نظر به سوالات بسیار زیاد دوستان در مطلب «بدون آزمایش، از بارداری خود باخبر شوید!»، تصمیم گرفتم مطلب جامعی در مورد نشانه های حاملگی و تست های حاملگی موجود و بحث در مورد نتایج آنها نگارش کنم.
برخی از زنان از همان لحظه انعقاد نطفه به حامله بودن خود پی میبرند. برای بقیه ممکن است بعد از پنج تست مثبت حاملگی یا ظهور یک سری علائم این اطمینان حاصل گردد. اگر تصور می کنید
باردار هستید، امیدوارم این لیست که شامل متداولترین نشانه های حاملگی می باشد، پاسخ سوال شما را بدهد. اما بخاطر داشته باشید که زنان با هم تفاوت دارند و نتیجتا ممکن است این علائم برای همه صدق نکند. خدمت دیگر خوانندگان عزیز هم عرض می شود که مطلب ذیل مطلب کاملا علمی است و بدلیل دغدغه قشر ۵۰ درصدی جامعه به این مهم پرداخته شده است، لذا خواهشمند است با سوء تعبیرهای شخصی مطلب را به بیراهه نکشانند.

بارداری

۱۰ علامت شایع بارداری / آیا من حامله هستم؟

۱. درد سینه و نوک سینه

هنگام حاملگی تقریبا سه هفته بعد از عمل لقاح متوجه درد در سینه و نوک سینه خود می شوید (وقتی قاعدگی حدود یک هفته دیر می گردد). همچنین ممکن است متورم شوند، همانند نزدیک شدن به
زمان قاعدگی.

۲. لک دیدن خفیف یا گرفتگی عضلات شکم

اگر باردار باشید، لکه های خفیف صورتی رنگ در زمان تشکیل جنین می تواند نمایان گردد (وقتی که جنین در داخل پوشش رحم قرار می گیرد). این مورد تقریبا ۸ تا ۱۰ روز بعد از تخمک
گذاری یعنی کمی زودتر از رسیدن موعد قاعدگی روی می دهد. معمولا می توان خونریزی ناشی از تشکیل جنین را از قاعدگی تشخیص داد:
اگر کمی زودتر از زمان مورد انتظار رخ دهد، اگر خفیف و اندک و به صورت لک های مایل به صورتی رنگ باشد (نه قرمز و غلیظ همانند قاعدگی معمولی) و از الگوی یک قاعدگی نرمال پیروی
نکند (خفیف، به تدریج شدید و سپس دوباره خفیف).
گرفتگی عضلات شکم نیز می تواند در مراحل آغازین بارداری شایع باشد. وقتی که رحم حالت متوسط خود را بدست آورده و در سه ماهه دوم توسط استخوان خاصره بهتر نگهداری می شود، بدن
همانند زمان قاعدگی مستعد گرفتگی و درد عضلات شکم است.

۳. تیره شدن دور نوک سینه

در دوران اولیه حاملگی (نزدیک زمان قاعدگی) ممکن است دور نوک سینه تیره تر و قطور تر گردد. گفته می شود که رنگ تیره تر دور نوک سینه به نوزاد در یافتن نوک سینه برای شیرخوردن کمک
می کند. همچنین ممکن است رگ های سینه نمایان تر شده و برآمدگی های کوچکی در اطراف نوک سینه قرار دارند بزرگ تر شده و یا تعدادشان افزایش یابد.

۴. خستگی مفرط

در صورت حاملگی، یکی از شابع ترین علائم در هشت تا ۱۰ هفته اول خستگی و فرسودگی می باشد. وقتی باردار می شوید، بدن شما دچار یک سری تغییرات متابولیک می گردد. تمامی بخش های
بدن باید خود را برای فرآیند رشد یک کودک آماده کنند. برای اغلب زنان خستگی بعد از هفته دوازدهم از بین می رود.

۵. حالت تهوع و استفراغ

اگر باردار باشید ممکن است خیلی سریع (یک هفته بعد از عمل لقاح) متوجه حالت تهوع و اخوشی صبحگاهی گردید. حالت تهوع می تواند هر زمانی اتفاق بیفتد، روز یا شب.

۶. ادرار مکرر

زمانیکه قاعدگی به مدت یک تا دو هفته به تاخیر می افتد، ممکن است متوجه شوید که بیش از حد معمول ادرار می کنید. این بدان علت است که کودک در حال رشد درون رحم، به مثانه شما فشار می
آورد.

۷. یبوست

ممکن است در رزوهای اولیه بارداری متوجه تغییر در اجابت مزاج خود گردید. هورمونهای اضافی تولید شده در حین حاملگی، باعث می گردد روده کارایی خود را تا حدودی از دست بدهد.

۸. افزایش دمای طبیعی بدن

اگر دمای طبیعی بدن حتی بعد از سپری شدن زمان قاعدگی بالا ماند و به میزان قبل از تخمک گذاری تقلیل نیافت، احتمال حاملگی بسیار افزایش می یابد. هنگامی که شما حامله می شوید، تخمک در
لوله های رحم (محل رشد جنین) بارور می گردد. در این هنگام است که بدن شما نهایتا می تواند تشخیص دهد که شما حاملا هستید. وقتی هورمون hCG ترشح می شود، زنان معمولا برای بار
سوم یک افزایش دما احساس می کنند که به اندازه تغییر دمای اولیه نیست، اما در خلال یک هفته تا ۱۲ روز بعد از افزایش دمای مربوط به تخمک گذاری می توان آن را مشاهده نمود.

۹. قطع قاعدگی

این می تواند اولین نشانه حاملگی بشمار آید. بخصوص اگر روال قاعدگی شما بصورت منظم بوده باشد. این نشانه به همراه نشانه های مثبت دیگر ممکن است بارداری شما را به اثبات برساند.

۱۰. تست حاملگی مثبت

اگر قاعدگی شما حداقل یک روز دیر شد و آماده اید که حقیقت را بدانید، ممکن است بخواهید یک تست حاملگی خانگی را انجام دهید. تست حاملگی ادرار می تواند در فاصله ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از
عمل لقاح دقیق عمل نماید (شاید!). اگر نمی توانید تا موعد قاعدگی صبر کنید، تست حاملگی خونی می تواند در فاصله ۸ تا ۱۰ روز بعد از عمل لقاح دقیق عل نماید. بخاطر داشته باشید که تست
های حاملگی (حتی تست خونی) ۱۰۰ درصد و بدون اشتباه نیستند. اگر نتیجه تست شما منفی بود و باز احساس حاملگی نمودید، یک هفته بعد تست را تکرار کرده و پزشک خود را در مطلع کنید.

بررسی تست های حاملگی

چگونه باید از تستهای حاملگی خانگی استفاده کرد؟

تستهای حاملگی خانگی، وجود یکی از هورمونهای نشانگر حاملگی به نام «گونادوتروپین جفتی انسان» یا hCG را در ادرار نشان می دهد.
این هورمون که توسط سلولهای جفت تولید می شود، ابتدا هنگامی که تخمکِ بارور شده، در رحم جای می گیرد (تقریبا شش روز پس از حامله شدن)، در جریان خون شما وارد می شود. سپس میزان هورمون hCG در طی هفته های بعدی در بدن به سرعت افزایش پیدا کرده و مقدار آن هر دو روز دو برابر می شود.
۱۴ روز پس از حاملگی (یعنی تقریبا همان زمانی که شما انتظار دارید پریود بعدی شروع شود)، برخی از تستهای حاملگی ممکن است بتوانند این هورمون را در ادرار شما تشخیص داده و نتیجه مثبت برای حاملگی را اعلام کنند.
اما بر خلاف ادعاهای تهیه کنندگان آنها، این تستها غالبا آنقدر دقیق نیستند که بتوانند حاملگی را در این مرحله تشخیص دهند. در واقع، اگر یک هفته دیگر هم (پس از زمانی که انتظار داشته اید پریود بعدی آغاز شود) صبر کنید، می توانید امید داشته باشید که نتیجه دقیق تری از این تستها به دست آورید.

اگر در اولین روزی که انتظار پریود شدن را داشته اید اما پریود نشده اید از این تستها استفاده کنید، نتیجه تا چه حد دقیق خواهد بود؟

اکثر این تستها ادعا می کنند که بیش از ۹۹% دقت دارند، یعنی به طور ضمنی بیان می کنند که شما همین که زمان پریود بعدی تان فرا رسید اما پریود نشدید، می توانید از این تستها استفاده کنید؛ اما تحقیقات نشان داده است که این ادعاها چندان هم صحیح نیستند.
واقعیت این است که میزان hCG در ادرار در روزهای پس از لقاح، در افراد مختلف متفاوت است. ممکن است از انواع تست های موجود در بازار، یک یا تعداد کمی از آنها به اندازه کافی دقیق باشد که بتواند در اولین روز از پریود بعدی، سطح هورمون hCG را تشخیص داده و نتیجه مثبت بدهد.
در واقع علت اصلی این است که حساسیت برخی از این تستها بقدری نیست که بتواند به آن مقداری از این هورمون که در ادرار خانمهای حامله در اولین روز از پریود بعدی شان وجود دارد، واکنش نشان دهد.
اکثر این تستها در روز اول از موعد پریود بعدی، تنها قادرند ۱۶% از حاملگی ها را تشخیص دهند؛ هر چند یک هفته بعد از موعد پریود بعدی، اکثر این تستها می توانند نتیجه مثبت حاملگی را ارائه دهند.
پس چگونه این تستها می توانند ادعای دقت در همان روزهای اول باردار شدن را داشته باشند؟
در واقع آنها چنین ادعایی ندارند. آنها صرفا ادعا می کنند که در مجموع «بیش از ۹۹% دقت دارند»، سپس به طور جداگانه می گویند که می توانید در اولین روز از موعد پریود بعدی، از این تستها استفاده کنید. در صورتی که تهیه کنندگان یک تست بخواهند از برچسب «دقت بیش از ۹۹%» بر روی تست حاملگی خانگی خود استفاده کنند باید نشان دهند که نتیجه این تست در آزمایشگاه، مشابه با نتیجه سایر تستهای موجود یا حتی بهتر از آنها است.
از آنجا که تستهای موجود دقیق تر از تستهای قدیمی هستند، تعجبی ندارد که بتوانند به این ادعاهای خود جامه عمل بپوشانند؛ اما توجه داشته باشید که این تستها ممکن است نتوانند حاملگی را در اولین روز از موعد پریود بعدی تشخیص دهند در حالیکه با گذشت زمان این امکان وجود دارد.

چگونه می توانم تشخیص دهم که کدام تستها بهتر و دقیق تر هستند؟

به سادگی نمی توان به این سوال پاسخ داد. هر روزه محصولات جدیدی به بازار می آیند و تستهای فعلی نیز پیشرفته تر می شوند.
به همراه برخی از این تستها، اطلاعاتی نیز در مورد میزان «حساسیت» و «دقت» تست ارائه شده است. میزان حساسیت تست بدین صورت ارائه می شود: حداقل میزان غلظت hCG (بر حسب میلی واحد در یک میلی لیتر از ادرار) که تست قادر به تشخیص دادن آن است.
به عنوان مثال، تست حاملگی که ادعا می کند می تواند میزان ۲۰ mIU/ml از hCG را تشخیص دهد، باید دقیق تر از تستی باشد که می گوید می تواند میزان ۵۰ mIU/ml را تشخیص دهد. متأسفانه باید گفت که نمی توان به این اطلاعات چندان اعتماد کرد، زیرا انواع مختلفی از hCG وجود دارد و این اعداد لزوما بیانگر توانایی تشخیص نوعی از hCG نیست که در اوائل بارداری در ادرار دیده می شود.

چگونه می توانم از تست حاملگی خانگی استفاده کنم؟

ابتدا تاریخ انقضاء محصول را نگاه کنید، خصوصا اگر مدتی از خرید آن گذشته است، تا مطمئن شوید که هنوز می توانید از آن استفاده کنید. اگر محصول را در محل مرطوب یا گرم مانند حمام نگهداری کرده باشید، ممکن است فاسد شده و دیگر امکان استفاده از آن وجود نداشته باشد؛ پس بهتر است آن را دور بیندازید و یک تست جدید بخرید. هنگامی که می خواهید از تست استفاده کنید، دستورالعمل نحوه استفاده از آن را به دقت مطالعه کنید، زیرا نحوه استفاده از محصولات مختلف ممکن است متفاوت باشد.
در اکثر این قبیل از تستها باید نمونه ادرار خود را در یک ظرف بریزید و سپس نوار کاغذی مخصوص را در آن فرو کنید. ممکن است در برخی دیگر با استفاده از قطره چکانی که در کنار محصول به شما داده شده است، چند قطره از آن را در سوراخی که روی دستگاه تعبیه شده است، بریزید. در برخی دیگر از تستها می توانید مستقیما روی کاغذ مخصوص ادرار کنید. در بعضی هم می توانید از هر کدام از دو روش که مایل هستید استفاده کنید.
همچنین نحوه نمایش نتیجه نیز در این تستها متفاوت است: برخی از آنها نوارهای باریک صورتی یا آبی رنگ را بر روی کاغذ تست نمایش می دهند، اما برخی دیگر ممکن است علامت مثبت یا منفی را بر روی یک پنجره نمایش دهند.
در اکثر این تستها، یک نشانگر کنترل نیز وجود دارد که نشان می دهد آیا نتیجه تست معتبر است یا نه. اگر این نشانگر تغییر رنگ ندهد بیانگر آن است که نتیجه تست معتبر نیست.
شاید به علت فاسد شدن یا دلایلی از این قبیل باشد و ممکن است نتیجه بارداری به دست آمده از آن واقعا اشتباه باشد. در صورتی که چنین اتفاقی افتاد، می توانید با فروشنده کالا تماس گرفته و بخواهید که یک تست جدید برایتان بفرستند، هر چند ممکن است رسیدن این تست جدید مدتی طول بکشد و شما نتوانید به سرعت از آن استفاده کنید.
اکثر تستها عنوان می کنند که نتیجه تست ظرف ۵ دقیقه مشخص می شود، هرچند که ممکن است برای گرفتن نتیجه مثبت مجبور باشید تا ۱۰ دقیقه نیز صبر کنید.

آیا ممکن است نتیجه تست منفی باشد، اما باردار باشید (یعنی نتیجه منفی کاذب به دست بیاید)؟

در صورتی که نتیجه تست منفی باشد و در صورتی که هنوز پریود نشده اید، چند روز یا یک هفته دیگر صبر کرده و مجددا از تست استفاده کنید. شاید تخمک گذاری دیرتر از زمانی که تصور می کرده اید انجام شده باشد و در نتیجه هنوز برای انجام تست حاملگی بسیار زود باشد. برای به دست آوردن بهترین نتیجه باید از اولین ادرار خود در صبح استفاده کنید، زیرا ادرار در آن زمان بیشترین غلظت را دارد.
توجه داشته باشید که نتیجه منفی لزوما به معنای حامله نبودن نیست. در صورتی که در موعد مقرر پریود نشدید، ممکن است حامله شده باشید؛ پس بهتر است از مصرف دارو و سایر کارهایی که در دوران حاملگی خطرناک است خودداری کنید. در صورتی که تا یک هفته بعد پریود نشدید و نتیجه تست هم هنوز منفی بود، بهتر است به ملاقات پزشک خود بروید تا علت این امر مشخص شود.

آیا ممکن است نتیجه تست مثبت باشد، اما باردار نباشید (یعنی نتیجه مثبت کاذب به دست بیاید)؟

بله؛ نتیجه مثبت کاذب هم ممکن است مشاهده شود و این یعنی نتیجه تست مثبت باشد، اما شما حامله نباشید.
در صورتی که شما نتیجه مثبت زودهنگام از تست بگیرید و کمی بعد هم پریود شوید، ممکن است دچار عارضه «حاملگی شیمیایی» شده باشید. این بدان معناست که یک تخمک بارور شده به رحم منتقل شده و سپس به اندازه ای رشد کرده است که هورمون hCG تولید کند؛ اما پس از آن، رشد تخمک بنا به دلایلی متوقف شده است.
این اتفاق برای ۲۰ تا ۵۰ درصد از تخمکهای بارورشده می افتد، که دلیل آن ممکن است غیرطبیعی یا ناسالم بودن تخمک یا عدم توانایی آن برای رشد و تبدیل شدن به جنین، باشد. در این حالت، شما دوباره پریود خواهید شد، هرچند این دوره پریود ممکن است کمی دیرتر شروع شده و خونریزی شما نیز بیشتر از حد معمول باشد.
در گذشته که تستهای حاملگی به اندازه امروز دقیق نبودند، این حاملگیهای شیمیایی هیچ وقت تشخیص داده نمی شدند.
به همین دلیل، برخی از متخصصان بر این باورند که بهتر است تا یک هفته پس از موعد مقرر پریود بعدی خود نیز صبر کنید و سپس تست حاملگی را انجام دهید تا نتیجه دقیق تری به دست بیاورید.
توجه داشته باشید که در «بارداری خارج رحمی» (یعنی زمانی که تخمک بارور شده در جایی غیر از دیواره رحم قرار گرفته باشد)، ممکن است نتیجه مثبت یا منفی از تستهای حاملگی به دست بیاید. در صورتی که درد در ناحیه شکم یا خونریزی غیرطبیعی مشاهده کرده اید (صرف نظر از نتیجه تست حاملگی)، با پزشک خود تماس بگیرید.

تستهای حاملگی خانگی با تستهایی که در مطب پزشکان یا ماماها انجام می شود، چه تفاوتی دارند؟

در برخی از کلینیکها، دقیقا از همان تستهای خانگی استفاده می شود. پزشکان و ماماها، زمانی که می خواهند مقدار دقیق hCG در خون شما یا تغییرات مقدار آن در طول زمان را بدانند، مثلا زمانی که به سقط جنین مشکوک باشند، از آزمایش خون بارداری استفاده می کنند. در این آزمایش تنها به یک جواب مثبت یا منفی اکتفا نمی شود و مقدار دقیق نوعی از hCG بنام «بتا» در خون اندازه گیری می شود.

دیدگاه های شما عزیزان در مورد “آیا من حامله هستم؟ / بررسی علائم بارداری و تست های حاملگی

 1. اشتراک ها: بدون آزمايش، از بارداري خود باخبر شويد! | www.WeAre.ir علمی، تاریخی و سرگرم کننده

 2. لیلی میگوید:

  باسلام من این ماه دوبار پریود شدم دکترم گفت شاید حامله باشی ولی ازمایش خونم منفی بود ولی من احساس حاملگی میکنم آیاامکان دارد باردار باشم.

 3. ناشناس میگوید:

  با عرض سلام من تمام علایم زن بار دار دارم ، تهوع صبگاهی ، خستگی ، در زمان پریودی لک دیدن و نوک سینه خارش دارد و اشتها به غذا های خاص ، پرخوری مثل وقتی که خواهرم بادار بود ولی وقتی رفتم آزمایش خون دادم منفی بود لازم به ذکر است که من یک سال نیم پیش مبتلا به سرطان بودم و حالا تحت درمان می باشم و شوهرم هم ضعیف می باشد که ده سال می باشد که بچه دار نشدم و قبلا همین اتفاق برام پیش آمده که همه آزمایشات منفی بودن آزمایش نشان می داد ولی در چهار ماهگی حرکت چیزی در شکم احساس می کردم و نبض ولی دکترا بدون دقت چند تا آمپول زدند و بعد ۲۰ روز نبض ایستاد و خونریزی شدید شروع شد و تا کنون لک ها باداری در صورتم نقش زده با اینکه تغییر وزن داشتم ولی آزمایشات منی بودن را مشخص می کرد چرا ؟

 4. نرگس جلالي میگوید:

  چند وقتیه احساس می کنم یه چیز تو دلم تکون می خوری معمولا در سر کار زیاد خسته می شم

 5. ناشناس میگوید:

  سلام من جواب مثبت گرفتم ولی بعداز سه روز گرفتن جواب مثبت خونریزی داشتم می خوام بدونم امکانش هست که من حامله باشم یا جنین سقط شده است من دوباره ازمایش دادم ولی نمیدانم جوابش چیه اگر امکانش هست به من کمک کنید

 6. پريا میگوید:

  سلام خستع نباشید من ۱۶ روز از زمان پریودم گذشته تا حالا این اتفاق نیوفتاده بود هم تست خون و هم ادرار منفی بود . حدود ۵ ماه هست برای بارداری اقدام کردم . نمیدونم چرا اینطوری شدم امکان داره زود آزمایش داده باشم من ۵ روز از پریودم گذشته بود آزمایش دادم منفی بود آیا من باردارم یکم از علائم رو دارم

 7. eli میگوید:

  man ba namzadam rabete dashtam ye hafte bade rabetamon baby chekam manfi bod benazareton man hamelam darde kamare ziyad va halat tahavo ham daram rabetamonam az posht bod

 8. sepide میگوید:

  سلام وقت بخیر
  من ۲۳ سالمه و تا حالا از هیچ قرص ضد بارداری استفاده نکردم.
  تاریخ عادت ماهیانه اون ماهم ۹۲/۸/۱۹ بود
  و تاریخ این ماهم۹۲/۹/۹
  تو این فاصله هم یک بار نزدیکی داشتم
  تو تاریخ ۹۲/۹/۹ که پریود شدم تا به الان که۹۲/۹/۲۱ هستش پریودیم ادامه داره
  البته این این ۵ روز اخیر خون ریزی کم شده اما هر روز صبح که بیدار میشم خون سیاه میبینم
  در طی روزم خون ریزی دارم اما خیلی کم
  و شکم دردم از امروز شروع شده
  خیلی هم بی حالم
  می خواستم علت بیماریمو بدونم
  لطفا راهنماییم کنید .
  با سپاس !

 9. ملیکا میگوید:

  سلام میخواستم بدونم من دوبار آزمایش بارداری دادم… دفعه اول نتیجه روی عدد۳۰ بود و دکتر گفت ۴۸ساعته دیگه بیا آزمایش بده… دوباره بعد ۲روز رفتم نتیجه روی عدد ۳۶۴.۱ بود آیا من باردارم؟؟؟؟؟؟؟؟؟ این عدد برای باردار بودن کم نیست؟؟؟؟؟؟ از آزمایش تری بتا استفاده کردن

 10. feze میگوید:

  من۸ماهه باردار نشدم.دل درد تب کمر درد دارم تست منفی بود ۶روز مونده تا پریود شم امکان حاملگی هس؟

 11. sahar میگوید:

  سلام
  من یه هفته است از زمان عادتم گذشته لک بینی داشتم اما به صورت کامل و مثل همیشه عادت نشدم درد در ناحیه شکم و کمرم حس میکنم مثل زمان عادتم ..قبلا جلوگیری داشتم ولی این ماه نداشتم تست حاملگی خانگی انجام دادم منفی بود .. همیشه عادت ماهانه ام منظم بوده و هیچ وقت اینجوری نمیشدم …میشه دلیلش رو بگین ممنون میشم

 12. sahar میگوید:

  البته باید بگم جلوگیری طبیعی بوده فقط ماه آخر از قرص استفاده کردم ی سال و نیم هست ک ازدواج کردم

  • زهره فرهمند میگوید:

   سلام عزیزم منم شرایطم مثل شماست دقیقا چه پاسخی بهتون داده شد ؟ می شه بهم ایمیل بزنید ! ممنون

 13. ayda میگوید:

  سلام خسته نباشید ببخشد یه سوال داشتم با همسرم رابطه داشتم جلوگیری طبیعی داشتیم اماروز ۴پریودیم سرد درد شدید دارم به نظرتون باردارم؟

 14. hadis میگوید:

  سلام ببخشیدمن زیردلم دردمیکنه اون ماه هم دوبارپریودشدم امااین ماه نشدم سرگیجه وحالت تهوع هم دارم بدنم خیلی یخ میکنه ممکنه حامله باشم توروخداکمکم کنیدمن هنوزعقدم نگرانم که نکنه حامله باشم

 15. عاطفه میگوید:

  با سلام وخسته نباشید. می خواستم بپرسم که من یه تجربه حاملگی دارم با حالت تهوع شدید وضعف زیاد. می خواستم بدونم برای حاملگی بعدی که قصد دارم داشته باشم امکان داره همین تجربه رو داشته باشم یا فرق میکنه؟خواهش میکنم جواب منو بدید ممنون

 16. ناشناس میگوید:

  سلام من دو ماهه که اقدام به بچه دار شدن کردم دفعه ی قبل ۴روز عقب زدم ولی پریود شدم اما الان ۱۰ روز از زمان پریودیم گذشته چند روز پیش بیبی چک گذاشتم منفی بود دیروز هم گذاشتم باز هم منفی بود در صورتی که پریودیم همیشه منظم بوده لطفا کمکم کنید

 17. narsis00 میگوید:

  سلام من ۲۳ سالمه ازآخرین پریودیم ۱۶ روز میگذره بدنم گر میگیره یکم حالت تهوع دارم اشتهامم کم شده بی بی چک استفاده کردم جواب منفی بود ۲سله ازدواج کردم پریودی نامنظم دارم از هیچ وسیله ی جلوگیری استفاده نکردم ممکنه یائسگی باشه…؟؟؟؟؟؟؟

 18. بهارک میگوید:

  سلام
  ما ۶ماهه عقد کردیم باکره هم نیستم از هیچ وسیله ی جلوگیری هم استفاده نکردیم ولی مطمئنیم که منی وارد واژن نشده الان ۱۰ روز از موعد قاعدگی ام گذشته و هیچ خبری نیست هیچ علامتی از حاملگی هم ندارم ممکنه حامله باشم؟

 19. shabnam میگوید:

  سلام من همان روز پریودیم تمام شد شبش با همسرم رابطه داشتم و در رابطمون طبیعی جلوگیری کردیم ایااحتمال حامله شدنم هس؟؟اخه درد سینه دارم حالت تهوع

 20. mehdi میگوید:

  سلام من خانومم آزمایش beta hcg داد و جوابش اینه:
  negative 30
  و result <5
  میشه لطفا راهنماییمون کنید که آیا خانم من بارداره یا نه…؟
  متشکرم.

 21. ناشناس میگوید:

  سلام من پریود ماه گذشتم ١١.۶ بوده این ماه پریود نشدم همسرم کم تحرکی داره امکان داره حامله باشم ٢ بار بی بی چک گذاشتم منفی بوده

 22. ناشناس میگوید:

  سلام من یک هفته به زمان قاعدگیم مونده به نظر شما اگر آزمایش خون بدم نشون میده که باردارم یا نه؟

 23. بیکران میگوید:

  سلام.من دوره پریودهام ۳۰ الی ۳۵ روزس.این ماه روز ۲۱ و ۲۲ هنگام نزدیکی لک دیدم.و بعد اون سینه هام خیلی حساس شده بودن درد میکردن.زیر دلم هم درد میکرد و سفت شده بود طوری که نمیتونستم بهش دست بزنم.کمر درد هم داشتم.الان روز ۲۶ پریودم.یعنی ممکنه من حامله باشم؟اگه لطف کنین جوابمو به ایمیلم بفرستید ممنون میشم/

 24. سحر میگوید:

  سلام.من تاخیرتقریبا یک ماهه در پریودی دارم و حدود ده روز پیش فقط یه لکه شبیه خونریزی لانه گزینی داشتم. ۴ بار بیبی چک زدم که مثبت بوده ولی حدود بیست روز قبل ازمایش بتا منفی بود. نمیدونم چیکار کنم البته به نظر خودم تا حدی علایم اولیه بارداری رو هم دارم. ممنون میشم اگه کمکم کنید. یه جورایی از بارداری خاج رحمی می ترسم.

 25. سحر میگوید:

  با سلام
  من نزدیک به یک ماهه که از پریودم می گذره. تو این مدت ۴بار بیبی چک زدم که+ بوده. تقریبا ۱۲ روزقبل ازمایش بتای بارداری منفی بود تا حدودی علایم بارداری رو هم دارم.البته یه روز بعد ازمایش بتا یه لکه خون که فکر می کنم شبیه خون لانه گزینی بودم مشاهده کردم. به نظرتون چیکار کنم خیلیب لاتکلیفم. اگه امکان داره جواب رو به ایمیلم بفرستید.متشکرم

 26. مریم میگوید:

  سلام. من ۱ سال و نیم پیش سقط همراه با کورتاژ داشتم و تا الان از روش جلوگیری طبیعی استفاده کردیم. بعد از کورتاژ گاهی پریودام تا ۵ روز عقب می افتاد.
  این ماه ۱۳ روزه پریودم عقب افتاده. نفخ زیادی دارم زیر کمرمم تو این چند روز خیلی در می گیره نفس کم میارم و زیر دلم تیر می کشه. گاهی هم نشانه های پریود میاد و میره. امروزم بی بی چک زدم منفی بود. آیا باردارم؟

 27. مریم میگوید:

  سلام من سه هفته گذشته نزدیکی داشتم ولی مطمینم اسپرم وارد نشده و بکارتم پاره نشده آیا احتمال حاملگی هس؟چون پریدم ۴روزه عقب افتاده و نفخ شکم دارم

 28. زهرا میگوید:

  من از پشت بانامردم رابطه داشتم و سریع شستم بعد از ارضاشدن تقریبا سه هفته پیش ولی الان ۴ روز هس پرید نشدم ولی حالت تهوع ندارم و درد خفیفی در رحمم حس میکنم و نفخ شکم دارم آیاحاملم خواهش میکنم کمکم کنید

 29. مریم میگوید:

  سلام
  پس چرا جواب منو ندادید؟(من ۱ سال و نیم پیش سقط همراه با کورتاژ داشتم و تا الان از روش جلوگیری طبیعی استفاده کردیم. بعد از کورتاژ گاهی پریودام تا ۵ روز عقب می افتاد.
  این ماه ۱۵ روزه پریودم عقب افتاده. نفخ زیادی دارم زیر کمرمم تو این چند روز خیلی در می گیره نفس کم میارم و زیر دلم تیر می کشه. گاهی هم دردهای پریودی خفیف دارم. ۳روز پیش هم بی بی چک زدم منفی بود. آیا امکان داره باردار باشم؟ یعنی آزمایش خون بدم؟)

  • مسعود میگوید:

   سلام
   جواب مثبت تست‌ بی بی چک تا ۹۹ درصد قابل‌اطمینان است.بعد از اینکه لقاح صورت می‌گیرد، ۶ تا ۷ روز طول می‌کشد تا تخمک‌ بارورشده به رحم برسد و لانه‌گذاری کند و هورمون بارداری ترشح شود. حتی بعد از ۶ تا ۷ روز هم میزان این هورمون آنقدر نیست که بارداری را نشان دهد. بعد از ۱۰ روز که از لقاح گذشت و هورمون به اندازه کافی ترشح شد، می‌توانید از تست‌های بارداری برای تشخیص اینکه باردار هستید یا خیر استفاده کنید بعد از این مدت اما اگر جواب منفی دیدید و حس می‌کنید احتمال دارد باردار یاشید می‌توانید یک آزمایش خون هم بدهید. میزان هورمون بارداری در خون بیش از ادرار است. علائمی که بر شمردید می تواند دلایل دیگری غیر از حاملگی داشته باشد.

