از یکسال نیز طول بکشد. برای اطلاعات بیشتر مطلب زیر را بخوانید

   چگونه زمان بیشترین باروری، با تخمک گذاری مشخص می شود؟
   برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید و حامله شوید، باید در مدت یک تا دو روز پیش از تخمک گذاری تا ۲۴ ساعت پس از آن، آمیزش داشته باشید. دلیل این امر آن است که اسپرمها می توانند دو تا سه روز زنده بمانند، اما تخمک نمی تواند بیشتر از ۲۴ ساعت پس از تخمک گذاری به حیات خود ادامه دهد مگر اینکه لقاح صورت پذیرد.
   اگر در حوالی زمان تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید، احتمال حامله شدن شما افزایش می یابد و شما می توانید خوشحال باشید، زیرا شانس با شما همراه است: در زوجهای معمولی که می توانند به صورت طبیعی بچه دار شوند، در هر دوره ۲۰% احتمال بارداری وجود دارد. حدودا ۸۵% از خانمهایی که بدون استفاده از یکی از روشهای جلوگیری از بارداری آمیزش دارند، ظرف یکسال حامله می شوند. شما می توانید با تعیین زمان دقیق تخمک گذاری، همچنین با افزایش آگاهی خود در مورد تغییرات هورمونی و فیزیکی که در هر ماه در بدن شما رخ می دهد، احتمال حامله شدن خود را افزایش دهید.
   چگونه می توانم زمان تخمک گذاری و حداکثر آمادگی برای بارداری را تشخیص دهم؟
   زمانی را که دوره پریود بعدی شما آغاز می شود در نظر بگیرید، سپس ۱۲ تا ۱۶ روز از آن کم کنید. این چند روز، همان محدوده زمانی است که احتمال تخمک گذاری شما در آن بسیار زیاد است. برای خانمهایی که یک دوره کامل آنها ۲۸ روز طول می کشد، چهاردهمین روز معمول روز تخمک گذاری است. برای استفاده از این روش، شما باید بدانید که دوره کامل شما معمول چند روز طول می کشد.

 102. رز میگوید:

  سلام من ٣سالونیم جلوگیری طبیعی داشتم ١ماه پیش رفتم دکتر تمام ازمایشهاو سونو واسم انجام داد مشکلی نداشتم روز ٧ و ٩ و ١١ پر یؤدی نزدیکی داشتم خواستم بدونم چند روز طول میکشه تا مشخص بشه بارداری صورت گفته یا نه

  • مسعود میگوید:

   نزدیکی فقط در روزهای ۱۲ تا ۱۸ عادت ماهیانه احتمال بارداری دارد. اگر تا یک هفته از موعد پریود بعدیتان گذشت و هنوز پریود نشدید بی بی چک مثبت نشان دهنده حامله بودن شماست

 103. زهره میگوید:

  با عرض سلام و خسته نباشیید
  ممنون از پاسخ قبلی شمت
  خواستم بپرسم پرولاکتین من ۴۵ng/ml هست که رنج طبیعی بین ۴.۷ و ۲۹.۹هست.دکترم به من ۸تا قرص dostinex دادن. باردار شدن من تقریبا چند وقت دیگه اتفاق میوفته و اینکه اگر حین مصرف قرص باردار شم ضرری برای جنین دارد؟ یا باید صبر کنم پرولاکتین پایین بیاید و بعد اقدام کنم ـ.
  از پاسختون پیشاپیش کمال تشکر را دارم

  • مسعود میگوید:

   پرولاکتین در زنان میتواند در زنان سبب پرکاری غدد جنسی ناشی از کمبود گنادوتروپین ها شده و منجر به کمبود استروزن گردد. سطح گنادو تروپینها طبیعی است و استروئید های جنسی کاهش دارند. پرولاکتین ترشح پالسی گنادو تروپین ها را مهار میکند و افزایش ناگهانی LH در وسط سیکل متوقف میسازد که این امر منجر به عدم تخمک گذاری میگردد. در مردان مبتلا پرولاکتین بالا سطح تستوسترون معمولا کاهش یافته است.
   افزایش پرولاکتین خون یک بیماری نسبتا شایع است و از هر صد نفر یک نفر مبتلا به آن می باشد. ده تا ۴۰ درصد خانمهائیکه پس از شروع پریود ماهانه، دچار قطع پریود ماهانه می شوند، دارای افزایش پرولاکتین خون هستند. در حدود ۷۵ درصد خانمهائیکه مبتلا به قطع عادت ماهیانه به همراه ترشح شیر از سینه ها می شوند، دارای افزایش پرولاکتین خون هستند. از این بیماران ۳۰ درصد دارای تومور مترشحه پرولاکتین در هیپوفیز می باشند.
   درمان داروئی توسط آگونیست دو پامین.. برومو کریپتین یا کابر گولین در اغلب بیماران عملکرد غدد جنسی و باروری را باز میگرداند.dostinex اسم دیگری برای داروی cabergoline است. کابر گولین برای کم کردن پرولاکتین بالا استفاده می شود.
   مصرف در حاملگی :گروه Bمصرف در بارداری تنها در صوت لزوم , مشخص نبودن ترشح دارو در شیر در شیر مادر , تجویز در دوران شیر دهی با در نظر گرفتن سود و زیان استفاده از دارو

 104. زهره میگوید:

  شرمنده متوجه منظور شما نشدم. سوالم این بود که اگر حین مصرف قرص بارداری اتفاق افتاد ضرری برای جنین ندارد؟ یا اینکه باید صبر کرد تا دوره درمان با قرص تمام شود و سپس اقدام به بارداری کرد؟

 105. سحر میگوید:

  سلام.مااول ماه رمضان نزدىکى داشتیم الان سه روزه پرىودىم عقب افتاده
  احتمال داره حامله باشم؟

  • مسعود میگوید:

   اگر نزدیکی در روزهای ۱۲-۱۸ بارداری اتفاق افتاده احتمال حاملگی وجود دارد.تست حاملگی خانگی یک هفته که از موعد پریودتان گذشت و هنوز پریودنشدید انجام دهید در صورت مثبت شدن می تواند نشان دهنده حامله شدن شما باشد. فعلا برای بی بی چک باید چند روز صبر کنید ولی آزمایش خون می تواند در این روزها نیز مشخص کند که باردارید یا نه

 106. zohreh میگوید:

  سلام من قبلا پیام داده بودم در مورد پرولاکتین بود. پرولاکتین من ۴۵ بود. من خیلی نگرانم. باردار میشم؟ لطفا حقیقت رو بگید

  • مسعود میگوید:

   ترشح پرولاکتین در دوران بارداری تحت اثر ترشح استروژن تحریک میشود ولی بعد از تولد نوزاد اثر این محرک داخلی قطع شده و بنابراین سطح این هورمون کاهش میابد ولی با مکیدن شیر توسط بچه مکانورسپتورهای اطراف نوک سینه مادر تحریک شده و سیگنالهایی توسط طناب نخاعی به فیبرهای عصبی موجود در هیپوتالاموس ارسال شده و در آنجا باعث تغییر فعالیت الکتریکی نورونهای تحریک کننده غدد مترشحه پرولاکتین و در نتیجه افزایش ترشح این هورمون میشود. در شرایط نرمال و در غیاب گالاکتوره میزان این هورمون ۲-۱ هفته پس از پایان شیردهی متوقف میشود. میزان بالای این هورمون با مهار ترشح GnRH و FSH باعث مهار ترشح استروژن و در نتیجه تاخیر در سیگل تخمک گذاری و سیکل قاعدگی نیز میشود.
   مقادیر نرمال و خارج از محدوده نرمال پرولاکتین:
   گر واحد ng/ml باشد: برای مردان ۲۰-۰ طبیعی است
   برای زنان ۲۳-۰ طبیعی است

   اگر واحد ng/dl باشه:
   مقادیر بالای ۲۰۰ بر وجود پرولاکتین بالا دلالت دارد

   اگر واحد mIU/l باشه:
   مقادیر بین ۶۰۰-۳۰ طبیعی است.
   مقادیر نرمال پرولاکتین در زنان زیر ۵۸۰mIU/L و در مردان زیر ۴۵۰mIU/L میباشد. مقادیر بالاتر از این میزان تحت عنوان پرولاکتینمی میباشد که علل مختلف فیزیولوژیک و پاتولوژیک دارد. همچنین گاها افزایش کاذبی در میزان پرولاکتین در اثر حضور ماکروپرولاکتین به صورت بیولوژیک در سرم میباشد که باعث افزایش میزان پرولاکتین به صورت بی علامت میشود.
   دلایل فیزیولوژیک:
   میزان پرولاکتین به دلایل مختلف فیزیولوژیک مانند بارداری، شیردهی، خواب و اوایل صبح، استرس های روانی، مصرف زیاد داروهای آرامبخش، جراحی های کوچک افزایش دارد.
   دلایل پاتولوژیک:
   ۱- یکی از علل مهم افزایش پرولاکتین به ویژه در مقادیر بالای ۱۰۰۰۰mIU/L وجود تومورهایی در غدد مترشحه پرولاکتین و همچنین بیماری هایی مانند سندرم کوشینک میباشد.
   ۲- افزایش TRH که در اوایل هیپوتیروئیدیسم اتفاق میافتد.
   علائم هایپر پرولاکتینمی:
   در زنان علائم افزایش پرولاکتین عبارتند از : ۱- اختلال قاعدگی و تاخیر در پریود ماهانه. افزایش پرولاکتین باعث افزایش دوپامین شده و دوپامین باعث مهار ترشح GnRH و FSH و در نتیجه استروژن میشود. این اختلال را آمنوره می نامند. ۲- ترشح شیر به صورت غیر عادی و در غیاب بارداری و شیردهی از پستان که تحت عنوان گالاکتوره میباشد. ۳- ناتوانی جنسی و انجام آمیزش جنسی همراه با درد بسیار زیاد که به دلیل خشک بودن واژن میباشد. ۴- پوکی استخوان به دلیل کاهش ترشح استروژن. در مردان معمولا چون اندکس های بارزی مانند قاعدگی وجود ندارد بیماری دیرتر تشخیص داده میشود و معمولا این افراد به دلیل مشکلات بینایی و سردرد به پزشک مراجعه میکنند و اغلب حتی متوجه ناتوانی جنسی خود نیستند. همچنین در مردان بزرگ شدن سینه ها( ژینکوماستی) از علائم دیده شده میباشد.
   هیپوپرولاکتینمی: کاهش پرولاکتین که معمولا حالتی ناشایع بوده و اغلب به دنبال مقادیر زیاد دوپامین در بدن اتفاق میافتد.
   تشخیص:
   تست درخواستی برای زنان با علائم آمنوره و گالاکتوره و مردان با علائم ناتوانی جنسی و ژینکوماستی اندازه گیری پرولاکتین میباشد و در صورت بالا بودن مقادیر تستهای تیروئیدی و همچنین تستهای رادیوگرافی و MRI توسط پزشک درخواست میشود تا در نهایت بتواند به تشخیص صحیح برسد.