 30. مریم میگوید:

  سلام من ۷ماه هس ازدواج کرده ام ولی بکارتم هنوز پاره نشده و یک شب در میان باهمسرم رابطه دارم ولی هر کار میکنیم بکارتم پاره نمیشود و درد همراه بالذت دارم ۳۰روز است رابطه نداشته ایم و حالت تهوع و زیاد ب دستشوی میروم و پرید نشده ام آیا امکان حاملگی وجود دارد؟

 31. شیما میگوید:

  سلام من فرزندی ۱۰ساله دارم ک متاسفانه من و همسرم را شب هنگام در حین رابطه دیده است و الان حساس شده و اجازه نمیدهد ما رابطه داشته باشیم حتی شب هنگام بینمان میخوابد و اگر نصف شب بیدار شویم اوهم متوجه میشود و ۹ماه اس نتوانسته ایم ارتباطی برقرار کنیم و میگوید اگر میخواهید من هم باید ببینم ما باید چکار کنیم؟

  • رها میگوید:

   شیما جانبچه رو ببرید روانشناس.اونجایهکاری میکنن که اون صحنه ی رابطه رو فراموش کنه.
   اسمش پاکن هست.به نظرم این صحنه اییکه دیده توی آیندشم خدای نکرده تاثیر منفی بذاره .حتما بچه دو پیش روانسناس ببر و از یه روانشناس کمک بگیر..انشالاه مشکلت حل میشه.

 32. مهنار میگوید:

  من دیشب با همسرم رابطه داشتم ولی پرید بودم و هستم و هنگام رابطه اسپرم ها ب داخل واژن رفتن آیا احتمال حاملگی هس؟

 33. ناشناس میگوید:

  سلام. من دو سه هفته است که متوجه شدم دور ناف و زیر شکمم
  بزرگ شده
  اما پریودم منظم بوده این بار احساس کردم پریودم زود تموم شد تقریبا ۲روز
  اما یکى دوروز هم لک بود وزنم تغییر نکرده اما شکم و سینه هام بزرگ شده . تا دوروز دیگه باید پریود بشم . ما همیشه رابطمون به همین شکل بوده.
  ایا احتمال باردارى من هست؟
  و اینکه مگه شکم از چندماهگى بزرگ میشه ؟ن.

  • مسعود میگوید:

   رحم که یک کیسه عضلانی ودر حالت عادی به شکل یک گلابی است. در حاملگی با رشد جنین به تدریج بزرگتر می شود تا حدی که جنین، جفت و کیسه آب را در خود جای میدهد . پایان سه ماهه ی اول بارداری ، وبه اندازه ای بزرگ است که درمعاینه توسط ماما یا پزشک، لبه آن در پایین شکم لمس می شود.در این مدت وزن برخی ازخانمها ممکن است به علت تهوع واستفراغ شدید اضافه نشده ، حتی کاهش هم داشته باشد که بعدها با تغذیه مناسب جبران می شود به تدریج در سه ماهه دوم با پیشرفت بارداری و بزرگ شدن رحم حاملگی برای اطرافیان نیز نمایان می شود . در اواخر این دوره رحم به قدری بزرگ است که قسمت فوقانی آن را میتوان در بالای ناف حس کرد.
   جای نگرانی وجود ندارد

 34. پری میگوید:

  سلام.
  ۶ ماه هست که عقد هستیم و پرده بکارت سالم است – ۱۵ روز قبل با نامزدم نزدیکی بدون دخول بدون استفاده از کاندوم داشته ایم که با احتیاط و جلوگیری از ورود یا تماس پیش آب (آب قبل از انزال)با واژن بوده است و انزال نیز دور از واژن انجام شده است.
  ۹ روز از زمان پری گذشته و هنوز پری نشده ام- قبلا تاخیر در دوره پری داشتم ولی چند ماهی می شود که تاخیر در پری یا نداشتم و یا حداکثر ۱-۲ روز داشته ام، خیلیییییییی نگران هستم آیا احتمال بارداری وجود دارد؟ لطفا راهنمایی کنید.
  اگر تست خون دهم و جواب مثبت باشد چه کاری می توانم کنم؟ شرایط و موقعیت بارداری را ندارم -آیا سقط لازم است یا راههای دیگری برای از بین بردن بارداری وجود دارد؟
  اگر امکانش وجود دارد به ایمیلم پاسخ دهید – با تشکر

  • رها میگوید:

   پری جون حیفه..اگه باردار بودی سعی کن هرجور شده بچه ات رک به دنیا بیاری.به خاطر حرف مردم بچه ت رو دور ننداز.ظلم.هم به خودت میشه هم به بچه ات.حیفه.
   من خودم خ اخر شوهر ماه اول نامزدیش حامله شد.اونم میخواس بندازه.ولی همسرم کلی باااش دعوا کرد.بذار هرچی مقرره اتفاق بیافته.الان بچه ی خواهر شوهرم ۳سالشه.ماشالاه ماهه.توکلتو از دس نده.خدا لابد خواسته دیگه.هرکیم گفت نه بندازش بدون صلاحتو نمیگه گلم.ایشالا خوشبخت و موفق باشی.خدام برات نیگرش داره.لباس و عروسی و اینجور چیزا به اندازه پاره تن مهم نیس گلم.
   انداختن بچه باعث نازایی میشه.هدیه خدا رو دور ننداز عزیز دلم.

 35. رها میگوید:

  شیما جانبچه رو ببرید روانشناس.اونجایهکاری میکنن که اون صحنه ی رابطه رو فراموش کنه.
  اسمش پاکن هست.به نظرم این صحنه اییکه دیده توی آیندشم خدای نکرده تاثیر منفی بذاره .حتما بچه دو پیش روانسناس ببر و از یه روانشناس کمک بگیر..انشالاه مشکلت حل میشه.

 36. Abshar میگوید:

  سلام. سه روز از موعد پریودم گذشته. دل درد خفیف دارم.امروز تست بتا دادم و نتیجه ۵۵ بود. مثل اینکه دوباره باید تکرارش کنم. صبح یه خرده خونریزی داشتم. خیلی مختصر اما دل درد دارم. باید چیکار کنم؟ ما هنوز بچه نمیخوایم. میترسم حامله باشم

 37. zoha میگوید:

  سلام.من ۲۳ سالمه و چند ماهه اقدام به بارداری کردم پریود نامنظمی دارم و الان یک هفته است از زمان پریود قبلی من میگذره و درد پریود دارم ولی پریود نمیشم نوک سینه هام تا حدودی حساس شده آیا باید آزمایش بدم؟امکان داره حامله باشم و درد پریود داشته باشم؟؟؟؟….تشکر.

 38. bidmagnon میگوید:

  سلام بچه ها خیلی خوشحالم خداروشکر ممان شدم الان جواب ازمایشو گرفتم مثبت بودبچه ها واسم دعاکنید ولی غم تو دلم هست اخه پدر بچه دیروز بایه چیز کوچک منو به درو دیوار زدو گفت طلاقت میدم توروخدا دعام کنید هرکی مطلبمو خوند دعام کنه بدجور داغونم وبودم ولی حالا که جواب اومد انگار نور امید تودلم زنده شد

 39. زری میگوید:

  سلام من ۵ماهه جلوگیری نمیکنم ماه پیش ۵روز از پریودم گذشت ولی بعداز ۵روز شدم الان خالت تهوع دارم و نفخ زیاد دمای بدنم ب شدت بالاس البته دردپریودی هم دارم ۴ روز دیگه باید پریود بشم امکان داره حامله باشم خواهش میکنم جواب بدید ممنون

 40. hanifd میگوید:

  سلام!خسته نباشید!
  من یه دختر ۷ ساله دارم و خودمم ۲۳ سالم هست!
  توی این ماه اولین اقدام رو برای بارداری داشتم دقیقا تو روزهای ۱۵.۱۶.۲۱ پریودم!
  الان روز ۴۲ پریودم هستم و هنوز عادت نشدم البته اینو هم باید بگم که من ۲ ماه پیش تموم آزمایشات لازم رو برای پیش از بارداری انجام دادم که خدا رو شکر جواب تست ها عالی بود!
  تا به حال پریودم بیشتر از ۱ روز عقب نیافتاده بود تا اینکه این ماه اقدام کردیم اما الان که ۱۲ روز از زمان پریودم گذشته و باید ۱۱ روز پیش پریود می شدم نشدم!
  علائم بارداری رو دارم.زیر دلم و سینه م تیر می کشه و داخل رحمم احساس سنگینی می کنم و بی نهایت هم خسته و کسل هستم!
  تنها نگرانی من بی بی چک هایی هست که میذارم و همینطور آزمایش بتایی که یک هفته ی پیش دادم!
  تا همین امروز تموم بی بی چک هام منفی شده جواب آزمایش بتا هم که دادم منفی بود!
  می خواستم بدونم دلیلش چی می تونه باشه؟
  با وجودی که مطمئنم باردارم و پریودم نشدم اما بی بی چک نشون نمیده!
  درضمن به هیچ وجه استرس و اضطراب ندارم.فقط همین برام سواله!
  لطفا پاسخش رو به ایمیلم بفرستید.
  باتشکر!

 41. مسعود میگوید:

  مهم – فوری
  با سلام و ادب و احترام
  اول از همه میخواستم بابت این صبر و حوصله شماو همکاران گرامیتان تشکر و قدردانی کنم که بااین همه مشغله کاری و فکری به تک تک سوالات کاربران مختلف با صبر و حوصله زیاد پاسخ صریح می دهید .
  غرض از مزاحمت همسر بنده در تاریخ ۵/ ۹۲ متوجه بارداری خود می شود که پس از مراجعه به دکتر سونوگراف متوجه می شود که ۶ هفته ، ۵ یا ۶ روز است و فقط ساک حاملگی اون هم بصورت طبیعی دیده می شود و بعد از مراجعه به دکتر زنان و زایمان در همان ویزیت اول دکتر همسرم متوجه حاملگی پوچ می شوند و بعد از گذشت ۲ هفته دیگر و انجام سونوگرافی های مختلف ( واژینال و … ) به تجویز دکتر و به ناچار مجبور می شوند که عمل سقط توسط قرص های مجاز انجام شود. با گذشت چند ماهه از سقط فوق در تاریخ ۱۱/۱/۹۳ از بی بی چک استفاده میکند و نشان نمی دهد که ایشان باردار هستند و بعد از گذشت یک هفته در تاریخ ۱۸/۱/۹۳ همسرم متوجه بارداری می شود البته شایان ذکر است که همسرم جز دسته از خانم های هستند که دوران پریود نامنظمی دارند و باتوجه به این موضوع و تخمین خودشان حدس میزند که باید هفته هفتم یا هشتم باشند ولی سونوگرافی که انجام دادند متوجه شدند که ساک بارداری دوران هفته چهارم را نشان می دهند و حالت طبیعی دارند با این اوصاف دکتر برای همسرم شیاف و استراحت تجویز کردند و احتمال لقاح دیر انجام شده را دادند میشود راهنمایی بفرمایید ؟ بنده و همسرم دوران خیلی پر استرسی راسپری میکنیم ممنون میشم پاسخ داده شود .

 42. ناشناس میگوید:

  سلام من ۲۴سالمه یک سال و چندماهه ک از ازدواجمون گذشته عرض این یک سال جلوگیری طبیعی داشتیم الا دوماه ک جلوگیری نمیکنیم ماه قبل بعدده روزک پاک شده بودم دومرتبه پریودشدم اما این ماه ۱۲روز ک ازپریودیم گذشته یک سرس علایم خفیف بارداری هم دارم تواین چند روز۹بارازتست خانگی استفاده کردم ک همش منفی بوده آیا من حامله هستم یانه؟شمارو ب خدا یک جوابی بهم بدین دارم دیوانه میشم البته پریودیم هم نامنظم ۳تا۵روز عقب میوفته نه۱۲روز خواهش میکنم کمکم کنید التماستون میکنم

 43. مریم میگوید:

  سلام روز تخمک گذاری من ۴ اردیبهشت بود من از دوم نزدیکی داشتم هر شب تا شب تخمک گذاری و بعد از اون هم داشتم حالا امروز هشتم هست و من سر دردم و گاهی زیر دلم درد میگیره و ترشحاتم به شدت زیاد شدن احتمالش هست این ماه پریود باشم؟

 44. ناشناس میگوید:

  سلام من ۱۹ بهمن ای وی اف شدم مثبت شد خونریزی داشتم سونو گفت جنین مرده رفتم پیش مامای تجربی گفت جنین سالمه من از کجا مطمین بشم جنین سالمه یا مرده لطفا راهنماییم کنید.

 45. دوست میگوید:

  سلام من حدود۲ سال عقدی و ی ساله که ازدواج کردم الان ۳ ماهه جلوگیری نداریمدو ماه اول پریودی منظمی داشتم این ماهم هنوز ۷ روز به پریودم مونده ولی بد جوری زیر دلم وکمرم درد می کنه هر چیزی که می خورم حالت تهوء دارم سینه هام سفت و درد دارن و چند روزیه با اینکه خیلی کم سابق سر درد داشتم ولی هر روز سرم درد می کنه وبدنم یهو گر میگیره می دونم که باید تا زمان پریویم صبر کنم ولی می خوام بدونم می تونه علائم حاملگی باشه ؟ وآیا درد زیر شکمم می تونه علائم عفونت باشه ؟

 46. z میگوید:

  سلام وقتتون بخیر.
  من روز ۱۴ و ۱۶ بعد از پریودی نزدیکی بدون پیشگیری داشتم الان ۹ روز میگذره، سینه هام درد داره و حسا س شده، خستگی و کسالت و درد شکم و کمر و ترشحات بد بو دارم به نظرتون میتونه علائم بارداری باشه؟ ممنون میشم جوابمو بدین.

 47. قند عسل میگوید:

  سلام دوستان گرامی من دلم خیلی بچه میخاد شش ماهه ازدواج کردم دو ماهه هیچ نوع جلو گیری نداشتم ولی هنوز خدا قسمت نکرده واسم ۲a کنید با تشکر

 48. الناز میگوید:

  من یک ساله که جلوگیری نمیکنم اما حامله نشدم،اما در حال حاضر ۱۵روزه که پریود نشدم تست دادم منفی بود،علائم بارداری هم ندارم،آیا حامله ام

 49. دلشکسته میگوید:

  سلام من پریودم۱۳فروردین بود۲۶فروردین۹۳هن آی یو آی انجام دادم آزمایش دادم مثبت بود دوبارتسا خونگی انجام دادم مثبت بود ولی سونورفتم گفتن حانلگی نمیبینیم واژینال هم انجام دادم گفتن حامله نیستی واز۷اردیبهشت هم خونریزی دارم دوردز اول خونریزی مهلوم سمای که تخمک بودخیلی شدیددردمیکردبا خودم گفتن شاید حاملگی خارج ازرحمه.ولی نمیدونم دکترم گفت دوباره ۱۵اردیبهشت برم سونو واژینال.منم دیگه اصلا بیخیال شدم واصلا استراحت نمیکنم توروخدا بگیدمشکله من چیه کارم شب وروزگریه شده .۲۳سالمه ۳سابه اقدام کردم برا بارداری.برا این آی یوآی هن۱/۵میلیون خرج کردم.

 50. گلی میگوید:

  سلام من آخرین پریودیم ۲۴ اسفند۹۲ بوده که آخرفروردین ۹۳ بی بی چک استفاده کردم مثبت بود ولی یک هفته بعد آز دادم منفی بود وقتی رفتم سونو گفت کیست شکلاتی ۸ سانتی دارم آمپول برستوژن زدم ۵ روز گذشته پریود نشدم سه تا دکتر رفتم مگن شاید باردار باشی شاید نباشی خیلی عصبی و ناراحتم تکلیف من مشخض نیست

 51. شیدا میگوید:

  سلام، من ۱ روز بعد از تمام شدن پریودم …… البته من احتمال میدم، ۲۰ روز بعد از رابطم آزمایش خون دادم که منفی بود، چند روز بعدم پریود شدم، آیا احتمال بارداری من هست؟ گاهی وقتا سرم سنگین میشه و زیر دلم تیر میکشه،

 52. سحر میگوید:

  من اقدام به بارداری کردم الان حالت تهوع دارم زیر دلم درد میکنه ولی اصلا سینه هام هیچ دردی نمیکنه دوتا بیبیی چک گذاشتم اولیش یه خط خیلی کمرنگ اومد ولی دومین بیبی چک خطی نیافتاد ایا باردارم

 53. پری میگوید:

  من ۲هفته پیش نزیکی داشتم ولی هیچ کاری نکردم الان ۳روزه احساس درد در ناحیه شکم دارم.اواخر فروردین پریود شدم .تا اخر این ماه باید پریود شم . به نظرتون ممکنه حامله باشم ؟؟؟؟توروخدا کمکم کنید کارم شده گریه

 54. مریم میگوید:

  سلام وقت بخیر ممنون از مطالب خیلی خوبتون

  من ۶ ساله ازدواج کردم و تا پارسال قسط باردار شدن نداشتم اواخر شهریور ۹۲ اقدام کردم که با اولین نزدیکی باردار شدم ولی متاسفانه ابان ۹۲ تو ۸ هفته سقط کردم. از فروردین ۹۳ قسط بارداری دارم که تا الان نشده اول اردیبهشت پریود شدم و بعدش نزدیکی کردم به قسط حاملگی ولی متاسفانه با کمال تعجب امروز پریود شدم در واقع توی یک ماه ۲ بار که برا من که همیشه پریودی های منظم داشتم خیلی بعید بود حالم خیلی بده و درد شدید دارم ۲ ؛ ۳ روز قبل هم درد سینه داشتم ممکنه باردار باشم. تو رو خدا بهم جواب بدین

 55. ریحانه میگوید:

  سلام من ۱۹سالهه …تهمدت ۷روزه بریود نشدمخیلی میترسم تورا خدا راهنماییم کنید
  چطوری بفهمم حاملم یا نه؟
  اگه بودم چیکار کنم؟تورا خدا کمکم کنید

 56. Nafas میگوید:

  منو همسرم ی روز بعد از تمام شدن پرید رابطه داشتیم و الان که ب پریود نزدیکه بازم رابطه داشتیم نمیدونیم تونستیم جلوگیری کنیم یا نه پریدم ۵ روز عقب افتادگی داره سینمو شکمم درد میکنه حالت تهوع کمی دارم کمرمم درد میکنه احساس خستگی و بیحالی خیلی دارم دور سینم لکه هست شکمم سفت شده و نوک سینم تیرگی هست تو رو خدا خیلی نگرانم بگین من حامله هستم یا نه ؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟

 57. ساغر میگوید:

  سلام من چهار ماه اقدام به بارداری کردم پریود نامنظم دارم اما از اول بهمن ۹۲ که اقدام کردم دو روز بعدش پریود شدم که خیلی زود شدم یعنی ۲۱ روز بود ماه دوم هم همینطور سیکل ۲۱ روز پریود شدم در ضمن همیشه یه هفته قبل پریودم علائم پریود رو داشتم ولی از ماهی که اقدام کردم اصلا هیچ علائم پریوئی نمیداشتم اما ماه سوم خیلی دیر پریود شدم بعد ۴۳ روز رفتم دکتر ازمایش دادم اما منفی بود دکتر دو آمپول پروژسترون نوشت و زدم بعد یه هفته پریود شدم الان هم اگه سیکل ۲۱ روز باشم یه هفته از پریودم میگذره علائمم درد سینه و نوک سینه و بزرگ شدنشون گاه گداری یا رحمم یا تخمدانام تیر میشن خیلی کم حالت تهوع دارم تست خانگیتا الان سه تا دادم منفی بوده حالا شما بگید چکار کنم آیا حامله ام برم آزمایش بدم یا نه لطفا زود جوابم رو بدید. باتشکر

 58. ساغر میگوید:

  در ضمن یادم رفت بگم هیچمیل جنسی هم ندارم طوری که اگر شوهرم دستم بهم بزنه حام بده میشه یا حتی اسمش رو بیاره یه هفته هست این حالت رو هم دارم آیا این از علائم بارداریه؟؟؟؟؟؟؟؟

 59. مريم میگوید:

  سلام خسته نباشید
  من۷فروردین پرید شدم ۲۰اردیبهشت ivi انجام دادم زمان تخم گذاریم ۱۹هم بود الان۱۰روزه میگذره زیر دلم تیر میکشه مزه دهانم یه جوریه به نظر شما بی بی چک مشخص میکنه میخوام زودتر بفهمم
  تا حالا چندین سقط مکرر داشتم برای دومین بار دارم IVIانجام میدم
  ممنون از شما

 60. مینا میگوید:

  سلام من ۱۸ اردیبهشت پ شدم ۶ روز بعد کاملا تمام شد ۳۱ اردیبهشت با همسرم امیزش اشتم دفیقا از دو روز بعد کمر درد و ران پاهام درد داره زیر شکمم تیر میکشه ایا احتمال بارداری وجود داره

 61. مینا میگوید:

  ضمنا من دختر ۵ ساله دارم سنمم ۲۶ ساله دوست دارم پسر دار شم برا ی همینم ۱۴ روز از اول پریودیم اقدام کردم غذا هامم کنترل میکنم دخترم و تو اولین رابطه جنسی بدون جلوگیری باردار شدم الان هم ممکنه باردار شده باشم منتظر جوابتونم با تشکر

   • ثنا میگوید:

    سلام من ده روزه عقب انداختم بی بی چکم منفیه روز بیستم پریودیم چند روزی لکه بینی داشتم دل و کمرم شدید درد داره الان دو هفته احساس خستگی هم دارم ۷ماه از زایمان زود رس نافرجامم میگذره از خون دو روز قبل تاریخ پریود رفتم منفی بود به نظرتون حامله ام

 62. یاسی میگوید:

  سلام من ۵ خرداد آی یو آی داشتم و از همون روز تا دوهفته شیاف واژینال پروژسترون تجویز شده .برایم اچ ام جی و اچ سی جی تجویز شده بود(قبل آی یو آی) ۲۰ خرداد در صورت عدم قاعدگی باید آزمایش بتا بدم آیا ممکنه به خاطر آمپول آچ سی جی که زدم مثبت کاذب شه ؟

  • مسعود میگوید:

   برسی منابع مختلف پزشکی نشان می دهد که IUI دامنه موفقیت متفاوتی دارد در برخی از منابع موفقیت آنرا ۶% و در برخی منابع حتی تا ۲۶% نیز گزارش کرده اند. مسلما میزان موفقیت آن بستگی به تعداد تخمک و کیفیت نمونه اسپرم خواهد داشت. بطور متوسط میزان موفقیت IUI بین ۱۵% تا ۲۰% می باشد. همچنین میزان حاملگی چند قلوئی در این روش بین ۲۰% تا ۳۰% می باشد احتمال حاملگی کاذب با درصد بسیار کمی وجود دارد. آمپول hcg در زنان به منظور آزاد کردن تخمک ها در روز و ساعت مشخصی تزریق می شود. روز و ساعت تزریق این آمپول خیلی مهم است و باید در آن دقت شود. تزریق این آمپول بصورت عضلانی می باشد و از عوارض جانبی آن سردرد، خستگی و تحریک پذیری می باشد. معمولا ۳۶ ساعت بعد از تزریق این آمپول تخمکها در بدن آزاد می شوند.

  • زهرا میگوید:

   سلام من یازده روز از پ میگذره اولین باره اقدام به بارداری کردم تو هفته اول کمر درد ودل درد داشتم ولی الان درد نمیکنه از بیبی چک استفاده کردم منفی بود آزمایش خون دادم منفی بود باید ۱۶ پ میشدم ایا حاملم ایا جای نگرانی هست لطفا جواب زود بدن خیالم راحت شه

 63. مريم میگوید:

  سلام خسته نباشید
  شما درست منو راهنمایی کردین بی بی چک مشخص کرد ولی متاسفانه ۲خرداد سقط شد اما سنوگرافی انجام ندادم دقیقا ۲تیکه مثل جگر ازم افتاد وتا۴روم تیکه های کوچیک دیدم الانم بازم زیر دلم درد داره مزه ی بد دهانم از بین رفت چکارم کنم که تیکه ای نمونه چون تو این ماه هم باید دوباره برم iui انجام بدم
  از شما ممنونم

 64. غزاله میگوید:

  سلام من ماه پیش چندروزبعدتمام شدن پریودی نزدیکی داشتم ۱۴ساعت بعد دوعددقرص اچ دی خوردم چند روز بعد به مدت چند روز لکه بینی داشتم وبعد قطع شد بعد سر عادت ماهیانه هر ماه پریود شد اما زیاد بود اما دیگه لخته نمیومد خواستم بدانم باردار هستم یا نه بی بی چکم زدم منفی بود

 65. ساغر میگوید:

  سلام من هنوز پریود نشدم تو ۲۶ روز رفتم ازمایش دادم منفی بود الان ۳۵ روز شده پریود نمیشم نمیدونم چیکار کنم نکنه مثل ماه قبل شدم

 66. ni ni میگوید:

  سلام من یه روزه عقب انداختم .قبلا تست کردم خط کمرنگ افتاده بود.الان تست کردم پر رنگ تر شده بود .آزمایش خون هم دادم مشکوک بوده دوباره باید آزمایش بدم. احتمال داره بار دار باشم؟

  • مسعود میگوید:

   ان شا الله که حامله هستید مطلب زیر را نیز در نظر داشته باشید. توجه داشته باشید که تست بِیبی چک می تواند نتایج مثبت کاذب و منفی کاذب داشته باشد. مثبت کاذب یعنی تست حاملگی مثبت است ولی خانم حامله نیست. منفی کاذب یعنی خانم حامله است ولی نتیجه تست منفی است. نوارهای تست حاملگی در نمونه ادرار دارای انواع مختلف هستند و حساسیت آنها نیز متفاوت است. باید توجه داشت که اگر ادرار آغشته به خون باشد و یا پروتئین در ادرار وجود داشته باشد نتیجه تست ممکن است مثبت کاذب باشد، یعنی تست ادرار برای حاملگی مثبت است ولی خانم حامله نیست. مصرف عده ای از داروهای روانپزشکی مثل آرامبخشها و ضد تشنجها نیز ممکن است نتیجه تست ادرار را مثبت کاذب کنند. اگر تست ادرار منفی باشد، شما حامله نیستید، ولی در موارد زیر ممکن است نتیجه تست منفی باشد ولی خانم حامله باشد که به آن منفی کاذب می گویند.

 67. نازی میگوید:

  سلام من یه روزه عقب انداختم .چند روز پیش تست کردم خط کمرنگی افتاده بود .الان خط پر رنگتر شده. آزمایشم قبل عقب انداختنم دادم ۲۰ درصد بوده .گفتن مشکوکه دوباره باید بدی. می خواستم بدونم من بار دار هستم؟

 68. ناشناس میگوید:

  salam man ba hamsaram nazdiki dashtam,vali motmaeenam ke hich abi dakhele vazhane man nashode ast.hanuz chand ruzi ham monde ta peryod besham,lazem be zekr ast ke begoyam nazdikiye man zamane peryodi man bode.bb check ham estefade kardam vali manfi bod.hamele ke nistam?

 69. م میگوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من عادت نامنطم دارم ۲۶ فروردین با آمپول پریود شدم از روز ۱۲ پاکی تا دو سه بار نزدیکی داشتیم روز ۱۵ به دکترم مراجعه کردم و سونو انجام داد
  الان هنوز پریود نشدم چند روزیه که مخصوصا صبح ها کمی حالت تهوع دارم اشتهام کم شده معدم ریخته به هم . دل درد هم دارم . حدود دو سال هم هست که اقدام کردیم برای بچه دار شدن ولی هنوز نشده
  ۱.آیا احتمال بارداری هست؟
  ۲.ممکنه که باردار بوده باشم ولی تو روزای اول سونو چیزی رو نشون نداده باشه؟
  ۳.یا اینکه بعد از روز ۱۵ باردار شده باشم؟

 70. مرتضی میگوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید خانوم من در تاریخ ۷/۲/۹۳ پریود شده بود و در این ماه با دستور پزشک از آمپورهای جهت آزاد کردن تخمک استفاده کرده و در هنگام آزاد شدن (زدن آمپورها) نزدیکی داشتیم با توجه به اینکه حدود ۳ ماهی است پریود منظمی داره ولی تا الان پریود نشده و دردهای حاملگی نیز داره با توجه به اینکه روز ۱۰/۳/۹۳ آزمایش داده و جواب منفی بوده آیا امکان حامله بودن هست با خیر ممنون از جوابتون متشکرم

  • مسعود میگوید:

   بهتر است تا یک هفته پس از موعد مقرر پریود بعدی خود نیز صبر کنید و سپس تست حاملگی را انجام دهید تا نتیجه دقیق تری به دست بیاورید.در صورتی که نتیجه تست منفی باشد و در صورتی که هنوز پریود نشده اید، چند روز یا یک هفته دیگر صبر کرده و مجددا از تست استفاده کنید. شاید تخمک گذاری دیرتر از زمانی که تصور می کرده اید انجام شده باشد و در نتیجه هنوز برای انجام تست حاملگی بسیار زود باشد. برای به دست آوردن بهترین نتیجه باید از اولین ادرار خود در صبح استفاده کنید، زیرا ادرار در آن زمان بیشترین غلظت را دارد.
   توجه داشته باشید که نتیجه منفی لزوما به معنای حامله نبودن نیست. در صورتی که در موعد مقرر پریود نشدید، ممکن است حامله شده باشید؛ پس بهتر است از مصرف دارو و سایر کارهایی که در دوران حاملگی خطرناک است خودداری کنید. در صورتی که تا یک هفته بعد پریود نشدید و نتیجه تست هم هنوز منفی بود، بهتر است به ملاقات پزشک خود بروید تا علت این امر مشخص شود.