 107. zohreh میگوید:

  سلام. من هیچ کدوم از مشکلات ذکر شده در بالا را ندارم. پس چرا پرولاکتینم بالاست و اینکه درمان میشم با قرص dostinex ؟ من دوست دارم زود بچه دار شم

  • مسعود میگوید:

   سلام
   با داستینکس درمان می شوید جای نگرانی نیست
   موارد مصرف قرص داستینکس با دوزهای مختلف برای موارد ذیل می باشد
   پیشگیری یا توقف شیردهی
   موارد افزایش پرولاکتین در مواردی مثل پریود های نامنظم یا آمنوره
   ناباروری
   کاهش لیبیدو
   جای نگرانی وجود ندارد…

 108. 1111 میگوید:

  توروخداکمکم کنید نزدیکی بی دخول بوده وسوالی که دارم ماده ای که پیش از منی میادخطرناکه یانه اسپرم داره؟///؟؟/

  • مسعود میگوید:

   سلام آری پیشاب هم می تواند داری مقداری اسپرم باشد ولی احتمال بارداری شما بسیار پایین است با حال ورزوتان مشخص است استرس خیلی زیادی دارید و عادتتان چند روزی به عقب می افتد

 109. فاطمه میگوید:

  سلام خسته نباشید.من پریودم منظمه و ماه پیش که ۲۰ تیر پاک شدم فقط یک بار و اون هم ۳۰ که فکر میکنم روز تخمک گذاری بود نزدیکی داشتم الان ۳ روزه که از پریودم گذشته ومن پریود نشدم و امروز که ۱۵ام بود تست خانگی دادم که جواب منفی بود .ایا این تست خانگی بعد از ۱۵ روز از نزدیکی احتمال داره که نشون نداده باشه.دوباره کی امتحان کنم ؟.ازمایش خون کی برم؟
  با تشکر

  • مسعود میگوید:

   سلام
   بی بی چک یک هفته که از موعد پریودتان گذشت و باز نشدید می تواند تشخیص دهد. آزمایش خون یک هفته تا ده روز بعد از لقاح قادر به تشخیص می باشد. یعنی آزمایش خون در این روزها انجام دهید قطعا به شما جواب می دهد

 110. zohreh میگوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید. من به علت پرولاکتین بالا دکترم ۸ عدد قرص داستینکس تجویز کردن.در مدت مصرف جلوگیری نداشتم. و حین مصرف قرص هم هیچ علایمی مانند سرگیجه و حالت تهوع که از علائم قرص هستند نداشتم. بعد از مصرف ۶ قرص در ۶ هفته چند روز است حالت تهوع دارم. و بسیار خواب الودم. علایم دیگری نیز دارم. هنوز ۱روز به موعد پریود بعدیم مانده. ایا احتمال دارد باردار باشم؟ یا این حالات از علائم قرص هست ان هم بعد از مصرف ۶ عدد؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید. ایا تلقین بیخودی است؟

  • مسعود میگوید:

   حدود ۹۰درصدزنانی که تحت درمان پرولاکتین بالا قرار می گیرند تا مادامی که این دارو را مصرف می کنند تخمک گذاری در آنها صورت می گیرد.از این ۹۰درصد،۶۵تا۸۵درصدباردار می شوند.میزان حاملگی وابسته به تمام فاکتورهای دخیل در باروری ،از سنتان گرفته تا سرعت وچابکی اسپرم در همسرتان،می باشد. پس احتمال بارداری در شما وجود دارد اما علائم تهوع و خواب آلودگی نمی تواند به طور قطع و یقین حاملگی را تایید کند شما باید یک هفته که از موعد پریودتان گذشت و هنوز پریود نشدید از بی بی چک برای تایید اینکه باردارید یا نه استفاده کنید. یا می توانید از آزمایش خون اگر عجله دارید استفاده کنید که زودتر مشخص می شود.

 111. نیلو میگوید:

  با سلام
  من سه روز پیش نزدیکی مشکوک داشتم و جلوگیری مون هم طبیعی بوده ولی هر دو شک داریم تقریبا ۵روز مانده ب پرویدم .چهارشنبه ۵/۲۲ما نزدیکی داشتیم من صبح روز بعدش یک دونه قرص اورژانسی خوردم.بنظرتون الان چیکار کنم ؟
  تست های بی بی چک چند روزه جواب میده ؟

  • مسعود میگوید:

   تنها نزدیکی در روزهای ۱۲ تا ۱۸ دوره ماهیانه می تواند باعث حاملگی شود. بی بی چک حداقل ۵ تا ۷ روز که از موعد پریودتان گذشت و هنوز پریود نشدید می تواند تشخیص دهد که باردارید یا نه. آزمایش خون یک هفته بعد از لقاح می تواند تشخیص دهد.

 112. نیلو میگوید:

  با سلام
  من ۳روز پیش نزدیکی داشتیم. روش جلوگیری مون هم طبیعی بوده و هر دوتامون هم شک داریم .۵/۲۲ نطدیکی مون بود من صبح بعدش یدونه قرص اورژانسی خوردم .۳روز مانده ب پرویدم ممکنه ک باردار باشم؟
  بی بی چک چند روزه جواب میده
  ازمایش خون چی

 113. زيبا میگوید:

  وای واقعن خنده داره جواب های غیر علمی تون به سوالات بقیه.خب نظر ندین جه اشکالی داره.
  این چه حرفیه اخه اقا احسان اطلاعی نداری چیزی نگو.چرا بنده خدارو رو دل نگرون میکنی با چه عقلی میگی بعد دو بار پریود شدن ممکنه شما حامله بشین.