 71. هادی کردآبادی میگوید:

  سلام خانم من ۴ماه است که عادت نشده درماه اول نشانه یوبوست داشت در حال حاضر هم شکمش کمی بزرگ تر شده ولی جواب آزمایش خون منفی بود با توجه به این که فقط سه مورد از علایم بارداری را داره و بقیه را نداره و ۴ماه هم هست عادت نشده آیا خانم بنده باردار است یا نه ؟

 72. هادی کردآبادی میگوید:

  سلام خانم بنده چند نشانه بارداری را داره و چند تا را نداره یعنی ۴ماهه عقب انداخته ،سه ماه پیش چندبار یوبس شد،و شکمش کمی جلو آمده ولی بقیه علایم را نداره جواب آزمایش هفته پیش هم منفی بود آیا با این احوال خانم بنده بار دار است یا نه؟

  • مسعود میگوید:

   اگر آزمایش خون منفی بوده پس باردار نیساند در خصوص عقب افتادن عادت:
   چرخه قاعدگی توسط سیستم غدد درون ریز (endocrine system) که باعث ترشح هورمون هایی از قبیل هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن می شود، تنظیم می گردد. این هورمون ها نقش کلیدی در تمام مراحل چرخه قاعدگی بازی می کنند، باعث بلوغ تخمک (ovum) و در نهایت ترشح به درون رحم می شوند.

   اما بسیاری از اختلالات متفاوت می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی و تاخیر در عادت ماهیانه شوند. از جمله این اختلالات می توان به کم کاری تیروئید ، پرکاری تیروئید، آدنوم هیپوفیز ( تومور غیر سرطانی غده هیپوفیز ) و نارسایی آدرنال ( وضعیتی که در آن غدد آدرنال مقدار کافی از هورمون های خاص تولید نمی کنند ) اشاره کرد.
   فشار روحی و یا فیزیکی نیز می تواند تخمک گذاری و درنتیجه عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس شدید باعث کاهش میزان هورمون آزادکننده گنادوتروپین ( GNRH) می شود. مقدار مناسب از GnRH -که کنترل آزادسازی هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول ( FSH ) و استروژن را به عهده دارد – برای تخمک گذاری لازم است. بنابراین ،استرس در هفته های نزدیک به تخمک گذاری، می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس متداول‌ترین علت بر هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان جریان چرخه ماهیانه شما تغییر خواهد کرد.
   زنانی که در فعالیت های جسمانی و ورزشی شدید شرکت می کنند ممکن است تاخیر در چرخه قاعدگی را تجربه کنند و یا ممکن است اصلا به پریود خود نرسند – یک بیماری که تحت عنوان آمنوره۱ شناخته می شود. کارشناسان چند نظریه که چرا فعالیت بدنی شدید چرخه قاعدگی را مختل می کند، مطرح می کنند اعم از درصد پایین چربی بدن تا تغذیه پایین و کاهش وزن سریع . بدن برای قاعده شدن به انرژی نیاز دارد. اگر میزان بالایی از انرژی‌تان را در باشگاه و از طریق ورزش می‌سوزانید، چیز دیگری برای بدنتان باقی نمی‌ماند که در جریان عادت‌ماهیانه مصرف کند.
   این نظریه های مشابه ممکن است در توضیح اینکه چرا برخی از شرایط پزشکی – مانند بی اشتهایی، چاقی و سندرم تخمدان پلی کیستیک۲ (PCOS) می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد، نیز کمک کنند.
   برخی از داروها و یا درمان های پزشکی ، شامل شیمی درمانی و اشعه ، همچنین می توانند قاعدگی را به تاخیر بیاندازد. و برخی از داروها – از جمله باربیتورات ها ( آرام بخش) ، کورتیکواستروئیدها ، قرصهای ضد بارداری خوراکی ( قرصهای جلوگیری از بارداری ) و آرام بخش های خاص – همچنین باعث برهم زدن چرخه قاعدگی می شوند. مصرف بالای الکل می‌تواند موجب آسیب رسیدن به کبد شود و در عملکرد آن برای متابولیزه هورمون‌های زنانه اخلال ایجاد می‌کند.
   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

 73. پ.ش میگوید:

  سلام من نامزد هستم و جند هفته پیش یکم نزدیکی داشتیم … ومن هم بخاطر استرسم خ سفت و محکم کرده بودم خودمو.جندمدت پیش یکم لک بینی داشتم اما بعد پریود شدم احتمالا داره حامله باشم؟..لطفا سریعتر جواب بدین.
  بگید ک امکانش نیس…لطفا

 74. نيايش میگوید:

  سلام،من حدود یکسال هست اقدام به باردای کردم اما بی نتیجه بوده ،پریودام همیشه منظمه و ۲۶ تا ۲۸ روزه ست اما این ماه روز۱۹پذریودی به مدت ۴ روز خونریزی کم و لکه بینی داشتم الان هم که روز ۲۸ پریودی قبلیمه معده درد شدید دارم ممکنه باردار باشم؟؟؟؟

  • مسعود میگوید:

   با سلام
   با توجه به علایمی که فرمودید احتمال بارداری شما بسیار اندک است و حتما سونوگرافی انجام دهید و سطح هورمون h CG را چک کنید ولی جای نگرانی نیست به نظر نمی آید حامله باشید

 75. roz میگوید:

  سلام من ۳ماه پیش با نامزدم رابطه محافظت نشده ای داشتم احساس کردم منی داخل شد ولی سریع خودمو شستم و از قرص اوسیز اورژانسی مصرف کردم و هفت روز بعد پریود شدم بعد از اون به مدت یک ماه پریود نشدم و به جاش لکه بینی داشتم تا ۲۷ اردیبهشت خونریزی پریودم شروع شد و تا الان که ۱۸ خرداد هست ادامه داره و قطع نمیشه تو رو خدا بگید من حامله ام? یا نشونه سقط هست این خونریزی طولانی مدتم?? ماه پیش البته با عقب افتادن پریودم دو بار ازمایش خون دادم و منفی بود هر دو بار .بیبی چک هم منفی بود .ولی می ترسم این خونریزی زیادی که دارم علایم سقط باشه!!!دکتر سونو تجویز کرد .ایا سونو مشخص میکنه من حامله ام?تو رو خدا زودتر جواب بدبد

  • مسعود میگوید:

   سلام
   شما باید حتما به لحاظ سطوح هورمونهای FSH,LH یک تست انجام دهید و حتما باید سونو انجام دهید و طبق گفته های شما این علایم بیشتر نشانه عفونت است و قطعا حامله نیستید

 76. فاطمه میگوید:

  سلام
  من مشکوکم که باردار هستم یا نه امروز رفتم از شانه ام عکس ام ار ای گرفتم اگه باردار باشم مشکلی برای جنین پیش میاد؟
  آمپول سر کننده دندان پزشکی خطر داشته؟

  • مسعود میگوید:

   سلام
   نه MRI مشکلی نداره ولی زین پس با دستور پزشک عمل کنید
   آمپول پرزوکائین طبق طبقه بندی FDA جزء گروه B در حاملگی می باشد و خطری ایجاد نمی کند

 77. مهر- میگوید:

  با سلام و خسته نباشید
  من زیر نظر پزشک جهت باردار شدن با برنامه با همسرم نزدیکی داشتم در طول یک هفته یعنی تا ۱۳ خرداد. ۲ روز هم مانده به موعد عادت ماهانه. اما اشتهایم زیاد شده و کمی درد زیر دل دارم و دردهای مانند دوران ماهانه اما درد کمتری نسبت به قبل دارم. خواب من هم خیلی زیاد شده. آیا به نظر شما این علائم بارداری است؟

  • مسعود میگوید:

   سلام
   خیلی از این موارد می تواند از علایم بارداری باشد ولی برای اطمینان از بی بی چک یک هفته بعد از موعد پریود بعدی استفاده کنید، اکثر این تستها می توانند نتیجه مثبت حاملگی را ارائه دهند.اگر مثبت بود می تواند نشاندهنده حامله بودن شما باشد.

 78. سمیه میگوید:

  سلام من آخرین روز پریودم۲۸اردیبشت بود۱۱خرداد هم نزدیکی داشتیم.پریودمم منظمه.چند روزه طعم دهانم عوض شده زیر شکمم تیر میکشه کمرم درد میکنه شکمم نفق داره .وقتی بارداری قبلیمم داشتم دهانم همین طور بود .ممکنه باردار باشم.حالا تا زمان پریودم۵ روز مونده.لطفا بگید الان بی بی چک جواب میده.متشکرم.

  • مسعود میگوید:

   واقعیت این است که میزان hCG در ادرار در روزهای پس از لقاح، در افراد مختلف متفاوت است. ممکن است از انواع تست های موجود در بازار، یک یا تعداد کمی از آنها به اندازه کافی دقیق باشد که بتواند در اولین روز از پریود بعدی، سطح هورمون hCG را تشخیص داده و نتیجه مثبت بدهد.
   در واقع علت اصلی این است که حساسیت برخی از این تستها بقدری نیست که بتواند به آن مقداری از این هورمون که در ادرار خانمهای حامله در اولین روز از پریود بعدی شان وجود دارد، واکنش نشان دهد.
   اکثر این تستها در روز اول از موعد پریود بعدی، تنها قادرند ۱۶% از حاملگی ها را تشخیص دهند؛ هر چند یک هفته بعد از موعد پریود بعدی، اکثر این تستها می توانند نتیجه مثبت حاملگی را ارائه دهند. شما باید صبر کنید یک هفته که از موعد پریودتان گذشت و اگر پریود نشدید بی بی چک مثبت نشان دهنده حامله بودن شماست. از سویی چون در روز مناسبی نزدیکی داشته اید احتمال بارداری شما زیاد است.

 79. سارا میگوید:

  سلام ۲۵ سالمه این ماه برای بارداری اقدام کردم یه هفته ای تا زمان پریودیم مونده اما حس مسکنم سینم متورم شده و یه مقدار درد میکنه البته اینم بگم که سینم مدتی شیر میده و دکتر واسم گابرلین تجویز کزده سوالم اینه مه ایا با مصرف گابرلین و قپع جلوگیری ممکن این ماه باردار باشم ممنون میشم پاسخم رو بدید

  • مسعود میگوید:

   به نظر نمی آید باردار باشید ولی برای اطمینان یک هفته که از موعد پریودتان گذشت و اگر پریود نشدید تست بی بی چک مشخص می کند که باردار هستید یا نه

 80. سحر میگوید:

  سلام خسته نباشید من ۵سال ازدواج کرئم ۴سال آزادگذاشتم خیلی هم دکتر رفتم نه خودم نه شوهرم مشکلی نداریم ولی باردار نمیشم ازشما خواهش میکنم جوابموبدین

 81. شادشاد میگوید:

  سلام ماعقد هستیم دوهفته پیش نزدیکی بدون دخول داشتیم الان یک ماه هست که پریودنشدم ازمایش خون وبی بی چک منفی بود ولی بااینک دکتر امپول واسم نوشت ک پریود شم ولی الان ۷روزه ک اپمولوزدم ولی پریود نشدم پریروز هم بی بی چک گذاشتم منفی بود
  چیکارکنم توروخداکمکم کنید!

 82. نيايش میگوید:

  سلام ، من یکسال هست اقدام به بارداری کردم اما نشده و همیشه پریود منظم داشتم و چند ماه پیش مشکل بالا بودن پرولاکتین داشتم که رفع شد و هیچ مشکل دیگه ای نداشتم و همسرم کم تحرکی داشته که اونم دارو مصرف کرده، نگرانی من از دو ماه پیش شروع شده چون پریودام تو دو ماه قبل به ترتیب ۱۹ و ۲۲ روزه بوده ، به نظر شما چه مشکلی دارم؟؟؟؟

 83. زهرا میگوید:

  سلام وقتتون بخیر
  من ۳۰ سالمه یک ساله ازدواج کردم بعد ازعید برای بارداری اقدام کردیم اما تا الان خبری نشده ۲۷ اردیبهشت پریود شدم معمولا فاصله پریودیهام بین ۲۱-۲۸ روزه . بعد ازپاکی رابطه داشتیم از موعد پریودیم چند روز گذشته دوبار ازتست بارداری استفاده کردم منفی بود اما حالت تهوع سردرد و سرگیجه وبی حالی دارم دومین تستو امروز که دوم تیره استفاده کردم به نظر شما باردارم؟

 84. زهره میگوید:

  با عرض سلام
  من نزدیک ۲ سال هست ازدواج کردم. تازگی تصمیم به بارداری گرفتم. تنها یک بار در زمان تخمک گذاری نزدیکی داشتم. خیلی ها میگن واسه باردارشدن ۳ الی ۴ بار متوالی یعنی ۳ ۴ ماه قبل باید حتما نزدیکی داشت و احتمال بارداری در دفعات اول بسیار کم است. این فرضیه درست است؟ یا اگر طرفین سالم باشند و نزدیکی درست در زمان تخمک گذاری انجام شود بارداری در همان بار اول نزدیکی رخ میدهد؟
  از پاسخ شما پیشاپیش نهایت تشکر را دارم

 85. زهره میگوید:

  با عرض سلام
  من نزدیک ۲ سال هست ازدواج کردم. تازگی تصمیم به بارداری گرفتم. تنها یک بار در زمان تخمک گذاری نزدیکی داشتم. خیلی ها میگن واسه باردارشدن ۳ الی ۴ بار متوالی یعنی ۳ ۴ ماه قبل باید حتما نزدیکی داشت و احتمال بارداری در دفعات اول بسیار کم است. این فرضیه درست است؟ یا اگر طرفین سالم باشند و نزدیکی درست در زمان تخمک گذاری انجام شود بارداری در همان بار اول نزدیکی رخ میدهد؟
  از پاسخ شما پیشاپیش نهایت تشکر را دارم
  لطفاا اگر امکانش هست پاسخ را به ایمیل من نیز بفرستید

 86. memol میگوید:

  Salam man mahe pish kheili dir period shodam shekamam ham az ghabl bozorgtar shode baby chek ham zadam vali natije manfi bud ehtemal dare bardar basham? Lotfan javabamo zudtar bedin kheili zarurie.

  • مسعود میگوید:

   شما همین که زمان پریود بعدی تان فرا رسید اما پریود نشدید، می توانید از این تستها استفاده کنید؛ اما تحقیقات نشان داده است که این ادعاها چندان هم صحیح نیستند.
   واقعیت این است که میزان hCG در ادرار در روزهای پس از لقاح، در افراد مختلف متفاوت است. ممکن است از انواع تست های موجود در بازار، یک یا تعداد کمی از آنها به اندازه کافی دقیق باشد که بتواند در اولین روز از پریود بعدی، سطح هورمون hCG را تشخیص داده و نتیجه مثبت بدهد.
   در واقع علت اصلی این است که حساسیت برخی از این تستها بقدری نیست که بتواند به آن مقداری از این هورمون که در ادرار خانمهای حامله در اولین روز از پریود بعدی شان وجود دارد، واکنش نشان دهد.
   اکثر این تستها در روز اول از موعد پریود بعدی، تنها قادرند ۱۶% از حاملگی ها را تشخیص دهند؛ هر چند یک هفته بعد از موعد پریود بعدی، اکثر این تستها می توانند نتیجه مثبت حاملگی را ارائه دهند.

 87. نيايش میگوید:

  سلام ، من یکسال هست اقدام به بارداری کردم اما نشده و همیشه پریود منظم داشتم و چند ماه پیش مشکل بالا بودن پرولاکتین داشتم که رفع شد و هیچ مشکل دیگه ای نداشتم و همسرم کم تحرکی داشته که اونم دارو مصرف کرده، نگرانی من از دو ماه پیش شروع شده چون پریودام تو دو ماه قبل به ترتیب ۱۹ و ۲۲ روزه بوده ، به نظر شما چه مشکلی دارم؟؟؟؟پس چرا جوابمو نمیدید؟؟؟؟

  • مسعود میگوید:

   زوجهای طبیعی و سالم در هر دوره یک ماهه، ۲۵% احتمال باردار شدن دارند؛ که اگر یک دوره یکساله را برای آنها در نظر بگیرید، شانس حامله شدن آنها (در طول دوازده ماه) بین ۷۵ تا ۸۵ درصد می شود. با این حال، این مدت ممکن است برای برخی از زوجهای کاملا سالم و طبیعی، بیشتر از یکسال نیز طول بکشد. برای اطلاعات بیشتر مطلب زیر را بخوانید
   طول دوره طبیعی بین دو قاعدگی ۲۸ روز ، بعلاوه یا منهای ۷ روز خواهد بود، قاعدگی زمانی نامنظم خوانده می شود که زودتر از ۲۱ روز شروع شود و یا خونریزی بیش از ۸ روز ادامه پیدا کند. البته پریود های دیرهنگام و یا خونریزی های کوتاه مدت نیز از علائم قاعدگی نامنظم است. در بسیاری از موارد ، پریود های نامنظم به بیماری عدم تخمک گذاری مربوط است. در واقع به این معنی که معمولاً به دلیل به هم خوردن شدید تعادل هورمونی، تخمک گذاری در چرخه ی قاعدگی انجام نمی شود.گاهی نامنظم بودن قاعدگی، به دلیل به هم خوردن خفیف تعادل هورمونی است.ممکن است بدن شما همچنان عمل تخمک گذاری را انجام دهد اما هر ماه، زمان آن تغییرات بسیاری کند. عواملی مانند سبک زندگی یا شرایط سلامتی بدن، بر روی چرخه ی قاعدگی تأثیر گذار است.

   پریود های نامنظم و یا توقف آن می تواند اولین نشانه ی یک بیماری باشد که نیازمند معاینه پزشکی است.
   به گفته ی آتری، اگر پریود های نامنظم شما مدت هاست ادامه پیدا کرده، باید بیماری pcos در شما بررسی شود.این بیماری ۱۰ درصد زنان در سن باروری را درگیر می کند. علاوه بر این باید اختلالات تیروئیدی و سایر بیماری های مرتبط به پریود نامنظم نیز بررسی شود . پریود نامنظم ، بارداری را نیز مشکل خواهد کرد، به خصوص اگر هر ماه تخمک گذاری انجام نشود. پزشک می تواند آزمایش هایی را تجویز کند که روند تخمک گذاری ماهاانه شما، بررسی شود.برای زنانی که قصد بچه دار شدن دارند اما پریودشان نامنظم است،عموماً دارو های باروری که تخمک گذاری را افزایش می دهد تجویز می کنند. دکتر آتری اضافه می کند: با اینکه زنان با پریود های نامنظم نیز به راحتی می توانند باردار شوند، اما این فرصت خوبی خواهد بود تا دکتر چکاپ کامل بر روی آنها انجام دهد تا مطمئن شوند که مشکل خاصی وجود ندارد.

   چگونه زمان بیشترین باروری، با تخمک گذاری مشخص می شود؟
   برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید و حامله شوید، باید در مدت یک تا دو روز پیش از تخمک گذاری تا ۲۴ ساعت پس از آن، آمیزش داشته باشید. دلیل این امر آن است که اسپرمها می توانند دو تا سه روز زنده بمانند، اما تخمک نمی تواند بیشتر از ۲۴ ساعت پس از تخمک گذاری به حیات خود ادامه دهد مگر اینکه لقاح صورت پذیرد.
   اگر در حوالی زمان تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید، احتمال حامله شدن شما افزایش می یابد و شما می توانید خوشحال باشید، زیرا شانس با شما همراه است: در زوجهای معمولی که می توانند به صورت طبیعی بچه دار شوند، در هر دوره ۲۰% احتمال بارداری وجود دارد. حدودا ۸۵% از خانمهایی که بدون استفاده از یکی از روشهای جلوگیری از بارداری آمیزش دارند، ظرف یکسال حامله می شوند. شما می توانید با تعیین زمان دقیق تخمک گذاری، همچنین با افزایش آگاهی خود در مورد تغییرات هورمونی و فیزیکی که در هر ماه در بدن شما رخ می دهد، احتمال حامله شدن خود را افزایش دهید.
   همچنین شما می توانید از این اطلاعات استفاده کرده و با خودداری از آمیزش در نزدیکی زمان تخمک گذاری، از بارداری جلوگیری کنید. البته توجه داشته باشید که این روش، بهترین روش جلوگیری از بارداری نیست و استفاده از آن ممکن است موفقیت آمیز نباشد.
   چگونه می توانم زمان تخمک گذاری و حداکثر آمادگی برای بارداری را تشخیص دهم؟
   زمانی را که دوره پریود بعدی شما آغاز می شود در نظر بگیرید، سپس ۱۲ تا ۱۶ روز از آن کم کنید. این چند روز، همان محدوده زمانی است که احتمال تخمک گذاری شما در آن بسیار زیاد است. برای خانمهایی که یک دوره کامل آنها ۲۸ روز طول می کشد، چهاردهمین روز معمول روز تخمک گذاری است. برای استفاده از این روش، شما باید بدانید که دوره کامل شما معمول چند روز طول می کشد.

 88. سحر میگوید:

  سلام من دختری ۲۳ساله هستم که در دروان تخمک گذاری با نامزدم رابطه ی سطحی داشتم و چون باکره هستم دخول صورت نگرفت ، ۱۰ روز بعد از نزدیکی ازمایش بارداری با عدد ۳۴ مثبت شد بعد از ۵ روز به توصیه پزشک ازمایش خون دادم که منفی شد و دوباره ۵ روز بعد تکرار ازمایش انجام دادم که بازم با عدد زیر یک منفی شد ، هنوز پریود نشدم و دل درد دارم خیلی میترسم بارداری خارج از رحم باشهو حس میکنم پهلوهام درد میکنه در ضمن لکه بینی هم دارم کلا این دو هفته از گریه نابود شدم ، به نظر شما ممکن من بارداری خارج از رحم داشته باشم ؟!

 89. اناهیتا میگوید:

  باسلام من پنج روز از موعود پریودیم گذشته ودر روز سوم تست بارداری انجام دادم و منفی بوده(باتوجه به اینکه ماه پیش با استفاده از قرص یاسمین کیست تخمدان چپم کاملا خوب شد.وپزشک معالجم بدلیل تنبلیه تخمدانم که درصده خیلی کمی بود پنج عدد قرص تخمک زا برام تجویز کرد)من الان علائم کمرنگی از پریودی دارم مثل درد خفیف زیرشکم.من خیلی مضطربم خواهش میکنم منو راهنمایی کنین.یعنی ممکنه حامله باشم؟باتوجه به اینکه اصلا جلوگیری نداشتم.توروخدا جوابمو زودتر بدید خیلی ضروریه.من نمیدونم باید چیکارکنم.

  • مسعود میگوید:

   بی بی چک باید بگذارید حداقل یک هفته از موعدی که باید پریود میشدیدید و نشده اید بگذرد و بعد تست انجام دهید اگر مثیت بود یعنی حامله این.
   آزمایش خون اگر بدهید الان هم مشخص می کند

 90. مينا میگوید:

  سلام ،،،من امروز ازمایش خون برای بارداری دادم جواب ١١/٣بود…و گفتن جواب مشکوک هست البته من ٧٠ساعت بعد از اخرین رابطه ازمایش hcgرو دادم بنظر من حامله هستم

  • مسعود میگوید:

   معمولا بالای ۵۰ مثبت حساب میشه. بین ۵۰-۱۰ مشکوک هست. مطلب زیر را بخوانید:
   در مورد سطوح hCG نکات زیر را به خاطر داشته باشید:
   • در ۸۵% حاملگیها مقدار این هورمون طی ۷۲-۴۸ ساعت دوبرابر می شود. هرچه سن حاملگی بیشتر می شود، زمان دوبرابر شدن این هورمون طولانی تر شده و حداکثر به ۹۶ ساعت می رسد.
   • در مورد مقادیر این هورمون می بایست توجه نمود. زیرا در برخی حاملگیهای طبیعی مقدار این هورمون می تواند کم باشد ولی نوزادی کاملا سالم به دنیا بیاید. سونوگرافی در هفته های ۶-۵ صحت بیشتری نسبت به اندازه گیری hCG دارد.
   • سطح هورمون hCG کمتر از mIU/ml 5 نشاندهنده عدم حاملگی است. هر مقداری بیش از mIU/ml 25 نشاندهنده وجود حاملگی می باشد.
   • مقدار این هورمون با واحد (milli-international units per milliliter (mIU/ml)) اندازه گیری می شود.
   • زمانی که سطح hCG به ۲۰۰۰-۱۰۰۰ برسد، سونوگرافی ترانس واژینال می تواند ساک حاملگی را تشخیص دهد. چون سطوح این هورمون می تواند مختلف باشد و زمان لقاح نیز به درستی مشخص نشده باشد، تشخیص با یافته های سونوگرافی تا زمانی که مقدار هورمون به ۲۰۰۰ نرسد قابل انجام نخواهد بود.
   • تنها انجام یک نوبت آزمایش برای اندازه گیری این هورمون در بیشتر موارد کافی نیست. در مواردی که شک به سلامت بارداری وجود دارد می بایست چند آزمایش با فاصله از هم انجام شود تا بتوان یک نتیجه گیری درست انجام داد.
   • دو نوع آزمایش hCG وجود دارد: نوع «کمی» که فقط وجود یا عدم وجود هورمون را مشخص می کند و دیگر نوع «کیفی» که مقدار آن را نیز معین خواهد نمود.

   • راهنمای سطوح hCG در طول بارداری:
   زمانها بر اساس سن حاملگی(Gestational Age) [تعداد هفته هایی که از اولین روز آخرین قاعدگی(LMP) گذشته است] می باشد:

   • ۳ هفته از LMP گذشته باشد: ۵۰-۵ mIU/ml
   • ۴ هفته از LMP گذشته باشد : ۴۲۶-۵ mIU/ml
   • ۵ هفته از LMP گذشته باشد : ۷۳۴۰-۱۸ mIU/ml
   • ۶ هفته از LMP گذشته باشد : ۵۶۵۰۰-۱۰۸۰ mIU/ml
   • ۸-۷ هفته از LMP گذشته باشد : ۲۲۹۰۰۰-۷۶۵۰ mIU/ml
   • ۱۲-۹ هفته از LMP گذشته باشد : ۲۸۸۰۰۰-۲۵۷۰۰ mIU/ml
   • ۱۶-۱۳ هفته از LMP گذشته باشد : ۲۵۴۰۰۰-۱۳۳۰۰ mIU/ml
   • ۲۴-۱۷ هفته از LMP گذشته باشد : ۱۶۵۴۰۰-۴۰۶۰ mIU/ml
   • ۴۰-۲۵ هفته از LMP گذشته باشد : ۱۱۷۰۰۰-۳۶۴۰ mIU/ml
   • زن غیر حامله : <5 mIU/ml
   • بعد از یائسگی : <5/9 mIU/ml
   توجه: این اعداد فقط به عنوان راهنما داده شده و افزایش این هورمون در هر فرد متفاوت می باشد. مقدار مطلق به اندازه سیر تغییرات اهمیت ندارد.
   مقادیر بتا در بارداری تک قلو

   بر اساس تعداد هفته ای که از اولین روز آخرین پریود گذشته :
   هفته ۳ ---- ۰-۵
   هفته ۴ ---- ۵-۴۳۰
   هفته ۵ ---- ۱۸۰-۷۴۰۰
   هفته ۶ ---- ۱۱۰۰-۵۶۵۰۰

   بر اساس تعداد روزهایی که از زمان لقاح گذشته :
   ۷ روز ----- ۰-۵
   ۱۴روز(زمان پریود بعدی ) ۵-۴۳۰
   ۲۱روز ----- ۱۸۰-۷۴۰۰
   ۲۸روز ----- ۱۱۰۰-۵۶۵۰۰

   وضمنا در هشت هفته اول هر ۴۸ ساعت باید در یک بارداری نرمال مقدار بتا ۱.۶۶ تا ۲ برابر بشه و این رنج گسترده ی مقادیر بتا هم دلیلش همینه.
   البته بازهم ممکنه خیلی کم در آدم های مختلف این مقادیر فرق کنه

  • مسعود میگوید:

   معمولا بالای ۵۰ مثبت حساب میشه. بین ۵۰-۱۰ مشکوک هست.
   در مورد سطوح hCG نکات زیر را به خاطر داشته باشید:
   • در ۸۵% حاملگیها مقدار این هورمون طی ۷۲-۴۸ ساعت دوبرابر می شود. هرچه سن حاملگی بیشتر می شود، زمان دوبرابر شدن این هورمون طولانی تر شده و حداکثر به ۹۶ ساعت می رسد.
   • راهنمای سطوح hCG در طول بارداری:
   زمانها بر اساس سن حاملگی(Gestational Age) [تعداد هفته هایی که از اولین روز آخرین قاعدگی(LMP) گذشته است] می باشد:

   • ۳ هفته از LMP گذشته باشد: ۵۰-۵ mIU/ml
   • ۴ هفته از LMP گذشته باشد : ۴۲۶-۵ mIU/ml
   • ۵ هفته از LMP گذشته باشد : ۷۳۴۰-۱۸ mIU/ml
   • ۶ هفته از LMP گذشته باشد : ۵۶۵۰۰-۱۰۸۰ mIU/ml
   • ۸-۷ هفته از LMP گذشته باشد : ۲۲۹۰۰۰-۷۶۵۰ mIU/ml
   • ۱۲-۹ هفته از LMP گذشته باشد : ۲۸۸۰۰۰-۲۵۷۰۰ mIU/ml
   • ۱۶-۱۳ هفته از LMP گذشته باشد : ۲۵۴۰۰۰-۱۳۳۰۰ mIU/ml
   • ۲۴-۱۷ هفته از LMP گذشته باشد : ۱۶۵۴۰۰-۴۰۶۰ mIU/ml
   • ۴۰-۲۵ هفته از LMP گذشته باشد : ۱۱۷۰۰۰-۳۶۴۰ mIU/ml
   • زن غیر حامله : <5 mIU/ml
   • بعد از یائسگی : <5/9 mIU/ml
   توجه: این اعداد فقط به عنوان راهنما داده شده و افزایش این هورمون در هر فرد متفاوت می باشد. مقدار مطلق به اندازه سیر تغییرات اهمیت ندارد.
   مقادیر بتا در بارداری تک قلو

   بر اساس تعداد هفته ای که از اولین روز آخرین پریود گذشته :
   هفته ۳ ---- ۰-۵
   هفته ۴ ---- ۵-۴۳۰
   هفته ۵ ---- ۱۸۰-۷۴۰۰
   هفته ۶ ---- ۱۱۰۰-۵۶۵۰۰

   بر اساس تعداد روزهایی که از زمان لقاح گذشته :
   ۷ روز ----- ۰-۵
   ۱۴روز(زمان پریود بعدی ) ۵-۴۳۰
   ۲۱روز ----- ۱۸۰-۷۴۰۰
   ۲۸روز ----- ۱۱۰۰-۵۶۵۰۰

   وضمنا در هشت هفته اول هر ۴۸ ساعت باید در یک بارداری نرمال مقدار بتا ۱.۶۶ تا ۲ برابر بشه و این رنج گسترده ی مقادیر بتا هم دلیلش همینه.
   البته بازهم ممکنه خیلی کم در آدم های مختلف این مقادیر فرق کنه

 91. فاطمه میگوید:

  با سلام من ۱۹ خرداد پری شدم ۱۰ و۱۶ پری با همسرم رابطه داشتم تو این ماه معده درد و دل درد و حالت تهوع خفیف داشتم امروز یک روز از پری من گذشته بیبی چک منفی نشون میده ممکنه من باردار باشم لطفا سریعتر جواب من را بدهید خیلی متشکرم.