 114. zohreh میگوید:

  با عرض سلام.
  من پرولاکتینم بالا بود. و دکترم ۸ عدد قرص داستینکس تجویز کردن. بعد از مصرف ۷ عدد قرص پرولاکتینم به پایین تر از حد نرمال ازمایشگاه رسیده بود. ایا این مسئله نیز نگران کننده است؟ دکترم گفت قرص اخر رو نخورم. بعد خواستم بدونم تا چه مدت بعد از قطع کردن قرص,پرولاکتین پایین میماند ؟ منظورم تا چه بازه زمانی ؟ تا ایا امکان بالا رفتن دوباره ان هست؟

  • مسعود میگوید:

   پرولاکتین اگر بالای رنج نرمال آزمایشگاه باشد باید درمان شود وگرنه منجر به عدم تخمک گذاری می شود. با درمان پرولاکتینمی بیمار قادر به تخمک گذاری میباشد.
   پرولاکتین در حین درمان پایین تر از حد نرمال هست و مساله ای نیست.
   کابرگولین (داستینکس) جهت کاهش پرولاکتین:۲-۱ بار در هفته با دوز اولیه ۱- ۰.۵ طبق دستور پزشک است. و بسته به وضعیت معالجه بیمار مدت مصرف آن متفاوت است پزشک معالجتان تشخیص می دهد.
   مصرف دارو را تا تا زمان حادث شدن بارداری طبق دستور پزشک ادامه دهید.

 115. zohreh میگوید:

  ممنون از پاسخ شما. پس پرولاکتین پایین حین مصرف مانعی ندارد. فقط تا چند وقته دیگر اثر این قرص همچنان باقی است و پرولاکتینم پایین است؟ ایا برای همیشه درمان شده ام. ؟ و اگر درمان با قرص موقتی است و فقط تا چند ماه پرولااکتینم را پایین نگه میدارد این مدت چقدر است. ؟ ۲ ماه؟ ۳ ماه؟ چند ماه؟

  • مسعود میگوید:

   اگر علتی برای افزایش پرولاکتین خون وجود داشته باشد، باید علت اصلی برطرف شود. مثلا اگر علت دارو است باید پزشک معالج در مورد قطع و یا تغییر آن تصمیم بگیرد. و یا اگر علت کم کاری تیروئید می باشد، باید کم کاری تیروئید درمان شود. افزایش پرولاکتین خون سبب کم کاری غدد جنسی و کاهش تراکم استخوان می شود که باید به نحو مقتضی درمان شود.
   برای درمان افزایش پرولاکتین خون داروهای بسیار موثری وجود دارند ولی پس از خاتمه درمان بیمار باید از نزدیک تحت نظر باشد تا در صورت عود بیماری، مجددا درمان شود. بیمارانیکه نمی توانند داروی خوراکی را تحمل کنند، بیمارانیکه علی رغم درمان از اندازه توده هیپوفیز آنها کاسته نمی شود و بیمارانیکه علی رغم درمان هنوز دارای اختلالات بینائی هستند، نیازمند جراحی می باشند.
   سابق بر این ، دارویی به نام بروموکریپتین برای درمان این بیماری تجویز می شد اما این دارو نسبتا پر عارضه است و سبب تهوع و استفراغ های بسیار شدیدی در بیمار می شود . امروزه داروهای بسیار ساده تری به بازار آمده ، معمولا در هفته یک قرص کابرگولین (داستینکس)تجویز و به بیمار توصیه می شود که نصف این قرص را دوشنبه و نصف آن را جمعه ، یک ساعت قبل از خواب مصرف کند . معمولا این درمان را در طولانی مدت ادامه می دهیم . این بیماران به راحتی درمان می شوند و ۶ ماه بعد از پایین آمدن هورمون پرولاکتین ، مشکلات جنسی بیمار نیـز برطرف می شود .

   خدمت شما دوست محترم عرض کنم ما در اینجا طبابت نمیکنیم.. و صرفا هدایت و راهنمائی موارد کلی رو داریم.. و سعی میکنیم در باره موارد اختصاصی بیماران قضاوت نکنیم.. چون اولا دخالت بیجا در کار همکاران هست و باعث سلب اعتماد بیمار میشه و دوم اینکه باعث سردرگمی بی مورد بیمار میشه. خواهش من اینه که به پزشکتون اعتماد کنید.. و اگر احینا سوالی دارید با در دست داشتن تمام مدارک لازم به پزشک دیگری مراجعه کنید

 116. ندا میگوید:

  سلام من ۲۳ سالمه ۳ روزه زیر دلم خیلی درد میکنه هر ماه عادتم منظم است و۸ زوره خوب میشم ولی این ماه ۴ روز عقب انداختم و ۵روزه خوب شدم دلیلش چیست؟

  • مسعود میگوید:

   جای نگرانی وجود ندارد. خیلی از این موارد طبیعی است.به طور متوسط سیکل ماهانه ۲۸ روز می باشد ، اماممکن است طول زمان این سیکل هر ماه یکی نباشد و از هر خانمی با خانم دیگر متفاوت است . این سیکل بوسیله مجموعه ای از تاثیرات متقابل میان چها هورمون محرکه فوکیلول (FSH) و هورمون لوتئینی (LK) می باشدکه در غده صنوبری تولید شده همچنین شامل هورمونهای استروژن وپروژسترون هستند که توسط تخمدانها ترشح می گردند.
   قاعدگی نامنظم به سیکل قاعدگی گفته می شود که در آن مدت زمان بین قاعدگی های متوالی اختلاف زیادی با یکدیگر دارند.فعلا این در مورد شما صدق نمی کند.
   فشار روحی و یا فیزیکی نیز می تواند تخمک گذاری و درنتیجه عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس شدید باعث کاهش میزان هورمون آزادکننده گنادوتروپین ( GNRH) می شود. مقدار مناسب از GnRH -که کنترل آزادسازی هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول ( FSH ) و استروژن را به عهده دارد – برای تخمک گذاری لازم است. بنابراین ،استرس در هفته های نزدیک به تخمک گذاری، می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس متداول‌ترین علت بر هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان جریان چرخه ماهیانه شما تغییر خواهد کرد.

 117. nafas میگوید:

  سلام.من قصد باردار شدن دارم و بعد از پریود ۲ بار نزدیکی داشتم.ولی احساس درد زیر شکم رو دارم وسفتی و درد سینه.چند روز بعد از نزدیکی هم یه خونریزی کم داشتم در حد یه بار که رفتم دستشویی.دوره ی بعدیم ۱۳ شهریور.الان چه جوری میتونم بفهمم بازدارم?