  • مسعود میگوید:

   سلام
   احتمال بارداری وجود دارد چون نزدیکی در روزهای ۱۲-۱۸ عادت ماهیانه احتمال بارداری وجود دارد.بی بی چک یک هفته که از موعد پری بودنتان گذشت و هنوز نشدید مشخص می کند که حامله هستید یا نه. یک روز بعد قطعا منفی می باشد. آزمایش خون در این روزها مشخص می کند

 92. نسرین میگوید:

  سلام.من دو ماهه پریودم عقب افتاده. روز ۲۴سیکل با نامزدم رابطه داشتم. ولی نتیجه بی بی چک منفی بود ونتیجه آزمایش خونم کمتر از ۰/۵ بود ولی دردهایی زیر دلم حس میکنم.آیا امکان حامله بودنم وجود دارد؟دلیل ۲ماه پریود نشدنم چی میتونه باشه؟

  • مسعود میگوید:

   تنها نزدیکی در روزهای ۱۲-۱۸ دوره ماهیانه می تواند منجر به حاملگی گردد.
   چرخه قاعدگی توسط سیستم غدد درون ریز (endocrine system) که باعث ترشح هورمون هایی از قبیل هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن می شود، تنظیم می گردد. این هورمون ها نقش کلیدی در تمام مراحل چرخه قاعدگی بازی می کنند، باعث بلوغ تخمک (ovum) و در نهایت ترشح به درون رحم می شوند.

   اما بسیاری از اختلالات متفاوت می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی و تاخیر در عادت ماهیانه شوند. از جمله این اختلالات می توان به کم کاری تیروئید ، پرکاری تیروئید، آدنوم هیپوفیز ( تومور غیر سرطانی غده هیپوفیز ) و نارسایی آدرنال ( وضعیتی که در آن غدد آدرنال مقدار کافی از هورمون های خاص تولید نمی کنند ) اشاره کرد.

   فشار روحی و یا فیزیکی نیز می تواند تخمک گذاری و درنتیجه عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس شدید باعث کاهش میزان هورمون آزادکننده گنادوتروپین ( GNRH) می شود. مقدار مناسب از GnRH -که کنترل آزادسازی هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول ( FSH ) و استروژن را به عهده دارد – برای تخمک گذاری لازم است. بنابراین ،استرس در هفته های نزدیک به تخمک گذاری، می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس متداول‌ترین علت بر هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان جریان چرخه ماهیانه شما تغییر خواهد کرد.

   زنانی که در فعالیت های جسمانی و ورزشی شدید شرکت می کنند ممکن است تاخیر در چرخه قاعدگی را تجربه کنند و یا ممکن است اصلا به پریود خود نرسند – یک بیماری که تحت عنوان آمنوره۱ شناخته می شود. کارشناسان چند نظریه که چرا فعالیت بدنی شدید چرخه قاعدگی را مختل می کند، مطرح می کنند اعم از درصد پایین چربی بدن تا تغذیه پایین و کاهش وزن سریع . بدن برای قاعده شدن به انرژی نیاز دارد. اگر میزان بالایی از انرژی‌تان را در باشگاه و از طریق ورزش می‌سوزانید، چیز دیگری برای بدنتان باقی نمی‌ماند که در جریان عادت‌ماهیانه مصرف کند.

   این نظریه های مشابه ممکن است در توضیح اینکه چرا برخی از شرایط پزشکی – مانند بی اشتهایی، چاقی و سندرم تخمدان پلی کیستیک۲ (PCOS) می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد، نیز کمک کنند.

   برخی از داروها و یا درمان های پزشکی ، شامل شیمی درمانی و اشعه ، همچنین می توانند قاعدگی را به تاخیر بیاندازد. و برخی از داروها – از جمله باربیتورات ها ( آرام بخش) ، کورتیکواستروئیدها ، قرصهای ضد بارداری خوراکی ( قرصهای جلوگیری از بارداری ) و آرام بخش های خاص – همچنین باعث برهم زدن چرخه قاعدگی می شوند. مصرف بالای الکل می‌تواند موجب آسیب رسیدن به کبد شود و در عملکرد آن برای متابولیزه هورمون‌های زنانه اخلال ایجاد می‌کند.

   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

 93. الناز میگوید:

  سلام من این ماه بطور کل نزدیکی های بدون جلوگیری داشتم الان ۴ روز مونده به پریودم اما دل درد های شدید درد سینه و اشتهای زیاد دارم .بیبی چک که استفاده کردم یه خط پررنگ و یه خط کم رنگ افتاد اما ازمایش خونم مثبت بود یه لک های کوچیک کرو و قهوه ای هم دارم ایا باردارم؟
  لطفا زود جوابمو بدید

  • مسعود میگوید:

   بی بی چک یک هفته که از موعد پریودتان گذشت و پریود نشدید می تواند مشخص کند که حامله هستید یا نه ولی آزمایش خون الان هم مشخص می کند آزمایش خون مثبت یعنی حامله اید البته بحث حاملگی خارج رحمی هم می تواند منجر به تست خونی مثبت شود ولی نادر است.باردار هستید

 94. سحر میگوید:

  با سلام من طبیعى جلوگیرى میکنم این بار روز ۲۱ پریودیم نزدیکى داشتیم که احساس کردیم مایع داخل واژن ریخته شد الان ۳ روز از پریودم میگذره و پریود نشدم تا به حال سابقه تاخیر نداشتم ایا ممکنه چون از زمان تخمک گذارى چند روز گذشته بوده و هر دوره پریودام ۲۹ روزهممکهباردار باشم.هر

  • مسعود میگوید:

   جای نگرانی نیست. تنها نزدیکی در روزهای ۱۲-۱۸ دوره ماهیانه شانس بارداری دارد. در خصوص شما اگر در این روزها نزدیکی نداشته اید مشکلی نیست و نگران نباشین. به هیچ وجه در روز ۲۱ احتمال بارداری وجود ندارد.علت به تاخیر افتادن پریودتان هم بر میگردد به استرس و نگرانی که به خود وارد کرده این.آرام و ریلکس باشین هیچ مشکلی وجود ندارد و شما حامله نیستید. سه روز تاخیر در عادت حتی تا یک هفته تاخیر محسوب نمی شود.
   چرخه قاعدگی توسط سیستم غدد درون ریز (endocrine system) که باعث ترشح هورمون هایی از قبیل هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن می شود، تنظیم می گردد. این هورمون ها نقش کلیدی در تمام مراحل چرخه قاعدگی بازی می کنند، باعث بلوغ تخمک (ovum) و در نهایت ترشح به درون رحم می شوند.

   فشار روحی و یا فیزیکی نیز می تواند تخمک گذاری و درنتیجه عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس شدید باعث کاهش میزان هورمون آزادکننده گنادوتروپین ( GNRH) می شود. مقدار مناسب از GnRH -که کنترل آزادسازی هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول ( FSH ) و استروژن را به عهده دارد – برای تخمک گذاری لازم است. بنابراین ،استرس در هفته های نزدیک به تخمک گذاری، می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس متداول‌ترین علت بر هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان جریان چرخه ماهیانه شما تغییر خواهد کرد.

   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

 95. سحر میگوید:

  اگه میشه جوابما همینجا بدید ایمیلم مشگل داره خواهش میکنم اقاى دکتر جوابما بدید خیلى نگرانم

 96. فرشته میگوید:

  سلام اقای دکتر.من ۲۳سالمه .۳سالونیمه ازدواج کردم.می خوام اقدام به بارداری کنم.من ۴تیرماه پریودشدم.البته پریودهای من نامنظمه.بهمین دلیل روزتخمک گذاریم مشخص نیست میخاستم بدونم چندروزبعدازپریودی روزتخمک گذاریمه.ومن درچه وقتی نزدیکی داشته باشم.باسپاس.

 97. فرشته میگوید:

  سلام اقای دکتر.من ۴تیرماه پریودشدم.البته پریودهای من نامنظمه.بهمین دلیل روزتخمک گذاریم مشخص نیست میخاستم بدونم چندروزبعدازپریودی روزتخمک گذاریمه.ومن درچه وقتی نزدیکی داشته باشم.باسپاس.

  • مسعود میگوید:

   زمانی را که دوره قاعدگیِ بعدی شما آغاز می‌شود در نظر بگیرید، سپس ۱۲ تا ۱۶ روز از آن کم کنید. این چند روز،‌‌ همان محدوده زمانی است که احتمال تخمک گذاری شما در آن بسیار زیاد است. برای خانم‌هایی که یک دوره کامل آن‌ها ۲۸ روز طول می‌کشد، چهاردهمین روز معمولاً روز تخمک گذاری است. برای استفاده از این روش، شما باید بدانید که دوره کامل شما معمول چند روز طول می‌کشد.
   با این حال، بهترین روش برای تعیین زمانِ تخمک گذاری که احتمال باروری شما در آن حداکثر است این است که به وضعیت بدنی خود توجه کنید و روش تشخیص نشانه‌های تخمک گذاری را فرا بگیرید.
   تغییر در ترشحات دهانه رحم: هر قدر روزهای بیشتری از دوره شما بگذرد، حجم این ترشحات افزایش پیدا کرده و بافت آن‌ها نیز تغییر می‌کند. این تغییرات، بیانگر افزایش سطح هورمون استروژن در بدن شما است. هنگامی که این ترشحات شفاف، لیز و چسبنده باشد، احتمال باردار شدن شما به حداکثر می‌رسد. به نظر بسیاری از خانم‌ها، ترشحات در این دوره مانند سفیده تخم مرغ است. این ترشحات در حالت طبیعی به عنوان یک سد محافظ عمل می‌کنند، اما در زمان اوج توانایی باردار شدن در شما، این ترشحات به اسپرم اجازه می‌دهند تا از مجرای رحم عبور کرده و به سمت رحم بروند، سپس به طرف لوله‌های فالوپ حرکت کنند تا با تخمک شما برخورد نمایند.
   افزایش دمای بدن: پس از تخمک گذاری، دمای بدن شما ممکن است بین ۰.۴ تا ۱ درجه افزایش پیدا کند. شما این تغییر را احساس نخواهید کرد، اما می‌توانید با استفاده از یک دماسنج، «دمای پایه بدن» یا BBT خود را اندازه گیری کنید. دمای پایه بدن یعنی دمای بدن در هنگام صبح و پس از بیدار شدن از خواب، پیش از آنکه هرگونه فعالیتی انجام دهید. این افزایشِ دما بیانگر آن است که تخمک گذاری در بدن شما انجام شده است، زیرا آزاد شدن یک تخمک منجر به تحریک و افزایش تولید هورمون پروژسترون می‌گردد، که دمای بدن را افزایش می‌دهد. زمان حداکثر توانایی شما برای باردار شدن، دو تا سه روز پیش از این است که دمای بدن شما افزایش پیدا کند. برخی از متخصصان بر این باورند که ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از مشاهده اولیه افزایش دما نیز شما شانس باردار شدن را دارید، اما اکثر آن‌ها اذعان می‌کنند که این زمان برای باردار شدن خیلی دیر است. پس از تخمک گذاری، یک تا دو روز طول می‌کشد تا سطح هورمون پروژسترون به حدی برسد که دمای بدن شما را افزایش بدهد. اما از آنجا که تخمک تنها حداکثر ۲۴ ساعت می‌تواند زنده بماند، هنگامی که دمای بدن افزایش پیدا می‌کند، دیگر برای باردار شدن بسیار دیر شده است. به همین دلیل، متخصصان توصیه می‌کنند که دمای بدن خود را برای چند ماه دقیقاً زیر نظر گرفته و نموداری برای آن طراحی کنید تا بتوانید الگوی افزایش دما را تشخیص داده و زمان احتمالی تخمک گذاری خود را مشخص کنید. در این صورت می‌توانید به گونه‌ای برنامه ریزی کنید که دو تا سه روز پیش از موعد افزایش دمای بدن خود، آمیزش داشته باشید.
   درد در ناحیه پایینِ شکم: حدودا ۲۰% از خانم‌ها می‌توانند تخمک گذاری و فعالیت مربوط به آن را احساس کنند، که نشانه‌های آن می‌تواند از درد ملایم تا تیر کشیدن‌های شدید و ناگهانی باشد. این حالت ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.
   تست‌های پیش‌بینی‌کننده تخمک گذاری چگونه عمل می‌کنند؟
   این تست‌ها که در داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های دیگر موجود بوده و بدون نسخه نیز به فروش می‌رسند، افزایش هورمون LH را، که دقیقاً قبل از تخمک گذاری رخ می‌دهد، در ادرارِ شما تشخیص می‌دهند. استفاده از این تست‌ها ساده‌تر بوده و نتایج آن‌ها نیز دقیق‌تر از دماسنج‌های BBT است و می‌توانند تخمک گذاری را ۱۲ تا ۳۶ ساعت زود‌تر تشخیص داده و احتمال بارور شدن شما را در‌‌ همان ماه اولی که از این تست‌ها استفاده می‌کنید، به حداکثر برسانند.
   اما این دستگاه‌ها خالی از اشتباه نیز نیستند. در مواردی نادر آن‌ها وجود LH را ثبت می‌کنند. در واقع پاسخی که دستگاه به شما می‌دهد، یک جواب «مثبت» یا «منفی» است، نه یک عدد. به این ترتیب نمی‌توان تضمین کرد که در صورت مثبت بودن پاسخ، حتماً تخمک گذاری انجام خواهد شد؛ در واقع میزان هورمون LH می‌تواند با یا بدون آزاد شدن تخمک، افزایش پیدا کند. همچنین ممکن است افزایش میزان این هورمون به صورت کاذب نیز اتفاق بیفتد، که دوباره سطح آن کاهش یافته و پس از آن کمی مانده به تخمک گذاری مجدداً افزایش پیدا می‌کند.
   برای به دست آوردن حداکثرِ دقت، راهنما و دستورالعمل تست را به دقت مطالعه و پیگیری کنید. با این حال، اگر راهنمای تست به شما می‌گوید که اولین ادرار خود در طول روز را تست کنید، ممکن است بهتر باشد که دومین ادرار خود را تست کنید. ادرار شما در طول شب غلیظ می‌شود، که در نتیجه ممکن است نتیجه تست «مثبت» ولی «کاذب» باشد.
   دوره شما از اولین روزی که پریود آغاز می‌شود، محاسبه می‌گردد. در صورتی که دوره شما ۲۸ روزه باشد، تست را از روز یازدهم آغاز کرده و به مدت ۶ روز ادامه دهید؛ یا تست را به تعداد روزهایی که شرکت تولید کننده دستگاه توصیه کرده است، ادامه دهید. در صورتی که دوره شما بین ۲۷ تا ۳۴ روز است، روز تخمک گذاری شما ممکن است بین روزهای سیزدهم تا بیستم باشد. تست را از روز یازهم آغاز کرده و تا روز بیستم ادامه دهید. در صورتی که دوره شما نامنظم است، ممکن است به این نتیجه برسید که استفاده از این تست نمی‌تواند روش مناسبی برای تشخیص زمان تخمک گذاری در شما باشد.

 98. فرشته میگوید:

  اقای دکترمن تغیرات بدنم رودرحوالی تخمک گذاری(باتوجه به گفته های جنابعالی)حس میکنم یکی ازاین تغیرات افزایش ترشحات دهانه رحم .اقای دکتراگرترشحات لیز وچسبنده بشه یعنی تخمک گذاری رخ داده؟یاهنوز تخمک گذاری اتفاق نییفتاده؟درضمن سیکل پریودی من معمولا۳۰روزه ست.ایامن ازروز۱۳تا۲۰هرشب نزدیکی داشته باشم؟وایااین نزدیکی پی درپی درتعداد وکیفیت اسپرم نقشی منفی داره؟ممنون ازراهنمایی شما.

  • مسعود میگوید:

   برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید و حامله شوید، باید طی مدت یک تا دو روز پیش از تخمک گذاری تا ۲۴ ساعت پس از آن، با همسرتان آمیزش داشته باشید. دلیل این امر آن است که اسپرم ها می توانند دو تا سه روز زنده بمانند، اما تخمک نمی تواند بیشتر از ۲۴ ساعت پس از تخمک گذاری به حیات خود ادامه دهد، مگر اینکه لقاح صورت پذیرد.اگر در حوالی زمان تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید، احتمال حامله شدن شما افزایش می یابد و شما می توانید خوشحال باشید، زیرا شانس با شما همراه است.
   اگر تغذیه مناسب داشته باشند تاثیری در کیفیت اسپرم ندارد و برای افزایش شانس حتما در این ۶-۷ روز نزدیکی داشته باشید.روز تخمک گذاری شما معمولا روز ۱۴-۱۵ می باشد.

 99. فرشته میگوید:

  سلام اقای دکتر.ممنون ازراهنمایی های شما.دقیقامن روز۱۴این علایم روداشتم.یه سوال دیگه اینکه میگن بدن امادگی لازم برای بارداری رو باید پیداکنه یعنی چی؟ومن پیش متخصص رفتم بهم گفته هیچ مشکلی نداری.ایامن احتمال داره زودبارداربشم؟بازهم خیلی ممنون.

  • مسعود میگوید:

   زوجهای طبیعی و سالم در هر دوره یک ماهه، ۲۵% احتمال باردار شدن دارند؛ که اگر یک دوره یکساله را برای آنها در نظر بگیرید، شانس حامله شدن آنها (در طول دوازده ماه) بین ۷۵ تا ۸۵ درصد می شود. با این حال، این مدت ممکن است برای برخی از زوجهای کاملا سالم و طبیعی، بیشتر از یکسال نیز طول بکشد. البته برای شما ممکن است خیلی زودتر در ماههای اول حاملگی اتفاق افتد.

 100. marjan میگوید:

  سلام من یه نزدیکیه مشکوک داشتم پریوده بعدیم ۵/۶ روز زودتر اتفاق افتاد ۳ روزه اول خونریزی شدید داشتم و رنگش هم عادی بود مثه پریودایه قبلیم بود فقط خونریزی شدید تر بود الان گاهی حالت تهوو و سر درد دارم ایا امکان بارداری هست لطفا کاملا راهنمایی کنید

 101. مرجان میگوید:

  سلام اقای دکتر من یه نزدیکیه مشکوک داشتم پریوده بعدیم ۵/۶ روز زودتر اتفاق افتاد ۳ روزه اول خونریزی شدید داشتم و رنگش هم عادی بود مثه پریودایه قبلیم بود فقط خونریزی شدید تر بود الان گاهی حالت تهوو و سر درد دارم ایا امکان بارداری هست لطفا کاملا راهنمایی کنید

 102. elnazyazdani7@gmail.com میگوید:

  سلام خسته نباشید
  من ۲۳ سالمه پری منظمی دارم الان دو ماه است جلوگیری نمیکنم و قصد باردار شدن دارم ماه قبل ۵ روز پری من عقب افتاد و این ماه ۵ روز جلوتر از تاریخ پری شروع کردم به دیدن لکه های قهو ای دو روز مونده به پری آزمایش خون دادم جواب آزمایش ۱۱.۲ بود میخوام بدونم ممکنه باردار باشم

  • مسعود میگوید:

   هورمون hCG در حین حاملگی تولید می شود. این هورمون توسط جفت که تخم را پس از لانه گیزی در رحم تغذیه می کند، ایجاد می شود . hCG اولین بار حدود ۱۱ روز پس از لقاح در خون و بین ۱۲ تا ۱۴ روز پس از لقاح در ادرار قابل اندازه گیری است . به طور طبیعی مقدار HCG هر ۷۲ ساعت دوبرابر می شود . سطح این هورمون در هفته های ۸ تا ۱۱ به حداکثر خود رسیده و سپس در ادامه حاملگی کاهش می یابد.
   در مورد مقادیر این هورمون می بایست توجه نمود. زیرا در برخی حاملگیهای طبیعی مقدار این هورمون می تواند کم باشد ولی نوزادی کاملا سالم به دنیا بیاید. سونوگرافی در هفته های ۶-۵ صحت بیشتری نسبت به اندازه گیری hCG دارد.
   • سطح هورمون hCG کمتر از mIU/ml 5 نشاندهنده عدم حاملگی است. هر مقداری بیش از mIU/ml 25 نشاندهنده وجود حاملگی می باشد.

 103. elnazyazdani7@gmail.com میگوید:

  سلام ممنون از پاسخ شما
  لکه های خفیف قهوه ای کم رنگ ناشی از لانه گزینی تخمک ممکن ۴الی۵ روز زمان ببره در غیر اینصورت این لکه ها ناشی از چیست؟

  • مسعود میگوید:

   لکه بینی،خون ریزی خفیف است، مشابه آن چیزی که احتمالاً دراوایل یا اواخر قاعدگی مشاهده می کنید. رنگ آن ممکن است از صورتی تا قرمز مایل به قهوه ای تغییر کند (رنگ خون خشک شده(.لکه بینی و خونریزی خفیف بین پریودها در دختران نوجوان و یا در طی تخمک گذاری در دختران جوان امری طبیعی است ولی اگربیشتر از ۲ ماه طول کشید مشاوره با پزشک توصیه میگردد. لکه بینی و خونریزی بین قاعدگی درزنان ۴۰ سال به بالا میتواند نشانه آغاز دوره پیش یائسگی باشد. رنگ آن معمولأ به صورت صورتی، قرمز یا قهوه ای است.
   اگر پیش از شروع عادت ماهانه و یا در میانه چرخه قاعدگی دچار خونریزی می شوید، نگران نباشید. مقدار کمی خونریزی بین دوره های قاعدگی و یا لکه بینی غیرمتداول، نسبتا طبیعی است. برای اطمینان از اینکه محل خونریزی واژن است ، نه مقعد یا مجرای ادراری، از تامپون استفاده کنید. نشانه لکه بینی بی خطر این است که این نوع خونریزی هر ماه حدود ۱۰ تا ۱۴ روز پس از پایان عادت ماهانه، و یا دو هفته پیش از شروع آن اتفاق می افتد. همچنین لکه بینی ممکن است نشانه آغاز قاعدگی باشد. استرس و فشار جسمی و روحی، و حتی برخی از اتفاقات ممکن است سبب شوند که مغز فرمان آغاز چرخه قاعدگی را صادر نکند. این امر می تواند موجب لکه بینی در نیمه اول چرخه قاعدگی شود. پوشش داخلی رحم نیز باید طبیعی باشد. وجود بافت های اضافه و ناهنجاری در پوشش رحم ممکن است آن را ضعیف کند و سبب لکه بینی های مداوم شود.
   علل خونریزی و لکه بینی بین دو چرخه:
   ۱- پولیپ و یا فیبروئید رحم.و اندومتریوز.
   ۲- عفونت مهبل – صدمه وارد شدن به مهبل-خشکی دیواره مهبل به علت کاهش استروژن پس از یائسگی از دیگر علل این نوع اختلالات قاعدگی است.
   ۳- عوارض زایمان مانند سقط جنین و یا حاملگی خارج رحمی.
   ۴- نوسانات سطح هورمونها.
   ۵- کم کاری تیروئید.
   ۶- قطع ویا از سر گیری مصرف قرصهای ضد بارداری و یا استروژنها.
   ۷- از عوارض استفاده از دستگاه داخل رحمی(IUD) خونریزی خفیف است.
   ۸- مصرف داروهای ضد انعقاد خون.
   ۹- استرس و تنش.
   ۱۰- شیردهی در زنان شیرده.
   ۱۱- معاینه دهانه رحم توسط پزشک

 104. شهره میگوید:

  باسلام اقای دکتر.من۳۰ام تیرماه پریودشدم دوره پریودمن معمولا۶روزطول میکشه.میخوام بدونم چه روزی بدن من تخمک گذاری میکنه ومن درچه روزهایی نزدیکی داشته باشم.باسپاس

  • مسعود میگوید:

   برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید و حامله شوید، باید در مدت یک تا دو روز پیش از تخمک گذاری تا ۲۴ ساعت پس از آن، آمیزش داشته باشید. دلیل این امر آن است که اسپرمها می توانند دو تا سه روز زنده بمانند، اما تخمک نمی تواند بیشتر از ۲۴ ساعت پس از تخمک گذاری به حیات خود ادامه دهد مگر اینکه لقاح صورت پذیرد.
   اگر در حوالی زمان تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید، احتمال حامله شدن شما افزایش می یابد و شما می توانید خوشحال باشید، زیرا شانس با شما همراه است: در زوجهای معمولی که می توانند به صورت طبیعی بچه دار شوند، در هر دوره ۲۰% احتمال بارداری وجود دارد. حدودا ۸۵% از خانمهایی که بدون استفاده از یکی از روشهای جلوگیری از بارداری آمیزش دارند، ظرف یکسال حامله می شوند. شما می توانید با تعیین زمان دقیق تخمک گذاری، همچنین با افزایش آگاهی خود در مورد تغییرات هورمونی و فیزیکی که در هر ماه در بدن شما رخ می دهد، احتمال حامله شدن خود را افزایش دهید.
   بایستی نزدیکی، حوالی زمان تخمک گذاری زن (در عادتهای منظم ۲۸ روزه روز ۱۴ دوره ماهیانه روز تخمک گذاری می باشد) انجام شود یعنی بین روزهای ۱۲ تا ۱۶ دوره ماهانه (تا روز ۱۹ احتمال کمی وجود دارد) وقتی که بین ۵ تا ۹ روز از خاتمه قاعدگی ۷ روزه زن گذشته است. با توجه به اینکه اسپرم تا سه روز می تواند زنده بماند تا سه روز قبل از تخمک گذاری نزدیکی داشتن امکان لقاح وجود دارد. برای افزایش شانس در این ۶ روز هر روز نزدیکی می کردید. بعد از نزدیکی باید تا نیم ساعت به حالت خوابیده مانده و در زیر باسن خود بالشت قرار دهید. برای افزایش شانس در این ۶ روز هر روز نزدیکی انجام دهید. بعد از نزدیکی باید تا نیم ساعت به حالت خوابیده مانده و در زیر باسن خود بالشت قرار دهید

 105. زهرا میگوید:

  سلام
  ۲۰ روز پیش یه نزدیکی داشتم که فک میکنم مشکوکه الان پریود شدم خونریزیم شدیده و رنگشم دقیقا مثه قبله ولی ۴ روزه تموم شد الان گاهی حالت تهوو دارم سینه سمت راستمم درد میکنه ترشعاتمم فک میکنم زیاد شده بخاطر همین شب بیبی چک استفاده کردم که منفی شد ولی خیلی نگرانم چون بعضی از حالتای حاملگیو دارم اگه میشه قشنگ راهنماییم کنین که ترسم بریزه

  • مسعود میگوید:

   سلام تنها نزدیکی در روزهای ۱۲-۱۸ دوره ماهیانه می تواند حاملگی ایجاد کند. با توجه به علائم جای نگرانی نیست حامله نیستید

 106. الناز7 میگوید:

  سلام خسته نباشید
  من از ۵ روز زودتر از پریودیم که شروع کردم به لکه بینی الان دو روزه از تاریخ پریودیم گذشته و هنوز پریود نشدم و فقظ لکه میبینم نه به صورت دایم وقتی هم لکه نمیبینم ترشحات زیادی دارم حالا ممکنه من حامله باشم یا نه

  • مسعود میگوید:

   آیا لکه بینی بین دو دوره قاعدگی خطرناک است ؟
   در واقع کمی خونریزی قبل از قاعدگی نگران کننده نیست، اما لکه بینی مداوم ممکن است نشانه یک مشکل جدی باشد.
   خونریزی بین دو دوره قاعدگی ، که لکه بینی نامیده می شود، مشکل رایجی است. دکتر امی آتری، استاد بالینی در دانشگاه کالیفورنیا، می گوید :”تقریبا تمام زنان در یک دوره از زندگی خود، با چنین مشکلی روبرو می شوند.”
   لکه بینی قبل از شروع قاعدگی، اغلب نگران کننده نیست. هرچند در برخی موارد، ممکن است نشانه مشکلات تناسلی و یا حتی یک بیماری کشنده باشد.
   به چه نوع خونریزی لکه بینی گفته می شود؟
   به گفته دکتر آتری ، یک دوره قاعدگی به طور معمول هر ۲۸ روز اتفاق می افتد و در حدود ۴ تا ۷روز طول می کشد. با این وجود اگر کل چرخه قاعدگی یک زن به مدت ۳۵ یا ۲۸ روز باشد، و یا اینکه عادت ماهانه تا ۸ روز طول بکشد، غیر طبیعی نخواهد بود .
   خونریزی مهبلی ، پس از پایان یک دوره قاعدگی یا پیش از آغاز دوره بعدی، لکه بینی نامیده می شود. خونریزی ممکن است بسیار کم رنگ باشد ، به طوری که شما لکه هایی صورتی رنگ بر روی لباس زیرتان ببینید، همچنین خونریزی ممکن است به صورت چند قطره و یا شدید اتفاق بیافتد که شبیه قاعدگی است.
   تفاوت انواع ترشحات مابین دو دوره قاعدگی
   ترشحات طبیعی واژن بین دوره ها ، در طول چرخه قاعدگی تغییر می کند. بعد از اتمام دوره خونریزی ، ممکن است ترشحاتی شفاف یا سفید رنگ داشته باشید. اینگونه ترشحات طبیعی هستند و به مرطوب ماندن بافتها کمک می کنند. برخی تغییرات از جمله داشتن ترشحاتی به رنگ زرد تیره یا بدبو، ممکن است به دلیل جراحت یا عفونت مهبل باشد.
   گاهی ترشحات آغشته به خون، شدید یا خفیف نیز، لکه بینی محسوب می شود، با این تفاوت که این نوع خونریزی به دلیل جراحت یا عفونت مهبل است ، نه قاعدگی.
   لکه بینی واقعی ، می تواند درجات زیادی داشته باشد. اینگونه خونریزی، خونریزی غیر منتظره نیز نامیده می شود، و می تواند شدید یا خفیف باشد. خونریزی بین دوره ها قبل از یائسگی، ممکن است بسیار نامنظم و غیر قابل پیش بینی باشد.
   لکه بینی و چرخه قاعدگی
   اگر پیش از شروع عادت ماهانه و یا در میانه چرخه قاعدگی دچار خونریزی می شوید ، نگران نباشید. به گفته دکتر آتری، مقدار کمی خونریزی بین دوره های قاعدگی و یا لکه بینی غیرمتداول، نسبتا طبیعی است. برای اطمینان از اینکه محل خونریزی واژن است ، نه مقعد یا مجرای ادراری ، از تامپون استفاده کنید.
   به دلیل کاهش استروژن به هنگام آزاد شدن تخمک، حدود ۱۰ درصد از زنان در زمان تخمک گذاری، لکه بینی را تجربه می کنند.
   به گفته دکتر آتری ترشحات واژنی اغلب با مقداری خون همراه است. همچنین فرد ممکن است دچار گرفتگی عضلات یا دردهای خفیفی شود. نشانه لکه بینی بی خطر این است که این نوع خونریزی هر ماه حدود ۱۰ تا ۱۴ روز پس از پایان عادت ماهانه، و یا دو هفته پیش از شروع آن اتفاق می افتد. همچنین لکه بینی ممکن است نشانه آغاز قاعدگی باشد.
   اگر لکه بینی ۵ روز پیش از قاعدگی اتفاق بیافتد، نه ۲روز قبل و یا ۲ روز بعد از آن ، نگران کننده نخواهد بود.
   به گفته دکتر استفن وِیس ، متخصص زنان و زایمان و استادیار دانشگاه اِموری، استرس و فشار جسمی و روحی، و حتی برخی از اتفاقات، ممکن است سبب شوند که مغز فرمان آغاز چرخه قاعدگی را صادر نکند. این امر می تواند موجب لکه بینی در نیمه اول چرخه قاعدگی شود. کاهش میزان پروژسترون ، که نتیجه تخمک گذاری ناقص است ، موجب لکه بینی در نیمه دوم چرخه قاعدگی می شود.
   بنابراین اگر لکه بینی، ۳ یا ۴ روز قبل از عادت ماهانه و یا یک هفته پس از آن اتفاق بیافتد، نشان دهنده یک چرخه قاعدگی غیرمعمول است.
   به گفته دکتر وِیس، پوشش داخلی رحم نیز باید طبیعی باشد. وجود بافتهای اضافه و ناهنجاری در پوشش رحم ممکن است آن را ضعیف کند و سبب لکه بینی های مداوم شود. رایج ترین علل این مشکل وجود پلیپ های خوش خیم و فروئیدها در سطح یا نزدیک پوشش رحم است.
   با این وجود دکتر وِیس تاکید می کند که اگر خونریزی ۷روز پیش از آغاز قاعدگی ، نه ۳ روز پیش از آن اتفاق بیافتد ، نگران کننده نخواهد بود.
   سایر شرایط مربوط با لکه بینی
   نباید فراموش کرد که لکه بینی علاوه بر این که نشانه تخمک گذاری و یا شروع قاعدگی است، ممکن است نشانه تغییرات مهمتری در زندگی یک زن ، مانند بارداری یا یائسگی باشد. لکه بینی می تواند جزء اولین نشانه های بارداری باشد و در مراحل اولیه بارداری اتفاق بیفتد ، همچنین لکه بینی در زنان میان سال ممکن است نشانه دوران پیش از یائسگی باشد، زمانی که هنوز یائسگی به طور کامل اتفاق نیفتاده است و خونریزی های واژنی باید به کلی قطع شوند.
   لکه بینی در طول دوران بارداری: بسیاری از زنان در مراحل اولیه بارداری دچار لکه بینی می شوند. درحقیقت این خونریزی های خفیف، یکی از نشانه های بارداری است .
   لکه بینی ، خصوصا در مراحل اولیه و یا پایانی بارداری ، کاملا طبیعی است. در ۷ تا ۱۰ روز اول بارداری ، زمانی که جنین به دیواره رحم متصل می شود، لکه بینی بسیار رایج است.
   به گفته آتری بسیاری از زنان در این موقع، از بارداری خود بی اطلاع هستند. همچنین لکه بینی ممکن است ۲ یا ۳ هفته قبل از زایمان نیز اتفاق بیافتد. به گفته ی آتری، اغلب خانم ها حتی با وجود این لکه بینی های اولیه، متوجه بارداری خود نمی شوند. همچنین ممکن است دو تا سه هفته قبل از موعد وضع حمل ، در اثر قطع شدن اتصال مخاطی با دیواره رحم، دچار لکه بینی شوند. در دوران بارداری، این نوع لکه ها معمولا ترشحات آغشته به خون واژن هستند.
   از سوی دیگر، اگر پیش از موعد مقرر دچار خونریزی شدید یا درد شکم شوید، باید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. این ممکن است علائم سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم باشد.
   لکه بینی چه ارتباطی با یائسگی دارد؟
   در دوران قبل از یائسگی، ممکن است خونریزی شدید یا لکه بینی بین قاعدگی اتفاق بیافتد. بعد از یائسه شدن نباید بین هر دوره قاعدگی دچار خونریزی شوید ، و هرگونه خونریزی رحم در این دوران باید مورد بررسی قرار گیرد. یکی از علل شایع خونریزی غیر عادی رحم، تغییرات هورمونی در دوران یائسگی است، اما لکه بینی یکی از نشانه های سرطان یا تغییرات آناتومیکال است که باید با پزشک مطرح شود.
   رنگ لکه ها بین دوره های قاعدگی
   لکه های خون رنگهای متفاوتی دارند مانند: قرمز تیره، صورتی، قهوه ای تیره یا قرمز مایل به قهوه ای. به گفته ی ویس، رنگ خون تازه، قرمز روشن است، خونابه صورتی است، خونی که چند روز در رحم بماند قهوه ای رنگ و خونی که مدت زیادی مانده باشد سیاه است.
   رنگ لکه ها به میزان خونریزی و زمانی که طول می کشد تا خون از دهانه رحم عبور کند بستگی دارد، اما به تشخیص علت اصلی این تفاوت رنگ، کمکی نمی کند.
   اگر نیاز است که جزئیات را به پزشک گزارش دهید، به رنگ خون توجه کنید. اگرچه پزشک تنها با دانستن رنگ لکه ها، نمی تواند مشکل شما را تشخیص دهد.
   خونریزی شدید رحم
   میزان خونریزی رحم موضوع بسیار مهمی است. لکه بینی خفیف بین دو دوره قاعدگی، نگران کننده نیست. اما اگر خونریزی شما به اندازه ای شدید می شود که در هر یک ساعت نیاز به تعویض نوار بهداشتی دارید، باید با پزشک خود تماس بگیرید.
   در صورت مشاهده ی علائم زیر باید به پزشک مراجعه کنید:
   – خونریزی بیش از حد رحم یا خونریزی بین قاعدگی که بیش از سه روز طول می کشد. لکه بینی هرگز نباید تا سه هفته ادامه داشته باشد.
   – داشتن لکه بینی کم در طول سه دوره قاعدگی.
   – هرگونه لکه بینی یا خونریزی غیر عادی رحم که با حالت همیشگی مغایر باشد.
   – خونریزی مکرر رحم در طول سه هفته بین هر قاعدگی.
   – خونریزی شدید بعد از رابطه جنسی.
   – هرگونه خونریزی بعد از یائسگی.
   خونریزی غیر طبیعی رحم بین دوره های قاعدگی، دلایل مختلفی دارد. اگرچه ممکن است خونریزی بین قاعدگی در اثر تخمک گذاری یا استفاده از برخی روش های جلوگیری از بارداری اتفاق بیافتد، لازم است که بیمار و پزشک به چند عامل دیگر توجه کنند:
   – استرس
   – شروع و یا قطع مصرف قرص های ضد بارداری
   – استفاده از IUD برای پیشگیری از بارداری
   – انواع خاصی از داروها، مانند کورتیکواستروئید یا داروهای ضد افسردگی
   – عدم تعادل هورمونی
   – پولیپ رحم( یک بافت بدون درد در داخل یا روی سطح رحم)
   – کیست تخمدان
   – اختلالات تیروئید
   – دیابت
   – زخم های آندومتریوز( اختلالی که در آن بافتی مشابه پوشش داخلی رحم، در نقاط غیر معمول از جمله پایین شکم ظاهر میشود) یا تغییرات دیگری در لایه ی مخاطی دیواره رحم.
   – عفونت مثانه یا واژن
   – بارداری
   – بارداری خارج از رحم
   – سقط جنین
   – سرطان آندومتر( دیواره رحم)، سرطان رحم یا دهانه رحم
   – استفاده ازداروهای رقیق کننده خون
   – سوزش واژن به دلیل خشکی
   – انجام آزمایش هایی از قبیل پاپ اسمیر
   معاینه پزشک بهترین راه برای تشخیص بیماری است، بنابراین حتی با وجود خونریزی، حتما به پزشک مراجعه کنید و منتظر قطع آن نمانید. به گفته ی آتری، با وجود لکه بینی یا حتی خونریزی شدید ، پزشک می تواند معاینه را انجام دهد. تشخیص سریع بیماری اهمیت زیادی دارد، زیرا لکه بینی یکی از علائم سرطان است.
   برای درمان لکه بینی بین قاعدگی چه باید کرد؟
   حتی اگر لکه بینی مربوط به هیچ نوع بیماری نباشد، هیچ دلیلی برای تحمل کردن آن قبل از هر قاعدگی وجود ندارد. لکه بینی در طول یک دوره قاعدگی عامل نگران کننده ای نیست، اما به گفته ی ویس، اگر به تازگی دچار این مشکل شده اید، با پزشک خود مشورت کنید.
   با کمک پزشک می توانید از خونریزی بین قاعدگی جلوگیری کنید، همچنین می توانید با استفاده از روش های زیر خطر ایجاد لکه بینی را کاهش دهید.
   – مصرف قرص های جلوگیری از بارداری طبق تجویز پزشک. مصرف نامنظم این قرص ها یک علت شایع لکه بینی است. قطع مصرف قرص و شروع مجدد آن نیز باعث خونریزی می شود. برای جلوگیری از لکه بینی، سعی کنید که قرص های خود را روزانه به طور منظم مصرف کنید.
   – کاهش مصرف آسپرین. اگر دچار لکه بینی می شوید، باید از مصرف آسپرین خودداری کنید، زیرا این قرص باعث افزایش خونریزی می شود. به عقیده دکتر آتری، از آن جهت که آسپرین رقیق کننده خون است، مصرف آن شدت خونریزی بین قاعدگی را افزایش می دهد.
   – انجام آزمایش پاپ اسمیر به طور منظم. با انجام این آزمایش، می توان سرطان دهانه رحم را قبل ازمشاهده ی علائم آن تشخیص داد. سرطان دهانه رحم، در صورتی که در مراحل اولیه تشخیص داده شود، کاملا قابل درمان است. اگر سالانه یک آزمایش پاپ اسمیر انجام شود، امکان تشخیص هر نوع سلول غیر عادی در مراحل اولیه و قابل درمان سرطان ، وجود دارد.
   – حفظ کردن وزن مناسب بدن. از آن جهت که چاقی مفرط یک عامل بسیار خطرناک برای سرطان رحم است، حفظ کردن وزن مناسب بدن، خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد. این بیماری در زنان یائسه بسیار رایج است، بنابراین اگر بعد از یائسگی متوجه هر نوع لکه بینی شوید، باید فورا با پزشک خود تماس بگیرید.
   – تغییر روش های کنترل بارداری. لکه بینی در زنانی که از دستگاه های داخل رحمی استفاده می کنند، امری طبیعی است. این خونریزی معمولا بی ضرر است، اما با تغییر روش کنترل بارداری می توان از لکه بینی جلوگیری کرد.
   – کنترل استرس. هیجان و استرس نظم دوره های قاعدگی را به هم می ریزد و باعث ایجاد لکه بینی یا قاعدگی های نامنظم می شود. سعی کنید با انجام ورزش های تمدد اعصاب از جمله یوگا، مدیتیشن، تنفس عمیق و ایروبیک، استرس خود را کنترل کنید.
   – نوشتن تاریخ دوره های قاعدگی . تاریخ دوره های قاعدگی و هر نوع لکه بینی در طول دوره ها را یادداشت کنید. مدت زمان خونریزی و شدت آن، همچنین وجود ترشحات رحم همراه با خونریزی را نیز بنویسید. پزشک با استفاده از این گزارش ها، می تواند علت خونریزی بین دوره ها را تشخیص دهد.
   به عنوان آخرین نکته باید اشاره کرد که افراد باید شرایط و الگوهای مخصوص به بدن خود را بدانند. ممکن است لکه بینی برای شما امری عادی باشد، با این حال اگر تغییرات قابل توجهی در عادت ماهانه خود مشاهده کردید، حتما با پزشک تماس بگیرید.

  • مسعود میگوید:

   سلام در مورد سطوح hCG نکات زیر را به خاطر داشته باشید:
   • در ۸۵% حاملگیها مقدار این هورمون طی ۷۲-۴۸ ساعت دوبرابر می شود. هرچه سن حاملگی بیشتر می شود، زمان دوبرابر شدن این هورمون طولانی تر شده و حداکثر به ۹۶ ساعت می رسد.
   • در مورد مقادیر این هورمون می بایست توجه نمود. زیرا در برخی حاملگیهای طبیعی مقدار این هورمون می تواند کم باشد ولی نوزادی کاملا سالم به دنیا بیاید. سونوگرافی در هفته های ۶-۵ صحت بیشتری نسبت به اندازه گیری hCG دارد.
   • سطح هورمون hCG کمتر از mIU/ml 5 نشاندهنده عدم حاملگی است. هر مقداری بیش از mIU/ml 25 نشاندهنده وجود حاملگی می باشد.
   • مقدار این هورمون با واحد (milli-international units per milliliter (mIU/ml)) اندازه گیری می شود.
   • زمانی که سطح hCG به ۲۰۰۰-۱۰۰۰ برسد، سونوگرافی ترانس واژینال می تواند ساک حاملگی را تشخیص دهد. چون سطوح این هورمون می تواند مختلف باشد و زمان لقاح نیز به درستی مشخص نشده باشد، تشخیص با یافته های سونوگرافی تا زمانی که مقدار هورمون به ۲۰۰۰ نرسد قابل انجام نخواهد بود.
   • تنها انجام یک نوبت آزمایش برای اندازه گیری این هورمون در بیشتر موارد کافی نیست. در مواردی که شک به سلامت بارداری وجود دارد می بایست چند آزمایش با فاصله از هم انجام شود تا بتوان یک نتیجه گیری درست انجام داد.
   • دو نوع آزمایش hCG وجود دارد: نوع «کمی» که فقط وجود یا عدم وجود هورمون را مشخص می کند و دیگر نوع «کیفی» که مقدار آن را نیز معین خواهد نمود.

   • راهنمای سطوح hCG در طول بارداری:
   زمانها بر اساس سن حاملگی(Gestational Age) [تعداد هفته هایی که از اولین روز آخرین قاعدگی(LMP) گذشته است] می باشد:

   • ۳ هفته از LMP گذشته باشد: ۵۰-۵ mIU/ml
   • ۴ هفته از LMP گذشته باشد : ۴۲۶-۵ mIU/ml
   • ۵ هفته از LMP گذشته باشد : ۷۳۴۰-۱۸ mIU/ml
   • ۶ هفته از LMP گذشته باشد : ۵۶۵۰۰-۱۰۸۰ mIU/ml
   • ۸-۷ هفته از LMP گذشته باشد : ۲۲۹۰۰۰-۷۶۵۰ mIU/ml
   • ۱۲-۹ هفته از LMP گذشته باشد : ۲۸۸۰۰۰-۲۵۷۰۰ mIU/ml
   • ۱۶-۱۳ هفته از LMP گذشته باشد : ۲۵۴۰۰۰-۱۳۳۰۰ mIU/ml
   • ۲۴-۱۷ هفته از LMP گذشته باشد : ۱۶۵۴۰۰-۴۰۶۰ mIU/ml
   • ۴۰-۲۵ هفته از LMP گذشته باشد : ۱۱۷۰۰۰-۳۶۴۰ mIU/ml
   • زن غیر حامله : <5 mIU/ml
   • بعد از یائسگی : <5/9 mIU/ml
   توجه: این اعداد فقط به عنوان راهنما داده شده و افزایش این هورمون در هر فرد متفاوت می باشد. مقدار مطلق به اندازه سیر تغییرات اهمیت ندارد.

   مقادیر بتا در بارداری تک قلو

   بر اساس تعداد هفته ای که از اولین روز آخرین پریود گذشته :
   هفته ۳ ---- ۰-۵
   هفته ۴ ---- ۵-۴۳۰
   هفته ۵ ---- ۱۸۰-۷۴۰۰
   هفته ۶ ---- ۱۱۰۰-۵۶۵۰۰

   بر اساس تعداد روزهایی که از زمان لقاح گذشته :
   ۷ روز ----- ۰-۵
   ۱۴روز(زمان پریود بعدی ) ۵-۴۳۰
   ۲۱روز ----- ۱۸۰-۷۴۰۰
   ۲۸روز ----- ۱۱۰۰-۵۶۵۰۰

   وضمنا در هشت هفته اول هر ۴۸ ساعت باید در یک بارداری نرمال مقدار بتا ۱.۶۶ تا ۲ برابر بشه و این رنج گسترده ی مقادیر بتا هم دلیلش همینه.
   البته بازهم ممکنه خیلی کم در آدم های مختلف این مقادیر فرق کنه

 107. لیلا میگوید:

  سلام.من با نامزدم {رابطه کامل }نداشتم و {حذف از سمت مدیریت} .پریود ک شدم شدیدا خونریزی کمی داشتم و۵ روزه پاک شدم. ایا من باردار هستم؟

 108. amir میگوید:

  با سلام منو نامزدم باهم رابطه داشتیم و الالن خیلی نگران حامله بودنیم رابطمون اینطور بود که قبل از اینکه باهم تماس داشته باشیم منی ازم خارج شد و بعدش من خودمو کامل خشک کردم با دستمال حتی مرطوبم نبود بدنم بعده اون که نمیدونم چند دیقه گذشت با دستم که کامل خشک بود به التش دست زدم بعده اون هم دخول نداشتیم فقط در حده مالش بود نامزدم ۱۵ روز بعد یعنی حدودا ۵/۶ زود از موعد پریودش ۵ روز پریود شد که ۳ روزه اول خونریزش شدید تر از پریود قبلیش بود الان ۶/۷ روزه که حالت تهوو داره سینش یخورده درد میکنه گاهی معده درد داره گاهیم شکم درد این حالاتا خیلی مارو نگران کرده ایا با اون رابطه ای که داشتیم و با وجود پریود امکان داره که حامله باشه اگه نه دلیلشم لطفا بگید

 109. ناشناس میگوید:

  سلام من طی دو ماهی که جلوگیری نمی کنم وقصد بارداری دارم پریودیم نامنظم شده ماه قبل ۵روز عقب انداختم واین ماه ۵روز زودتر از پریودیم لکه بینی و بعد پریود شدم الان تخمین زدن زمان تخمک گذاری برام سخت شده میشه کمکم کنید؟
  ممنون

 110. الناز میگوید:

  سلام من طی دو ماهی که جلوگیری نمی کنم و قصد بارداری دارم پریودیم نامنظم شده ماه قبل ۵روز پریودیم عقب افتاد این ماه ۵ روز زودتر از پریودیم لکه بینی داشتم و بعد پریود شدم الان تخمین زدن زمان تخمک گذاری برام سخت شده میشه کمکم کنید.
  ممنون

  • مسعود میگوید:

   – یک دوره قاعدگی از اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز قاعدگی بعدی می باشد.
   – یک دوره قاعدگی به طور معمول ۲۸ تا ۳۲ روز طول می کشد، اما ممکن است کوتاه تر یا طولانی تر باشد.
   – زمان تخمک گذاری با محاسبه کردن نیمه دوره قاعدگی تعیین می شود.
   – تخمک گذاری معمولا بین روز ۱۱ تا ۲۱ پس از شروع دوره قاعدگی رخ می دهد.
   – زمان تخمک گذاری را همچنین می توانید با حساب کردن ۱۲ تا ۱۶ روز پیش از اولین دوره قاعدگی بعدی هم به دست آورید.
   تنها توصیه ای که میشه کرد اینه که حد اقل هر ۲ روز یکبار رو مقاربت داشته باشن.احتمال بارداری ارتباط زیادی به مرتب بودن قاعدگی ندارد. به هر حال٬ اگر شما رابطه جنسی مرتبی داشته باشید٬ در طی چند ماه رابطه بدون پیشگیری شانس حاملگی برابری با افرادی که پریود منظم دارند٬ خواهید داشت. در ضمن روشهای کمکی دیگری مانند اندازه گیری دمای بدن و درد هنگام تخمک گذاری می تواند تا حدودی از مشکل شما بکاهد.و یا استفاده از تست های پیش بینی کننده تخمک گذاری که در داروخانه ها یا فروشگاههای دیگر موجود بوده و بدون نسخه نیز به فروش می رسند، افزایش هورمون LH را، که دقیقا قبل از تخمک گذاری رخ می دهد، در ادرار شما تشخیص می دهند. استفاده از این تستها ساده تر بوده و نتایج آنها نیز دقیق تر از دماسنجهای BBT است و می توانند تخمک گذاری را ۱۲ تا ۳۶ ساعت زودتر تشخیص داده و احتمال بارور شدن شما را در همان ماه اولی که از این تستها استفاده می کنید به حداکثر برسانند.

 111. amir میگوید:

  سلام منو نامزدم باهم رابطه داشتیم که خیلی نگرانمون کرده که نکنه حامله باشه.رابطمون اینطور بود که {حذف از سمت مدیریت}خونریزی داشت که رنگشم مثله پریودای قبلی بود ولی الان که ۷/۸ روز از پریودش میگزره تقریبا یه هفتست که هم حالت تهوو داره سینه چپش درد میکنه گاهی ترشعاتش زیاده گاهیم معده درد داره این خیلی مارو نگران کرد که حامله باشه از بیبی چک هم استفاده کردیم جوابش منفی بود ممکنه بگید که میتونه حامله باشه یا نه ؟ اگه نه پس دلیل حالت تهوو و حالتایه دیگش که حالتای حاملگیه چیه؟

 112. نازی میگوید:

  سلام
  تست بارداری خون دادم.مثبت بود ولی هروقت از بی بی چک استفاده میکنم منفی نشون میده.تا امروز که کاملا علائم پریودی رو داشتم و خونریزی پریودی داشتم در ضمن بعد چهار روز از گذشت موعد پریودیم خونریزی دارم.رفتم سونو گفت ساک بارداری داری.میشه راهنمایی کنید

  • مسعود میگوید:

   سلام
   حاملگى پوچ در اوایل حاملگى اتفاق مى افتد،قبل از اینکه زن متوجه شود حامله است.علائم حاملگى مانند تاخیر در قائدگى و حتى تست باردارى مثبت را نیز ممکن است داشته باشد.چون سطح HCG افزایش پیدا مى کند.احتمال دارد درد یا لکه بینى و خونریزى هم داشته باشد.جفت به رشد ادامه مى دهد و براى مدت کوتاهى بدون جنین خودش را نگه مى دارد.هورمون هاى باردارى به بالا رفتن ادامه مى دهند که باعث مى شود زن همچنان فکر کند که باردار است.
   ممکن است هیچ نشانه اى مثل درد یا خونریزى دیده نشود که نشان دهد بارداى به طور نرمال پیش نمى رود.علائم باردارى مثل خستگى یا حساسیت سینه ها هم ممکن است وجود داشته باشد.اما وقتى رشد جفت متوقف مى شود و سطح هورمونى پایین مى اید ، عوامل حاملگى هم فروکش مى کند.در این زمان ممکن است گرفتگى عضله جزئى غیر عادى یا لکه بینى و خونریزى کم دیده شود.حاملگى پوچ معمولآ تا وقتى که سونوگرافى ، رحم یا ساک خالى را نشان بدهد تشخیص داده نمى شود.
   اگر چه علت کاملآ پیدا نشده ،باردارى پوچ کلآ یک رخداد طبیعى در نظر گرفته مى شود.حاملگى پوچ علت ۵۰ % سقط جنین در ۳ ماهه ى اول است و معمولآ نتیجه ى مشکلات کروموزومى است.وقتى تخمک توسط اسپرم بارور مى شود ، سلول ها شروع به تقسیم مى کنند ، بخشى به جنین و بخشى به جفت.گاهى بخشى که جفت مى شود موفق است و ساک حاملگى درون رحم به رشد ادامه مى دهد و جفت ( placenta )شروع به شکل گیرى مى کند.اما قسمتى که باید به جنین تبدیل شود ناتوان است(احتمالآ به دلیل تعداد زیاد یا خیلى کم کروموزوم) .
   بدن زن ناهنجارى کروموزومى را در جنین تشخیص مى دهد و چون جنین به صورت یک بچه ى سالم طبیعى رشد نخواهد کرد به طور طبیعى سعى به ادامه ى باردارى نمى کند.این مى تواند به دلیل تقسیم سلولى نا به هنجار یا تخمک یا اسپرم غیر طبیعى باشد.بدن تشخیص نمى دهد که جنین درون ساک وجود دارد یا نه.زیرا هورمون هاى باردارى همچنان تولید مى شوند تا از سقط جلوگیرى کنند.
   حاملگى پوچ معمولآ اتفاقى است و براى هرکسى مى تواند پیش بیاید.اکثر زنانى که حاملگى پوچ داشته اند تا داشتن باردارى موفق ادامه مى دهند.
   در طى سونو گرافى ساک حاملگى اندازه گیرى میشود . نشانه ى یک جنین یا زرده ساک جستجو مى گردد.اگر قطر ساک بیش از ۲۰mm باشد و جنینى وجود نداشته باشد حاملگى پوچ تشخیص داده مى شود.کل ساک با استفاده از سونوگرافى واژینال باید بررسى شود.اگر قطر ساک کمتر از ۲۰mm باشد ممکن است باردارى زیاد پیش نرفته باشد .سونو ۱۴-۷روز دیگرمجددآ تکرار مى شود.
   حاملگى پوچ سرانجام به سقط خود به خودى ( miscarriage ) منجر مى شود.وقتى هورمون حاملگى کاهش پیدا مى کند بهتر است صبر کنید تا به طور طبیعى سقط شوید ، خصوصآ اگر خونریزى یا لکه بینى قهوه اى داشته اید.اما چند هفته اى طول مى کشد.
   بعضى زنان درمان داروئى را انتخاب مى کنن.در بعضى موارد شیوه ى کورتاژ ( D&C ) براى برداشتن بافت جفت استفاده مى شود.اکثر پزشکان D&C را برى باردارى هاى اولیه توصیه نمى کنند.بدن زن توانایى رد کردن بافت را به تنهایى دارد و نیازى به شیوه هاى جراحى عمدى با ریسک عوارض نیست.مگر اینکه بخواهید ازمایش پاتولوژى بافت براى تعیین علت سقط انجام شود.