  • مسعود میگوید:

   سلام. شایان ذکر است که تنها نزدیکی در روزهای ۱۲ تا ۱۸ دوره ماهیانه می تواند منجر به حاملگی شود. بی بی چک زمانی قادر به تشخیص حاملگی است که یک هفته از موعد پریودتان گذشته باشد و هنوز پریود نشده باشید در روزهای دیگر قادر به تشخیص نمی باشد. تنها آزمایش خون است که یک هفته بعد از لقاح می تواند بارداری را تشخیص دهد. در خصوص شما نزدیکی اگر در این روزها بوده شانس بارداری دارید.

 118. soghra میگوید:

  باسلام من۱۰ مردادبریودیم تمام شدهمیشه ۲۳روزبعدبریودمیشدم الان ۶روزعقب افتادم دردشدیددرسینه دارم احساس میکنم شکمم سنگین شده ایااگه الان تست بارداری استفاده کنم جواب میده

  • مسعود میگوید:

   تست بارداری یک هفته بعد از موعد پریودی اگر باز نشدید انجام دهید می تواند دقیق تر تشخیص دهد که آیا باردارید یا نه… زودتر معمولا خطا دارد

 119. فاطمه میگوید:

  سلام خسته نباشید
  من معمولا سیکل های متغییری دارم بین ۲۷ تا ۳۴ روزه. حدود یک سال است که نزدیکی به قصد بارداری داریم.ماه تیر بدلیل داشتن کیست قرص ال دی مصرف کردم و بعد از تمام شدن قرص بعد از چند روز در تاریخ ۵ مرداد به مدت ۵ روز پریود شدم و سیکلم ۲۷ روزه شد(چون پریودی تیرم ۹ تیر ماه شروع شده بود). مرداد که سونو دادم کیست برطرف شده بود ولی الان در ماه شهریور هنوز پریود نشدم روز ۶ شهریور هم بیبی چک گذاشتم منفی بود بنظرتون صبر کنم یا برم آزمایش خون؟ چه تاریخی آزمایش خون بدم جوابش دقیقه؟

  • مسعود میگوید:

   هورمون hCG در حین حاملگی تولید می شود. این هورمون توسط جفت که تخم را پس از لانه گیزی در رحم تغذیه می کند، ایجاد می شود . hCG اولین بار حدود ۱۱ روز پس از لقاح در خون و بین ۱۲ تا ۱۴ روز پس از لقاح در ادرار قابل اندازه گیری است . به طور طبیعی مقدار HCG هر ۷۲ ساعت دوبرابر می شود . سطح این هورمون در هفته های ۸ تا ۱۱ به حداکثر خود رسیده و سپس در ادامه حاملگی کاهش می یابد. بی بی چک یک هفته که از موعد پریودتان گذشت و باز نشدید بارداری را می تواند تشخیص دهد. آزمایش خون در این روزها می تواند تشخیص دهد یعنی از همین فردا ولی اگر باز هم منفی بود چند روز بعد دوباره تکرار کنید.

 120. فاطمه میگوید:

  سلام من دوماه جلوگیری نداشتم دوره هام منظم بوده الان یک هفته پریودم عقب افتاده ازمایش خون دادم بعداز ۴روز تاخیر منفی بود روزهای ۱۲ تا ۱۶ پریودیم نزدیکی داشتم علایم بارداریم دارم ممکنه باز باردار باشم یا به همین تست اکتفا کنم تاحالام سابقه نداشته تاخیر داشته باشم

  • مسعود میگوید:

   شما در روزهایی نزدیکی داشته اید که احتمال بارداری وجود دارد یه یک تست تنها اکتفا نکنید بی بی چک حداقل یک هفته باید از موعد پریودتان بگذرد تا قادر به تشخیص بارداری باشد.انجام آزمایش بارداری بسیار زودتر از زمانی باعث پاسخ منفی می شود. قابل ذکر است بین ۱۰ روز بعد از عقب‌افتادن قاعدگی مجدد، صبر کنید و سپس آزمایش را انجام دهید. در یک آزمایشگته معتبر
   زمان انجام آزمون بسیار مهم است و نمونه ادرار نباید بیشتر از ۱۵ دقیقه بماند.
   بعد از نوشیدن مقدار زیادی مایع از نمونه ادرار استفاده نکنید زیرا ادرار بسیار رقیق است. بهترین زمان برای نمونه‌گیری ادرار در اولین ساعات روز و زمانی است که ادرار بیشترین غلظت را دارد.

 121. نام* میگوید:

  سلام من پانزدهم ماه مرداد شب کمی خون صورتی دیدم خیلی کم وصبح پریودم شروع شد الان که ۲۲شهریور هست هنوزپریود نشدم میخواستم ببینم حامله هستم

  • مسعود میگوید:

   تنها نزدیکی در روزهای ۱۲ تا ۱۸ عادت احتمال بارداری وجود دارد اگر در این روزها نزدیکی داشته اید احتمال بارداری وجود دارد. برای اطمینان آزمایش خون تا یک هفته تا ده روز بعد از لقاح می تواند تشخیص دهد و بی بی چک یک هفته بعد از اینکه موعد پریودتان گذشت و هنوز پریود نشدید می تواند تشخیص دهد.