 113. moradi.karimi@gmail.com میگوید:

  سلام لطفا جواب منم بدید.من هفته پیش نزدیکی داشتم تست بتی دادم منفی بود ولی الان حالت تهوع سر گیجه دارم احتمالش هست باردار باشم

  • مسعود میگوید:

   با وجود جواب منفی بسیار بعید هست که باردار باشید در صورت نگرانی آزمایش خون بارداری را ۱ هفته بعد تکرار کنید.
   در موارد زیر تست بارداری از راه خون (BCHG) ویا ادرار (گراویندکس ) منفی می شود:
   ۱- ادرار رقیق ۲- سقط جنین ۳- حاملگی خارج رحم

 114. باران میگوید:

  سلام الان ۳روزازپاک شدن پریودیم میگذره.من همون شب باشوهرم نزدیکی داشتم.وجلوگیری نمیکنیم.با امروز میشه ۳روز.من از دیروز تا حالا سردرد و کمردرد دارم وهی زود به زود دستشویی میرم باز خوابم هم زیاد شده حوصله هیچ کار هم ندارم .امکانش هست توی این ۳روز که جلوگیری نمیکنیم حامله باشم یا ن؟؟؟

 115. الناز7 میگوید:

  سلام خسته نباشید
  من از زمانیکه جلوگیری نمیکنم و قصد بارداری دارم تاریخ های پریودیم از این قرار است ۴ خرداد ۵ تیر و ۲۹ تیرلکه بینی تا ۴ مرداد که پریود شدم میخواستم اگر امکانش هست زمان تخمک گذاریم را برایم تخمین بزنید ممنون

  • مسعود میگوید:

   اکثر زنان دوره ای بین ۲۶ الی ۳۰ روزه دارند. به طور متوسط ، اگر تخمک گذاری صورت بگیرد، بین ۱۱ الی ۲۱ روز بعد از آخرین پریود است ، اگرچه می تواند برای هر زن متفاوت باشد.در خصوص شما تخمک گذاری شما در حدود ۱۸ مرداد می باشد. برای حامله شدن در روزهای ۱۶-۲۲ مرداد ماه احتمال بارداری برای شما وجود دارد و نزدیکی در همه این روزها احتمال بارداری را افزایش می دهد.

 116. الناز7 میگوید:

  سلام وقت تون بخیر
  آقای دکتر برای باردار شدن فاصله زمانی بین دو تا نزدیکی حدودا چقدر باشه؟
  البته در یک روز دو بار نزدیکی کردن ممکن درصد باردارشدن را کم کنه؟
  ممنون از لطف تون

  • مسعود میگوید:

   سلام تنها نزدیکی در روزهای ۱۲ تا ۱۸ دوره ماهیانه می تواند بارداری ایجاد کند. اگر در این روزها یک شب در میان نزدیکی داشته باشید بهتر است. تعیین اینکه چه مدت طول می کشد تا یک نفر باردار شود، دشوار است. عواملی مانند سن، سلامت عمومی و سلامت دستگاه تناسلی، زمان آمیزش و لقاح، همگی بر احتمال حامله شدن شما تاثیر می گذارند..
   با این حال، آمارهای کلی زیر می تواند تا حدودی بیانگر مدت زمان لازم برای حامله شدن باشد. زوجهای طبیعی و سالم در هر دوره یک ماهه، ۲۵% احتمال باردار شدن دارند؛ که اگر یک دوره یکساله را برای آنها در نظر بگیرید، شانس حامله شدن آنها (در طول دوازده ماه) بین ۷۵ تا ۸۵ درصد می شود. با این حال، این مدت ممکن است برای برخی از زوجهای کاملا سالم و طبیعی، بیشتر از یکسال نیز طول بکشد.
   شما می توانید با تعیین زمان دقیق تخمک گذاری، همچنین با افزایش آگاهی خود در مورد تغییرات هورمونی و فیزیکی که در هر ماه در بدن شما رخ می دهد، احتمال حامله شدن خود را افزایش دهید.
   پیشنهاداتی برای افزایش شانس بارداری
   فاصله بین دو پریود، فاصله ایست که بارداری در آن اتفاق می‌افتد. به سادگی می‌توانید این روزها را محاسبه کنید یعنی از شروع یک پریود تا پریود بعدی.
   اولین روز یعنی لکه بینی را هم یک روز حساب کنید. هر خانمی‌ممکن است یک عدد را ذکر کند. برای مثال یک نفر عدد۲۲ و دیگری عدد ۳۰ ولی معمولا طول این دوره ۲۱ تا ۳۵ روز است. هر عددی که به دست آمد، عدد ۱۴ را از آن کم کنید، عددی که به دست می‌آید روز تخمک گذاری است، چهار روز قبل و دو روز بعدش را در نظر بگیرید. این دوره یک هفته ای بهترین زمان برای بارداری است.
   اسپرم می‌تواند در دستگاه تناسلی خانم‌ها حداکثر تا ۷۲ ساعت زنده بماند، بنابراین شروع تماس اگر در روزهای اول و در آن فرصت یک هفته ای باشد، شانس بارداری افزایش پیدا می‌کند.اگر همسران مشکلی به لحاظ پزشکی نداشته باشند و از نظر تماس زناشویی فعال باشند( حدود دو تا سه مرتبه در هفته)، در طول شش ماه اول با احتمال ۶۰ درصد بارداری اتفاق می‌افتد و با احتمال ۸۰ درصد در طی یک سال اول و ۹۰ درصد درطی ۱۸ ماه اول است.

 117. الناز7 میگوید:

  سلام خسته نباشید
  من طبق گفته شما از ۱۶ ماه نزدیکی داشتم و روز ۱۸ بعد از نزدیکی متوجه لکه های صورتی رنگ شدم و شما شانس باردار شدنم را از ۱۶ تا ۲۲ تخمین زدید حالا چیکار کنم ؟
  خواهش می کنم زود جوابما بدید

  • مسعود میگوید:

   سلام منظور سوالتون متوجه نمیشم.
   برای حامله شدن، زمان بندی دقیق بیشتر از هر چیز دیگری اهمیت دارد. اسپرم می تواند دو تا سه روز زنده بماند، اما تخمک فقط ۱۲ تا ۲۴ ساعت زنده خواهد ماند. برای افزایش احتمال حامله شدن، باید در حوالی زمان تخمک گذاری، بیشتر از یکبار آمیزش داشته باشید. همچنین نزدیکی یک تا دو روز پیش از تخمک گذاری و سپس انجام آمیزش مجدد در روز تخمک گذاری نیز مناسب است. در این حالت، احتمالا تعداد بیشتری از اسپرمهای سالم در لوله های فالوپ، آماده رها شدن تخمک خواهند بود.
   البته، زمان دقیق رها شدن تخمک در خانمها، مشخص نیست و به طول دوره قاعدگی آنها بستگی دارد. تخمک گذاری در خانمها معمولا ۱۴ روز پیش از آغاز پریود بعدی انجام می شود. دقت کنید که این زمان، بر خلاف باور عموم، دقیقا در وسط دوره ماهیانه آنها قرار ندارد. اگر دوره شما ۲۸ روزه باشد (که متوسط سیکل قاعدگی در خانمها همین مدت است)، آنگاه می توان گفت که تخمک گذاری تقریبا در وسط دوره انجام می شود. اما اگر مثلا دوره شما ۳۵ روزه باشد، تخمک گذاری در روز بیست و یکم انجام خواهد شد، نه روز هفدهم که وسط دوره است.

 118. الناز میگوید:

  سلام
  من فقط میخوام بدونم الان که دارم لکه میبینم دلیلش چیه آخه تاریخ های پریودی چندماه قبل را که براتون فرستادم ۱۸ مرداد را روز تخمک گذاری تعیین کردید و دقیقا در این روز بعد از نزدیکی من لکه دیدم لطف کنید بگید چیکار کنم

  • مسعود میگوید:

   جای نگرانی نیست. حدود ۵ درصد زنان در هنگام تخمک گذاری دچار لکه بینی (ترشح لکه های خونی روشن) می شوند. این لکه های بی خطر تقریباً هر ماه در اواسط چرخهٔ قاعدگی دیده می شود و اغلب با درد خفیفی در طرف راست یا چپ شکم همراه است.برای اطلاعات بیشتر خود مطلب زیر را مطالعه فرمایید:
   لکه‌بینی بدون ارتباط با تخمک‌گذاری (که این در مورد شما نیست فقط برای اطلاعات بیشتر شماست) می‌تواند علل مختلفی داشته باشد، از جمله عفونت مهبل، مثانه، گردن زهدان، یا اندومتر (پوشش داخلی زهدان). علل دیگر عبارتند از وجود پولیپ (زائده‌های گوشتی درون زهدان)، ناهنجاری سلول‌های گردن زهدان، سرطان، عوارض آبستنی، قرص‌های ضد بارداری، یا عدم تعادل هورمونی. – درمان لکه‌بینی قاعدگی پزشک باید علت لکه‌بینی را یافته و نوع درمان را مشخص کند. علت را بیابید. پزشک با احتیاط نواحی بیرونی، پوشش مهبل، و گردان زهدان را معاینه می‌کند. در صورت لزوم نمونهٔ کوچکی از بافت را برداشته و برای آزمایش میکروسکپی می‌فرستد. هورمون را متعادل کنید. برای کنترل انجام تخمک‌گذاری، باید یک نمودار تغییرات دمای بدن بسازید. اگر فقدان تخمک‌گذاری عامل لکه‌بینی باشد، پزشک احتمالاً داروی هورمونی، به‌صورت قرص‌های ضد بارداری یا پروژسترون، برایتان تجویز می‌کند. گرچه قرض‌های ضدبارداری درمان مرسوم در این مورد هستند، در برخی زنان خود آنها باعث لکه‌بینی می‌شوند. در این صورت، پزشک مقدار مصرف آن را تغییر می‌دهد. عفونت را درمان کنید. اگر عفونت مهبل یا مثانه علت لکه‌بینی باشد، پزشک با تجویز آنتی‌بیوتیک مناسب آن را درمان می‌کند. مراقب گردن زهدان باشید. گاهی گردن زهدان (ورودی باریک زهدان) سلول‌های غیرطبیعی می‌سازد. این حالت به لکه‌بینی منجر می‌شود و درمان آن آسان است. پزشک با استفاده از پرتو لیزر این سلول‌ها را از بین می‌برد. این گرفتاری شایع است و در دو سوم موارد خطری ندارند، اما ممکن است مقدمه‌ای برای سرطان باشد. بنابراین، تشخیص و درمان آن ضروری است. – چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟ – لکه‌بینی در هنگامی روی داده است که انتظار خونریزی قاعدگی دارید، و احتمالاً آبستن هستید. – لکه‌بینی بی‌دلیل بیش از سه ماه طول بکشد. – لکه‌بینی با تب یا درد لکن همراه است.

 119. الناز میگوید:

  سلام
  آقای دکتر یعنی با وجود لکه بینی میتونم نزدیکی داشته باشم خطری نداره
  ممنون از لطف بی شمارتان

  • مسعود میگوید:

   سلام تغییرات هورمونی در زمان تخمکگذاری سبب این لکه بینی است وحالتی طبیعی است. در نظر داشته باشید که اگر فقط ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول کشید زمان تخمک گذاری بوده وگرنه باید معاینه دهانه رحم و بررسی های دیگر شوید. لکه بینی وسط دوره می تواند عوامل مختلفی از جمله لکه بینی همراه با تخمک گذاری- اختلال هورمونی و یا حتی خونریزی ناشی ار لانه گزینی باشد.
   در زمان تخمک گذاری یک تخم از لوله تخمدان رها شده و بسمت پایین و لوله فالوپ (شیپور رحمی) حرکت میکند. این بسیار طبیعی است که دختری در زمان تخمک گذاری مقداری خون را مشاهده نماید و آن را حمل بر تغییر زمان عادت ماهیانه و یا به اشتباه خود عادت ماهیانه تلقی نماید بعضی وقتها تخمک گذاری می تواند قبل از اینکه خونریزی پریود در فرد به پایان برسد اتفاق بیافتد و بعضی وقتها نیز میتواند اتفاقش بلافاصله بعد از پایان یافتن عادت ماهیانه نیز می باشد. از طرفی اسپرم نیز می تواند تا ۳ روز بعد از رها شدن تخمک رو باردار نماید . بنابراین داشتن رابطه جنسی در هر دو صورت میتواند بارداری رو بهمراه داشته باشد. برای همین می گویند داشتن نزدیکی بدون استفاده از وسایل جلوگیری از حاملگی، در زمان عادت ماهیانه و حتی در زمان خونریزی همچنان دارای ریسک میباشد.
   قطعا باید مراقب بود و حتما خود را تمیز کرده باشین. اگر در روزهای قبل نزدیکی داشته اید یک شب در میان نزدیکی داشته باشید کافی است.

 120. کرمی میگوید:

  سلام و خسته نباشید.خانمی ۲۳ ساله هستم،پریودم نامنظم هستش ،برای تنظیم قرص duphaston مصرف میکنم اگه قرص مصرف نکنم پریودم تا سه ماه هم عقب میوفته،از ابان ۹۲ برای بارداری اقدام کردم ولی بی حاصل بود ،اردیبهشت ۹۳ دکتر برام قرص متفورمین تجویز کرد روزی دو عدد باز جواب نداد،این دوره قرص لتروزول رو هم اضافه کرده از روز پنجم پریودی تا روز نهم ولی من اشتباها از روز پنجم قرص رو به مدت نه شب مصرف کردم و مثل همیشه از روز شانزدهم قرص duphaston رو خوردم به مدت ده شب ولی هنوز پریود نشدم ۱۹.۴ اولین روز اخرین پریودم بوده و ۱۸.۵ ازمایش خون دادم که جواب به این صورت بود beta.hcg.serum_elisa 10 .ایا باردار هستم .اشتهام زیاد شده سینه هام هم شدید درد میکنن احساس خستگی هم دارم.این رو هم بگم که من همیشه بعد از قرص duphaston دقیق بعد از سه روز پریود میشدم.لطفا جواب بدید ،ایمیل هم نوشتم اگه مقدور هست برام ایمیل هم کنید با تشکر فراوان

  • مسعود میگوید:

   سلام در خصوص حاملگی احتمال آن وجود دارد باید صبر کنید. یک هفته که از موعد پریودتان گذشت و باز نشدید می توانید از بی بی چک استفاده کنید و یا اینکه آزمایش خون را تکرار کنید در مورد سطوح hCG نکات زیر را به خاطر داشته باشید:
   • در ۸۵% حاملگیها مقدار این هورمون طی ۷۲-۴۸ ساعت دوبرابر می شود. هرچه سن حاملگی بیشتر می شود، زمان دوبرابر شدن این هورمون طولانی تر شده و حداکثر به ۹۶ ساعت می رسد.
   • در مورد مقادیر این هورمون می بایست توجه نمود. زیرا در برخی حاملگیهای طبیعی مقدار این هورمون می تواند کم باشد ولی نوزادی کاملا سالم به دنیا بیاید. سونوگرافی در هفته های ۶-۵ صحت بیشتری نسبت به اندازه گیری hCG دارد.
   • سطح هورمون hCG کمتر از mIU/ml 5 نشاندهنده عدم حاملگی است. هر مقداری بیش از mIU/ml 25 نشاندهنده وجود حاملگی می باشد.
   مقادیر بتا در بارداری تک قلو
   بر اساس تعداد هفته ای که از اولین روز آخرین پریود گذشته :
   هفته ۳ —- ۰-۵
   هفته ۴ —- ۵-۴۳۰
   هفته ۵ —- ۱۸۰-۷۴۰۰
   هفته ۶ —- ۱۱۰۰-۵۶۵۰۰
   بر اساس تعداد روزهایی که از زمان لقاح گذشته :
   ۷ روز —– ۰-۵
   ۱۴روز(زمان پریود بعدی ) ۵-۴۳۰
   ۲۱روز —– ۱۸۰-۷۴۰۰
   ۲۸روز —– ۱۱۰۰-۵۶۵۰۰
   وضمنا در هشت هفته اول هر ۴۸ ساعت باید در یک بارداری نرمال مقدار بتا ۱.۶۶ تا ۲ برابر بشه و این رنج گسترده ی مقادیر بتا هم دلیلش همینه.

 121. هستی میگوید:

  با سلام خدمت آقای دکتر من ۲۸ سالمه من سه ساله که جلوگیری نمیکنم ولی شوهرم واریکوسل داشت جراحی کرده تقریبا یکسال و نیم میشه حالا من پریدم ۱۴روز عقب افتاده من در روز هفتم و دهم عقب افتادن پرید از بی بی چک بنج بار استفاده کردم که همش مثبت بود علائم منم کمردرد-لثه و دندان درد-بیحالی و خسته بودن و درد و ورم سینه میباشد میخواستم بدونم من حامله هستم یا نه البته من در حال حاضر دسترسی به آزمایشگاه رو ندارم که آز خون بدم ممنون میشم اگر سریعتر لطف بفرمائید جواب منو بدین

  • مسعود میگوید:

   سلام
   اگر مثبت شده خوب مثبت شده!تبریک خدمت شما برای اطمینان یک هفته دیگر تست بارداری را تکرار کنید. در خصوص بی بی چک نکته ای که باید دقت کرد این است که در صورتی که شما نتیجه مثبت زودهنگام از تست بگیرید (که البته این در مورد شما نیست چون شما ۱۰ روز صبر کرده اید و باز نتیجه مثبت شده) و کمی بعد هم پریود شوید، ممکن است دچار عارضه “حاملگی شیمیایی” شده باشید. این بدان معناست که یک تخمک بارور شده به رحم منتقل شده و سپس به اندازه ای رشد کرده است که هورمون hCG تولید کند؛ اما پس از آن، رشد تخمک بنا به دلایلی متوقف شده است.
   این اتفاق برای ۲۰ تا ۵۰ درصد از تخمکهای بارورشده می افتد، که دلیل آن ممکن است غیرطبیعی یا ناسالم بودن تخمک یا عدم توانایی آن برای رشد و تبدیل شدن به جنین، باشد. در این حالت، شما دوباره پریود خواهید شد، هرچند این دوره پریود ممکن است کمی دیرتر شروع شده و خونریزی شما نیز بیشتر از حد معمول باشد. در گذشته که تستهای حاملگی به اندازه امروز دقیق نبودند، این حاملگیهای شیمیایی هیچ وقت تشخیص داده نمی شدند.
   به همین دلیل، برخی از متخصصان بر این باورند که بهتر است تا یک هفته پس از موعد مقرر پریود بعدی خود نیز صبر کنید و سپس تست حاملگی را انجام دهید تا نتیجه دقیق تری به دست بیاورید.

 122. ناشناس میگوید:

  سلام من دو ماهی بود که بخاطر کیست در تخمدان قرص زد بارداری مصرف میکردم و بعد از تمام شدنش دوباره اقدام برای بارداری داشتم میخواستم بدونم تو این فاصله کم که از مصرف قرص میگذره آیا امکان بارداری وجود داره؟ و اینکه اگر امکانش هست برای بچه ضرر نداره؟ الان تقریبا یک هفته ای میشه که هر روز سردرد دارم توی یک سایتی هم خوندم از علایم بارداری میتونه باشه ؟ متشکرم

  • مسعود میگوید:

   اولین نکته در درمان کیستهای تخمدانی در اغلب موارد، کاهش اضافه وزن است. در واقع چاقی تأثیر مستقیمی در کاهش ترشح آندروژن دارد و در اکثر موارد موجب بروز اختلال در سیکل قاعدگی و تأخیر در تخمک گذاری می شود.
   برای برقراری تعادل هورمونی، اگر خانم قصد بارداری نداشته باشد، قرص ضدبارداری استروپروژسترونی تجویز می شود. داروهای مخصوص ضد هورمون های مردانه نیز ممکن است توصیه شود. قرص های خوراکی دیابت نیز برای مشکلات مقاومت انسولین نیز در بعضی موارد تجویز می شود.
   چگونگی باروری:
   کاهش وزن در این باره بسیار مهم است، زیرا در اکثر موارد موجب تخمک گذاری مجدد می شود. به نظر می رسد مصرف قرصهای دیابت؛ متفورمین این امر را تسهیل می کند. پس از آن، قرص های القاکننده تخمک گذاری که در رأس آنها «سیترات کلومیفن» قرار دارد، تجویز می شود.
   موضوع مهم درباره مصرف این دارو، مقدار دوز آن است که در هر خانم متفاوت است. معمولاً دوز ۵۰ میلی گرم در روز دوم و ششم قاعدگی، در ۵۰ درصد بیماران باعث آزاد شدن تخمک ها می شود. در مورد دیگر نیز دوز دارو بتدریج تا مقدار حداکثر ۱۵۰ میلی گرم افزایش می یابد. تنها در ۳۰ درصد بیماران، درمان مؤثر نمی شود. کسانی که به دارو جواب داده اند، پس از شش دوره قاعدگی، در ۶۰ درصد موارد باردار می شوند.
   سردردی که شما بر شمردید می تواند علت های مختلفی داشته باشید و از روی سردرد نمی توان گفت که حامله هستید یا نه…

 123. لیلا میگوید:

  با سلام من در ماههای قبل شروع پریودم به ترتیب تو روزهای ۲/۱۲،۳/۱۴،۴/۱۷ بوده این ماه ۱۷ رابطه داشتم بدون جلوگیری .امروز۲۳ امه و من هنوز پریود نشدم سینه هام هم بزرگ شده و درد داره و احساس درد زیر شکم دارم امکانش هست باردار باشم؟

  • مسعود میگوید:

   نزدیکی فقط در روزهای ۱۲ تا ۱۸ دوره ماهیانه می تواند منجر به حاملگی شود که قطعا شما در این روزها نزدیکی داشته اید. پس احتمال بارداری دارید.برای اطمینان یک هفته که از موعد پریودتان گذشت و پریود نشدید از بی بی چک استفاده کنید که مثبت یا منفی بودن مشخص می شود.یعنی شنبه از بی بی چک استفاده کنید

 124. ماهنوش میگوید:

  سلام.من ۱۴ خرداد رابطه داشتم ونیر ماه پریود شدم ولی الان چیزی تو شکمم حس میکنم.حالت تهوع دارم.در ضمن قارچ هم دارم چون ترشجات پنیزی شکل داشتم.ایا ایتا به هم ریط داره؟ممکنه حامله باشم؟

  • مسعود میگوید:

   سلام.تنها نزدیکی در روزهای ۱۲ تا ۱۸ عادت ماهیانه امکان حاملگی دارد. اطلاعات کافی ارائه نداده این.اگر یک هفته از موعد پریودتان گذشته و هنوز نشده اید با بی بی چک مشخص می شود که باردارید یا نه.

 125. الناز میگوید:

  سلام
  من میخام هرچه زودتر بفهمم باردار هستم یا نه حدود ۶روز دیگه موقعه پریودیم هست چیکار کنم زودتر متوجه بشوم؟
  ممنون

 126. هانيه میگوید:

  من ماه قبل ۲۷ام پریود شدم ۲مرداد هم با دوس پسرم نزدیکی دآشتم الان ۲۳ مرداد پریود شدم زود تموم شدم الانه ک فقط لکه سیاه آزم میآد و شکمم درد میکنه و حالت تهوع دآرم حتی تخمدانام هم درد شدید دآره آیا علائم حاملگیه یا نه؟لطفن راهنماییم کنید!

 127. هانيه میگوید:

  سلآم.من ماه قبل ۲۷ام پریود شدم ۲مرداد هم با همسرم نزدیکی دآشتم الان ۲۳ مرداد پریود شدم زود تموم شدم الانه ک فقط لکه سیاه آزم میآد و شکمم درد میکنه و حالت تهوع دآرم حتی تخمدانام هم درد شدید دآره آیا علائم حاملگیه یا نه؟لطفن راهنماییم کنید!

 128. الناز میگوید:

  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر الناز،هستم همونی که روز هجدهم مرداد ماه را برام روز تخمک گذاری تخمین زده بودید و من در آن روز لکه هایی دیدم ۳۰مرداد رفتم آزمایش خون دادم جواب آزمایشم ۱۰۲۵ است میخواستم ببینم چه زمانی برای شنیدن صدای قلب نوزاد به دکتر مراجعه کنم

  با تشکر از راهنمایهای با ارزش شما

  • مسعود میگوید:

   از اواسط هفته چهارم بارداری یا به عبارتی از روز بیست و چهارم بارداری صدای قلب جنینی که نخستین مراحل رشد را سپری می‌کند، قابل شنیدن است. در حقیقت قلب، نخستین عضو بدن جنین است که فعالیت خود را آغاز می‌کند.
   این ویژگی، تنها در انسان‌ها دیده نمی‌شود، بلکه در همه موجودات مهره‌دار، قلب پیش از دیگر اعضای بدن شروع به فعالیت می‌کند. تاکنون بسیاری از متخصصان بر این باور بودند که با شروع فعالیت قلب، این عضو می‌تواند مواد غذایی و اکسیژن مورد نیاز برای دیگر سلول‌های بدن را که در حال رشد و تمایز به سلول‌های پوست، بافت استخوانی، کبد و مغز هستند تامین کند و مواد دفعی و دی‌اکسیدکربن را از این سلول‌ها دور سازد، اما اگر قدری عمیق‌تر به این موضوع فکر کنیم متوجه خواهیم شد این فرضیه با ساختار جنینی قلب در تناقض است. ساختاری که در دوره جنینی از آن به عنوان قلب جنین نام برده می‌شود، تنها متشکل از چند رگ خونی است که انقباض آنها موجب به گردش درآمدن خون می‌شود.
   در مراحل بعدی این رگ‌های خونی تغییر شکل می‌یابند و نزدیک هم قرار می‌گیرند و در نهایت به یک ساختار واحد متشکل از چهار محفظه مجزا که متشکل از دو دهلیز و دو بطن هستند، تبدیل می‌شود. بنابراین می‌توان گفت نوزاد از زمان تولد، قلبی با ساختاری شبیه به قلب یک انسان بالغ دارد. اگر چه از روز بیست و چهارم جنینی قلب جنین شروع به فعالیت می‌کند، اما ساختار قلب جنین در مقایسه با ساختار قلب نوزاد تازه متولد شده بسیار متفاوت و ساده‌تر است.

 129. شهره میگوید:

  سلام اقای دکترخسته نباشید.امروزیک هفته ازپریودیم گذشته ومن هنوزپریودنشدم حدود۱۵ روزه که شکمم دردمیکنه .,rوقتی هم که بلندمیشم یامیخوابم احساس میکنم شکمم سفت شده .تخمدانهام بخصوص راست دردمیکنه.زودخسته میشم.باید۲۹پریودمیشدم دراون مدت علایم پریودی فقط دردداشتم.هیچ لکه ای هم نداشتم.عذرمیخوام این میتونه نشانه بارداری باشه.خیلی استرس دارم.لطفایه کم زودجوابموبدید.ممنون ازشما.