 122. ندا میگوید:

  سلام باهمسرم نزدیکی بدون دخول داشتم مایع منی هیچ تماسی با بدنم نداشت اما از تماس پیشاب مطمئن نیستم ماه قبل دو روز پریودم جلو افتادونزدیکی روز چهاردم بعد ازشروع پریود بود امااین ماه باید دهم پریود میشدم الان دوازدهمه هنوز نشدم همیشه پریودم منظم بوده قبل از این دو دوره.امروزصبح از بی بی چک استفاده کردم ج منفی بودبعضی سایتا نوشته باید یکهفته از زمان عقب افتادن پریود بگذره بعد از بی بی چک استفاده شود بعضی سایتا میگن یک روزبعداز عقب افتادن پریودکدوم درسته؟در ضمن من چند روز قبل از زمان پریودبخاطر حاملگی استرس زیادی داشتم وحدود یک ماه ونیمم یک رژیم غدایی سنگین برای کاهش وزن داشتم.خیلی میترسم باردارباشم زودترجوابم وبدیدممنون میشم

  • مسعود میگوید:

   بی بی چک حداقل باید یک هفته از موعد پریودی بگذزد تا قادر به تشخیص باشد. تنها با آزمایش خون در این روزها به جواب می رسید

 123. فروزان میگوید:

  کمک خیلی دبرس هستم ۴۵ روز عادت نشدم ۳۱ و۱تیرلکه خون دیدم که کم بودازبی بی جک استفاده کردم منفی یود۱۴ رفتم ازخوندادم که ۹ دهم۹/ بودومنفی…علایم حاملکی هم ندار راستی قصدبجه دارشدن هم دارم واین ماه ۳ بارتزدیکی داشتم.؟ به نظرتون من حاملم باتوجه به اینکه ازخونم منفی بود
  ؟؟؟؟لطفا زودترجوابم وبدین خواهش

  • مسعود میگوید:

   در حالی که بارداری ممکن است اولین چیزی باشد که وقتی عادت ماهیانه به تاخیر می افتد به ذهن خطور کند. اما قویا به استحضار شما می رساند که بارداری به هیچ وجه تنها دلیل به تاخیر افتادن قاعدگی نمی باشد. اگر در روزهای ۱۲ تا ۱۸ دوره ماهیانه خود نزدیکی داشته اید می توانید مشکوک به حاملگی باشید چرا که نزدیکی فقط در این روزها می تواند باعث حاملگی شود. بی بی چک را باید چند بار تکرار کنید بی بی چک یک هفته که از موعد پریود گذشت به بعد قادر به تشخیص حاملگی است. اگر با تکرار بی بی چک بازهم نتیجه منفی بود مطلب زیر را بخوانید. عوامل بسیاری در اختلال سیکل قاعدگی یک زن دخیل می باشند. این مقاله از دیدی کاملا علمی این مقوله مهم را مورد بررسی قرار می دهد. لازم به ذکر است که به گفته برخی متخصصان بیماری‌های زنان، قاعدگی‌های نامنظم به تأخیراتی گفته می‌شود که بیش از ۳۵ روز و دو بار در سال طی دوره‌های پریود زنان دیده شود بنابراین،تأخیرات قاعدگی حتی تا ۳۵ روز جزو ملاک‌های نامنظم بودن پریود حساب نمی‌شود.

   چرخه قاعدگی توسط سیستم غدد درون ریز (endocrine system) که باعث ترشح هورمون هایی از قبیل هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن می شود، تنظیم می گردد. این هورمون ها نقش کلیدی در تمام مراحل چرخه قاعدگی بازی می کنند، باعث بلوغ تخمک (ovum) و در نهایت ترشح به درون رحم می شوند.

   اما بسیاری از اختلالات متفاوت می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی و تاخیر در عادت ماهیانه شوند. از جمله این اختلالات می توان به کم کاری تیروئید ، پرکاری تیروئید، آدنوم هیپوفیز ( تومور غیر سرطانی غده هیپوفیز ) و نارسایی آدرنال ( وضعیتی که در آن غدد آدرنال مقدار کافی از هورمون های خاص تولید نمی کنند ) اشاره کرد.

   فشار روحی و یا فیزیکی نیز می تواند تخمک گذاری و درنتیجه عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس شدید باعث کاهش میزان هورمون آزادکننده گنادوتروپین ( GNRH) می شود. مقدار مناسب از GnRH -که کنترل آزادسازی هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول ( FSH ) و استروژن را به عهده دارد – برای تخمک گذاری لازم است. بنابراین ،استرس در هفته های نزدیک به تخمک گذاری، می تواند عادت ماهیانه را بهتاخیر بیاندازد. استرس متداول‌ترین علت بر هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان جریان چرخه ماهیانه شما تغییر خواهد کرد.

   زنانی که در فعالیت های جسمانی و ورزشی شدید شرکت می کنند ممکن است تاخیر در چرخه قاعدگی را تجربه کنند و یا ممکن است اصلا به پریود خود نرسند – یک بیماری که تحت عنوان آمنوره۱ شناخته می شود. کارشناسان چند نظریه که چرا فعالیت بدنی شدید چرخه قاعدگی را مختل می کند، مطرح می کنند اعم از درصد پایین چربی بدن تا تغذیه پایین و کاهش وزن سریع . بدن برای قاعده شدن به انرژی نیاز دارد. اگر میزان بالایی از انرژی‌تان را در باشگاه و از طریق ورزش می‌سوزانید، چیز دیگری برای بدنتان باقی نمی‌ماند که در جریان عادت‌ماهیانه مصرف کند.

   این نظریه های مشابه ممکن است در توضیح اینکه چرا برخی از شرایط پزشکی – مانند بی اشتهایی، چاقی و سندرم تخمدان پلی کیستیک۲ (PCOS) می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد، نیز کمک کنند.

   برخی از داروها و یا درمان های پزشکی ، شامل شیمی درمانی و اشعه ، همچنین می توانند قاعدگی را به تاخیر بیاندازد. و برخی از داروها – از جمله باربیتورات ها ( آرام بخش) ، کورتیکواستروئیدها ، قرصهای ضد بارداری خوراکی ( قرصهای جلوگیری از بارداری ) و آرام بخش های خاص – همچنین باعث برهم زدن چرخه قاعدگی می شوند. مصرف بالای الکل می‌تواند موجب آسیب رسیدن به کبد شود و در عملکرد آن برای متابولیزه هورمون‌های زنانه اخلال ایجاد می‌کند.