  • مسعود میگوید:

   سلام برای اطمینان چون یک هفته است که پریود نشدید پس می توانید از بی بی چک استفاده کنید در این روزها بی بی چک کاملا می تواند تشخیص دهد
   علایمی که ذکر کردید می تواند ولی برای اطمینان حتما بی بی چک تست کنید

 130. *** میگوید:

  سلام آقای دکتر
  ی راهنمایی میخواستم . من این ماه ای یو ای انجام دادم و الان ۳ روز از موعد پریودیم گذشته ۲ بار تست انجام دادم وهر دوبار منفی بود . ۲ تا سوال داشتم. یک اینکه اگه فردا ازمایش بتا انجام بدم نشون میده که ایا حامله ام؟ و ۲ اینکه شیافتای پروژسترون ۴۰۰ که باید شبی یکی مصرف میکردم تعدادش تا دو شب پیش بود و تموم شد ولی من یک بسته دیگه هم رفتم تهیه کردم و از شب قبل دارم استفاده میکنم ایا این ایراد داره؟ پروژسترونمو قطع کنم؟. چون دکتر خودم تا شنبه در دسترسم نیست یکم استرس دارم لطفا جوابمو زود بدید . ممنون
  دوستان واسم دعا کنید که باردار باشم چند ساله که منتظرم

  • مسعود میگوید:

   سلام بی بی چک باید یک هفته از موعد پریود بگذرد و اگر نشدید قادر به تشخیص حاملگی است در این روزها جواب نمی دهد برای همین منفی شده است.آزمایش خون قطعا این روزها انجام دهید می تواند مشخص کند چون آزمایش خون یک هفته بعد از لقاح قادر به تشخیص است

  • مسعود میگوید:

   در واقع همون هورمون پروژسترون هست که باید توسط تخمدان ها ترشح بشه و بریزه داخل رحم و کمک میکنه که جفت به دیواره رحم محکمتر بچسبه…واین شیاف هیچ ضرری برای مادر و بچه نداره…فعلا مصرف کنید ولی شنبه حتما با پزشکتون در میآن بگذارید تا تایید کنند

 131. ناشناس میگوید:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  اول از همه تشکر میکنم ازتون بخاطر اینکه وقت گذاشتید و به سوالام جواب دادید
  سوالم اینه: امروز آزمایش بتامو دادم و نتیجه hcg 4.2 و منفی بود. ایا امکان داره حامله باشم و ازمایش نشون نداده باشه؟ اخه سابقه ۴ روزعقب زدگی در پریودام نداشتم . و اگر حامله نیستم دلیل عقب زدگیم چیه؟ربطی به آی یو آی که انجام دادم داره؟

  • مسعود میگوید:

   تست بارداری به هر طریقی که انجام شود باید ۲۳ روز بعد از آخرین روز آخرین پریود باشد تا قابل اعتماد باشد. و در هر صورت امکان اشتباه وجود دارد. تنها انجام یک نوبت آزمایش برای اندازه گیری این هورمون در بیشتر موارد کافی نیست. در مواردی که شک به سلامت بارداری وجود دارد می بایست چند آزمایش با فاصله از هم انجام شود تا بتوان یک نتیجه گیری درست انجام داد.
   • دو نوع آزمایش hCG وجود دارد: نوع «کمی» که فقط وجود یا عدم وجود هورمون را مشخص می کند و دیگر نوع «کیفی» که مقدار آن را نیز معین خواهد نمود. یک هفته که از موعد گذشت و باز پریود نشدید نی توانید بی بی چک تست کنید. شایان ذکر است احتمال وقوع حاملگی برای هر زوج تحت درمان روش IUI (تزریق داخل رحمی) بین %۲۶-۸ می باشد و حدود % ۶۰ زوج ها پس از چند دوره درمان حامله می شوند .
   در خصوص به تاخیر افتادن پریودتان صبر کنید، برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

 132. *** میگوید:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  اول از همه تشکر میکنم ازتون بخاطر اینکه وقت گذاشتید و به سوالام جواب دادید
  سوالم اینه: امروز آزمایش بتامو دادم و نتیجه hcg 4.2 و منفی بود. ایا امکان داره حامله باشم و ازمایش نشون نداده باشه؟ اخه سابقه ۴ روزعقب زدگی در پریودام نداشتم . و اگر حامله نیستم دلیل عقب زدگیم چیه؟ربطی به آی یو آی که انجام دادم داره؟

 133. ارزو میگوید:

  سلام اقای دکتر من امروز ده روزه که از پریودم میگذره هر چندپریودی هام زیاد منظم نیست . درروز۳۳بی بی چکم منفی شد اما هنوز پریود نشدم بایدچکار کنم

  • مسعود میگوید:

   . بی بی چک زمانی قادر به تشخیص حاملگی است که یک هفته از موعد پریودتان گذشته باشد و هنوز پریود نشده باشید در روزهای دیگر قادر به تشخیص نمی باشد. تنها آزمایش خون است که یک هفته بعد از لقاح می تواند بارداری را تشخیص دهد. در خصوص به تاخیر افتادن پریودتان مطلب زیر را مطالعه فرمایید:
   فشار روحی و یا فیزیکی نیز می تواند تخمک گذاری و درنتیجه عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس شدید باعث کاهش میزان هورمون آزادکننده گنادوتروپین ( GNRH) می شود. مقدار مناسب از GnRH -که کنترل آزادسازی هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول ( FSH ) و استروژن را به عهده دارد – برای تخمک گذاری لازم است. بنابراین ،استرس در هفته های نزدیک به تخمک گذاری، می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس متداول‌ترین علت بر هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان جریان چرخه ماهیانه شما تغییر خواهد کرد.
   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

 134. fariii میگوید:

  با سلام
  من تقریبا پریودیهای نامنظمی داشتم تااینکه خرداد ماه به دکتر زنان مراجعه کردم و قرص گلوکوفاژ برایم تجویز کردن .۶تیر و۵ مرداد پریود شدم.البته قرصهایم قبل از مرداد تمام شدن.الان ۶روز از زمان قاعدگیم گذشته.آیا من باردارم؟جلوگیری طبیعی داریم.چند روز قبل درد شدید در ناحیه آلت تناسلی و کمرم داشتم به همراه ترشح بیرنگ شدید اما دیگه این علایم رو ندارم.احساس میکنم بدنم خیلی ورم کرده.بی بی چک زدم منفی بوده.راهنماییم کنید.

  • مسعود میگوید:

   متفورمین (گلوکوفاژ) یک داروی خوراکی ضد دیابت است این دارو در خانمهایی که دچار تخمدان های چند کیستی شدن و تنبلی تخمدان دارن و به عارضه ناباروری دچار شدن برای افزایش فعالیت تخمدان بکار می رود. بی بی چک یک هفته که از موعد پریودی گذشت قادر به تشخیص بارداری است. دوباره بی بی چک تست کنید.

 135. حسناء میگوید:

  باعرض سلام وخسته نباشید:
  ببخشیدمن باکره هستم وبانامزدم رابطه داشتم والان هردومون نگرانیم…لطفا بگیدامکان داره کسی که باکره هست حامله هم بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟جوابش وبه ایمیلم بفرستید لطفا وخواهشا

 136. مریم میگوید:

  سلام خسته نباشید
  من دو هفتست از پریودیم میگذره هنوز پریود نشدم فقط دوتا لک دیدم.آزمایش خون هم انجام دادم جوابش اینه،میشه بگید باردار هستم یا نه؟
  result:0
  unit:IU/L
  risk normal ranges:
  pregnant:>50
  non pregnant <10

  • مسعود میگوید:

   این نتیجه که منفی است. شما برای اطمینان بیشتر باید آزمایش را تکرار کنید. در این روزها حتی با بی بی چک هم تست کنید می تواند تشخیص دهد که باردار هستید یا نه.

 137. شيرين میگوید:

  با سلام من پری نام نظم دارم ٢مرداد امپول تزریق کردم که ١١مرداد پری شدم لتروزل و امپول ivf-c استفاده کردم ولی شبها حالت تهوع و زیر دلم تیر میکشه باز ١١شهریو پریود شدم ایا احتمال بارداری هست

 138. بهار میگوید:

  سلام آقای دکتر یک سال پیش با کمر درد شدید سقط داشتم تخمدان طرف چپم درد میکنه وترشح سفید و چسپناک بیرون میاد پریود نامنظم دارم و تاحالا هم باردارنشدم

  • مسعود میگوید:

   سلام ودرود
   بعد از سقط باید به دنبال علت آن باشیم. انجام آزمایش اسپرم برای همسر ممکن است ناهنجاری اسپرم باشد که منجر به سقط شده است. در مادر هم مشکلات انعقادی، سیستم ایمنی و در نهایت مشکل رحم مادر ممکن است علت آن باشد. لازم است عکس رنگی از رحم مادر گرفته شود تا شکل رحم مادر مشخص شود. (معمولا این آزمایش ها بعد از ۲ یا ۳ بار سقط انجام می شود.) برحسب جواب آزمایش درمان لازم انجام می شود. لازم به ذکر است در حدود کمتر از ۱۰ درصد موارد نمی توان به علت واقعی سقط پی برد.
   اگر سقط اتفاقی بوده باشد بعد از ۳ ماه می توان برای بارداری مجدد اقدام کرد که باید روزهای مناسبی را برای نزدیکی در نظر گرفت. این روزها روزهای تخمک گذاری است که اسپرم تازه است معمولا ۱۴ روز قبل از عادت ماهانه (روز۱۲تا۱۸) اگر نزدیکی یک روز در میان انجام شود، احتمال این که جنین سالم تشکیل شود، زیاد است.
   این دردها در صورتی که پس از بررسی های لازم توسط متخصص زنان به تخمدان مربوط شود گاهی در افراد سالم با پاره شدن فولیکول تخمدان برای خروج تخمک در وسط سیکل قاعدگی اتفاق می افتد و نیاز به درمان خاصی ندارد اما نکته مهم آن است که چنین درد هایی گاهی از ارگانهای دیگر است و بدون بررسی نمی توان اظهار نظر کرد.
   به نظر من بهتر است به پزشک مراجعه کنیدویک سونوی رحم وتخمدان انجام دهید ،این درد علل مختلفی دارد که احتمالا به دلیل تخمکگذاری ویا کیست تخمدان می باشد.

 139. *** میگوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من سیکل آی وی اف شروع کردم. قرصای ال دی از شب ۳ قاعدگی دارم میخورم ،روز ۱۶ پری سونو شدم و دکتر بهم ۶ عددکپسول آزیتروماسین ۲۵۰ و آمپول سینافکت ،که آمپولمو باید روزی ۳۰ واحد زیر جلدی از روز ۲۱ پری بزنم .سوالم اینه آیا کپسولمو باید از همون رو ۱۶ پری بخورم یا باید از روزی که آمپولمو شروع کردم بخورم ؟ متاسفانه دستور مصرف کپسولو فراموش کردم راهنماییم کنید ممنون میشم

  • مسعود میگوید:

   آزیترومایسین معمولا به مدت ۲ تا ۵ روز به صورت دوز منفرد تجویز می شود. در عفونت های دستگاه تناسلی به شکل یک دوز منفرد و جهت پیشگیری از پنومونی مایکوباکتریوم آویوم در بیماران مبتلا به ایدز هر هفته به شکل دوز منفرد داده می شود. آزیترومایسین را دقیقا مطابق با دستور پزشک معالج خود مصرف و دستورات بسته دارویی را به دقت مطالعه کنید. دوز دارو را خودسرانه تغییر ندهید. قرص و کپسول آزیترومایسین را همراه یک لیوان پر آب ببلعید و از جویدن آن خودداری کنید. محلول سوسپانسیون دارو را قبل از مصرف به خوبی تکان دهید تا یکنواخت شود. از توقف مصرف دارو حتی در صورت رفع علایم پرهیز و در صورت لزوم با پزشک خود مشورت کنید.

  • مسعود میگوید:

   عادت ماهیانه خانم ها هر ۲۸ روز یک بار تکرار می‌شود، اما گاهی پیش می‌آید که شما دو ماه یک بار پریود می شوید و گاهی هر ۲۶ روز ، ۳۵ یا ۴۲ روز یک ‌بار. قاعدگی طبیعی باید به فاصله ۲۵ تا ۳۵ روز رخ ‌دهد؛ یعنی از شروع اولین خون‌ریزی تا خون‌ریزی بعدی باید ۲۵ تا ۳۵ روز طول بکشد. بسیاری از خانم ها که قاعدگی شان در یک روز در هر ماه اتفاق نمی‌افتد (مثلا تاریخ بیست و پنجم هر ماه)، فکر می‌کنند قاعدگی‌شان طبیعی نیست. ولی این افراد نباید نگران شوند؛ زیرا لازم نیست قاعدگی دقیقا در همان روز ایجاد شود. تغییر دو سه روزه در قاعدگی، مشکل خاصی نیست. اما اگر فاصله بین دو پریود، به کمتر از ۲۵ روز یا بیشتر از ۳۵ روز برسد، باید با پزشک مشورت کرد.
   عادت ماهیانه به ویژه در دوران نوجوانی و سال اول بلوغ منظم نیست، چون سیستم هورمونی بدن هنوز کار خود را به خوبی آغاز نکرده است. این امر ممکن است دو سال یا حتی بیشتر هم ادامه یابد. حدود ۴۵ تا ۵۰ سالگی نیز که اکثر خانم ها به سن یائسگی نزدیک می‌شوند، دستگاه هورمونی تقریبا خسته و عادات ماهیانه نامنظم می‌شوند. این حالت تا زمان یائسگی ادامه خواهد داشت!
   حتی اگر از موضوع سن هم بگذریم، باز هم نامنظم بودن عادت ماهیانه امر بسیار مهمی نیست. اما اگر عادات ماهیانه شما مدت‌ طولانی نامنظم بود، توصیه می‌کنیم به متخصص زنان مراجعه کنید.
   استرس، اضطراب و اتفاقات نگران‌کننده با تغییر روند تخمک‌گذاری و ایجاد اختلالاتی در ترشح پروژسترون می توانند سبب قاعدگی نامنظم شوند. مشکلات تیرویید، هیپوتالاموس یا هیپوفیز که در تولید هورمون‌های زنانه دخیل‌اند، هم می‌توانند سبب نامنظمی عادات شوند. حتی ممکن است تخمدان‌ها دچار مشکلی باشند و با وجود فرمانی که از مغز دریافت می‌کنند، هورمون کافی تولید نکنند! جالب است بدانید افزایش ترشح هورمون مردانه هم سبب نامنظمی دوره‌ها می‌شود. عفونت، تومور، فیبروم یا آندومتریوز هم می‌توانند از علل احتمالی باشند.
   از دلایل دیگر بی‌نظمی یا قطع قاعدگی، اضافه وزن ، کاهش وزن ، اختلالات تغذیه‌ای و انجام ورزش‌های سنگین است.

 140. شهره میگوید:

  سلام اقای دکتر.عذرمیخوام من واردماه سوم بارداری شدم حدوددوهفته ای میشه که کمرم وپاهام دردمیکنه خیلی میترسم وخیلی هم نگرانم.ایااین حالت طبیعیه؟اقای دکتردرچه هفته ای جنسیت نی نیم مشخص میشه خیلی مشتاقم که زودبرم سونو بدم..ازتون خیلی ممنونم.ایامتون خوش.

  • مسعود میگوید:

   انجام سونوگرافی در پایان سه ماهه دوم بارداری تنها روش تعیین جنسیت جنین در بارداری است اما به تازگی محققان خبر از تعیین جنسیت فرزند با آزمایش ساده خون داده اند.محققان هلندی این روش را ۱۰۰ درصد مطمئن می دانند. پژوهش تعیین جنسیت از طریق آزمایش خون از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ با آزمایش روی ۲۰۱ مادر باردار انجام شد و در بیش از ۱۸۹ مورد دانشمندان به نتایج قابل قبولی رسیدند و اخیراً پس از تکمیل تحقیقات این روش را برای تعیین جنسیت جنین در آزمایشگاه ارائه دادند.

  • مسعود میگوید:

   از اول بارداری تا الآن هورمون‌ها تأثیرگذارترین نقش را در بدن شما داشته‌اند. در این هفته میزان هورمون حاملگی به بالاترین زمان خود می‌رسد و ترشحات مهبلی کمی افزایش می‌یابد. سینه‌هایتان پرتر و حساس‌تر می‌شوند و به علت ازدیاد چربی در زیر پوست نیاز بیشتری به شست و شوی موهای خود پیدا می‌کنید. حجم خون شما همچنان در حال افزایش است و این اتفاق در سه ماه دوم به حداکثر خود می‌رسد و در سه ماه سوم بارداری کاهش می‌یابد.

   شما ممکن است در این زمان دچار نفخ یا باد معده شوید که این امر هم کاملاً طبیعی است. ترشح هورمون پروژسترون در این زمان ماهیچه‌ها و عضلات شما را شل می‌کند و این علتی است که باعث کندتر هضم شدن غذا در بدن شما می‌شود و در نتیجه مشکلاتی نظیر باد معده و آروغ زدن را افزایش می‌دهد. البته شل‌شدن عضلات عوارض دیگری مثل عفونت و برفک واژن را هم ایجاد می‌کند.

   این روزها حسابی بدخلق شده‌اید و حوصله هیچ کسی را ندارید. از کوچکترین مشکلی کوهی بزرگ می‌سازید. این حالات طبیعی است. خودتان را اصلا سرزنش نکنید. نوسات خلقی تا پایان بارداری با شما خواهد بود. در این هفته می‌توانید با استفاده از دستگاه سونوگرافی حرکات کودک خودتان را ببینید و با استفاده از دستگاه اولتراسوند صدای نوزاد را بشنوید.

   توصیه‌های پزشکی

   اگر خونریزی همراه با درد داشتید حتماً به پزشک مراجعه کنید.
   اجسام سنگین را بلند نکنید. با سرعت از پله‌ها بالا نروید چرا که ممکن است موجب خونریزی شود. هنگام بالا رفتن از پله آرام این کار را انجام دهید و بعد از بالا رفتن از چند پله حتماً چند دقیقه‌ای استراحت کنید.
   در هنگام نشستن برای آنکه فشار زیادی به بدنتان نیاید یک زیر پایی یا صندلی قرار دهید تا مشکلی پیش نیاید.
   پیش از بارداری می‌توانید کارهای مربوط به رنگ کردن منزل را انجام دهید. اما اگر قصد دارید این کار اکنون انجام دهید سعی کنید زیاد در معرض بوی رنگ قرار نگیرید. بهتر است از رنگ‌های بی‌بو استفاده کنید.

 141. ناشناس میگوید:

  سلام آقای دکترمن۴روزه اززمان پریدم گذشته تست زدم منفی بودخستگی ودلدردودردسینه دارم پریودم منظمه آیاباردارم

  • مسعود میگوید:

   بی بی چک حداقل باید یک هفته از موعد پریودتان بگذرد تا قادر به تشخیص حاملگی باشد زودتر از آن قطعا منفی می شود چند روز دیگر تست را دوباره تکرار کنید

  • مسعود میگوید:

   سطح هورمون hCG کمتر از mIU/ml 5 نشاندهنده عدم حاملگی است. زیر یک هم نرمال است و هیچ مشکلی ندارد. هر مقداری بیش از mIU/ml 25 نشاندهنده وجود حاملگی می باشد.

  • مسعود میگوید:

   بلی اگر زودتر از موعد از بی بی چک استفاده کنید منفی می شود حتما باید ۷ تا ده روز از موعد پریود شدنتان بگذرد و اگر پریود نشدید ار بی بی چک استفاده کنید تا قادر به تشخیص باشد

 142. *** میگوید:

  سلام آقای دکتر
  من ۵ روز هست که آی وی اف انجام دادم شیافت پروژسترونم رو روزی ۲ بار ساعت ۱۰ونیم صبح و شب استفاده میکزدم.امروز بدلیل پروازی که داشتم شیافتمو ۱ ساغت ونیم دیرتر استفاده کردم آیا مشکلی ایجاد میکنه؟ و اینکه میتونم از این به بعد ساعت۱۲ بجای ۱۰و نیم استفاده کنم ؟

  • مسعود میگوید:

   از آنجا که احتمال به هم رسیدن و ترکیب سلول جنسی نر (اسپرم) و سلول جنسی ماده (تخمک) در داخل لوله آزمایش بیشتر از محیط شانسی محفظه شکم است، از این ایده برای باروری استفاده می‌شود. بدین صورت که تخمک‌های رسیده از زن گرفته شده و در ظرفی داخل آزمایشگاه با اسپرم ترکیب می‌شود. تخم حاصل پس از گذشت ۳ تا ۵ روز از لقاح (امبریو) در داخل رحم قرار داده می‌شود. پس از ۲ هفته از زمان قرار گرفتن جنین‌ها در رحم، مادر می‌تواند با انجام تست خون حاملگی از موفقیت لانه‌گزینی اطمینان پیدا کند.

 143. شهره میگوید:

  سلام اقای دکتر.روزبخیر.اقای دکترمن درابتدای ماه چهارم بارداری هستم.بعضی وقتااززانوهام به پایین داغ میشه انگاریه کاسه اب گرم روی پاهام ریخته میشه.ایااین حالت طبیعیه؟وسوال دیگه اینکه تکررادرارم خیلی زیادشده ورنگ ادرارم هم زردخیلی تیره ست.بعضی وقتام سوزش ادراردارم.ایامیتونه عفونت ادراری باشه؟وروی نی نیم تاثیربدبذاره؟خیلی نگرانم.ازتون خیلی ممنونم.

  • مسعود میگوید:

   در ابتدای بارداری معمولا‌ً بعلت بزرگ شدن رحم و فشار آن بر روی مثانه دفعات ادرار کردن بیشتر می شود. بعدها ممکن است بعلت تغییر وضع رحم یا خارج شدن آن از لگن، فشار آن بر مثانه کمتر شده و این حالت از بین برود. ولی در اواخر حاملگی با پایین آمدن سرجنین به داخل لگن و فشار ناشی از آن دوباره تکرر ادرار دیده می شود.غلب افراد لفظ عفونت ادراری را به جای لفظ عفونت مثانه که نوعی عفونت باکتریائی است که در مثانه ایجاد التهاب می کند و اغلب با علائمی نظیر احساس نیاز به دفع مکرر ادرار و سوزش ادراری همراه است، بکار می برند. این حالت که سیستیت نیز نامیده می شود در بین خانم های ۲۰ تا ۵۰ ساله که از نظر جنسی فعال هستند، نسبتاً شایع است. علایم عفونت مثانه (سیستیت) در خانم‌ها متفاوت است و می‌تواند به شکل‌های مختلف بروز کند: درد، ناراحتی و سوزش هنگام دفع ادرار (و احتمالاً هنگام فعالیت زناشویی)، ناراحتی لگن یا درد قسمت تحتانی شکم (اغلب در قسمت فوقانی استخوان لگن)، افزایش دفعات دفع ادرار و احساس فشار و نیاز به ادرار کردن به طور مکرر حتی زمانی که میزان ادرار در مثانه بسیار کم است،‌ ادرار بدبو،‌ ادرار کدر و وجود خون در ادرار (اغلب با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شود).
   البته از آنجایی که میل زیاد به دفع ادرار در دوران بارداری امری شایع محسوب می‌شود، ممکن است تشخیص قطعی سیستیت مشکل باشد، به خصوص در مواردی که علایم خفیف است. اگر شـما فکر می‌کنید که ممکن است مبتلا به عفونت شده باشید از پزشک خود بخواهید تا درخواست آزمایش ادرار کند تا بتوان تشخیص قطعی داد. اگر شما هنگام بارداری دچار سیستیت شوید و یا در اولین معاینه دوران بارداری باکتری در ادرار شما دیده شود باید به مدت ۷ تا ۱۰ روز آنتی‌بیوتیک خوراکی دریافت کنید. بسیاری از آنتی‌بیوتیک‌ها را می‌توان با اطمینان در دوران بارداری مصرف کرد. اگر علایم سیستیت دارید، احتمالاً با مصرف آنتی‌بیوتیک در عرض چند روز این علایم برطرف خواهند شد ولی به هر حال ادامه یک دوره درمان به طور کامل بسیار ضروری است تا دستگاه ادراری از وجود باکتری پاک شود. بعد از درمان باید آزمایش ادرار را تکرار کنید تا مشخص شود که عفونت برطرف شده است. انجام کشت‌های مکرر ادرار با فواصل معین در تمام دوره بارداری امری الزامی ‌است تا از عدم بازگشت عفونت اطمینان حاصل شود. گاهی در خانم‌های بـاردار که دچـار عفونت ادراری می‌شوند عفونت تکرار می‌شود. به منظور پیشگیری از عود عفونت، در صورت تکرار عفونت مثانه، ممکن است آنتی‌بیوتیک به طور دایم و با یک دوز پایین تا زمان زایمان تجویز شود.

 144. پریسا میگوید:

  سلام اقای دکتر من الان ۱۰ روز از وقت پریودم میگزره یک روز بعد از وقت پریودم آزمایش خونم ۱۰۱.۲ نشون داد الان لک بینی دارم دوباره آزمایش خون دادم بعد ۸ روز از اولین ازمایش ۵۱ نشون داد ایا سقط اتفاق افتاده

  • مسعود میگوید:

   سلام در مورد سطوح hCG نکات زیر را به خاطر داشته باشید:
   • در ۸۵% حاملگیها مقدار این هورمون طی ۷۲-۴۸ ساعت دوبرابر می شود. هرچه سن حاملگی بیشتر می شود، زمان دوبرابر شدن این هورمون طولانی تر شده و حداکثر به ۹۶ ساعت می رسد.
   • در مورد مقادیر این هورمون می بایست توجه نمود. زیرا در برخی حاملگیهای طبیعی مقدار این هورمون می تواند کم باشد ولی نوزادی کاملا سالم به دنیا بیاید. سونوگرافی در هفته های ۶-۵ صحت بیشتری نسبت به اندازه گیری hCG دارد.
   • سطح هورمون hCG کمتر از mIU/ml 5 نشاندهنده عدم حاملگی است. هر مقداری بیش از mIU/ml 25 نشاندهنده وجود حاملگی می باشد.
   • مقدار این هورمون با واحد (milli-international units per milliliter (mIU/ml)) اندازه گیری می شود.
   • زمانی که سطح hCG به ۲۰۰۰-۱۰۰۰ برسد، سونوگرافی ترانس واژینال می تواند ساک حاملگی را تشخیص دهد. چون سطوح این هورمون می تواند مختلف باشد و زمان لقاح نیز به درستی مشخص نشده باشد، تشخیص با یافته های سونوگرافی تا زمانی که مقدار هورمون به ۲۰۰۰ نرسد قابل انجام نخواهد بود.
   • تنها انجام یک نوبت آزمایش برای اندازه گیری این هورمون در بیشتر موارد کافی نیست. در مواردی که شک به سلامت بارداری وجود دارد می بایست چند آزمایش با فاصله از هم انجام شود تا بتوان یک نتیجه گیری درست انجام داد.
   • دو نوع آزمایش hCG وجود دارد: نوع «کمی» که فقط وجود یا عدم وجود هورمون را مشخص می کند و دیگر نوع «کیفی» که مقدار آن را نیز معین خواهد نمود.

   • راهنمای سطوح hCG در طول بارداری:
   زمانها بر اساس سن حاملگی(Gestational Age) [تعداد هفته هایی که از اولین روز آخرین قاعدگی(LMP) گذشته است] می باشد:

   • ۳ هفته از LMP گذشته باشد: ۵۰-۵ mIU/ml
   • ۴ هفته از LMP گذشته باشد : ۴۲۶-۵ mIU/ml
   • ۵ هفته از LMP گذشته باشد : ۷۳۴۰-۱۸ mIU/ml
   • ۶ هفته از LMP گذشته باشد : ۵۶۵۰۰-۱۰۸۰ mIU/ml
   • ۸-۷ هفته از LMP گذشته باشد : ۲۲۹۰۰۰-۷۶۵۰ mIU/ml
   • ۱۲-۹ هفته از LMP گذشته باشد : ۲۸۸۰۰۰-۲۵۷۰۰ mIU/ml
   • ۱۶-۱۳ هفته از LMP گذشته باشد : ۲۵۴۰۰۰-۱۳۳۰۰ mIU/ml
   • ۲۴-۱۷ هفته از LMP گذشته باشد : ۱۶۵۴۰۰-۴۰۶۰ mIU/ml
   • ۴۰-۲۵ هفته از LMP گذشته باشد : ۱۱۷۰۰۰-۳۶۴۰ mIU/ml
   • زن غیر حامله : <5 mIU/ml
   • بعد از یائسگی : <5/9 mIU/ml
   توجه: این اعداد فقط به عنوان راهنما داده شده و افزایش این هورمون در هر فرد متفاوت می باشد. مقدار مطلق به اندازه سیر تغییرات اهمیت ندارد.

 145. زیبا میگوید:

  سلام من۲۴سالمه. ۱۲خرداد کیست تخمدان داشتم عمل کردم ۳ماه بعد از عملم به دستور پزشکم جلوگیری طبیعی داشتم بعد از گذشت۳ماه سنو دادم خداروشکر خوب بود.بعد از اون پریودام مرتب شدن دوره های پریودم ۲۸روزست.شروع آخرین پریودم۳مهر ماه بود.بعد از روز۸سیکلم از کیت تخمکگذاری مکث۱۴ استفاده کردم هیچ نتیجه ای نگرفتم.یعنی خط بالایی قرمز و خط پایینی صورتی کمرنگ میشد من و همسرم از روز ۸سیکلم یک روز درمیان نزدیکی داشتیم میخوام بدونم ایا تخمکگذاری من صورت گرفته یا نه؟اگه نه؟چرا؟؟؟آیا من حاملم؟؟از علائم هم تکرر ادارارو خستگی رو دارم.ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • مسعود میگوید:

   سلام. در یک عادت ۲۸ روزه، فقط نزدیکی در روزهای ۱۲ تا ۱۸ دوره ماهیانه می تواند باعث حاملگی گردد.یعنی در خصوص شما نزدیکی در روزهای ۱۵ تا ۲۱ مهر می توانست باعث حاملگی گردد. اگر در این روزها نزدیکی داشته اید احتمال بارداری وجود دارد. برای اطمینان از بارداری باید یک هفته که از موعد پریودتان گذشت و اگر باز پریود نشدید با بی بی چک امتحان کنید. زودتر از این موعد بی بی چک قادر به تشخیص نیست.
   حتی زوجهای طبیعی و سالم در هر دوره یک ماهه، ۲۵% احتمال باردار شدن دارند؛ که اگر یک دوره یکساله را برای آنها در نظر بگیرید، شانس حامله شدن آنها (در طول دوازده ماه) بین ۷۵ تا ۸۵ درصد می شود. با این حال، این مدت ممکن است برای برخی از زوجهای کاملا سالم و طبیعی، بیشتر از یکسال نیز طول بکشد. پس هیچ جای نگرانی نیست.در نظر داشته باشید نزدیکی تنها در روزهای ۱۲تا۱۸دوره ماهیانه می تواند منجر به حاملگی گردد (البته اگر پریود ۲۸ روزه باشد). نزدیکی در حوالی روز تخمک گذاری که در یک عادت ۲۸ روزه روز ۱۴ م می باشد باعث حاملگی می شود و چون عمر اسپرم دو الی سه روز است پس بین ۱۲ تا ۱۸ فقط احتمال بارداری وجود دارد.شما باید نخست روز تخمک گذاری خود را مشخص نمایید و بعد نزدیکی را در این روزها داشته باشید، در این روزها حداقل یک شب در میان نزدیکی داشته باشید و بعد از نزدیکی تا نیم ساعت خود را نشویید و بالشتی در زیر باسن نگه دارید تا اسپرم های بیشتری شانس لقاح یابند.
   برای اطمینان خاطر از قرار گرفتن اسپرم در زمان و محل مناسب، از ۵ روز قبل از زمان تخمک گذاری به دفعات مکرر آمیزش داشته باشید و برای ۲ تا ۳ روز پس از آن نیز ادامه دهید. در این بازه زمانی احتمالا هر ۲ روز یک بار آمیزش کافی باشد.اگر همسر شما جز آن دسته مردانی باشد که تعداد اسپرم هایش از حد طبیعی کمتر است، آمیزش هر روزه تعداد اسپرم ها را کمتر می کند و باروری را کاهش می دهد.
   زمانی را که دوره قاعدگی بعدی شما آغاز می‌شود در نظر بگیرید، سپس ۱۲ تا ۱۶ روز از آن کم کنید. این چند روز،‌‌ همان محدوده زمانی است که احتمال تخمک گذاری شما در آن بسیار زیاد است. برای خانم‌هایی که یک دوره کامل آن‌ها ۲۸ روز طول می‌کشد، چهاردهمین روز معمولاً روز تخمک گذاری است. برای استفاده از این روش، شما باید بدانید که دوره کامل شما معمول چند روز طول می‌کشد.

 146. gsan میگوید:

  salam.shab khosh.man10mah namzadam..ba namzadam khordad mah rabte sathi dashtam..vali b elat nam0nazam budan adat mahanam esters shadi va shak b bardari kardam.bad 20roz az baby chek estefade kardam manfi bud.az 2ya 3hafte pish dobare esters shadid gerftam,chon alan pahlo smt chap shekama dard shadid mik0ne,va 1dafe b rast mizane..zir shekam samt chapam dard dare.va bazi roza sar medam vasat 2sinam seft mishe dard dare,poshtam dagh mishe..ron samt chapam koftgi dasht.
  ۱۴shahrivar periud shodam 7roz in mah nashodam..
  man chagham va in ma ghazam ziyad shod va ezafte vazn peyda kardam.
  khili mitarsam bram dr..va az esteres haroz bishtar mishe dardam ,azaton khahesh mik0nam javab bdin.
  age bardar budam che rahi vojod dare va3 seght..

  • مسعود میگوید:

   سلام
   بی بی چک یک هفته که از موعد پریودی گذشت قادر به تشخیص حاملگی است. با بی بی چک تست کنید. به نظر می آید استرس شدید باعث به تاخیر افتادن پریودتان شده است.

 147. زیبا میگوید:

  سلام.اقای دکتر به نظر شما که دوره تخمکگذاری من از روز۱۴ هستش پس چرا منکه از روز۸سیکلم از کیت مکث۱۴استفاده کردم تا۱۹سیکلم نتیجه نگرفتم یعنی خط پایین کیت کمرنگ وصورتی رنگ بود با توجه به اینکه در دستور کیت مکث نوشته است باید خط پایینی پررنگ شود.به نظر شما مشکل کجاست؟آیا من در این بازده زمانی تخمکگذاری کردم یا نه؟ممنون از لطف شما.

 148. نام* میگوید:

  سلام. بنا به گفته شما که زمان تخمکگذاری دوره ۲۸روزه ما بین روزهای۱۲تا ۱۸میباشد.من سوالم این هستش که منکه از ۸سیکلم تا ۱۹سیکلم از کیت تخمکگذاری مکث۱۴استفاده کردم و نتیجه ای نداشته .خط بالا قرمز و خط پایینی صورتی کمرنگ نشون داده من میخوام بدونم آیا تخمکگذاری من با این نتیجه کیت انجام شده یا نه؟با اینکه در بروشور داخل کیت در دستورش نوشته شده که باید خط پایین درجه کیت صورتی پررنگ باشد.در این صورت تخمک در۲۴ساعت آینده آزاد خواهد شد.خ.اهش میکنم راهنمائیم کنید.ممنون میشم.

 149. زیبا میگوید:

  سلام.باتوجه به فرمایش شما که زمان تخمکگذاری دوره۲۸روزه بین روزهای ۱۲تا۱۸ میباشد منکه از ۸سیکلم تا ۱۹سیکلم از کیت تخمکگذاری مکث۱۴ استفاده کردم ولی نتیجه ای نگرفتم یعنی خط بالا قرمز وخط پایین صورتی کمرنک.با توجه به دستور کیت که نوشته شده زمانی نتیجه کیت مثبت است که خط پاین پرنگ شده باشد.سوال من این لست آیا تخمکگذاری من تو این بازده زمانی انجام شده یا نه؟چرا پس نتیجه درست مثبت از کیت نگرفتم.مجدد میگم با اینکه از۸سیکلم تا ۱۹سیکلم هرروز از کیت اسفاده کردم.ایا امکا دارد که اصلا تخمکگذاری انجام نشده باشد؟با انجام شده.باتشکر از راهنمایتون.

  • مسعود میگوید:

   چگونه می توانم زمان تخمک گذاری و حداکثر آمادگی برای بارداری را تشخیص دهم؟
   زمانی را که دوره پریود بعدی شما آغاز می شود، در نظر بگیرید. سپس ۱۲ تا ۱۶ روز از آن کم کنید. این چند روز، همان محدوده زمانی است که احتمال تخمک گذاری شما در آن بسیار زیاد است. برای خانمهایی که یک دوره کامل آنها ۲۸ روز طول می کشد، چهاردهمین روز، روز تخمک گذاری است. برای استفاده از این روش، شما باید بدانید که دوره کامل شما معمول چند روز طول می کشد.

   با این حال، بهترین روش برای تعیین زمانی که احتمال باروری شما در آن حداکثر است این است که به وضعیت بدنی خود توجه کنید و روش تشخیص نشانه های تخمک گذاری را فرا بگیرید.

   تغییرات قاعدگی در خانم ها
   نشانه های تخمک گذاری
   ۱- تغییر در ترشحات دهانه رحم
   هر چقدر روزهای بیشتری از پریود شما بگذرد، حجم این ترشحات افزایش پیدا کرده و بافت آنها نیز تغییر می کند. این تغییرات، بیانگر افزایش سطح هورمون استروژن در بدن شما است. هنگامی که این ترشحات شفاف، لیز و چسبنده باشد، احتمال باردار شدن شما به حداکثر می رسد. به نظر بسیاری از خانمها، ترشحات در این دوره مانند سفیده تخم مرغ است.

   این ترشحات در حالت طبیعی به عنوان یک سد محافظ عمل می کنند، اما در زمان اوج توانایی باردار شدن در شما، این ترشحات به اسپرم اجازه می دهند تا از مجرای رحم عبور کرده و به سمت رحم بروند. سپس به طرف لوله های فالوپ (لوله های رحمی) حرکت کنند تا با تخمک شما برخورد نمایند.

   ۲- افزایش دمای بدن
   پس از تخمک گذاری، دمای بدن شما ممکن است بین نیم تا یک درجه افزایش پیدا کند. شما این تغییر را احساس نخواهید کرد، اما می توانید با استفاده از یک دماسنج، “دمای پایه بدن” یا BBT خود را اندازه گیری کنید. دمای پایه بدن یعنی دمای بدن در هنگام صبح و پس از بیدار شدن از خواب، پیش از آنکه هر گونه فعالیتی انجام دهید.

   این افزایش دما بیانگر آن است که تخمک گذاری در بدن شما انجام شده است، زیرا آزاد شدن یک تخمک منجر به تحریک و افزایش تولید هورمون پروژسترون می گردد، که دمای بدن را افزایش می دهد.
   تست های پیش بینی کننده تخمک گذاری که در داروخانه ها یا فروشگاه های دیگر موجود بوده و بدون نسخه نیز به فروش می رسند، افزایش هورمون LH را که دقیقا قبل از تخمک گذاری رخ می دهد، در ادرار شما تشخیص می دهند
   زمان حداکثر توانایی شما برای باردار شدن، دو تا سه روز پیش از این است که دمای بدن شما افزایش پیدا کند. برخی از متخصصان بر این باورند که ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از مشاهده اولیه افزایش دما نیز شما شانس باردار شدن را دارید، اما اکثر آنها اذعان می کنند که این زمان برای حامله شدن خیلی دیر است.

   پس از تخمک گذاری، یک تا دو روز طول می کشد تا سطح هورمون پروژسترون به حدی برسد که دمای بدن شما را افزایش بدهد. اما از آنجا که تخمک تنها حداکثر ۲۴ ساعت می تواند زنده بماند، هنگامی که دمای بدن افزایش پیدا می کند، دیگر برای باردار شدن خیلی دیر شده است،. به همین دلیل، متخصصان توصیه می کنند که دمای بدن خود را برای چند ماه دقیقا زیر نظر گرفته و نموداری برای آن طراحی کنید تا بتوانید الگوی افزایش دما را تشخیص داده و زمان احتمالی تخمک گذاری خود را مشخص کنید. در این صورت می توانید به گونه ای برنامه ریزی کنید که دو تا سه روز پیش از موعد افزایش دمای بدن خود، آمیزش داشته باشید.

   ۳- درد در ناحیه پایین شکم
   حدودا ۲۰ درصد از خانم ها می توانند تخمک گذاری و فعالیت مربوط به آن را احساس کنند که نشانه های آن می تواند از درد ملایم تا تیر کشیدن های شدید و ناگهانی زیر شکم باشد. این حالت، که به آن میتل اشمرز mittelschmerz گفته می شود، ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

   تست بارداری
   تست های پیش بینی کننده تخمک گذاری چگونه کار می کنند؟
   این تست ها که در داروخانه ها یا فروشگاه های دیگر موجود بوده و بدون نسخه نیز به فروش می رسند، افزایش هورمون LH را که دقیقا قبل از تخمک گذاری رخ می دهد، در ادرار شما تشخیص می دهند.

   استفاده از این تست ها ساده تر بوده و نتایج آنها نیز دقیق تر از دماسنج های BBT است و می توانند تخمک گذاری را ۱۲ تا ۳۶ ساعت زودتر تشخیص داده و احتمال بارور شدن شما را در همان ماه اولی که از این تست ها استفاده می کنید به حداکثر برسانند.

   اما این دستگاه ها خالی از اشتباه نیز نیستند. در مواردی نادر، آنها وجود LH را ثبت می کنند. در واقع پاسخی که دستگاه به شما می دهد، یک جواب “مثبت” یا “منفی” است، نه یک عدد. به این ترتیب نمی توان تضمین کرد که در صورت مثبت بودن پاسخ، حتما تخمک گذاری انجام خواهد شد؛ در واقع میزان هورمون LH می تواند با یا بدون آزاد شدن تخمک، افزایش پیدا کند. همچنین ممکن است افزایش میزان این هورمون به صورت کاذب نیز اتفاق بیفتد، که دوباره سطح آن کاهش یافته و پس از آن، کمی مانده به تخمک گذاری مجددا افزایش پیدا می کند.
   در صورتی که قاعدگی شما نامنظم است، استفاده از این تست نمی تواند آزمون مناسبی برای تشخیص زمان تخمک گذاری در شما باشد
   برای به دست آوردن حداکثر دقت، راهنما و دستورالعمل تست را به دقت مطالعه و پیگیری کنید. با این حال، اگر راهنمای تست به شما می گوید که اولین ادرار خود در طول روز را تست کنید، ممکن است بهتر باشد که دومین ادرار خود را تست کنید. ادرار شما در طول شب غلیظ می شود که در نتیجه ممکن است، نتیجه تست “مثبت”، ولی “کاذب” باشد.

   دوره شما از اولین روزی که پریود آغاز می شود، محاسبه می گردد. در صورتی که دوره شما ۲۸ روزه باشد، تست را از روز یازدهم آغاز کرده و به مدت ۶ روز ادامه دهید؛ یا تست را به تعداد روزهایی که شرکت تولیدکننده دستگاه توصیه کرده است، ادامه دهید.

   در صورتی که دوره شما بین ۲۷ تا ۳۴ روز است، روز تخمک گذاری شما ممکن است بین روزهای سیزدهم تا بیستم باشد. تست را از روز یازهم آغاز کرده و تا روز بیستم ادامه دهید.

   در صورتی که دوره شما نامنظم است، ممکن است به این نتیجه برسید که استفاده از این تست نمی تواند آزمون مناسبی برای تشخیص زمان تخمک گذاری در شما باشد.

 150. gsan میگوید:

  slm.mamn0n k j dadin.
  man bishtar bkhater in darday ajib mitarsam,vagarna b elat ezafe vajan chand mah periud nemishodam vaznam kam mishod mishodam..
  tahala in dardaro nadashtam 1mah k shoro shod az tars nemit0nam dr bram.maman0nam

 151. faeze میگوید:

  من و همسرم از روز ۱۲قاعدگی تا ۲۲یک شب درمیان نزدیکی داشتیم.شش روز مونده به قاعدگی بی بی چک مثبت شد.ولی دوروز بعدش بی بی چک با مارک دیگه منفی شد.شبا یدفه گرمم میشه .دمای بدنم بالاس.نوک سینه هام سفت شده درد میکنه با فشار دادن.قسمت قهوه ای دور سینم افزایش پیدا کرده.کمی حالت تهوع و بی اشتهایی ونفخ دارم.سه روز به قاعدگی مونده.باتوجه به اینها امکان داره من باردارباشم یا مثبت کاذب بوده؟آیا الان آزمایش خون جواب میده؟

  • مسعود میگوید:

   سلام. در یک عادت ۲۸ روزه تنها نزدیکی در روزهای ۱۲ تا ۱۸ دوره ماهیانه می تواند منجر به حاملگی گردد. که این در خصوص شما صدق می کند. پس احتمال بارداری در شما وجود دارد. برای اطمینان باید بی بی چک یک هفته که از موعد پریودتان گذشت و هنوز پریود نشدید استفاده کنید. بی بی چک زودتر از این موعد نمی تواند تشخیص دهد. آزمایش خون معمولا ده روز از زمان لقاح که گذشت قادر به تشخیص بارداری است.

 152. ستاره میگوید:

  باسلام ببخشید آقای دکتر پریودی من چندماه اخیر منظم بوده ۱۳هرماه . که روزهای ۱۲و ۱۶و ۱۸ اقدام به بارداری کردیم و تا روز پریودی بعدیم ۷ روز مونده .دیشب بی بی چک استفاده کردم ولی منفی بود. حدود یه هفته پیش دردزیرشکم وشدیداً درد سینه داشتم که الان خوب شده ولی حالت تهوع ومعده درد دارم متاسفانه تو این مدت یکم هم سرماخورده بودم الان میترسم حالت تهوع و معده دردم بخاطر این باشه که شاید مریض شده باشم خیلی نگرانم صبح ناشتا حالت تهوع ندارم بعدازخوردن غذا و موقعی که شب به رختخواب میرم حالت تهوعم زیاد میشه خیلیهم بی حالم ولی سینه هام دیگه درد نداره و دل درد شبیه قبل قاعدگی دارم و ترشحاتم خیلی کم شده مثل قبل از قاعدگی اما هفته قبل ترشحاتم خیلی زیاد بود. بنظرشما امروز برم آزمایش خون بدم مشخص میکنه که باردارم یانه؟ ماه قبل آزمایشات قبل بارداری رو انجام دادم ولی مشکلی نداشتم.
  ممنون میشم زودتر جوابمو بدید

  • مسعود میگوید:

   از آنجاییکه در روزهای تخمک گذاری نزدیکی داشته اید پس احتمال بارداری وجود دارد. برای اطمینان باید حداقل یک هفته از موعد پریودتان بگذرد و اگر پریود نشدید از بی بی چک استفاده کنید. بی بی چک زودتر از این موعد معمولا درست جواب نمی دهد. اما با آزمایش خون ده روز بعد از لقاح می توان حاملگی را تشخیص داد. حداقل باید یک هفته تا ۱۰ روز از زمان امیزش گذشته باشد و آزمایش خون بارداری انجام شود.

 153. سیمین میگوید:

  سلام.من باید ۲۵ این ماه پریود میشدم.اما ۱۱ روز گذشته و تست بارداری هم انجام دادم و رقم اون ۸/۵ بود یعنی باردار نبودم////پس دلیلش میتونه چی باشه؟ من نگراااااااااااانم

  • مسعود میگوید:

   تست بارداری را دوباره تکرار کنید. با بی بی چک براحتی در خانه انجام دهید. اگر باز منفی شد مطلب زیر را بخوانید.
   حتی زوجهای طبیعی و سالم در هر دوره یک ماهه، ۲۵% احتمال باردار شدن دارند؛ که اگر یک دوره یکساله را برای آنها در نظر بگیرید، شانس حامله شدن آنها (در طول دوازده ماه) بین ۷۵ تا ۸۵ درصد می شود. با این حال، این مدت ممکن است برای برخی از زوجهای کاملا سالم و طبیعی، بیشتر از یکسال نیز طول بکشد.در نظر داشته باشید نزدیکی تنها در روزهای ۱۲تا۱۸دوره ماهیانه می تواند منجر به حاملگی گردد (البته اگر پریود ۲۸ روزه باشد). نزدیکی در حوالی روز تخمک گذاری که در یک عادت ۲۸ روزه روز ۱۴ م می باشد باعث حاملگی می شود و چون عمر اسپرم دو الی سه روز است پس بین ۱۲ تا ۱۸ فقط احتمال بارداری وجود دارد.شما باید نخست روز تخمک گذاری خود را مشخص نمایید و بعد نزدیکی را در این روزها داشته باشید، در این روزها حداقل یک شب در میان نزدیکی داشته باشید و بعد از نزدیکی تا نیم ساعت خود را نشویید و بالشتی در زیر باسن نگه دارید تا اسپرم های بیشتری شانس لقاح یابند.
   برای اطمینان خاطر از قرار گرفتن اسپرم در زمان و محل مناسب، از ۵ روز قبل از زمان تخمک گذاری به دفعات مکرر آمیزش داشته باشید و برای ۲ تا ۳ روز پس از آن نیز ادامه دهید. در این بازه زمانی احتمالا هر ۲ روز یک بار آمیزش کافی باشد.اگر همسر شما جز آن دسته مردانی باشد که تعداد اسپرم هایش از حد طبیعی کمتر است، آمیزش هر روزه تعداد اسپرم ها را کمتر می کند و باروری را کاهش می دهد
   در خصوص تاخیر پریودتان:
   فشار روحی و یا فیزیکی نیز می تواند تخمک گذاری و درنتیجه عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس شدید باعث کاهش میزان هورمون آزادکننده گنادوتروپین ( GNRH) می شود. مقدار مناسب از GnRH -که کنترل آزادسازی هورمون هایی مانند هورمون محرک فولیکول ( FSH ) و استروژن را به عهده دارد – برای تخمک گذاری لازم است. بنابراین ،استرس در هفته های نزدیک به تخمک گذاری، می تواند عادت ماهیانه را به تاخیر بیاندازد. استرس متداول‌ترین علت بر هم خوردن نظم عادت‌ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان جریان چرخه ماهیانه شما تغییر خواهد کرد.
   برحسب علت نامنظم شدن عادت‌ماهیانه شما، کار زیادی نمی‌توانید برای آن انجام دهید. درمورد علائمی که دارید و وضعیت عادت‌ماهیانه‌تان برای پزشکتان توضیح دهید. دکترتان ممکن است یک برنامه درمانی برایتان تجویز کند که شامل داروهای ضدبارداری هورمونی یا مکمل‌های دارویی (هر دو آنها می‌تواند به منظم کردن عادت‌ماهیانه کمک کند و سطح هورمون‌های را متوازن نگه دارد)، فعالیت‌های کاهنده استرس، تغییر در رژیم‌غذایی و برنامه ورزشی باشد. اختلال‌های عملکرد هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و مانند آن از راه انجام آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود و می‌توان با دارو زمان و مقدار ترشح هورمون‌ها را تا حدود زیادی متوازن کرد. ممکن است اختلال کارکرد تخمدان‌ها سبب ایجاد بی‌نظمی شده باشد؛ این تشخیص هم با معاینه و بررسی سونوگرافی تائید یا رد می‌شود… اما علاوه بر اینها همانطور که ذکر نمودیم روحیات، فشارهای روانی و سبک زندگی یا شغل زنان هم در ایجاد اختلال دوره قاعدگی بی‌اثر نیست.

 154. ستاره میگوید:

  سلام من نتونستم انتظار بکشم ازمایش خون دادم ولی منفی شد یعنی ممکنه باردار باشم از آخرین اقدام به بارداریم ۵ روز میگذره ممکنه لقاح انجام نشده باشه و این علائم و تهوع و درد به این موضوع مرتبط باشه؟

 155. ستاره میگوید:

  ببخشید در ادامه سوالم میزان بتا۰.۵ بود امروز یعنی امکان داره بالاتر بره و آرمایشم مثبت بشه ؟برای کسایی که نمیخان باردار بشن میزان بتا تو خون شون چقدره به طور معمول؟یعنی مال من ۵ بوده داره بالامیره ؟

  • مسعود میگوید:

   سلام در مورد سطوح hCG نکات زیر را به خاطر داشته باشید:
   • در ۸۵% حاملگیها مقدار این هورمون طی ۷۲-۴۸ ساعت دوبرابر می شود. هرچه سن حاملگی بیشتر می شود، زمان دوبرابر شدن این هورمون طولانی تر شده و حداکثر به ۹۶ ساعت می رسد.
   • در مورد مقادیر این هورمون می بایست توجه نمود. زیرا در برخی حاملگیهای طبیعی مقدار این هورمون می تواند کم باشد ولی نوزادی کاملا سالم به دنیا بیاید. سونوگرافی در هفته های ۶-۵ صحت بیشتری نسبت به اندازه گیری hCG دارد.
   • سطح هورمون hCG کمتر از mIU/ml 5 نشاندهنده عدم حاملگی است. هر مقداری بیش از mIU/ml 25 نشاندهنده وجود حاملگی می باشد.
   • مقدار این هورمون با واحد (milli-international units per milliliter (mIU/ml)) اندازه گیری می شود.
   • زمانی که سطح hCG به ۲۰۰۰-۱۰۰۰ برسد، سونوگرافی ترانس واژینال می تواند ساک حاملگی را تشخیص دهد. چون سطوح این هورمون می تواند مختلف باشد و زمان لقاح نیز به درستی مشخص نشده باشد، تشخیص با یافته های سونوگرافی تا زمانی که مقدار هورمون به ۲۰۰۰ نرسد قابل انجام نخواهد بود.
   • تنها انجام یک نوبت آزمایش برای اندازه گیری این هورمون در بیشتر موارد کافی نیست. در مواردی که شک به سلامت بارداری وجود دارد می بایست چند آزمایش با فاصله از هم انجام شود تا بتوان یک نتیجه گیری درست انجام داد.
   • دو نوع آزمایش hCG وجود دارد: نوع «کمی» که فقط وجود یا عدم وجود هورمون را مشخص می کند و دیگر نوع «کیفی» که مقدار آن را نیز معین خواهد نمود.

   • راهنمای سطوح hCG در طول بارداری:
   زمانها بر اساس سن حاملگی(Gestational Age) [تعداد هفته هایی که از اولین روز آخرین قاعدگی(LMP) گذشته است] می باشد:

   • ۳ هفته از LMP گذشته باشد: ۵۰-۵ mIU/ml
   • ۴ هفته از LMP گذشته باشد : ۴۲۶-۵ mIU/ml
   • ۵ هفته از LMP گذشته باشد : ۷۳۴۰-۱۸ mIU/ml
   • ۶ هفته از LMP گذشته باشد : ۵۶۵۰۰-۱۰۸۰ mIU/ml
   • ۸-۷ هفته از LMP گذشته باشد : ۲۲۹۰۰۰-۷۶۵۰ mIU/ml
   • ۱۲-۹ هفته از LMP گذشته باشد : ۲۸۸۰۰۰-۲۵۷۰۰ mIU/ml
   • ۱۶-۱۳ هفته از LMP گذشته باشد : ۲۵۴۰۰۰-۱۳۳۰۰ mIU/ml
   • ۲۴-۱۷ هفته از LMP گذشته باشد : ۱۶۵۴۰۰-۴۰۶۰ mIU/ml
   • ۴۰-۲۵ هفته از LMP گذشته باشد : ۱۱۷۰۰۰-۳۶۴۰ mIU/ml
   • زن غیر حامله : <5 mIU/ml
   • بعد از یائسگی : <5/9 mIU/ml
   توجه: این اعداد فقط به عنوان راهنما داده شده و افزایش این هورمون در هر فرد متفاوت می باشد. مقدار مطلق به اندازه سیر تغییرات اهمیت ندارد.

 156. بهار میگوید:

  سلام آقای دکتر من دو ساله که ازدواج کردم دوبار سقط داشتم سه ماه پیش برای بارداری از قرص لتروزل وامپول ivf-c500 تزریق کردم که باردارنشدم ولی الان که پریود میشم یه هفته بعدش ترشح ابکی زیادی ازم خارج میشه دلیلش چیه

 157. ستاره میگوید:

  باسلام میخواستم بدونم لانه گزینی ممکنه هفته دوم بعد از لقاح صورت بگیره؟ من ۱۳ هر ماه پریود میشدم که امروز۱۰ خون آبه دیدم مقدارش زیاد نیست امکان داره بخاطر لانه گزینی باشه خون لانه گزینی چقدرممکنه باشه؟ بعد از لانه گزینی هورمون حاملگی درخون دیده میشه یا قبل از اون؟

  • مسعود میگوید:

   ۵تا۸ روز پس از لقاح، بلاستوسیت به مخاط رحم نزدیک قله رحم می چسبد که این عمل لانه گزینی نامیده می شود و حدود ۹تا ۱۰روز از لقاح طول می کشد.
   در یک دوره عادت ماهیانه یک تخمک حدود ۱۴روز قبل از شروع عادت ماهیانه بعدی آزاد می شود، که به آن تخمک گذاری گفته می شود،این تخمک به قسمت انتهای لوله رحم که شبیه قیف است وارد می شود، در زمان تخمک گذاری موکوس (ترشحات)داخل دهانه رحم رقیق و شفاف می شود و شرایط برای عبور اسپرم به سرعت آماده می شود و اسپرم در زمان پنج دقیقه از واژن از طریق دهانه رحم خود را به ناحیه قیفی لوله رحم(فالوپ)می رساند اینجا محل معمولی لقاح می باشد. سلولهای داخل لوله فالوپ این عمل را تسهیل می کنند.عمل لقاح در صورت نفوذ اسپرم در داخل تخمک صورت می گیرد و زیگوت بوجود می آید.تاژک های ظریف سطح داخل لوله زیکوت را بطرف رحم هدایت می کنند ودر همان حال زیگوت مکرر عمل تقسیم سلولی را انجام می دهد.
   زیگوت به مدت۵-۳ روز به حفره رحم می رسد و در ضمن تقسیم، زیگوت به صورت یک حباب سوراخ دار در می آید که به آن بلاستویت می گویند. در صورت عدم انجام لقاح، تخمک از بین می رود و با عادت ماهیانه بعدی دفع می شود.
   در طی دو هفته بعد از لقاح، سلولی که در آینده فرزند شما را تشکیل خواهد داد، با سرعت بالایی تکثیر یافته و به صورت توده ای با بیش از صد سلول دیده می شود. به دنبال این روند تکثیری، توده سلولی فوق شروع به حرکت در طول لوله رحمی کرده و خود را به محوطه رحم می رساند. این توده سلولی «بلاستوسیست» خوانده می شود و از نظر ظاهر، مانند یک تمشک کوچک است و به اندازه ۰.۱ میلی متر شبیه سر سوزن است. بلاستوسیست دارای دو لایه است، لایه اول که همان لایه خارجی است، به دنبال تکامل بیشتر، تبدیل به جفت شده و شروع به ترشح هورمون بارداری یا hCG می کند و لایه داخلی نیز در نهایت جنین شما را می سازد.

 158. شهره میگوید:

  سلام اقای دکتر.روزبخیر.من الان درهفته ی۱۴بارداری هستم.امااضافه وزنی نداشتم.خیلی نگرانم ایااین طبیعیه؟ایااین درسته که من تاالان باید۲کیلووزن اضافه کرده باشم.ممنون.

  • مسعود میگوید:

   به هیچ وجه نگرانی به خود راه ندهید. خیلی ها تا ماه چهارم پنجم وزنی اضافه نمی کنند. وزن گیری اصلی مادر بعد از ماه ششم بارداری است.
   در گذشته، دوران بارداری را ۴۰ هفته تلقی می کردند. عقیده بر این بود که افزایش وزن فیزیولوژیک بین ۵/۸ تا ۵/۱۲ گرم در طول تمام دوران ۴۰ هفتگی بارداری لازم است. بارداری به ۳ دوره تقسیم می شد. در ثلث اول که ۱۲ هفته اول بارداری بود، عقیده بر این بود که به علت تغییرات هورمونی، گرچه دوران ساخت اندام های جنینی است، معمولا به علت حالت بی میلی و ویار، وزن مادر یا افزایش پیدا نمی کند یا مقدار افزایش وزن بسیار ناچیز است. اما اعتقاد بر این بود که از هفته ۱۳ به بعد افزایش وزن باید طبق فهرست زیر پیشرفت کند:

   هفته ۱۳ تا ۱۵: هر هفته ۲۵۰ گرم
   هفته ۱۶ تا ۱۸: هر هفته ۳۰۰ گرم
   هفته ۱۹ تا ۲۲: هر هفته ۳۵۰ گرم
   هفته ۲۳ تا ۲۴: هر هفته ۴۰۰ گرم
   هفته ۲۵ تا ۲۶: هر هفته۴۵۰ گرم
   هفته ۲۷ تا ۳۹: هر هفته ۵۰۰ گرم
   هفته ۳۹ به بعد: هر هفته ۲۵۰ گرم تا مدت ها روند بالا را برای افزایش وزن، فیزیولوژیک تلقی می کردند. اما اخیرا مساله افزایش وزن دوران بارداری را با میزان شاخص توده بدنی مادر یا BMI در ورود به بارداری مرتبط می دانند.
   اضافه وزن مادر باردار طبق معیارهای جدید شاخص توده بدنی مادر یا BMI از تقسیم وزن به مجذور قد به متر به دست می آید. اگر زنی در آغاز بارداری دارای BMI ۸/۱۹ باشد، توصیه می شود افزایش کل وزن او بین ۵/۱۲ تا ۱۸ کیلوگرم باشد. اگر این میزان ۸/۱۹ تا ۲۶ باشد، افزایش وزنش باید ۵/۱۱ تا ۱۶ کیلوگرم در طول بارداری باشد و اگر مقدار BMI او بین ۲۶ تا ۲۹ باشد لازم است بین ۵/۷ تا ۱۱ کیلوگرم اضافه وزن پیدا کند. افراد چاق که دارای BMI بالای ۲۶ هستند هم اگر ۶ کیلوگرم وزن بگیرند افزایش وزنشان مناسب است. این افزایش وزن بارداری، ۵۰درصد مربوط به مادر و ۵۰درصد مربوط به