   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

 124. فروزان میگوید:

  وای کلی خوشحالم کردین دقیقا بین این روزایی که کفتین نزدیکی داشتم البته یادم رفته بودکه بکم ۳۱ فرورین سقط جنین داشتم یعنی جنین ان تیش بالا بود ودکتراکفتن مشکل داره وباقرص برام سقطش کردن البته باشوهرم فامیل نیستم ودکتراکفتن که همجین جیزهایی بیش میاد.ومن هیج مشکلی ندارن ودکترم به من کفته بودکه میتونم این ماه برای بارداری اقدام کنم….درضمن عادت ماهانه ام نامنظم است یعنی برای ازمایش خون دادن زودبوده.؟؟؟؟؟؟لطفا جاب بدین ممنون میشم

  • مسعود میگوید:

   آزمایش خون ده روز بعد از لقاح می تواند مشخص کند ولی برخی مواقع ممکن است منفی شود برای اطمینان ده روز که از موعد پریودتان گذشت یک بار دیگر آزمایش خون را تکرار کنید

 125. مامان آیسا و سینا میگوید:

  منم آی یو آی کردم ولی چنان زمین لرزه اومد که خیلی ترسیدم ،فکرکنم این ماه هم خبری نباشه
  خیلی برام دعا کنید که مامان بشم
  به دعاتون احتیاج دارم

 126. فروزان میگوید:

  سلام خسته نباشید…میخواستم بدونم ایااقدام به بارداری درمحرم وصفر بد هست یانه.؟!درضمن جیکارکنیم تااحتمال بارداری بیشتربشه.؟اخه من بریودهام نامنظم هم هست.؟!نی نی میخوام ….”

  • مسعود میگوید:

   حتی زوجهای طبیعی و سالم در هر دوره یک ماهه، ۲۵% احتمال باردار شدن دارند؛ که اگر یک دوره یکساله را برای آنها در نظر بگیرید، شانس حامله شدن آنها (در طول دوازده ماه) بین ۷۵ تا ۸۵ درصد می شود. با این حال، این مدت ممکن است برای برخی از زوجهای کاملا سالم و طبیعی، بیشتر از یکسال نیز طول بکشد. پس هیچ جای نگرانی نیست.در نظر داشته باشید نزدیکی تنها در روزهای ۱۲تا۱۸دوره ماهیانه می تواند منجر به حاملگی گردد (البته اگر پریود ۲۸ روزه باشد). نزدیکی در حوالی روز تخمک گذاری که در یک عادت ۲۸ روزه روز ۱۴ م می باشد باعث حاملگی می شود و چون عمر اسپرم دو الی سه روز است پس بین ۱۲ تا ۱۸ فقط احتمال بارداری وجود دارد.شما باید نخست روز تخمک گذاری خود را مشخص نمایید و بعد نزدیکی را در این روزها داشته باشید، در این روزها حداقل یک شب در میان نزدیکی داشته باشید و بعد از نزدیکی تا نیم ساعت خود را نشویید و بالشتی در زیر باسن نگه دارید تا اسپرم های بیشتری شانس لقاح یابند.
   برای اطمینان خاطر از قرار گرفتن اسپرم در زمان و محل مناسب، از ۵ روز قبل از زمان تخمک گذاری به دفعات مکرر آمیزش داشته باشید و برای ۲ تا ۳ روز پس از آن نیز ادامه دهید. در این بازه زمانی احتمالا هر ۲ روز یک بار آمیزش کافی باشد.اگر همسر شما جز آن دسته مردانی باشد که تعداد اسپرم هایش از حد طبیعی کمتر است، آمیزش هر روزه تعداد اسپرم ها را کمتر می کند و باروری را کاهش می دهد.
   زمانی را که دوره قاعدگی بعدی شما آغاز می‌شود در نظر بگیرید، سپس ۱۲ تا ۱۶ روز از آن کم کنید. این چند روز،‌‌ همان محدوده زمانی است که احتمال تخمک گذاری شما در آن بسیار زیاد است. برای خانم‌هایی که یک دوره کامل آن‌ها ۲۸ روز طول می‌کشد، چهاردهمین روز معمولاً روز تخمک گذاری است. برای استفاده از این روش، شما باید بدانید که دوره کامل شما معمول چند روز طول می‌کشد.

 127. گل بانو میگوید:

  سلام.من ۸ روزه پریود نشدم ۳ روز عقب انداختم بعدش نزدیکی داشتم هنوز پریود نشدم ایا احتمال بارداری هست؟حتلت خستگی،خواب الودگی وعلایم پریودو داشتم.کی از بی بی چک یا ازمایش خون استفاده کنم؟

  • مسعود میگوید:

   سلام
   بی بی چک یک هفته که از موعد پریودی گذشت و هنوز چریود نشدید می تواند حاملگی را تشخیص دهد. آزمایش خون ده روز بعد از آمیزش

 128. helma میگوید:

  با سلام دو هفته قبل از موعد بریودم نزدیکی داشتیم تقریبا بیستم ابان ماه .یکم اذر ازمایش خون دادم بتا زیر بنج بود الان سه روز از بریودم میکذره ولی نشدم احتال داره ازمایش اشتباه شده باشه خیلی دوس دارم باردار باشم بعد از بنج سال جلوکیری طبیعی این اولین ماه اقداممون بود کمکم کنید

  • مسعود میگوید:

   سلام و درود،
   حتی زوجهای طبیعی و سالم در هر دوره یک ماهه، ۲۵% احتمال باردار شدن دارند؛ که اگر یک دوره یکساله را برای آنها در نظر بگیرید، شانس حامله شدن آنها (در طول دوازده ماه) بین ۷۵ تا ۸۵ درصد می شود. با این حال، این مدت ممکن است برای برخی از زوجهای کاملا سالم و طبیعی، بیشتر از یکسال نیز طول بکشد. پس هیچ جای نگرانی نیست.در نظر داشته باشید نزدیکی تنها در روزهای ۱۲تا۱۸دوره ماهیانه می تواند منجر به حاملگی گردد (البته اگر پریود ۲۸ روزه باشد). نزدیکی در حوالی روز تخمک گذاری که در یک عادت ۲۸ روزه روز ۱۴ م می باشد باعث حاملگی می شود و چون عمر اسپرم دو الی سه روز است پس بین ۱۲ تا ۱۸ فقط احتمال بارداری وجود دارد.شما باید نخست روز تخمک گذاری خود را مشخص نمایید و بعد نزدیکی را در این روزها داشته باشید، در این روزها حداقل یک شب در میان نزدیکی داشته باشید و بعد از نزدیکی تا نیم ساعت خود را نشویید و بالشتی در زیر باسن نگه دارید تا اسپرم های بیشتری شانس لقاح یابند.
   برای اطمینان خاطر از قرار گرفتن اسپرم در زمان و محل مناسب، از ۵ روز قبل از زمان تخمک گذاری به دفعات مکرر آمیزش داشته باشید و برای ۲ تا ۳ روز پس از آن نیز ادامه دهید. در این بازه زمانی احتمالا هر ۲ روز یک بار آمیزش کافی باشد.اگر همسر شما جز آن دسته مردانی باشد که تعداد اسپرم هایش از حد طبیعی کمتر است، آمیزش هر روزه تعداد اسپرم ها را کمتر می کند و باروری را کاهش می دهد.
   زمانی را که دوره قاعدگی بعدی شما آغاز می‌شود در نظر بگیرید، سپس ۱۲ تا ۱۶ روز از آن کم کنید. این چند روز،‌‌ همان محدوده زمانی است که احتمال تخمک گذاری شما در آن بسیار زیاد است. برای خانم‌هایی که یک دوره کامل آن‌ها ۲۸ روز طول می‌کشد، چهاردهمین روز معمولاً روز تخمک گذاری است. برای استفاده از این روش، شما باید بدانید که دوره کامل شما معمول چند روز طول می‌کشد.
   بی بی چک یک هفته که از موعد پریود گذشت قادر به تشخیص حاملگی است و آزمایش خون ده روز بعد از لقاح. همیشه به نتیجه منفی یک آزمایش باید ناامید شد باردیگر در روز دیگر آزمایشگاه دیگر تکرار کنید. اگر تا یک هفته از موعد پریودی هنوز پریود نشدید با بی بی چک تست کنید

   • helma میگوید:

    مرسی اقای مسعود .متاسفانه دوره بریودم شرع شد ممنون از راهنمایی کاملتون .دعا کنین زودتر مادر بشم…

 129. فریماه میگوید:

  سلام من ۱۲ ابان پریود شدم و ۲۹ ابان رابطه داشتم بدون پیشگیری امکان بارداری وجود داره؟

  • مسعود میگوید:

   سلام اگر دوره ماهیانه شما ۲۸روزه باشد تنها نزدیکی در روزهای ۱۲تا۱۸دوره ماهیانه می تواند باعث حاملگی گردد.پس احتمال دارد

 130. مسعود میگوید:

  سلام آره احتمال دارد.بی بی چک یک هفته که از موعد پریودی گذشت و هنوز پریود نشدید قادر به تشخیص حاملگی است زودتر جواب نمی دهد.آزمایش خون معمولا ده روز بعد از لقاح قادر به تشخیص است خیلی از مواقع یکبار منفی شدن دال بر عدم حاملگی نیست چند روز صبر کنید بعد تکرار کنید

 131. بهار میگوید:

  سلام من ماه پیش نزدیکی داشتم ولی فقط در حد ترشح همسرم با بدن من تماس پیدا کرد یعنی مایع منی کامل ریخته نشد بعدش من چهارروز پریودم عقب افتاد ولی پریود شدم ولی در حد سه روز خونریزی داشتم ،یک هفته بعد از پریودم نوک سینه هام خیلی درد میکنه و احساس میکنم یکمم تیره تر شده ولی هیچ علائم دیگه ای ندارم ایا ممکنه باردار باشم ؟ چون الان بچه نمیخوام خیلی استرس دارم به خدا

 132. m میگوید:

  سلام یه روز از تاریخ پریود ماه قبلم گذشته بود یعنی عقب زدم روز بعدش رابطه بدون جلو گیری داشتم امکان بارداری هست البته اینم بگم پریودیم نامنظمه

 133. زهرا میگوید:

  من بیست روز از قاعدگیم میگذرد.و دیشب با همسرم رابطه خطرناک داشته ام آیا امکان بارداری وجود دارد؟

 134. Sanaz میگوید:

  سلام.من۱۳روزه پریودیم عقب افتاده.بی بی چک زدم منفی بود.ترشح سفید و تکرر ادرارم دارم.احتمالش هست که باردار باشم و جواب بی بی چک اشتباه باشه؟

 135. سمانه میگوید:

  من ۱۴روز از اولین روز پریودیم نزدیکی داشتم الان یک هفته میگذره و تو شکمم احساس آتیش گرفتگی دارم امکان هس باردار باشم؟ تست جوش شیرین اول صبح انجام دادم کف کرد آومد بالا.

 136. زهرا میگوید:

  باسلام من۲سال جلوگیری طبیعی داشتم هفته گذشته یعنی روز۱۴پریودیم اقدام به بارداری کردم…پریودیم نامنظمه و دوشب پیش موقع ادرار دردخیلی شدید زیر شکمم و رحمم احساس کردم و بیش از حد خسته ام وخوابم میاد ونفخ هم دارم میشه راهنماییم کنید چجوری بدونم حامله ام؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *